Jump to content

Schimbarea distributiei la O2


codz
 Share

Postare recomandată

Multumesc, cred ca o sa iau piesele pe producator de la Volksman,.

nu am incredere in piese denumite economice imi lasa senzatia ca sunt mai slabe calitativ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_magherca
Am schimbat distributia la o Octavia 2 din iunie 2006 cu 75.000 km. Totul arata f bine inside insa trebuie schimbata ca altfel am aflat ca un motor nou costa intre 15.000 si 20.000 lei in functie de echiparea lui. Asa ca ... mai bine va ganditi de 2 ori inainte de a merge peste 6 ani cu ea, indiferent daca aveti km sau nu. Bafta si ganditi-va bine pt ca masina de 1,9 tdi 105 cp este mult prea buna ca sa ne riscam.

Și eu am aproape 92k și 6 ani, deci ar fi ideal sa nu mai circul și sa comand kitul. Intrebarea mea e daca orice service de bun simt acorda garantia lucrarii și cam cat inseamna asta in luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la ofertare, mi-au spus ca se ofera 2 ani garantie pt piese si 6 luni pt manopera. Asta este de la dealer brady trade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele economice nu sunt acelasi lucru cu Pachete economice.

 

Piesele economice sunt piese tot originale, dar mai ieftine si mai putin rezistente in timp.

 

Pachetele economice folosesc piese originale normale, dar beneficiza de reduceri de pret (sunt oferite pe cateva categorii, la masini mai vechi de 4-5 ani parca)

 

La 1250 lei, cei de la Brady nu cred ca ofera si accesoriile si pompa de apa, ci doar distributia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oferta de pret primita de la ei este inclusa si pompa de apa si cureaua de accesorii, pentru ca asa am solicitat eu in plus fata de cureaua de distributie si role pe care mi le-au propus ei spre schimbare.

Pretul pentru toate acestea + manopera in oferta lor este de 1211 RON.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai oferta cu coduri? posteaz-o sa vedem si noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florica adrian

Pompa antigel demontat si montat (de trei ori ?)  :scratch:

Materiale mici:40 lei?(cam umflate materialele astea!). :scratch: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

126 ron curea accesorii ?

Denumirea de pachet economic poate ascunde multe. In ultima vreme reprezentantele folosesc si piese aftermarket pentru a scadea preturile.Valoarea distributiei este dubios de mica , raportat la alte branduri de calitate ( Dayco,Contitech,SKF etc. ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar atunci... Imi iau pisele pe producator de la volksman si doar montajul il fac la ei.

Multumesc mult pt lamuriri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in devizul asta nu este si distributia....  acolo apare doar manopera pentru inlocuire pompa apa si ca piese doar pompa de apa si cureaua de accesorii.... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu ce pot sa zic? Devizul asta e facut de ei nu de mine :)) dar m-au asigurat ca sunt incluse manopera si urmatoarele piese: curea distributie, curea accesorii, cele 2 role si pompa apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ai putea sa ii intrebi unde anume in deviz apare setul de distributie....  si din ce cauza a "gresit" consilierul si ti-a trecut manopera pt 3 pompe de apa...  

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu mai are rost. M-am decis sa nu iau piesele de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Imi poate spune si mie cineva de ce nu se ofera garantie pe manopera la schimbarea distributiei in reprezentanta cu piesele mele? In lege scrie clar ca orice manopera trebuie insotita de garantia lucrarii. Atentie, nu pe piese, pe manopera strict. Adica acoperirea defectelor de montaj, etc.

Ca sa nu mai zic de faptul ca pentru schimb distributie cu piesele mele, manopera este taxata 130 lei/ora fata de 80 cat e cu piesele lor.

Pentru schimb distributie + placute frana fata-spate, mi-au spus ca dureaza 6 ore! Incredibil asa ceva. Costul total - 2300 de lei, cu tot cu pompa de apa. Asta e bataie de joc curata. Ma intereseaza in principiu care-i treaba cu garantia, daca puteti sa-mi spuneti.

Bineinteles, pentru cine se intreba, daca era vreun dubiu, e vorba de MOBEL PLOIESTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

mie reprezentanta aca bradytrade mi-au zis ca ma costa toata distributia cu pompa de apa la schimb 1258 in care intra garantie piese + manopera ,din care kit +manopera=922 lei si pompa de apa cu piesa la schimb=336 lei

diferenta dintre reprezentanta si aftermarket e de vreo 100 lei.

eu zic ca pentru 100 de lei in plus merita rerezentanta.

si mi-au zis ca  noua distributie se schimba la 180000 Km, acu nustiu ce sa zic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 900 de lei pe kit Contitech + pompa apa Hepu, placute frana fata-spate TRW si stergatoare Bosh fata-spate. A fost asa putin pt ca am avut un discount de 35%. Deci nici nu incape discutie diferenta fata de cat as fi dat la reprezentanta.

Am gasit la alt dealer in Ploiesti, Pex, 350 distributia + 100 placutele, asta ca si manopera. Deci o scot la 1350 fata de 2300-2400 cat vor la reprezentanta. Va incurajez pe toti sa procedati la fel. Pana nu sunt pusi la punct nenorocitii astia, nu or sa scada preturile si timpii de lucru perceputi in bani ca manopera.

 

P.S. Mobel, pana la urma, mi-a spus azi ca nu schimba distributie decat cu piesele lor. Nici ei nu stiu ce vorbesc, fiecare mecanic de acolo e pe-a ma-sii.

Modificat de Ripper_Sko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

pai da, da nu toti avem reducere de 35 % ca tine,.asta in conditiile cand cunosti pe cineva la un magazin de piese.

kitu conti e 750 lei cu pompa pe piata

manopera 400.lei

placutele  fata+spate sunt cam 350+100  lei manopera

si stergatoarele fata +spate cam 200 lei

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cativa oameni pe forum care vand piese cu astfel de reduceri! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Eu nu stiu ce sa fac cu distributia asta , la revizia facuta saptamana asta nu m-au mai atentionat ca trebuie sa o schimb.

Am 98 de mii in 5 ani si 3 luni , as schimba-o dar nu la ei .Kit-ul de la Contitech cati km/ ani e "garantat" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul tau banuiesc ca este BXE se schimba la 150K.Mai poti merge cu ea dar trebuie sa-i faci o verificare vizuala sa vezi cum prezinta si in ce stare se afla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba la 5 ani, nu conteaza km. Eu am 60.000...

Orice distributie e garantata 5 ani.

Modificat de Ripper_Sko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 51 000 km si arata ca noua,nici nu ma gandesc sa o schimb prea curand si atunci cad am sa o schimb am sa schimb numai cureaua,restul mai tin lejer 100k.Unde scrie de 5 ani? In manualul original nu specifica varsta decat la noi in Romania la reprezentanta totul se schimba la jumatate de interval.Parca am circula in desert.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Eu nu mai am incredere in reprezentante , cand mergi sa iti schimbe uleiul iti baga 4,3 L in BXE :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calin.g@-(,nici nu ma gandesc sa o schimb prea curand .Unde scrie de 5 ani? In manualul original nu specifica varsta decat la noi in Romania la reprezentanta totul se schimba la jumatate de interval.Parca am circula in desert.)

 

bravo! si eu am aceeasi dilema! unde naiba scrie ca trb schimbata la 4 sau 5 ani pt un PD? scrie doar ca,la fiecare 4 ani,suplimentar,mai trb sa verifici una-alta.masina mea are 50.000km in facuti in 4 ani.BJB.

Modificat de MRP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!