Jump to content

Consum Octavia 2 - benzina


shkoda
 Share

Postare recomandată

Da, intr-adevar...media care ai scos-o e foarte buna...

Destul de turat la 4500 rpm in a V-a la 140km/h...dar asa sunt motoarele pe benzina/cutiile VAG...

Oricum consumul ramane bun.

Poate ar fi interesant pentru unii sa scrii unele lucruri despre experienta ta in Turcia la discutii off-topic, daca crezi si tu si ai si timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu Diesel, sa pui la oftopic un topic cu excursia in afara tarii, sfaturi utile, pe unde ai luat-o, pe unde nu e bine sa o luam, etc ...de fapt daca ma gandesc bine poate ar trebui facut un topic special cu experientele celor care ies din tara cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Sunt curios, pentru cei care au RS-uri de 200 Cp ( sau golfuri V GTI). Cat va consuma in oras, ce stil de mers, si cat afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soava, ma gandesc la Un RS dar sunt foarte indecis. Zi-mi ca vii la intalnirea de iarna. Poate ma dai si pe mine o tura sa vad si eu ce stie ;). La un mers putin mai tare in oras sa inteleg ca se duce in 15%?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu cochetez cu o octavia RS.

domnu SOAVA ar putea fii bun sa ne dea niste detalii referitoare la acest autovehicul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huooooooooooooooooo tradatorilor!!! Sa dezertati de la TDI??!

OnTopic: Exista un topic despre consumul Golfului 5 ce includ si GTI-ul 2.0 TFSI -> http://vwforum.ro/index.php?showtopic=3566

Nu inteleg la ce va asteptati in materie de consum de la un benzinar cu turbo (turbo care mareste consumul la Otto spre deosebire de Diesel) si de cilindree 2.0...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu dezertez, frate andREI !! golfuletul meu ma va urma mereu ca un caine credincios !! doar ca nu vad cum ma pot apropia de numarul magic. da, 200.

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu 1 idee de 200 CP dar sa vad cum merge intai si apoi consumul real, apoi facem calcule, ne consultam cu familia si daca iese bine, ii dam drumu`. Daca nu, mai asteptam.M-am atasat de masinuta mea si parca imi plange sufletu` daca o dau :( . Dar trebuie sa comparam ofertele, nu?

Am gasit si un consum de golf 5 GTI ( speedeR23):

19% in oras, in timpul rodajului...

pretentioasa doamna...

Imi pun mainile in cap?

Later edit: Bine totusi ca revine si zice de 12%. Lucru confirmat si de @Fusco

M-am mai linistit putin.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RS de la OII inseamna atat performante bune dar si consumuri consistente...(mai ales iarna).

In plus, in RS veti baga benzina de genul OMV 100 sau altele echivalente, oricum minimum CO98.

Imi place ca Oaspetele si-ar lua OII RS ca a doua masina...In acest caz, vad RS-ul drept o masina de weekend si care va ramane un timp foarte lung in ograda familiei (poate pana ajunge oldtimer)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amicul Diesel m-a nimerit. oricum, nu e o masina cu care sa te fatai toata ziua la promenada, dar fata de Golf V GTI primeaza spatiul interior si portbagajul.

din pacate, am trecut de varsta la care si 2 usi erau suficiente...

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pacat ca @oaspetele e din Bistrita, altfel faceam jumi - juma, si ne plimbam el un week-end , eu urmatorul. S.A.M.D. La revizii la fel :D

Sincer nu ma deranjeaza cat e omv super 100 avand in vedere ca am pus motorina alpin diesel de 39000 lei/litrul parca.... Si pe nimeni nu deranjeaza chestia asta, cat a ajuns sa coste motorina. Stam linistiti si inghitim tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pacat ca @oaspetele e din Bistrita, altfel faceam jumi - juma, si ne plimbam el un week-end , eu urmatorul. S.A.M.D. La revizii la fel :D

Sincer nu ma deranjeaza cat e omv super 100 avand in vedere ca am pus motorina alpin diesel de 39000 lei/litrul parca.... Si pe nimeni nu deranjeaza chestia asta, cat a ajuns sa coste motorina. Stam linistiti si inghitim tot...

Alpin Diesel este 34000 lei/l. Este o diferenta. 5000 lei x 55l = 275.000 lei la fiecare plin. Si daca ma gandesc ca faci plinul mult mai des ca la un diesel... Hm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, am trecut de varsta la care si 2 usi erau suficiente...

:stupid:

Daca tot cochetezi cu ideea unui RS...in cazul concretizarii visului, presupun ca te gandesti de data aceasta la varianta limo ...doar nu o sa ai doua break-uri in curte...unul puternic si economic...si unul foarte puternic dar si betivan...

Nu de alta, dar RS-ul are un portbagaj cat un break ca volum...iar copilul va renunta azi-maine la carucior...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e clar ca fi-va limo, desi ma declar fan pe viata al kombiurilor.

dar poate razdan 'transeaza' problema : nu ne ajuti cu ceva date vizavi de spatiul interior >>??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare putin haioasa intrebarea cu "cat consuma RS" ?

Mi se pare normala la 1.6, la 1.4. chiar si la un 1.8 sau 2.0 normale, fara turbo.

Dar.. la 2.0 turbo...cine cumpara masina aceasta (scumpa, veleitati sportive) se mai uita la consum ??? Daca faci 30k km pe an, deja intri poate in sfera diesel, dar la 20-25k pe an mi se pare ca nu prea mai conteaza ca mananca 11 cat anunta fabricantul (deci mai jos, slabe sanse sa obtii _media_) sau 13 sau 14... Paralel vorbind, e cam greu sa consume mult mai putin decat celebrul 1.8T (despre care sunt niste threaduri cu consumul, iar proprietarii stiu in sinea lor exact cam cum e).

Am vazut ca neamtul scrie 11 la consum mediu in oras. Tinand cont ca discutam de orase non-standard (ma refer la Bucuresti si la celelalte pline de gropi si surprize), cred ca e foarte greu de mers sub aceasta valoare. Sunt irelevante consumuri de genul : am consumat 18 ca am mers 2 km sa imi iau tigari, sau am consumat 9 ca am fost noaptea pe 2 bulevarde unde am lasat mai mult sa curga.

Si in final, am o intrebare mica... de ce neaparat RS ? O2 2.0FSI nu e buna? Ca poate consuma mai putin si pe drumurile existente in Ro nu cred ca dezamageste la "senzatii".

Doar parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi nu stiu daca este edificator, astazi am avut ocazia sa conduc impreuna cu catziva priteni un leon 1.8T 180cp 2001. Eram 5 insi in masina, socotisem noi impreuna cam 500kg desi nu cred ca se simte asta asa de rau la acest motor ca in cazul unuia mic.

Mers in trafic aglomerat cu semafoare insa motor cald MFA ne-a zis 21-20 la mers domol cu cateva sprinturi scurte. Apoi am iesit putin din orash insa tot in trafic, fara semafoare si am probat ceva reprize intr-un mod sport. La intoarcere am avut 17.5% pe un parcurs de 20km sa zicem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia legata de O2 RS vs alte variante SH sau noi se muta aici!

Va rog sa va referiti doar la consum in acest thread. Pe celalalt vom decide ulterior daca-l pastram sau nu, in functie de felul cum evolueaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5,8 - Ploiesti-Sinaia-Hotel Cota 1000-Targoviste (2 pasageri, bagaje putine si nu mai mult de 100 km/h)

Modificat de snaemih
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

azi bucuresti-eforie nord si retur pe A2 .

consum final (de la plin la plin agip piata muncii ) 7,63 l/100km

parcursi 490 km /media orara 105 km/h / mers mult cu 160 km/h pe a2.

nu stiu daca consumul este bun sau nu ,dar am plecat din bucuresti la 08.10 si la 1400 eram inapoi ,evident cu o pauza de o ora si ceva la eforie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mers mult cu 160 km/h pe a2.

Consumul este bun insa pe mine nu ma lasat inima sa merg cu mai mult de 140 Km/h pana acum (nu se tureaza cam tare motorul caci mie asa mi se pare la 140 ?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5,8 - Ploiesti-Sinaia-Hotel Cota 1000-Targoviste (2 pasageri, bagaje putine si nu mai mult de 100 km/h)

Mda cam la fel am scos si eu daca am mers pina in 100.

Consum constanta-sinaia si retur 5,8% cu mers 60-80 in localitate si 90-100 in afara.

4 pasageri + ceva bagaje. Masina la 14000 km rulare.

Bun motorasu am invatat si eu pe serpentine ca tre sa stea peste 3500 de ture si urca frumos.

Iar la coborare in frana de motor (consum 0) ca sa se mai imparta la 2 urcarea cu 20% consum.

In localitatile in care s-a putut am mers si in viteza 5-a cu 60-70 la ora (consum 3,5%), nu stiu daca am exagerat ca motorul mergea la 1500 ture.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

...parerea mea e ca ar fi bine sa mai postam si niste consumuri,sa vedem daca nu exagereaza "balena"!

Incep eu!! Bucuresti-Sibiu - media 6.0 (autostrada 110Km/h constant,restul 100 cu cateva depasiri la blana) :2 pasageri

Sibiu-Bucuresti -media 6.1 (autostrada 110Km/h si vreo 30 km la 160km/h,restul 100 la h) :2 pasageri + 175 kg in portbagaj

e bine? sau e mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine.

Daca mergeai putin mai moderat (100km/h) aveai probabil o medie de 5.8l/100km. Daca pui in cantar dimensiunile masinii, greutatea si gradul de incarcare e clar ca e o medie f buna.

Cine vrea mai putin ia un TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arad-Oradea-Cluj-Ceahlau dus-intors 6.5l/100Km (in decembrie, 3 persoane + bagaje)

Arad-Deva-Petrosani dus-intors 6.3l/100Km (in februarie, 4 persoane + bagaje)

Arad-Oradea-Bologa dus-intors 6.2l/100Km (saptamana trecuta, 2 persoane + bagaje)

La toate aceste deplasari am avut media de viteza undeva intre 70-80Km/h. Adica in foarte putine cazuri am depasit 120Km/h.

In Arad, consumul e undeva intre 8-9l/100Km. Daca e foarte aglomerat traficul trece cateodata de 9l/100Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!