Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

M-a mancat undeva... Tot eram nemultumit de faruri, chiar si dupa ce am schimbat becurile cu Oasram NightBreaker Unlimited, asa ca m-am gandit sa suflu cu un spray cu aer comprimat in interiorul lupei, sa mai alung mizeriile depuse pe ea. Din pacate, in loc sa iasa comprimat, a iesit apa (daca nu tii spray-ul vertical, in anumite pozitii scoate ceva lichid in loc de aer), si mi-am umplut lupa pe interior de picaturi de apa... Pe langa asta, cel mai deranjant este ca acum farul se vede jalnic... Lumina nu mai este spre alb, ci un galben palid.

 

attachicon.giffaruri.jpg

 

Aveti idei ce-as putea face?

M-am gandit la:

- suflat la service cu aer comprimat de la compresor

- scos lupa (banuiesc ca trebuie musai demontat farul pentru access, si din pacate vineri plec intr-o mica excursie)

- servele de urechi mai lungi?

 

Merci,

Cosmin.

salut! ce ai rezolvat dupa curatirea lupei? lumina mai bine? Ma confrunt si eu cu aceeasi problema - am pus becuri bune si tot nu lumina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Nu am mai reusit sa o curat. Va trebui sa dau farurile jos si sa incerc sa desfac lupele, dar pentru moment nu am cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

1. ce tip e becul de pe pozitie la farurile cu xenon?

2. se poate schimba pe sus pe la motor?

3. eroarea de bec ars din bord dispare dupa ce schimbi becul, sau trebuie resetata cu vag-ul?

 

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

1. normal - w5w

2. da, se schimba pe la motor

3. dispare din bord, dar ramane salvat codul de eroare in centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc Florin.

daca pun unele cu led, ca sa fie mai apropiate la culoare de xenon, mai apare eroarea de bec ars?

sau mai bine zis, de care sa pun ca sa nu apara eroarea?  

Modificat de Mihai ENE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact, citeste si tu 2-3 pagini in spate!

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Cunoasteti pe cineva care sa-mi inlocuiasca la o lampa spate partea electronica? Partea electronica o am de la o alta lampa sparta, practic trebuie decapsata lampa, inlocuit acel montaj electronic si apoi lipita la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dezlipit geamul/plasticul de pe ea.... si lipit la loc

 

cauta in aria prestari servicii, pe cineva in zona ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intreb si eu sa nu mor surprins. Tot primesc pe Facebook si mail oferte de Osram Nightbreaker Unlimited toate H-urile la 25 lei bucata. M-am uitat si nu am vazut sub 40-45 lei bucata in alte parti. Or fi Osram-uri chinezarite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    Salutare,

  La un Passat b6 dotari highline (cea din semnatura) aveti idee careva cum se pot schimba becurile de iluminare din parasolar? Din cate am auzit se schimba cu tot cu parasolar. Daca a reusit cineva "neortodox" dar cu rezultate bune, scrieti va rog sa ma iluminez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Ieri in mers mi.a aparut becul care semnalizeaza eroarea de bec ars. Becul de pozitie pe partea stanga s-a ars. L-am inlocuit cu altul dar tot nu merge si becul tot ramane in bord. Am incercat cu mai multe becuri dar nu se aprinde niciunul. Celelalte becuri se aprind toate, decat cel de pozitie nu se aprinde. Spuneti-mi si mie ce trebuie sa fac pentru ca eu am citit mai mult de jumate din acet topic dar nu am gasit rezolvarea problemei. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verofica firele in mufa si in soclul becului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... și contactele din soclu; eventual ajută-le cu ceva ascuțit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare baieti.

Ieri mi-am achizitionat becuri W5W pentru poziti cu led( atasaz linck ), si nu imi functioneaza, adica se aprinmd o secunda si se sting, sunt bune pt. masina din semnatura

sau nu, nu am xenon.

 

Multumesc anticipat

http://www.emag.ro/set-2-becuri-led-auto-auxiliare-philips-w5w-xtreme-vision-12v-1w-6000k-129666000kx2/pd/DGTRLBBBM/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare baieti . De 2 sapt ma chinui sa schimb un bec de pozitie, partea dreapta fata.... Al naibi de sistem ... becul joaca ca margica in locasul lui numai nu reusesc sa-l scot afara. Poate imi trimite cineva vreo poza cu un soclu din ala sa-mi dau si eu seama ce fel de prindere e acolo. Multumesc     

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg ... Toti spun sa tragi deacel soclu al becului de pozitie k iese destul de usor si eu am tras de i-am si rupt o ureche si tot n-a iesit. Danseaza rau tare in locasul lui dar afara nu vrea sa iasa ....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut o problema ca a ta pe partea dreapta. Cand s-a schimbat becul de la pozitie a fost bagat gresit soclul in far si s-a topit putin pe margine farul. Cred ca si la tine este la fel trebuie sa tragi serios de el sa se despinda....incearca sa dai farul jos  sa vezi mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut sunt nou pe aici am si eu o intrebare referitoare la becurile de xenon pentru un passat 2009 cu bixenon adaptiv din fabrica. Nu sunt multumit de puterea becului de xenon as dori sa cumpar niste becuri noi am auzit ceva de niste philips D1S X-TREME VISION par ceva cam scumpe si sunt tare curios daca merita 900 lei pe 2 becuri.  Un sfat sau o parere pentru niste becuri puternice? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari!

 

Va rog spuneti-mi si mie ce marca de becuri  sa-mi pun la Passat , sau xenon, pentru ca am niste lumini foarte slabe. Care ar fi cele mai bune??

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit xenon aftermarket - un pic mai problematic... trebuie ales un kit mai bun, ca sa nu iti arda motorasul de la stergatoare... centrala electrica, etc.

 

cele gen can bus pro, terminator, etc... sunt mai ok. Nu e garantat niciunul... dar riscul este mai mic.

 

altfel, ai la Philips, Osram, etc... becuri care aduc un plus de lumina.... Extreme Vision, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.am schimbat astazi un bec de la bixenon ca s-a ars ,dar nu mi se stinge becul din bord care semnalizeaza avaria.Imi poate spune cineva daca trebuie facut ceva sa se stinga sau se stinge el singur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce bec iti spune ca e ars ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa se stinga martorul automat...... martorul clipeste sau sta aprins ? daca iti clipeste, ai alta problema.... 

 

daca nu ai BC+ ca sa iti scrie care bec este sau care este problema - atunci scaneaza, ca sa vedem ce erori ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!