Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am o intrebare, la un passat b6 cu xenon adaptiv merge sa scot becul de la xenon fara sa demontez farul ? am observat ca am lupa aburita pe interior poate pot baga ceva sa o sterg pe interior "cat de cat".....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu poti.

Presupun ca trebuie sa dau spoilerul jos pentru a scoate farurile,nu ?

Daca-l dau jos merge sa bag ceva sa curat lupa putin pe interior ? sau nu este loc deloc si atunci imi ramane varianta sa-l pun la uscat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca are condens? Daca vrei doar sa il usuci, este de ajuns sa scoti capacele din spate, sa mergi prin oras cu faza scurta si astfel caldura generata va usca tot interiorul. Ulterior poti pune capacul de cauciuc inapoi pe pozitie.

Eu nu cred totusi ca lupa are condens ci pur si simplu a imbatranit, cu timpul lupele devin albicioase, laptoase si nu prea mai ai cum sa le readuci la starea initiala ...

 

Chiar daca scoti farul, accesul la lupa se va face printr-o fanta de aprox 2/2cm deci nu stiu cam ce poti "curata" a.i. sa merite efortul ... unde mai pun ca in mijlocul lupei exista o tablita actionata de un motoras care acopera 1/2 din suprafata ei, partea inferioara, cea responsabila cu comutarea pe faza lunga!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa zic ca este aburita de la condens. Am sa incerc varianta ta sa scot capacele de protectie din spate si sa tin faza scurta aprinsa. 

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montat azi d1s-urile Silverstar. Evident la service, cu dat bara jos...fuckin hell!! Ce porcarie! Originalele erau tot osram xenarc insa nu silverstar. Nu imi dau seama cat de mai bune sunt, trebuie sa merg la un drum lung noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stie careva cum imi dau seama de data fabricatiei la becurile xenon D1S ? Dupa ce insemne sa ma uit ? Daca se poate sa puna o poza cu un exemplu. 

MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

becurile de pozitie sunt separat de faza scurta. au alt capac de protectie si trebuie sa iti bagi mana prin locuri foarte stramte si intunecoase. dup-aia tragi de fire si iese becul cu tot cu soclu. Daca nu cumva ti-e ars becul, te sfatuiesc sa-l lasi aprins ca sa vezi mai bine pe unde cotrobai. La fel si la montaj, lasa-le aprinse si te uiti din exterior. E simplu.

Becurile de poziție la mașina din semnătură (fără xenon) sunt w5w? Am mai văzut pe acest soclu becuri de 7,5 w? Dacă pun în loc de cele de 5 w o să am probleme?

Pentru înlocuire bec să încerc sugestia lui clau_75 sau e mei simplu cu metoda de aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este w5w.

 

se schimba fara nicio problema - e un pic inghesuiala, dar merge - pe la motor... nu trebuie sa iti desfaci aparatorile de noroi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc!

Spre surprinderea mea am văzut ieri dimineață că eroarea din bord a dispărut dispărut, iar becul funcționează normal. Problema apăruse după spălarea mașinii. Este vreo explicație? Ce măsură ar trebui să iau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaneaza si vezi care bec a dat eroare.

 

scoate-l si verifica contactele din soclu - eventual intarite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie cand scoateti becul de pozitie pentru ca eu am reusit performanta de a scapa becul in far, era copt pe acolo si cand am tras de soclu a cazut becul in far, ce a urmat nu mai zic ca nu avem voie sa injuram pe forum ::) ) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am scapat becul in far :)))). Cand mai da caldura dau bara jos:))). Treaba neamteasca:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mai aveam unul acolo,las' ca's bune de rezerva :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa inlocuiesc becurile H7 pe faza lunga cu unele mai bune(cu lupa, cu led etc). Cele ale lui d@ny sunt super, dar si pretul pe masura! Ce alte becuri recomandati pt faza lunga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce recomanda producatorul masinii.

Nu exista bec cu lupa. Nu exista bec cu led.

Halogene de buna calitate (gen philips), luate din sursa sigura (nu contrafacute), poti incerca: extreme vision, extreme, etc. sau osram-uri de calitate.

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si osram si philips, si degeaba, parca aveam lumanari! Bine o sa ziceti ca sunt pe faza lunga, dar ma gandeam ca mai sunt si altele modele cu lupa sau led(probabil nerecomandate de producator)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut pe eBay becuri H7 de 100W în loc de cele normale (de 55w, parcă). Recomandați?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomanda nimeni.

Daca sunt cele de care stiu eu , cand te duci la descrierea produsului scrie clar ca sunt interzise pe drumurile publice. Asta zice producatorul becului.

Acu gandeste-te si la instalatia electrica a masinii. Facuta/gandita sa consume 55w pe un bec, adica 110w in total, tu dublezi consumul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H7 cu putere de 80w este recomandat?

Sau H7 cu putere de 30w se vede ceva?

Pt faza lunga!

Pt cel de 80w am gasit urmatoarele caracteristici: becuri de putere=80w; 16PC 5W LED CHIP; 80W=16PC x 5W, consum de energie real este de 8W. Durata de viata 20.000 ore.

Si voltaj=DC 12V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara cu cele led creed, eu nu am vazut becoled care folosit pe faza scurta/lunga sa asigure o vizibilitate buna, indiferent de specificatiile tehnice oferite de furnizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D@ny, intre cele cu led Creed si cele cu led Chip este vreo diferenta!? am mai gasit unele cu urmatoarele caracteristici: dimensiuni=57mm x 13mm. temperatura de culoare=5500-6000k. culoare alb. luminos=900 lms. consum putere=9W. led chip=5*3 pcs CREEin patru fete+4 buc in partea de sus=80W. putere=80W. alimentare=9v-30v DC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Are cineva din Bucuresti OSRAM Nightbreaker Unlimited pe B6? Mi-am pus si eu saptamana trecuta, iar in fata blocului, comparat cu becurile vechi, promitea mult mai multa lumina, dar la drum lung, noaptea, nu mi s-a parut mare diferenta. As vrea sa compar cu cineva care are aceleasi becuri.

Se vad mult mai bine pe sosea farurile golfului tatalui meu, golf 5, halogen, becurile originale de acum 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut pe eBay becuri H7 de 100W în loc de cele normale (de 55w, parcă). Recomandați?

Este prea mult 100W pe instalatia facuta sa lucreze cu 55W

 

Iti recomand totusi Osram Offroad de 65W. Nu sunt legale pe drum, asta ca sa stii in caz de ITP. O varianta mult mai ok pentru cei cu far fara lupa.

 

Am avut pe golf cel putin 1 an, fara probleme sau erori. Philipsurile anterioare prea fragile pe frig, au crapat pe rand cand am plecat din parcare iarna.

 

http://www.my-gti.com/1780/upgrading-volkswagen-halogen-headlights-to-osram-super-bright-off-road-65watt-bulbs

 

Enjoy.

Modificat de buzzer_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am cumparat niste BECURI LED W5W X-treme Vision 6000K, blister de la philips petru pozitii la faruri am dat peste 70 de lei 

caracteristiti : W5 12V 1W 6000K

 

Am avut surpriza sa constat ca becurile led functioneaza cateva secunde dupa care se sting iar martorul in bord se aprinde :( 

Pot sa le fac ceva cumva ca sa nu mai am problema asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!