Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

daca nu ai nicio eroare, cel mai sigur e de la codari.... daca te-ai jucat pe la ele. Verifica cum lucreaza senzorul, in blocurile de masura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

imi poate spune si mie cineva de unde pot sa-mi iau proiectoare de ceata cu lupa pt Passat 3c?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita pus H7 cu led pe faza scurta? A incercat careva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce model?

In cateva zile imi vine modelul asta, sunt curios cum se vor comporta :)

 

PS - in partea din spate este in mic ventilator, he he. Intensitate luminoasa 3600 Lumeni, culoare 5500K.

 

post-6376-0-11942200-1383930975_thumb.jp

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai poti sa pui capacul inapoi? sau ramane deschis?

Modificat de aradfan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as pune LED pe faza scurta in loc de halogen H7 , dar sa nu vina cu modificari la instalatia electrica (cum e cu Xennoanele aftermarket). Sunt foarte curios cum se comporta si daca e suficient de luminos... Sa ne spui dupa ce le montezi. Eventual fa o poza pentru comparatia cu halogen. 

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus Led pe pozitii si acuma vreau ceva, sa se asemene cu culoarea LED-ului de la pozitii, am cautat ceva Xenon, dar si Led pe faza scurta suna bine, insa nu stiu daca arata mai bine ca xenonul..?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai poti sa pui capacul inapoi? sau ramane deschis?

Eu sper sa il pot pune, o sa revin cu info, dupa montaj.

 

Eu as pune LED pe faza scurta in loc de halogen H7 , dar sa nu vina cu modificari la instalatia electrica (cum e cu Xennoanele aftermarket). Sunt foarte curios cum se comporta si daca e suficient de luminos... Sa ne spui dupa ce le montezi. Eventual fa o poza pentru comparatia cu halogen. 

Pe faza scurta nu cred ca este vreo afacere, nu aduce nimic in plus fata de un xenon, dimpotriva - se strica mult mai repede. Nu ai cum sa treci pe led fara modificarile aferente deoarece si aceste instalatii cu led pt faza scurta/lunga vin cu un balastru care sa simuleze consumul becului halogen.

 

Eu le voi monta pe faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin minte ca am citit tot pe un forum despre becurile astea. Cineva le-a pus pe un Logan si parca spunea ca nu am mai putut sa pune capacul deoarece becul e mai lung. Oricum sunt curios sa vad daca merg pe passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la becurile de faza scurta mi se tot topeste plasticul de la mufa.

Acum mi-a aparut mesaj ca becul de la faza scurta far dreapta nu raspunde. Am crezut ca este becul ars si am incercat sa-l schimb, dar cand am incercat sa-l scot de pe far, mufa s-a rupt si a ramas becul in far.

 

La farul stanga mi-au pus cei de la reprezentanta (acum 1 an) o mufa de plastic negru in care se monteaza becul - becul nu se mai baga direct in far. La farul drept nu am asa ceva.

 

Exista varianta de schimbare a cablului cu mufa? De unde o pot lua? Scoaterea becului nu cred ca este problema - am sa incerc sa-l scot astazi -, dar imi fac probleme legat de faptul ca am cablul liber prin far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari baieti,am montat acum vreo cateva zile un kit xenon AM pe passatul meu si nu functioneaza corect din motive care nu le-am inteles clar pentru ca acelasi kit a fost montat pe mondeo mk2 si au mers perfect 1 an si ceva,nu mai conteaza oricum alt kit nu cumpar si il dau jos pe acesta dar nu vreau sa mai montez becurile care le aveam pentru ca nu lumineaza deloc.idee este ca vreau sa montez niste becuri un pic mai profi cu speranta ca o sa vad si eu pe unde merg noaptea,am de ales intre :

PHILIPS BLUE VISION ULTRA H7 sau H7 VISION PLUS tot de la philips,stiu ca blue vision au o lumina mai alba si celelalte au 60% in plus lumina

intrebarea mea e :de ce blue vision are 5 stele pe cutie si vision plus are numai 4 care-i faza

alta intrebare e:eu le montez pe far cu lupa (passat b6) cum e cu h7s si h7r,philips nu a auzit de specificatia asta sau e frectie chestia cu S sau R,far cu lupa,fara etc...PHILIS BLUE NU SPUNE CAT LA SUTA IN PLUS LUMINEAZA.extrem de la philips nu gasesc deci ies din discutie.multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu am inteles nimic si nici nu am vazut diferenta la poza...

Maine ma dcu sa cumpar si eu 2 buc . H7 dar nu am vazut pe nici o cutie sa scrie h7s sau h7r

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai zis ca Philips nu a auzit de chestia cu R sau S.... ti-am dat un link din care poti vedea ca a auzit.

 

La cele cu lupa - cumperi H7S - cazul tau, la cele fara lupa - H7R

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu contest faptul ca nu sunt diferite , doar ca nu stiu cum sa aleg ....nu gasesc pe cutie specificatia respectiva

Acum ma uit la cora , tot am drum la ei ....o sa intreb un angajat poate ma ajuta.

La omv am stat 10 min cu o cutie in mana , nu era inscriptionat R sau S.

Am far cu lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu ai sa gasesti cu r sau s de la philips decat probabil la fabrica la ei,eu am cautat la toate magazinele din ROMA si nu am gasit nimic cu S sau R si mai mult nu am gasit x-treme vision ci doar blue vision si cele cu 60 % in plus.eu am vrut sa iau maximul de la philips si le-am comandat de pe net cele x-treme unde le-am ales in functie de masina eu am b6 (cu lupa)ca toate celelalte si era specificat pentru passat 3c 05"» cand am primit becurile (34 euro inclus transportul) surpriza nu avea pe cutie nici un R sau S,in schimb sunt mai scurte decat cele care le aveam pe masina H7 normale,pana sa le montez ardeam de nerabdare sa vad lumina alba si puternica pe cand surpriza sunt galbene ca cele normale si lumineaza parerea mea cam cu 30 la suta mai bine.

PS:nu isi merita banii mai bine pune-ti csenon AM 4300k sa nu sara in ochi la curcani si gata,daca vreti lumina puternica.eu sunt foarte dezamagit de farurile passatului si daca urmatoarea masina o sa fie passat o sa fie sigur cu xenon de fabrica.salutari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit tot felul de modele in Cora ,philips 180 lei xtreme  si osram ,foarte scumpe ,dar si ceva marci mai noname ,sau poate nu ma pricep eu la 55 lei (1 bucata) .

Chiar nu vreau sa dau foarte multi bani sa tina doar 10 luni si nici sa nu fie wow .

 

Cred ca o sa cumpar ceva mai ieftin ,dar care sa tina mai mult ,macar nu am cine stie ce asteptari daca tot costa putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai lupe, nu-i problema.... problema este la cei care nu au lupe..  cumpara Osram sau Philips normale - sunt in jurul la 50/60 lei setul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PT bixenon OEM- exista ceva mai bun decat Osram Xenarc Silverstar? Vreau sa-mi schimb becurile D1S, sunt cele originale si nu -mi place cum bat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

osram sunt foarte bune.... si mai ales, cand pui noi, o sa se vada diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bunatati pentru masina (h7 faza lunga):

 

post-6376-0-49911500-1385723956_thumb.pn

 

Astept seara, pentru test. Hi hi.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga poze :) .

 

Azi cica imi vin si mie Silverstar-urile, dar cum masina e la polish... abia saptamana viitoare le pot testa.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze cu before and after te rog, asta daca nu le-ai montat deja :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am montat deja, nu am avut rabdare dar cand o sa am timp o sa pun un bec in locul unui led desi montajul este putin delicat deoarece daca erau cu 3-4 mm mai lungi nu mai intrau ... Noroc ca partea cu ventilatorul din spate este pe filet si se desparte de corpul ledului astfel, am montat ledul pe pozitie si m-am chinuit sa infiletez la loc partea cu ventilatorul.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!