Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

@danmayias: mai bine pe aia care circula fara lumini, in special pe cei care circula seara prefer sa -l vad si cu proiectoare decat fara sau pe cei care nu semnalizeaza sau franeaza cu becurile arse pe stopuri.

Cat despre xenonAF, fiecare isi pune dupa punga, bioptrii s.a.m.d, nu toate masinile vin din fabrica cu xenon si nu toti pun xenon in pas cu moda. Asa ar trebui sa inchid monitorul si unitatea care e ~ made China. :) STIMA

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut,

Dupa ce mi s-a ars un bec de la faza scurta si l-am inlocuit cu unul "obisnuit" de 15 RON (cu care vedeam foarte aiurea), am hotarat (dupa ce am citit postarile de pe aici) sa-mi schimb becurile de la faza scurta cu Philips H7 X-TREME VISION. Am dat 130 RON pe ele (set 2 buc) si vreo 25 RON montare si reglarea lor la reprezentanta. Cred ca e importanta si montarea&reglarea lor fiindca cel care mi le-a schimbat initial nu imi fixase bine unul si in plus cei de la reprezentanta aveau ceva aparat cu care le-au reglat, plus ca spre deosebire de alte servici nu a costat decat 25 RON. Dupa reglare am sesizat ca bateau lumina mai uniform.

Cu noile becuri se vede excelent! Mult mai bine decat cu becurile din fabrica! Sunt dintre cei care conduc cu greutatea noaptea si pe cat posibil evit sa plec la drum lung pe noapte. Pentru mine becurile/buna vizibilitate sunt f. importante, chiar nu vreau sa fac economie/compromisuri la elemente de siguranta ... cum la fel, consider ca iarna e f important sa nu faci compromisuri la anvelope.

Le recomand cu incredere! Daca nu incerci, nu ai cum sa-ti dai seama de diferenta/utilitate.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips Extreme Power H7 am avut si eu pe faza scurta si se vedeau mult mai bine decat cele din fabrica. Insa le-am mutat pe faza lunga facand loc unor xenoane AF, rezultatele sunt mult mai bune acum, le-am reglat cum trebuie fara sa ii deranjez pe ceilalti in trafic. Astazi un prieten de al meu si-a cumparat Osram Night Breaker, cica ar fi mult ma bune decat Philips Extreme Power, insa facand comparatie pe doua masini la fel dotate fiecare cu una din cele doua marci....Phlips este mult peste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum schimb becul de la parasolar.am tot incercat si nu reusesc.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta incerc si eu sa aflu si tot nu am gasit :( am incercat sa scot plasticul acela alb din oglinda insa fara nici o sansa, alte idei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste poze ar fi excelente,.nici eu nu am reusit, m-am uitat: parasolarul nu e din doua bucati, iar chestia aia din plastic nu iese se da doar stanga dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu prea inteleg care este problema voastra. Aveti cumva parasolare duble sau simple? La voi becul ala este pe plafon sau pe parasolar?

Daca este pe plafon se scoate foarte simplu capacul de plastic, daca este pe parasolar cred ca se schimba cu parasolarul.

Puneti o poza ca habar n-am cum este la voi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut baieti,am si eu un passat dar nu stiu daca este bixenon sau senon,ce pot sa va spun este ca inainte sa mi se arda becul imi mergea faza cu lumina in curbe si cand intorceam masina care se numea "corner..",as vrea sa stiu si eu cat ma costa setul de becuri mai ieftine dar sa nu stric calculatorul cu din alea proaste pt ca tot ma streseaza in bord cu AFS inoperative..multumesc mult si astept cateva pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi daca tu nu stii ce ai pe masina , noi ce sa-ti spunem ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este ca nu stiu unde sa caut,nu scrie nicaieri si cartea este in germana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti becul vechi si pe el sunt trecute cateva specificatii (coduri, cifre etc.). Cauti aceste coduri pe Google sau le postezi aici, pe Forum. Atunci am putea sa-ti raspundem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut

Mi-am schimbat astazi becurile de pozitie si mi-am pus Philips Blue Vision LED W5W T10 6000k si imi da eroare in bord , nici nu stau aprinse se sting cam in 5 secunde pe rand amandoua ledurile. Am vazut pe forum ca la toata lumea ii merg aceste becuri , de ce oare mie imi da eroare ? Ce becuri as putea pune sa nu imi dea eroare ? Bineinteles albe led nu galbene ca cele de fabrica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa le poti folosi deoarece nu au canbus, computerul sesizeaza consumul scazut de curent si le stinge! Trebuia sa iti iei un set de leduri W5W cu canbus!

Ledurile cumparate de tine functioneaza doar pe auto care nu au sist. canbus pe pozitii, de regula cam orice masina non-vag (renault, citroen, peugeot ... )!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal . zimi si mie te rog cum leai luat jos( alea de la pozitii fata ) , ca am incercat vreo 30 de min pe unul si am renuntat. Mi-am luat 8 SMD-uri cu cate 2 leduri care cica au si CANbus si as vrea sa le schimb . am luat 8 ca vreau sa le sch si pe alea de la plafoniere .

Ms. Florin D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi permit sa iti raspund eu, pentru ca am facut si eu operatiunea...bun, deci, daca ai o mana cat de cat subtire te descurci, altfel in nici un caz.

Partea stanga: foarte usor, se scoate capacul de cauciuc (cel mai mic dintre ele) si daca ai xenon e chiar usor de gasit ca are alta pozitie becul cu pricina, si pur si simplu tragi de mufa afara, inlocuiesti cu atentie la polaritate (merge si pe incercate) si apoi inapoi cu mufa cu tot pana se aude clicul ca s-a prins in locas.

Partea dreapta: aproximativ la fel, doar ca muuult mai dificil daca nu sunt faruri cu xenon, probabil va trebui sa scoti capacul de la rezervorul de lichid de parbriz (eu asa am facut) si la fel pana la click-ul final. Enjoy si un an nou fericit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspuns, dar eu am modelul fara xenon, deci pe lateral pozitionate.eu am ajuns la tamburucurile alea dar nu am reusut sa le misc: tras, impins, rotit st. dr. si nimic. am incercat si le cel din dreapata ca de 3 sapt mi-ai schimbat un bec pe pozitii pt era ars si tot nu am reusit sal iau jos. ce trebuie facut exact cu taamburucul ala ?

Ca o paranteza: :offtopic: cand am schimbat becul de pozitie in reprezentata la baia mare , becul a costat 1,5 lei iar manopera 20 lei + TVA cu tot cu nu stiu ce reducere de 20% pt manopera . :banghead: tare nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea stiu ce sa iti zic, doar ca la mine au iesit destul de usor, mufele cu tot cu becuri, prin tragere, si apoi, la introducere, am impins mufele pana s-au asezat in locas. Nu e chiar simplu, datorita pozitiei, dar, repet, ar trebui sa iasa destul de usor. off: Acum 2 ani am schimbat si eu un bec la reprezentanta, si tot cam vreo 20 de lei mi-au luat manopera, dovada ca nu s-au schimbat preturile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

floryndrg - trage de fire sanatos si iese soclul cu tot cu bec, eu am schimbat de vreo 4-5 ori pozitiile si asa am procedat. Soclul sta in far doar prin presare, nu are nici un fel de mecanism. Ca sa introduc inapoi becurile, le montam in soclu si aprindeam pozitile ca sa vad locul unde trebuie sa ajunga. Te uiti din exterior si intuiesti tu pozitia corecta, apoi impingi de soclu pana cand se fixeaza. E fff simplu. Spor.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-ati inteles; eu am faruri fara xenon, deco pozitiile sunt pozitionate in exteriorul farului ( catre aripa ). si la mine nu este asa cu fire ca la voi. este doar ca un capac mai lunguet care tine becul si nu are nici un fir la capat. speram sa-mi raspunda cineva care are modelul asta de faruri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa am si eu, doar ca inainte sa ajungi la fire trebuie sa dai jos capacul/mansonul acela de cauciuc din capat. Credeam ca ai trecut de pasul asta. Daca cumva ai alt model de far, atunci poate ne spun alti colegi care e procedura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am obs la mine ca sa schimb un bec de pozitie,eu nu trebuie sa scotnici unul dintre cele de ( mansoane ) de cauciuc ( respectiv faza scurta sau lunga ) . La mine becul de pozitie se schimba pe undeva pe dupa farul propriu-zis aproape de aripa. Deci eu nu trebuie sa iam mansoanele alea jos ( oricum alea nu erau o problema ca au iesit fff usor ).Numi ramane de facut decat sa ma fac de rusine si sa ma duc in service ca sa schimb 2 amarate becuri de pozitie. inainte aveam un renault si cum ziceti voi:trageam putin de firele care conectau bacul de pozitie, iar acesta iesea f usor din locas cu tot cu mufa; dar asta trebuia sa fie mai complicat nu?doar e vw .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare dar tu chiar nu intelegi! Colegii ti-au explicat foarte bine! Reciteste posturile, mai pipaia putin farul si o sa vezi ca se pot schimba si acasa (si becul de pozitie are capac de cauciuc, separat de cel de faza scurta/lunga)!

Incearca prima data la cel de pe stanga (partea soferului) pentru ca ai mai mult loc de manevra!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

vin si eu cu o intrebare: ce ma sfatuiti sa aleg intre o instalatie xenon after market la 200lei de 6000K si o pereche de becuri Xtreme Vision Plus de la Philips? Ma intereseaza care da o lumina mai buna pe timp de noapte si mai putin care da mai bine pe masina. Imi cer scuze daca a mai fost discutat subiectul, dar nu am nici timp nici rabdare sa citesc toate cele 23 de pagini.

O zi buna,

Dan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alege Xtreme Vision Plus de la Philips (eu am Xtreme Power). Te costa mai putin decat xenonul chinezesc, nu risti sa ai probleme cu componentele electronice ale masinii, nu esti respins la ITP, nu orbesti pe cei ce vin din sens opus, ai vizibilitate buna in conditii de ploaie si ceata (fata de xenonul de 6000k).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau, daca chiar vrei xenon, poti incerca de 4300k si aceiasi vizibilitate, poate chiar mai buna pe ploaie si/sau ceata ;)

Mai multe detalii gasesti pe topic-ul dedicare -> Montare Xenon Aftermarket Pe B6

Iar problema orbiri se poate rezolva frumos, daca se regleaza begurile corespunzator la un service pe procedura :)

:Driver: safe

P.S.: Eu din pacate, asta vara am zis pas becurilor Philips de orice tip, din cauza ca nu rezista in timp (ultimele seturi s-au ars in 3 luni) si tot eram nemultumit de lumina in anumite conditii.

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!