Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Stie cineva cum se schimba becul din oglinda stanga?

salut,

Semnalizarea din oglinda nu are bec ...sunt 3 LEL-uri (smd).....Deci teoretic NU se ard.......stiu sigur pentru ca, cu ceva vreme in urma a trecut un idiot cu viteza pe langa mine si mi-a spart, cu oglinda lui, geamul de la semnalizarea din oglinda.

Acel "bloc de semnalizare" se cumpara cu totul si il poti schimba tu ff. usor. Costul lui este 120 lei la reprezentanta PBN....il gasesti si mai ieftin (80 - 100 lei)

Parerea mea este ca la tine este alta problema (ceva electric) verifica daca ajunge curent pe mufa de alimentare a semnalizarii (problema este, ca trebuie sa demontezi oglinda ca sa ajungi la ea).

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmmmm...

O sa ma duc la un electrician ... poate, poate ii dau de cap... Nu ar trebui sa dea o eroare undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am o nedumerire legata de becuri,pe pozitii am pus leduri ca sa dea bine cu chitul xenon afm 5000k apoi pe proiectoare am tot xenon tot de 5000k,acum ramane faza lunga care nu doresc sa pun tot xenon ca nu merita,cred,asa ca m am gandit la o lampa pe led h11 cu 80 de leduri smd(atasez poza cu lampa)acum vin si intreb,este o alegere buna montarea unei asemenea lampi,multumesc :Driver:

post-83335-0-79651700-1302725679_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea, alegerea unei astfel de solutii nu este foarte indicata deoarece sursa de lumina nu e punctiforma ca in cazul halogenelor (si sa zicem ca si a xenoanelor, desi acolo e o zona mai mare, in fine). Ideea e ca blocul optic pentru faza lunga a fost proiectat ca o oglinda care preia fasciculul de lumina emis de o sursa punctiforma (filament halogen) si o concentreaza intr-o anumita directie, adica in fata masinii unde te intereseaza pe tine. Daca pui becul ala tapetat cu LED-uri, o sa ai o sursa imensa de lumina care va fi o parte proiectata in fata si restul pe unde apuca optica farului (paduri, santuri, avioane, etc). O sa ai o lumina imprastiata si ceea ce te intereseaza pe tine, adica lumina proiectata la zeci de metri in fata masinii o sa fie mult mai diminuata decat cea de la un bec halogen. Dar ca sa obtii un efect disco cred ca ar merge. NU vei vedea prea bine, insa vei fi foarte bine "vazut".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru lamurire :icon_thumright: ,o sa ma orientez catre philips ,defapt vreau aceasi culoare cu cea dupa scurta,pozitie si proiectoare,a si normal ca atunci cand schimb pe faza lunga sa se vada clar cat mai departe in fata!pentru proiectoare am ales xenon pentru simplul motiv ca pe ceata am o vizibilitate foarte foarte buna,iar pe scurta am ales sa pun pentru k farul este prin lupa si se regleaza ca sa nu deranjez participantii la trafic,desigur si aici tot pentru claritatea vizibilitatii!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmmmm...

O sa ma duc la un electrician ... poate, poate ii dau de cap... Nu ar trebui sa dea o eroare undeva?

nu da nici o eroare. cumnatul meu a avut aceeasi problema la O2. Am rezolvat inlocuind unul sau 2 din leduri care erau arse. leduri de astea nu gasesti in comert, eu le-am avut de la o oglinda de passat care mi-a fost sparta si a trebuit sa o inlocuiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Seby, probabil ma duc sa vad daca e ars sau nu. Mi-e cam groaza sa-i las p-astia sa o desfaca... stiti cum se lucreaza in Romania. O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat inlocuind unul sau 2 din leduri care erau arse. leduri de astea nu gasesti in comert, eu le-am avut de la o oglinda de passat care mi-a fost sparta si a trebuit sa o inlocuiesc.

Salut

Sunt curios cum ai reusit sa schimibi ledurile...eu acum intorc pe toate fetele semnalizarea mea din oglinda (cea sparta) si nu gasesc nicio solutie pt. a o desface fara sa o sparg de tot. Geamul este ff bine lipit de carcasa, in interiorul careia se gasesc ledurile.

@ danmatyas

Semnalizarea se desface relativ usor...partea cea mai "critica" este desfacerea cu grija a partii de sus (capacul de deasupra semnalizarii care face corp comun cu rama din jurul oglinzii si este destul de fragila). Dupa indepartarea acelui "capac" se desprinde oglinda de pe "moror" (este prinsa cu 4 clipsuri tot de plastic) dupa care mai sunt 4 surubele mici de desfacut de la un suport si inca 2 care tin semnalizarea....cam asta este tot. Cu un pic de rabdare am demontat-o si montat-o la loc, singur in 30 min.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi colegu` pentru explicatie. Faza interesanta si totodata fericita este ca astazi imi merge semnalizarea din oglinda cu probleme. :) Stie cineva ce dracu se intampla? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot Seby sunt...probabil de la apa...si la O2 cand am desfacut semnalizarea erau oxidate contactele alea...poate azi s-a uscat sau ceva de genu. Daca vrei sa desfaci oglinda recomand sa dai jos mai intai sticla( e mai simplu apoi sa declipsezi restul carcasei pentru ca poti sa vezi ce faci). Daca ai mainile mare..e mai greu..poti ruga o domnisoara sa te ajute...reglezi oglinda la maxim spre dreapta..astfel incat sa ai cat mai mult loc prin coltul din stanga al oglinzii...bagi 2 degete in spatele oglinzii cat mai in interior si tragi usor spre tine pana se declipseaza, apoi decupleci cele 2 fire de la dezaburirea oglinzii.

Semnalizarea de desface la cald...cu un feon puternic.....se incalzaste usor si se dezlipeste

Modificat de cat87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Sper sa nu fie nevoie :)) sunt cu ochii pe ea :D asa is de neindemanatic la astea si mi-e frica ca o sa o rup. Astept pana face iar figuri sa ma "dau" la ea. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tot referitor la becurile/ledurile din oglinda...am obs. ca s-a spart semnalul din oglinda dreapta (crapat...probabil vreo piatra) si ca nu mai merge semnalizarea. Am cumparat un semnal nou, dar nu vine si cu ledurile corespunzatoare (cel putin asta, after market...). Intrebarea mea este: ce tip de leduri trebuie sa montez si daca si-a montat cineva de unde le-a luat. Multumesc :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am schimbat lampile pentru luminarea placutei de inmatriculare dupa ce se arsese unul.

Initial am cumparat lampi sofit cu leduri (ca astea)la 10 RON dar nu merg de nici o culoare si nu stiu de ce :(

Apoi m-am dus si am luat lampi normale la 1 RON bucata si merg perfect.

Cam care ar putea fi cauza ... sa le mai pastrez ca nici nu stiu ce mai pot face cu ele daca nu merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai,cauta lampi cu leduri SMD can-bus care au deja rezistenta respectiva si consuma aprox 5w (asa nu-ti mai da eroare)!!

post-62913-0-15528500-1304772993_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am o rugaminte mare la voi,

pe scurt:mi-am luat un passat din 2006 2.0 tdi, si problemutza este ca am luat-o cu un bec xenon ars pe dreapta (faza scurta cica).

Acum fara sa deviati de la subiect as avea nevoie de ajutorul vostru in urmatoarele 2 privinte:

-ce bec imi trebuie?

-cum naiba il montez?(am auzit variante gen "trebuie data bara jos"-sper sa nu fie adevarat)

mentionez ca masina este echipata din fabrica cu xenon nu bixenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze pt eroarea de mai dvr.

astazi(duminica ;pe ploaie;intr-un garaj improvizat ;un mecanic/tinichigiu/vopsitor/electronist/bla'bla),i-a dat bara jos pt a schimba becul si atunci am rezlizat ca este bixenon,insa un bec f ciudat(osram dar nu cum sunt becurile xenon simple ci cu un papuc de plasic la baza ,becul fiind turnat/incastrat in el.Unde gasesc un astfel de bec(fara reprezentante va rog)?

ca de montat spre stupoarea mea am aflat cum se demonteaza(bara data jos ,ij de mii de suruburi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai fi avut rabdare si ai fi citit tot topicul ai fi gasit raspuns la intrebarea ta. Becul care iti trebuie este D1S 12V 35W - pretul in reprezentanta este undeva la 1200 RON, iar la producator in jur de 370 RON (mai multe gasesti aici, aici sau la colegii de pe forum aici, respectiv aici). Spor la citit si bafta multa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut!

bec pozitie fata dreapta ars, am fost la mecanic care dupa 1 ora arenuntat la ideea de a-l schimba... din neputinta

adevarul e ca am stat linga el mereu si as putea compara demersul cu scoaterea unei masele prin "spate"

voi incerca si eu maine...a reusit careva in spatele blocului cu dotare tehnica minimala fara demontat bara/far ?

daca reusesc ma voi gindi serios la o cariera in ginecologie...

Modificat de valeriu s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te apuca să demontezi mașina pentru un bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca se poate schimba fara a demonta bara! Eu le-am schimbat pe ale mele in 3 minute, cu cateva urme pe mana dreapta :D dar am reusit! Iti trebuie o mana mai subtire :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

succes!!

treaba de 10 minute pe ambele parti, problema e ca am promis fratelui meu aceiasi operatiune ( are becurile arse pe ambele parti de jumatate de an...)dar are farurile fara xenon, becul de pozitie fiind in exteriorul farului pe ambele parti aproape de aripa, aici problema e mult mai complicata, a si platit in avans ( un "johny plimbaretzu" ) ar trebui sa il returnez ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valeriu s aici se discută despre farurile fără xenon (cum are fratele tău) la care este un chin să schimbi becurile de poziție. La cele cu bixenon (cum ai tu) treaba e mult mai simplă.

Ajută-ți fratele și revino victorios cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am schimbat de mai multe ori pana acum (nu erau arse dar am pus din alea portocalii). Becul vine afara cu tot cu soclu si se poate trage cu incredere de fire pentru ca iese foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal, eu am faruri fara xenon, deci pozitiile sunt in extremitati. La prima vedere e greu de schimbat, dar nu e deloc asa. Il sustin pe clau_75, poti sa tragi de fire si iese becul lejer :icon_thumright: . Eu le-am schimbat pe amandoua fara probleme.

Zilele trecute mi s-a ars un bec de pe faza scurta, si ma gandeam sa imi pun Philips X-Treme Vision +100% (http://www.philips-shop.ro/7281.p.html). Le-a montat cineva? Sunt OK?

Multumesc anticipat :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da,eu am montat asemenea becuri pe masina...pot sa zic ca sunt excelente,nu se compara cu ce aveam inainte.Luminozitate mult mai buna,arie mai mare de acoperire plus ca sunt mult mai albe.Si cauta totusi la magazine cu piese auto,eu le-am gasit cu 110 lei si mi le-au si montat in banii astia.

Modificat de Alexutzu_vl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!