Jump to content

Portbagaj B6


Riddler
 Share

Postare recomandată

trebuie verificat cablajul si switch-ul de la portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca puteti fi mai clar... cum ajung la cablajul de la portbagaj si la switch?

 

va multumesc!

Modificat de C o s m i n
post dublu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai explicit - ca sa ajungi la switch, trebuie sa dai jos capitonajul la portbagaj - dupa care scoti mufa de la yala si verifici continuitatea - daca lucreaza sau nu, cu un multimetru.

 

cablurile trec prin balama stanga - daca switch-ul merge, e o problema de cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc ff mult ... capitonajul trebuie dat jos din ambele parti ale portbagajului? sau doar din partea stanga ? switch-ul e in sigla de vw? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in sigla. Desfa-l tot sa lucrezi usor. E prins in cleme si cateva suruburi cap torx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc anticipat ....ma apuc de lucru..revin daca nu ii dau de cap

 


Sa nu fie cu suparare dar mai intreb ceva :acel switch are legatura si cu iluminatul din portbagaj?? tot de la el vine tensiunea de 12 v la becul de iluminare si la priza de 12 v?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, tot el este responsabil si de asta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba cu priza din portbagaj doar cu iluminatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Dupa aia am vazut ca el a pus mai multe intrebari in una singura... da - switch ul are treaba cu lumina din portbagaj....la asta am raspuns eu. Nu are treaba cu priza de 12v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc fff mult , acest forum este de real ajutor , toate informariile pe care le-am cerut si le-am primit m-au ajutat sa gasesc problema si sa o rezolv ...un soarec a intrat in portbagajul meu si a ros firele care vin la switch , le-am izolat acum merge dar nu stiu cum sa scap de soareci  .....daca are cineva vreo idee v-as fi indatorat 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Existau in comert niste otravuri speciale ptr pus pe la motor ptr soareci. Poti pune in portbagaj dara daca moare pe undeva ascuns e naspa. Poate reusesti sa bagi masina intr-un garaj cu usile deschise si sa pui un aparat din ala de alungat rozatoarele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara, am si eu o problema cu portbagajul, si anume, il deschid, toate bune si frumoase, dar cand il inchid, la fel toate bune si frumoase, dar problema intervine in momentul cand ma pun la volan, in cp imi apare ca portbagajul fiind deschis si nu mai pot sa il deschid, decat manual de pe bancheta din spate, aveti idee ce poate fii? si daca e switch de unde il pot cumpara?

 

va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie arcul din intetiorul mecanismului-a trecut peste umeri si nuci nu deschide nici nu inchide. Vezi in topic ca este explicata aceasta pb si rezolvarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

 

Recent am avut si eu o mica problema cu deschiderea portbagajului, la B6 sedan.

Nu se deschidea portbagajul de la emblema dar de la cheie sau de la butonul din usa se deschidea. Am rezolvat problema foarte simplu, m-am gandit sa-l impartasesc, poate va ajuta pe careva.

Am demontat emblema si am observat ca la ridicarea emblemei se roteste piesa alba de plastic si apasa pe lamela de metal care apasa pe butonul rosu, dar din cauza uzurii la piesa alba nu apasa suficient pe lamela si nu declansa portbagajul, daca apasam cu degetul pe lamela se deschidea la fiecare apasare.

Am indoit un pic lamela, se vede in poze ca lamela nu este dreapta, dar initial era. Acum merge fara probleme.

 

Multumesc

 

post-30846-0-38331200-1446843093_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Îmi puteți spune va rog, dacă știți, cum se schimba oala de fibra de sticla  de la roata de rezerva Passat b6 2006 limuzina? este lipita de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sper ca postez unde trebuie.Am o nelamurire.Daca actionez butonul de deschidere al portbagajului  de pe usa soferului ,nu se intampla nimic.Daca actionez butonul pentru portbagaj de pe telecomanda se aude un sunet ca si cum se deblocheaza portbagajul , dar nu se intampla nimic altceva.Intrebarea mea este: au toate passaturile b6 sistemul de deschidere automata a portbagajului?Masina mea este un passat b6 variant sportline din 2008.Multumesc.

Modificat de Alexxdam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu au.... sunt putine care au sistemul electric de ridicare / coborare hayon - in rest, la Variant cand apesi butonul (telecomanda sau usa) doar descuie hayonul.... daca e incuiat... iar de deschis/ridicat - din clapa, manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Citind topicul, am reusit si eu sa schimb amortizoarele de la portbagaj. Acuma se ridica portbagajul de la berlina din cheie. M-am chinuit singur vreo 2 ore. Greu frate sa impingi amortizoarele noi sa le pui pe pozitie. Am gasit ceva aftermarket marca hummler pe Gaz. Cele pe masina erau originale pe ulei. Sa vedem cat ma Tin acestea. Multumesc inca odata colegilor  de pe forum. O seara buna 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara,am o nelamurire nu se deschide portbagajul de tot si cand il inchid merge ce merge si la un momendat se tranteste ,este normal sa se tranteasca? Am atasat si un filmulet.

Portbagajul se deschide si inchide electric.

XiaoYing_Video_1480542550357.mp4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut

Am probleme si eu cu inchiderea portbagajului.Am desfacut yala si era blocata..am deblocat mecanismul dar Motorasul (actuatorul) daca ala e ...avea o urma de fum pe o gaurica. Dupa montaj se inchide portbagajul dar din cheie nu merge..ramane blocat si nu se aude nici un zgomot.Tin sa mentionez ca nici stergatorul de pe hayon nu mai functioneaza....doar daca decuplez mufa de la inchiderea portbagajului...Ma gandesc ca motorasul este parlit...scurtcircuitat...Pot gasi sa cumpar doar motorasul sau trebuie tot sistemul? 

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yala completa - asa vine la B6 - nu gasesti separat, motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passat'ul meu nu se mai deschide portbagajul din butonul de pe usa. Din cheie se deschide foarte bine. Care ar putea fi cauza ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Dragos24x7 said:

La passat'ul meu nu se mai deschide portbagajul din butonul de pe usa. Din cheie se deschide foarte bine. Care ar putea fi cauza ? Multumesc !

probabil.... verifica in blocurile de masura, cu VCDS-ul, daca il vede cand il actionezi. Daca nu, jos fata de usa, dat jos butonul, desfacut si curatat - vezi daca mai scapa. De obicei oxideaza grav, de la apa care ajunge in el, in timp.

Daca nu se poate salva, trebuie inlocuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se intampla la fel daca actionez butonul de pe usa pentru deschidere portbagaj(cu masina deschisa) nu se intampla nimic,cel pentru usita de la buson merge perfect.Imi poti zice si mie te rog frumos unde trebuie sa intru cu vcds ca sa vad daca il vede?Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!