Jump to content

Portbagaj B6


Riddler
 Share

Postare recomandată

Începutul ăsta de defect durează de câțiva ani, noroc că nu se întâmplă foarte des. Dacă o mai ține câțiva ani, schimb mașina. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am urmatarea problema.

De fiecare data cand trebuie sa deschid potbagajul trebuie sa deschid din butonul de pe cheie, deoarece din butonul de pe portiera nu se deschide, iar din butonul din emblema spate se deschide doar ocazional (cand vrea el).

Mentionez ca butonul din portiera pentru deschiderea clapei de la rezervor functioneaza mereu.

Ma puteti ajuta cu un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat in blocurile de masura daca functioneaza mereu butonul de pe usa sau l-ai verificat fizic, cu un aparat de masura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data am crezut ca e butonul de pe portbagaj de vina. A fost demontat, masurat si e in regula. Functioneaza tot timpul.

Acum ma gandesc sa nu fie problema din butonul de pe portiera unde este si butonul ptr deschidere clapeta rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte posibil, e boala lor sa intre apa acolo si sa oxideze.

 

da jos fata de usa, da jos butoanele, curata-le si vezi daca isi revine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc. O sa desfac sa dau cu spray de contacte sa vad daca se rezolva. Daca nu inlocuiesc butonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, curatat lamelele cu hartie abraziva foarte fina, alcool izopropilic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu stiu daca aici pot sa postez urmatoarea intrebare:

ce ar trebui sa contina portbagajul de la Passat B6 ?

 

am cumparat masina din semnatura si sub placajul ala nu mai am decat carligul de remorcare, antifurtul de la roti si o bucatica de sirma oteloasa ca un inel care nu stiu la ce ajuta

 

presupun ca unele passat-uri vin cu kit de reparatie tori, altele cu roata de rezerva deaia slim ... nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarma oteloasa este pentru scoaterea dopurilor de protectie a prezoanelor .

Daca nu ai rezerva sau chit de pana rapida eu zic sa cumperi una din ele ca la noi in Romanica craterele sunt la ele akasa .

Banuiesc ca cric si cheie de roti ai .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am nici cric si nici cheie

caut acum sa cumpar de la dezmembrari ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După ploaie abundentă/îndelungată, nu mi se deschide portbagajul, nici din interior, nici de la sigla VW din spate, timp de 1-2 ore, după care funcționează normal. Bănuiesc că ajunge umezeală unde nu trebuie. Ce și unde să verific/remediez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil. Fa intai o scanare sa vedem ce erori ai. Posibil ca problema sa fie in switch-ul siglei... dar e doar o presupunere, pana faci scanarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum arata compresorul de la passat b6 ? sau ce cod are ?

acesta din link se potriveste ? sau poate acesta ?

vad pe net o gramada de compresoare sh  si nu stiu care imi trebuie ? alea de mercedes, audi sunt la fel cu cel de VW passat ?

 

el se leaga la bricheta masinii nu ? am vazut modele care au 2 clesti pentru a pune direct pe baterie ...

 

solutia aia .. are termen de valabilitate ?

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este la bricheta. 

 

  Part No: 5N0 012 615 (PUMP)  

  Part No: 8E0 012 619 (SEALANT)

 Coduri sunt mai multe. Solutia valabilitate 3 ani parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil. Fa intai o scanare sa vedem ce erori ai. Posibil ca problema sa fie in switch-ul siglei... dar e doar o presupunere, pana faci scanarea.

Florine, problema e mai veche, am mai scris despre ea de câteva ori pe forum, dar acum am făcut legătura cu ploaia.

La scanare nu apar erori. Așa cum am spus, după o vreme capota portbagajului se deschide si de la buton si de la siglă ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic, de aceea bănuiesc că asta se intâmplă după ce se usucă acolo unde e problema. Aș curăța și aș da cu spray de contacte, dar nu știu unde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Vin si eu cu o intrebare privitor la portbagaj. Poate s-a mai explica insa nu am fost eu atent. In aceasta dimineata, am deschis portbagajul pentru a lua ceva din el. dupa ce am inchis capota de la portbagaj s-a auzit un zgomot ca si cum ar merge o rotita in gol. Am incercat sa il redeschid din butonul de pe usa de la sofer, din cheie si din embelema si acelasi zgomot se aude fara a se mai deschide. Please HELP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rabateaza bancheta si il actionezi manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.  Merci de sfat. Asa am reusit. ideea e ca nu inteleg de ce nu il mai deschide de niciun buton ? Nu pot ca de fiecare data sa intru prin masina pentru a-l deschide.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa dai jos capitonajul de la hayon si sa verifici daca actuatorul mai lucreaza - daca nu, necesita inlocuire - este corp comun cu partea metalica a yalei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara

Ma poate ajuta cineva cu un dealer de unde pot comanda servomotorul de actionare a inchizatorii de la portbagaj B6 2008.

Codul inscripyionat pe motor este:

20251

3H3438

producator JOHNSON

Nu am reusit sa gasesc pe net.

Daca nu trebuie sa comand intreaga incuietoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nou

produs in Cehia

garantie 2 ani

Modificat de DoruHl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut , am o problema la passat b6 BKP de 2.00 tdi din 2006  si anume : lumina din portbagaj nu mai merge , nu mai e tensiune de 12 v , restul luminilor merg , la priza de 12 v nu mai am tensiune , si pe bord unde e silueta masinii si ne indica care usa e deschisa , nu imi mai indica ca portbagajul e deschis .Daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi .....am scanat cu vag-com...nu apare nicio eroare ...si mai am o problema cu motorasul de la clima 

00041 - Indirect Ventilation Flap Motor (V213)
000 - - - Intermittent
Freeze Frame:
Fault Status: 00100000
Fault Priority: 3

daca stie cineva cum sa-l schimb ... va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!