Jump to content

Portbagaj B6


Riddler
 Share

Postare recomandată

Doar pe laterale. Ai acces si la capatul celalalt. Cand vei demonta vei vedea pinul in care se printe. Ii scoti siguranta si iese f.usor. mai greu e de pus la loc-cele originale sun un pic tesite/oblice-ceea ce faciliteaza montarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.. am o intrebare.. butoanele de deschidere portbagaj si deschidere clapeta rezervor sunt iluminate? ca nush daca la mn este ars becul de iluminare al butoanelor sau pur si simplu nu-s luminate din fabrica !? va multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista "bec iluminare" ca nu vb de un lastun.

Sunt ledurile smd probabil arse.

Bineinteles ca sunt iluminate.

E bine daca iti mai functioneaza ca de obicei cedeaza si switch-urile ce la zapada/ploaia care cade pe usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee cum se ajunge la aceste leduri pt a fi schimbate?


ca de functionat merg ok aman2.. :)


si inca o intrebare .. ( posibil offtopic) daca schimb becurile de pe plafoniera cu leduri smd fara canbus imi da vreo eroare cv?.. mai treb sa pun vre-un rezistor de 100 ohm ca sa mearga?

Modificat de MihaiConvers
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ledurile - sunt PLCC - SMD lipite pe placa - trebuie sa dai jos fata de usa, jos butoanele, facute bucati si ajungi la placa de baza pe care sunt lipite ledurile.

 

in mod normal, se schimba cele doua butoane.

 

verifica sa nu ai contacte oxidate in mufa de la butoane si sa vezi ce gasesti pe placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.Cum scot siguranta de la amortizorul portbagajului ,partea dinspre bancheta ca e foarte mic locul acolo,am rabatat banchetele am scos toata tapiteria din portbagaj dar nu stiu ce sa-i mai fac .Help plz .Merci


Si as vrea sa stiu si cum o pun la loc bineinteles :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate intai siguranta de sus. Pe cea de jos - dinspre bancheta o sa sara singura daca inclini intr-o parte amortizorul. Siguranta se scoate f usor - nu stiu cum nu ai loc daca ai scos tapiteria de acolo. Cu o surubelnita cu cap lat o scoti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un B6 2010 se poate pune la portbagaj inchidere la buton?

Mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate. Vezi ca erau postate in cadrul topicului si schemele: 

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazusem clipul 

Eu ma refeream la buton pe portbagaj 

Nu din telecomanda 

Ar fi mai ok din telecomanda dar cred ca e mai complicat/costisitor

Sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e buton pe portbagaj. E diferit de clip. Cauta in acest topic. Stiu ca s-a mai discutat acest aspect.


LE: Uita ce le-am gasit. Stiam ca le mai postasem in urma discutiei avute pe topic.

electr_trunk.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Enjoy it. Spor la munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dragi colegi, am o problema cu portbagajul...cand ploua gasesc buzunarul din  dreapta ud si de acolo apa trece mai departe spre compartimentul rotii de rezerva.

Ma poate ajuta cineva cu o sugestie ,pentru a remedia problema :( ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi posturile mele pe aceasta tema.

Modificat de janjean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan.borota

buna seara,

sper ca am sa postez unde trebuie, dar am tot cautat pe forum si nu am gasit nimic legat de problema pe care o am.

de curand am achizitionat un passat din 2005 la care am nu imi merg becurile  de la numar si din portbagaj, am umblat la sigurante si nu este nici una arsa, nu stiu daca lipseste vreuna deoarece nu am nici si poza sau schema cu fiecare siguranta ce face. si inca ceva in bc nu imi apare ca sa fie deschis portbagajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa capitonajele laterale din portbagaj ai sa gasesti doua furtunase care au rol de scurgere a apei care intra pe langa balama ,sar putea sa fie iesit din locul lor de langa balama iar curgerile care dau sub masina sunt sigur infunate verifica si furtunasul sa nu fie infundat.Ai grija cand desfaci capitonajul(mocheta) sa nu rupi clipsurile de plastic acestea se desfac prin desurubarea miezului,daca se desfileteaza 5mm poti trage de ele ca ies,iti mai trebuie un bit torx de 20 pentru agatatori.Spor la treaba. Asa am scapat eu de apa din portbagaj.

Modificat de gabi fcc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest ionut160

Stie cineva ce are incuietoarea de la portbagaj de nu se inchide .(se inchide numai cand vrea el) multumesc.vw bora break.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei actuatorul este de vina. Trebuie sa desfaci panoul de pe hayon si sa verifici cu aparatul de masura daca iti vine comanda in actuator si nu deschide... sau daca nu vine comanda.

 

posteaza in aria dedicata Golf4/Bora - o sa primesti mai repede raspuns, decat in aria Passat B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o întrebare: cumva mi se blochează portbagajul (sau îl blochez eu fără să-mi dau seama cum) în poziția închis. Nu răspunde la comandă nici manual nici de la buton timp de o oră sau două, după care funcționează normal ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic. Își alege cele mai nepotrivite momente. Mă enervează la culme și nu-i dau de capăt. Știe cineva ce se întâmplă?

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa verfici - e problema de cablaj, e problema de componente... modul confort, clapa, switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie desfacut mecanismul si repozitionat arcul din interior. Ai in acest topic inclusiv poze.

Trebuie verificat si switch-ul. Ptr deschiderea manuala actioneaza clapeta din interior-dupa rabatarea banchetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu de verificat deoarece face asta doar când are chef. Interesant este că întotdeauna își revine de la sine după o oră sau două, atât în mers cât și în staționare. L-am lăsat seara blocat, iar dimineață funcționa normal. Nu poate fi o setare de protecție antifurt care să funcționeze anormal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este nicio protectie, din pacate. Este inceput de .... defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, cum spune Florin, început de defect. La mine făcea când venea frigul si trebuia sa dau cu pumnul in broasca ca sa-si dea drumul arcul respectiv. Exista un arc care se detensionează mai greu . Am cumpărat mecanismul de sub mocheta si am schimbat si capacul negru de plastic care vine peste . Cost total 225 broasca plus 20 capac, manopera zero deoarece am schimbat-o singur. Am luat piesa ,pe original , de la colegul volksman si se vede si aude ca este revizie noua (se aude ca la passat cc sau b7).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!