Jump to content

Portbagaj B6


Riddler
 Share

Postare recomandată

verifica garniturile stopurilor cum a zis CosminM23


si despre problema cu incuietoarea portbagajului. am trecut si eu pana acum prin toate etapele prezentate anterior (ramanea bloca, nu se deschidea, nu se mai inchidea - toate pe motiv de scaderea temperaturei, vara fara probleme) si am aplicat toate metodele posibile avand satisfactii de moment si asteptand sa vina vara. :( . ieri, cand a venit iarna peste noi am gasit portbagajul iar deschis si ..... surpriza... nu am reusit sa il mai inchid. in bord il prezinta deschis (pentru ca si este :icon_cheesygrin: ) si nu se mai actioneaza din niciun buton. precizez ca am dat cu wd40 prin toate orificiile posibile... nimic. si nici macar nu merge sa ii inchid incuietoare manual cu o surubelnita sa vad apoi daca se actioneaza mecanismul. astept pareri, impresii, solutii...

Modificat de janjean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dessfa mocheta, scoate tot angrenajul / mecanismul acestuia. Desfaci partea clipsata si o sa vezi un arc care a trecut peste opritor - de aia nu se mai inchide. Cauta in acest topic ca s-au mai postat poze de la operatiune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, merci! o sa incerc operatiunea dar sa mai piara din frigul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"janjean" uite aici cateva poze cu rezolvarea problemei dupa ce desfaci toate cele cum ti-a explicat colegul "pronet".

In prima poza este incuietoarea cum arata cand arcul este ok si in stare buna. In a doua poza cand arcul este deja slabit si iti indica portbagajul deschis. In a treia poza observam modificarea care trebuie facuta. Practic se comprima arcul si se adauga o saiba sa nu mai permita trecerea peste opritorul acela de plastic.

Spor la treba Jeane, tie si tuturor care intampina aceasta problmea ;)

post-138216-0-81369400-1414348088_thumb.

post-138216-0-54399600-1414348095_thumb.

post-138216-0-05598000-1414348120_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mare intelesesem despre ce e vorba dar faptul ca acum am si imagini cu problema, se simplifica lucrurile pana la partea de executie a acesteia, care e doar o chestiune de timp. stiu exact ce am de facut. merci mult de tot pentru poze, mai ramane sa execut.

Modificat de janjean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o in 10 minute. Multumesc tuturor celor care mi-au indrumat pasii in rezolvarea problemei cu inchiderea porbagajului. acum pot spune ca sunt expert in domeniu.   :D

Multumesc CosminM23 si pronet!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo man. Nu e fizica atomica. Cu putina indemnare se rezolva destul de usor. Plus ca ai scutit si banii de un mecanism nou. Keep going :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum mai am la activ si reparatie stergatoare blocate, apa compartiment roata rezerva si actionarea electrica geam usa. peste putin timp fac una de la zero.  :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am observat... dupa ce deschid din cheie portbagajul, dupa ce se aude motorasul si apoi "sare" portbagajul, la diferenta de o secunda se mai aude un sunet ca o pocnitura. eu cred ca acum e arcul pre puternic si loveste axul acela elicoidal in capatul de plastic. asta sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. stai linistit. asa face si la mine. Se deschide si se mai aude un sunet. E de la arc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa rezolvi si problema asta ai 3 optiuni:

-comprimi arcul sa nu mai impinga asa tare desii este dificil sa faci asta;

-tai din arc sa-i diminuezi forta;

-inlocuiesti arcul cu ceva similar.

 

Din ce am citit majoritatea au apelat la a taia o spira si jumatate din arc.

Sincer eu as lasa problema asa pentru ca pot sa apara complicatii. Poti sa comprimi prea mult sau sa tai prea mult din el.

Iar daca vrei sa-l inlocuiesti e destul de greu sa gasesti unul perfect.

 

Daca gasesti alta solutie sa ne-o spui si noua! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin. am uitat sa mentionez. nu imi mai functioneaza clapeta de la portbagaj iar cand am umblat la motoras am uitat sa o desfac. ceva idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa desfaci in interiorul clapetei. Daca nu mai merge, posibil sa se fi dus arcul care actioneaza switch-ul din lateral - nu poti repozitiona acel arc. Clapeta e capsulata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate desface, dar cu ceva chin.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca stii cum da mai multe detalii...

Modificat de janjean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
ovidio2_materassi

Salutare prieteni. Profit k din greseala am dat peste acest topic despre portbagaje la B6. Problema mea: de vreo 3 luni nu se mai ridica singur portbagaju cand i-l deschid. Pana acum, ori i-l deschideam din interior de pe portiera, ori de pe cheie se ridica singur... Banuiesc k are niste telescoape care or fi murit... dar nu sunt sigur. Cum as putea sa si ajung la ele? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa fac pe timp geros. Cand o sa se incalzeasca, o sa se ridice normal. Eu am doua bucati noi insa pe ger nu il mai ridica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidio2_materassi

Interesant tare domnu moderator D@ny.... Asta ar insemna k si amortizatoarele pe timp de iarna (ger) sa nu mai functioneze? Oricum sunt la Milano si aici mai mult de -2, -3 ink n-a fost. Ziua avem minim +5, +6. Deci ... mi-as dori sa fie cum ziceti dvs dar ma tem sa nu fie ceva mai grav

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca amortizoarele sunt actionate de un gaz si acesta reactioneaza la temperatura exterioara ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cel mai grav caz, amortizoarele sunt obosite... iar in combinatie cu frigul - asa cum ti-a zis si Dany - nu mai au suficienta forta sa iti ridice capota portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidio2_materassi

:))) Ok domnilor. M-ati lamurit. Recunosc k sunt putin k Toma necredinciosu ... pana nu ma conving... Oricum sistemu e interesant ... trebuia doar sa mai scrie "Garantat Doar Vara"  :))) Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara!

 

Nu știu dacă scriu bine aici, dar m-am gândit că dacă tot e legat de portbagaj, totuși să încerc.

Am un Passat B6 Break și am tot căutat de foarte mult timp sistem pt haioane care se închid/deschid electric și anume deschidere din masina de pe portiera de la șofer, fie de pe cheie, iar închiderea să fie de la acel buton de pe haion. Mă poate ajuta cineva cu niște informații? Dacă se poate pune așa ceva pe mașina cam cat ar costa? Am un exemplu aici: http://youtu.be/0MeJXxWsyBs?t=4m13s

Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa a venit din fabrica, deci se poate. Doar sa ai de unde lua mecanismul cat mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

 

Probabil cele ale vecinilor tai sunt mai noi de 2006 si deci mai putin utilizate .E simplu de ajuns la ele adica mocheta care imbraca portbagajul e prinsa in niste cleme de plastic .Le scoti pe alea ,dai mocheta la o parte si ai sa vezi amortizoarele.Eu o sa le schimb pana la urma pt. ca ale mele nu mai ridica nici vara si le-am dat si cu WD-40 si degeaba.Pret 140 ron bucata OEM.

L-am schimbat pana la urma ,cred ca de Paste,160 lei OEM(s-a mai scumpit din ian. pana in aprilie).M-a ajutat taica-miu,destul de usor ,cum am mai spus se da jos mocheta .Norocul meu a fost ca era doar unul defect si l-am nimerit chiar pe cel defect adica cel care nu mai avea nici un pic de presiune in el,pur si simplu se inchidea -deschidea cu mana.Acum se deschide ca in prima zi.

 

Salut. Poti sa detaliezi, te rog, cum se demonteaza (si monteaza) acele telescoape pentru inlocuirea lor? Mocheta trebuie demontata total sau doar pe laterale? Unul din capetele telescopului pare "ascuns" in caroserie, cum ai acces la el? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!