Jump to content

Portbagaj B6


Riddler
 Share

Postare recomandată

Multam mult. O sa incerc sa desfac pe acolo sa vad problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema cu portbagajul ; se deschide doar de pe cheie , nu merge nici din emblema nici de pe buton din interior.

Stie cineva care ar fi cauza si rezolvarea? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr butonul de pe usa vezi daca functioneaza in blocirile de masura. Cand ai incercat sa-l deschizi din clapeta era scoasa cheia din contact? Daca da, trebuie desfacuta clapeta sau uitat la ea daca mai are acel pinten care ii actioneaza microswitch-ul de pe lateral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era scoasa cheia din contact cand am incercat de pe clapeta de la portbagaj.Oricum o sa verific sa vad exact de unde e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sal prieteni. Vroiam sa intreb si eu pe cine stie, cat ar costa si cum se schimba clapeta de deschidere a portbagajului la un passat berlin din 2010. Precizez k a fost incercat de hoti, si in disperarea de a deschide portbagajul, mi-au rupt clapeta aceea cu semnul VW. Mi-a ramas gaura neagra :)))) Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sh e undeva la 150 lei. De schimbat o poti face si tu-ai de declipsat mocheta si de desfacut 2 suruburi, plus o mufa de decuplat. That's all.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am si eu o problema! Am descoperit apa in portbagaj la roata de rezerva! Pe mocheta de deasupra rotii si pe peretii portbagajului nu era umed ! Imi puteti spune va rog unde se afla scurgerile si cum as putea sa le desfund ? Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

in laterale - desfa capitonajul din interiorul portbagajului, de pe laterale - si o sa gasesti furtunele de scurgere - vezi daca sunt desfundate scurgerile si daca furtunele sunt la locul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am probleme cu clapeta de inchis-deschis de la portbagaj...nu mai declanseaza..

Am dat-o jos si am constatat ca ceva din interior e desprins si necesita demontare.

Marea mea dilema e urmatoarea: Poate fi desfacuta pentru a vedea ce e lipsa in ea si daca se poate poate imi spune cineva si cum ?

 Am observat ca are 2 nituri .

Sau este necesar sa cumpar alta clapeta cu tot cu emblema? :(post-132294-0-00258800-1405412195_thumb.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clapeta vine cu totul. De obicei se strica switchul din ea. Incearca sa o desfaci ca sa ajungi la el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU prea ai cum sa defaci clapeta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti s-a dus dispozitivul care actioneaza switch-ul din lateral. Nu ai ce sa-i faci. Se inlocuieste clapeta cu totul sau nu-ti va functiona deschiderea decat din cheie sau de pe usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pintenul care actioneaza switch-ul este cazut in interiorul clapetei , de aceea nu merge...in rest este functionala.nu cred ca mai pot face ceva ,decit sa iau una noua sau dezmembrari. trebuie desfacuta clapeta si nu stiu cum :(


Multumesc :) .Asa nu o sa incerc sa o mai desfac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat clapeta .Am cumparat una din dezmembrari , iar spreuimirea mea ,emblemele de pe clapete sunt diferite...una e din plastic si cealalta din tabla/aluminiu.

A trebuit sa fac mari modificari si adaptari ca emblema de plastic pe care o am eu pe clapeta stricata sa se potriveasca pe cea din dezmembrari.

Problema rezolvata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am taiat compartimentul(e din aluminiu) in care cazuse, cu un polizor si am gasit acel swich si l-am pus la loc.Am mascat acea gaura cu bucata taiata si am turnat pe ea un 'plastic topit' pentru a fi etansa.riscu era sa intre apa in portbagaj.Cand am fost la dezmembrari im cerea mult pe ea si am ajuns la aceasta metoda.Acum actioneaza fara pobleme de aproape un an. 

Modificat de Yonwt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Lamuriti-ma si pe mine cum se poate demonta plasticul acela de la portbagaj. Am observat ca are 2 cleme in partea de jos, dar nu reusesc sa il scot. 

post-138216-0-75282200-1411894726_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie tras dupa ce declipsez cele 2 cleme? In partea de sus mai tine in ceva clipsuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, numai cleme. ridica mocheta ca sa vezi urechile de jos.... dupa care clemele, tragi de el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, cine ma poate ajuta cu ceva idei,  am apa prin portbagaj, dupa o ploaie mai abundenta, iar cand deschid portbagajul curge apa prin ,,mocheta'' de deasupra prin cele 2 ,,buzunarase'' ale capitonajului, am incercuit cu rosu pe unde se scurge apa.Pe unde se poate desface si ce se poate mesterii pe acolo sa nu se mai stranga apa in usa/capota portbagaj.

 

Astept provincia, merci.


scuze ete si poza....

post-6677-0-86316000-1413198989_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil intra pe langa stopuri. Desfa mocheta de pe haion si izoleaza stopurile-garniturile de etansare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha am  inteles, dar am atasat poza si am incercuit cu verde doi ,,bumbi'' prin care eu credeam ca trebuie sa se scurga apa din capitonajul haionului, sau ma insel cu privire la acest aspect.

 

post-6677-0-36650300-1413201734_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bumbii aia sunt pentru altceva acolo nu pentru scurgerea apei. Amortizeaza socul la inchiderea hoionului.

Ai montat cumva leduri in haion? Am mai vazut un caz cand s-a uitat montarea garniturilor. Daca garniturile sunt acolo poate ca stopurile nu au fost prinse corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt orificii ptr scurgere de forma unor bumbi dar pe cantul de metal. Posibil sa fie obturati de dopuri de plastic vopsite in culoarea masinii. Verifica totusi garniturile. Sa vezi pe unde ar putea intra apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat cu mastic acolo unde in poza apare cu verde. Acolo peste acel plastic rosu venea o bucata de plastic neagra ca o acoperitore  pe care eu am pierduto in timp. Si a ramas un mic gap/gaura longitudinala pe care am astupato :tuktuk: . Oare trebuia sa o las asa, prin acea gaura se scurgea apa de pe marginea portbagajului? Acest lucru l-am facut in ambele parti mai pe la inceputul anului. Asa este cand nu ai ce face iti cauti de lucru :tuktuk: :icon_rendeer:

 

post-6677-0-86936000-1413449410_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!