Jump to content

Proces contestatie amenda


wolfydRg
 Share

Postare recomandată

bbogdanmircea

In sfarsit m-ai lamurit asa este nu trebuie sa se dea acel examen ptr ca nu a fost accident!

Asa ca si idee voi de unde luati legile actualizate, eu am intrat pe primul link pe care mi l-a aratat google dar se pare ca era ceva prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ondin

    26

  • joky

    24

  • Jetta20tdiHLDSG6

    20

  • The_Ego

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apoi no.

Soft legislativ,in domeniu fiind,e nevoie de asa ceva petru a putea muncii.

Fara sa fac reclama, te mai poti inspira si de aici.

www.cautalege.ro nu e cine stie ce dar mai ajuta uneori.

Sent from my Boston using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si se poate folosi cu succes si o carte de legislatie rutiera care are ultimul cod rutier. Adica acea carte dupa care inveti pentru proba teoretica in vederea obtinerii permisului de conducere pe drumuri publice.

Apropo, nu suntem lupi moralisti deloc. Insa asa cum si tu ai recunoscut, infractiunea la codul rutier s-a produs.

Daca tu faci contestatie, vei obtine anularea amenzii si a punctelor de penalizare ceea ce intra in conflict cu rezultatul la care tu sustii ca vrei sa ajungi. Daca doresti ca lumea sa stie ca acel agent de politie este un incompetent, presupun ca poti face o plangere la sectia de politie de care apartine si mai apoi la politia judeteana sau cum se numeste ea. Adica sa o iei pe cale ierarhica pana cand cineva se va sesiza si el va fi sanctionat. Daca lui i se verifica acel caiet/dosar cu procese-verbale si se constata nereguli in majoritatea amenzilor completate de catre respectivul, probabil ca vor fi luate anumite masuri.

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca instanta hotaraste ca retinerea permisului pentru 3 luni este corecta dpdv legislativ, SE MAI POATE SUSTINE EXAMEN PENTRU REDUCEREA PERIOADEI LA O LUNA? Sau asta hotaraste seful politiei rutiere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara tuturor. In seara asta am luat o amenda pentru ca vorbeam la telefon.

Faptele au decurs in felul urmator. Veneam de la gratar, eram pe un drum de tara si m-a sunat un prieten. Am vazut radarul in fata mea, la 100 metri, si i-am zis pasagerului din dreapta sa-si puna centura. Cand am ajuns in intersectie, sa ies pe sosea, politia m-a oprit ca vorbeam la telefon. I-am zis politaiului ca era drum de tara si mi-a zis cu sictir "da ce, pe drum de tara nu circula masini?", cu toate ca era pustiu pe acolo.

Cand a venit la masina si mi-a cerut actele aveam centura pusa, a vazut asta, mi-am scos centura si m-am intins spre torpedou, cat el s-a uitat in alta parte, sa-mi iau actele, sa i le dau. Ii dau frumos actele si imi spune "da centura nu va place s-o purtati?", tot asa flegmatic. Ii spun frumos ca aveam centura si ca am scos-o ca sa iau actele. La fel, cu sictir "mda, bine".

Nu se mai da avertisment pentru prima abatere, in cazul vorbitului la telefon? Si se ia in considerare daca eram pe un drum de tara? Stiu ca nu trebuia sa vorbesc la telefon, dar vreau sa fac contestatie doar pentru felul in care s-a purtat cu mine. Plus de asta, ei opreau toate masinile care treceau pe acolo, din cate stiu nu au voie sa faca asta. Nu am semnat procesul verbal. Nu trebuia sa semneze un martor si sa vad si eu?

Multumesc anticipat.

OT: ce e mai frumos decat un gratar terminat cu o amenda?!

Modificat de vs91mrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca acel drum de tara e drum public atunci decizia a fost corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sustin afirmatia lui tobo'. Atata timp cat e drum public, fiind si o alee care se infunda, esti obligat sa respecti legislatia rutiera pentru circulatia pe drumurile publice. Nu vreau sa para ca iti fac morala, vreau doar sa vezi prin ochii cuiva neutru ca a fost o decizie corecta si nu e vorba de vreun abuz. Si ai scapat si fara sa-ti dea amenda pentru centura...Daca iti luai o astfel de amenda, atunci era un abuz.

Am 2 sfaturi pentru tine si pentru cei care mai citesc aici: cand va mai trage pe dreapta, asteptati agentul cu centura asa cum o aveati cand v-a facut semn si cu ambele maini pe volan si nu le luati de pe volan pana nu va cere actele. Si abia atunci il anuntati ca o sa luati mainile de pe volan ca sa va intindeti dupa acte. Nu sunt si nu vreau sa pozez in domnul perfect, dar astfel le lasati de inteles ca stiti cu ce se mananca legislatia si aveti habar de ea si sansele sa o furati pe nedrept poate se mai diminueaza.

Nu fii suparat ca ai luat amenda cand ai plecat de la gratar. Poate sau nu poate acest aspect sa-ti strice ziua, iar asta depinde numai de tine si de cum stii sa mai si incasezi loviturile soartei(in care eu nu cred!).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu contestatul se face de multe ori din cauza lipsei de profesionalism a politistilor. Daca te-au prins clar pe camera, fotografie, radar, martori sau mai stiu eu ce alte prostii atunci cale de atacat e mai grea si te descurajeaza din start.

Ei insa nu fac tocmai ca sa lase loc de interpretari, adica de spaga, de tocmeli ca sa se simta agentul constatator in putere.

Sunt si unii dinozauri cu care nu se poate vorbi, cum mi s-a intamplat cu domnul Ciur, dar acum stiu unde pandeste :)). Eu din principiu nu dau si nu voi da spaga, mai ales daca ii vad ca fac exces de zel special ca sa obtina ceva.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E chestia ca la noi in oras, daca ai pana in 25 ani, te ard astia de la rutiera. Si asta din cauza ca noi nu comentam la ei. Ieseam de pe un drum de tara, unde mergeam cu 15 km/h, nu e ca si cum mergeam prin oras printre masini/oameni si daca vorbeam la telefon se intampla un accident. Oricum, ei stateau la "agatat" in locul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe procesul verbal ce fel de drum a trecut, local, judetean ? Poti sa ii ataci pe calea asta daca drumul pe care erai nu are numar sau ceva.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a completat procesul verbal de fata cu mine, l-a completat in masina si a venit la mine, m-a intrebat daca am obiectiuni, i-am zis ca nu. Apoi mi-a dat sa semnez si i-am spus ca nu semnez apoi am plecat. Nici nu m-am uitat pe PV, astept sa vina acasa de-acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Intrebare. Dupa ce a expirat perioada de suspendare, daca trebuie sa iau permisul de la resedinta de judet care e la 300 km de unde locuiesc momentan, pot sa conduc pana acolo?

La ce ma expun in cazul in care sunt oprit de politie?

E posibil sa-mi dea amenda ca nu am actul la mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, atata timp cat nu ai dovada sau permisul propriu-zis :)

iti da amenda pentru neprezentarea actelor

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

O sa am dovada la mine, chitanta de la amenda, procesul verbal etc dar nu permisul.

O sa mai intreb si pe la politie sa vad ce-mi spun omuletii.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu se trimite la IPJ din adresa din buletin? parca asa era.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu interesat de problema. Daca fiind permisul suspendat, iar perioada de suspendare expirata se poate merge cu masina ca sa-mi ridic permisul, vorbesc pentru viitor, adica pe 25.05 :))

E idiot si numai politistii romani ar da amenda pt neprezentarea actelor avand in vedere ca permisul se afla tocmai la ei in posesie :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Ai dreptul de a conduce pana la directia permise sau de unde se ridica permisul suspendat, insa in cazul in care te trage pe dreapta si nu poti prezenta permisul din orice motiv, nu neaparat asta, vei fi premiat cu amenda pentru ca n-ai actele la tine. Depinde peste cine dai, insa ai o sansa foarte-foarte mica sa te traga pe dreapta ziua in amiaza mare in Bucuresti fara sa fi incalcat vreo regula de circulatie in prealabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eh pentru neprezentarea actelor in codul rutier se stipuleaza si emiterea de avertisment

eu am deja 2 din astea, pentru ca umblam prin oras fara portofelul la mine..

am zis sa nu-mi incerc norocul si cu al 3-lea proces verbal cu avertisment pentru neprezenta actelor :D

deci daca te opreste, te rogi si tu frumos... macar sa-ti dea avertisment

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic tu nu ai drept de conducere, deci nu iei amenda pentru neprezentarea actelor, ci e penal. dovada pe care o ai la tine este expirata, iar permisul chiar daca teoretic te duci sa-l iei inapoi, nu iti ofera dreptul de a conduce.

stiu asta pentru ca am avut exact acceasi problema, luna trecuta mi-am recuperat permisul. In cel mai bun caz, faci procura si se duce un parinte/prieten sa-ti ia permisul, apoi ti-l trimite prin curier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare total aiurea. Eu am primit si acasa o instiintare ca 30de zile de la data de 25.04 nu am dreptul sa conduc si daca sunt depistat in acea perioada conducand e penal. Pe 30.05 daca sunt in drum spre ridicare permis am tot dreptul, perioada fiind scursa, nefiind nevoie de o reexaminare.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru neprezentarea permisului,in cel mai rau caz,iti iei o amenda,atat!Adica daca nu am permisul la mine imi fac astia dosar?Hai sa fim seriosi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una e sa nu il ai la tine si sa fie acasa, alta e sa fie la ei.

eu am intrebat la politie si mi s-a spus ca nu am dreptul sa conduc, asa ca am mi-am prelungit concediul de pasti, am asteptat sa treaca perioada de suspendare si m-am dus cu taica-miu sa-mi ridic permisul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa conduci,crede-ma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

better safe than sorry. mai bine suni si intrebi.

eu am incercat sa iau dovada cu drept de circulatie pentru o zi, dar nici asa nu s-a putut. acum cine stie, poate nimeresti pe cineva mai destupat la minte...

logic ar fi sa poti conduce, dar cum fiecare interpreteaza legea cum vrea, mai bine 'play it safe'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Better safe than sorry, asta e clar, iar la cum e politia romana, vai de mama ei, nu merita sa le dai sanse sa te taxeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!