Jump to content

Proces contestatie amenda


wolfydRg
 Share

Postare recomandată

@joky: problema mea nu ii ca nu se vede....ci faptul ca nu is trecute deloc...ii lasat doar spatiul. In situatia mea pentru a contesta procesul ce ar trebui facut?

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ondin

    26

  • joky

    24

  • Jetta20tdiHLDSG6

    20

  • The_Ego

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Art. 16

(1) Procesul-verbal de constatare a contraventiei va cuprinde in mod obligatoriu: data si locul unde este incheiat; numele, prenumele, calitatea si institutia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupatia si locul de munca ale contravenientului; descrierea faptei contraventionale cu indicarea datei, orei si locului in care a fost savarsita, precum si aratarea tuturor imprejurarilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei si la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileste si se sanctioneaza contraventia; indicarea societatii de asigurari, in situatia in care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie; posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ, daca acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a caii de atac si organul la care se depune plangerea.

plangere contraventionala depusa la judecatoria in a carei raza administrativa s-a savarsit contraventia

in motivare sa sublinezi faptul ca procesul verbal nu contine motivele de fapt pentru care a fost aplicata sanctiunea

Aratarea vitezei cu care ai fost inregistrat este elementul hotarator la individualizarea gradului de pericol.

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceri anulare proces verbal, anulare cele 4 puncte amenda si restituirea sumei achitata cu chitanta. semnezi, datezi, anexezi copie pv si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesc undeva un model pentru respectiva plangere?

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stau si ma gandesc ce faceti daca luati amenda in alta tara pentru viteza,centura,vigneta,faruri neaprinse etc?Eu vad normal daca ai gresit sa platesti fara sa mai stai sa cauti ce a gresit militianul roman si a doua data nu o sa mai existe.repet,daca ai gresit nu sa se faca exces de zel.Nici un conducator auto al UE nu este educat in trafic ca asa-i dicteaza constiinta,ci de frica de amenzile de sute sau chiar mii de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma cunosti...deci numa judeca! Nu contest viteza...ca dovada am platit. Contest incompetenta unui agent in a scrie un proces verbal. Modul in care l-a scris...sau mai bine zis nu l-a scris lasa loc la speculatii si incorectitudini. Nu astept banii inapoi ci m-as bucura ca acel agent sa fie sanctionat pt a numai gresi altadata. Asa cum eu am platit...sa plateasca si el. Daca de fiecare data tacem...nu se schimba nimic!

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeam in general colegu,citind pe aici,nu neaparat cazul tau,dar daca esti constient ca ai gresit,dc mai cauti nod in papura?Adica sa moara si capra vecinului....Repet,nu m-am referit la cazul tau dar vad ca tu te-ai simtit,succes la contestatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Intrebare ptr suspendare 30 de zile mai trebuie sa se dea acel examen 13 din 15 intrebari sau nu?

Pe unele siteuri am citit ca nu trebuie si se primeste permisul inapoi dupa 30 de zile, in alte parti ca daca nu dai acel examen sau daca dai si pici atunci se mai prelungeste cu inca 30 de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeam in general colegu,citind pe aici,nu neaparat cazul tau,dar daca esti constient ca ai gresit,dc mai cauti nod in papura?Adica sa moara si capra vecinului....Repet,nu m-am referit la cazul tau dar vad ca tu te-ai simtit,succes la contestatii

Daca ai gresit platesti....dar platesti la stat nu la inconpetenta agentului care nu iti scrie viteza cu care ai fost surprins de aparatul radar, nu-ti scrie modelul masinii.....deci el si-a bagat banii in buzunar si urmatorul vw surprins cu viteza ilegala servea procesul vb a lui sebi si asa se spala si agentul pe maine de acel proces vb incomplet....intrebarea mea...Dece sa o lesi moarta cand acest agent cu 3 clase te prosteste in fata/?acei bani mai bine in cazul lui Sebi cumpara inghetata la fetitele lui...In cazul lui Sebi as face contestatie si as cere si sanctionarea agentului cu 5% din salar.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stau si ma gandesc ce faceti daca luati amenda in alta tara pentru viteza,centura,vigneta,faruri neaprinse etc?Eu vad normal daca ai gresit sa platesti fara sa mai stai sa cauti ce a gresit militianul roman si a doua data nu o sa mai existe.repet,daca ai gresit nu sa se faca exces de zel.Nici un conducator auto al UE nu este educat in trafic ca asa-i dicteaza constiinta,ci de frica de amenzile de sute sau chiar mii de euro.

daca esti destept si ai motive poti contesta foarte frumos si amenzile din strainatate, ca si aia pot sa greseasca, mai rar dar o comit si ei. cei din ue sunt mult mai educati in trafic in general, cum iesi pe autostrada pe masina cum se muta toti cu cate o banda sa poti sa circuli si tu ca nu este banda lor de acasa, daca pune unul semnal atunci stau toti dupa el pana parcheaza, la noi se suie toti pe tine ca sunt cei mai buni. numai la noi toti sunt zmei, si politia dar si soferii. iar daca ai 2000-5000 euro salariu lunar si primesti o amenda de 180 euro o platesti daca vrei ca nici nu simti, insa la un salariu de bugetar daca prinzi o castana din asta de vreo 300-400 lei nu 180 euro atunci poti sa te impusti pe loc, deci nu se poate compara ue cu tara noastra din nici un punct de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

nu se da

Art. 106

(1) In cazurile prevazute la art.100 alin.(3), art.101 alin.(3), art.102 alin.(3) si art.107 conducatorul de autovehicul sau tramvai trebuie sa se prezinte, obligatoriu, conform convocarii, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie.

(2) In cazul nepromovarii testului de cunoastere a regulilor de circulatie, perioada de suspendare se prelungeste pana la promovarea testului.

Mentionez ca permisul a fost suspendat conform 100/3 din pacate :(

Asadar conform acestui articol trebuie sa se prezinte la test? Si daca nu trece testul ramane permisul suspendat pana la promovarea acestuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai testul ala e simplu si daca nici atat nu cunosti clar nu ai voie sa circuli pe drumul public ca esti pericol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ondin,eu am specificat de cateva ori,daca am gresit si stiu acest lucru de ce sa mai fac valuri? Si vreau sa te vad eu in concediu prin nu stiu ce tara ca ei amenda si faci contestatie,hai sa fim seriosi,o platesti pe loc( ca altfel se confisca masina pana la plata amenzii)si fugi cu a 6 a fara sa-i mai ceri sa vezi viteza care ti-a comunicat-o,ca oricum nu te ia in seama,educatia comunitarilor in trafic este din cauza fricii de amenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va mai bateti capul atata. Oricum a devenit sport national si contestatul fiecarei amenzi primite la regimul rutier. De ce sa te legi de nu-stiu-ce porcarii completate gresit sau necompletate daca tot ai gresit intr-adevar asa cum e scris acolo.

E simplu: o societate se bazeaza pe legi. Daca nu-ti convin legile, te muti in alta societate care-ti place din acest punct de vedere sau te duci in jungla! :)) Nu ma refer aici la nicio persoana anume. Daca fiecare isi contesta amenzile primite, de-aia e balamuc in tribunale, ca trebuie sa se mai ocupe si de contestatii facute fara motiv. Eu as obliga aceste persoane sa mai plateasca inca o data amenda, cel putin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu e mai bine sa nu ajungem sa mai contestam printru-n condus civilizat si sa nu mai ne mire educatia in trafic a celor din vest?Sa nu mai claxonam ca disperatii cand un participant la trafic se pune in miscare cu semnalul pus si sa-i dam prioritate?Si cate altele.....in fine,nu vreau sa pozez in bunul samaritean dar parca e prea mare dezastru pe soselele patriei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie cel mai mult imi plac aia care vin din spate si te claxoneaza ca faci dreapta! Cred ca o sa construiesc un e-mail si o sa-i dau liber prin toata lista si o sa scriu acolo ca daca folosesti claxonul, exista riscul ca acesta sa se arda si sa trebuiasca schimbat! Cand or vedea aia de fac economie la becurile de semnal asa ceva, or sa-si dea claxoanele jos de pe masina si le pun in biblioteca!

Eu sunt in totalitate de acord cu asumarea raspunderii. Astea cu viciile de procedura si completare incorecta si ce alte motive mai fac un proces-verbal nul, sunt luate de la asa-zisii "baieti destepti" care au reusit sa ocoleasca diverse articole de lege incomplete. Si americanii se plang de justitie, ce sa mai zicem noi?

Apropo, ziceai de frica amenzii de sute si mii de euro prin afara. Vezi ca numai cu bataia se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea multi lupi moralisti. Deci oameni buni, am gresit avand ~70km/h pe ora in localitate, am platit pe loc...nu cer banii inapoi, daca ii nevoie ii mai platesc odata...dar as vrea ca in aceasi masura cineva sa il santioneze si pe agent, pentru ca daca nu esti capabil sa scrii un proces verbal, te duci si te faci gunoier si maturi strazile. Din cauza incompetentei unui astfel de agent, care complecteaza aiurea un proces verbal (necesita cunostinte elementare de clasa intai si a doua) is pline tribunalele. Pentru ca daca si sa complectezi un PV ii greu....lasa-te....Cheltuielile de judecata in procesele castigate de "baietii destepti" ar trebui imputate agentului si o sa vezi atunci ca nu o sa mai faca greseli. Eu am atasat PV: pai sa lasi spatiu unde trebuia scris masina si viteza...sa imi dai chitanta si sa imi treci CNP gresit. Nu stiu pe unde lucrati...dar in mediul privat cate greseli din astea vi s-ar permite?<br /><br />Sent from my GT-I9100

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca ati avea ochi de cal... Daca participantul la trafic trebuie sa respecte legile, atunci si agentul trebuie sa respecte regulile de completare a unui PV, daca in reguli scrie ca trebuie sa fie mentionat in PV numarul de inmatriculare, viteza etc., atunci sa fie MENTIONAT ACOLO ! In aceeasi masura si participantul la trafic dar si agentul (si restul poporului) trebuie sa respecte legea !

Am gresit, platesc... Dar daca agentul nu e in stare sa respecte legile, constestatie si asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Am sunat la serviciul de permise si mi s-a spus ca pentru 30 de zile nu trebuie dat examen 13 din 15.

Dar mai sus am postat articolul ala in care spunea ca daca e suspendat cu 100/3 trebuie.

Ma lamureste si pe mine cineva? Am inteles gresit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi daca ai primit un raspuns de la cei care sunt in masura sa ti-l dea si ti-au spus ca nu mai trebuie sa dai examen atunci nu inteleg de unde ai vrea sa primesti un raspuns mai convingator. :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Si citatul din lege pe care l-am pus mai sus cum s-ar interpreta atunci? Faptul ca un nene iti spune la telefon ca asa e nu inseamna ca e si conform legii. Poate mi-a raspuns portarul sau ceva...ar fi pacat sa stai inca 1 luna pe bara doar ca ai avut incredere in ce ti-a spus nush care la telefon...Asa si un prieten politist sustinea sus si tare ca dai examen si iti da permisul pe loc inapoi fara cele 30 de zile, pana i-am pus legea sub nas si dup-aia s-a domolit si el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca tu nu crezi 2 politisti..si nici pe cei de forum..atunci pe cine sa crezi? :) daca primesti inapoi permisul si fara examen tu vrei sa il dai neaparat? faza cu examenul este daca se suspenda pe 3 luni si vrei sa il reduci la o luna in urma promovarii acelui examen cu indeplinirea anumitor conditii desigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Ok si atunci

(1) In cazurile prevazute la art.100 alin.(3), art.101 alin.(3), art.102 alin.(3) si art.107 conducatorul de autovehicul sau tramvai trebuie sa se prezinte, obligatoriu, conform convocarii, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie.

cum s-ar interpreta daca permisul a fost suspendat pe baza art. 100 alin. (3) ?

Din pacate sunt inginer de profesie, am luat la citit legea si pana nu imi explica cineva ce vrea sa insemne articolul de mai sus din OUG 195/2002 nu o sa fiu convins. Nah e posibil ca sa fie acest articol o exceptie si nimeni sa nu o fi cunoscut.

Am vazut cum arata acele teste pe internet si nu ma tem de ele, dar stiu ca daca nu te duci se mai prelungeste suspendarea cu 30 de zile si de asta am nevoie de un raspuns clar.

Poate cineva sa interpreteze pasajul de mai sus care este la articolul 106? Pana la urma discutiile noastre ar trebui sa fie bazate pe lege.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta textul OUG la zi, adica actualizat

tu invoci o prevedere care de mult este modificata prin OUG 69/2007

Art.104. – La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de către şeful poliţiei rutiere al judeţului sau al municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române, dar nu mai puţin de 30 de zile, în condiţiile prevăzute în regulament.

Art.106. – (1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:

a) când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

b) când fapta a fost urmărită ca infracţiune prevăzută de prezenta ordonanţă de urgenţă, iar instanţa de judecată sau procurorul a dispus înlocuirea răspunderii penale cu una dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute la art.91 din Codul penal;

c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art.104.

(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la lin.(1) lit.a) şi b, sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!