Jump to content

Proces contestatie amenda


wolfydRg
 Share

Postare recomandată

situatia mi-a fost prezintata de catre un politist de la Rutiera astfel:

la momentul t1 predai permisul (indiferent ca e de buna voie sau ti-este ridicat de organ pentru suspendare), pana la momentul t2 cand iti este introdus in baza de date CA FIIND SUSPENDAT, poti declara ce vrei (ca nu-im la tine, ca l-ai pus....etc...), politistul va verifica si va constata ca NU ESTE SUSPENDAT, ramanand la latitudinea (sau placerea) acestuia sa ia masuri. Dupa momentul t2 (introducerea in baza de date a suspendarii permisului), daca este prins e jale = penal.

La sfarsitul perioadei de suspendare este invers: din momentul introducerii in baza de date a ridicarii suspendarii (in cazul contestatiei masurii) /finalizari perioadei de suspendare , permisul nu mai apare ca fiind suspendat, deci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ondin

    26

  • joky

    24

  • Jetta20tdiHLDSG6

    20

  • The_Ego

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

ceea ce ti-a spus politistu de la rutiera e doar o mica parte practica a intregului proces de suspendare

politistu nu a argumentat si legal, el ti-a spus asa taraneste doar cum e treaba

in momentul suspendarii dreptului de a conduce(asa e corect legal)se retine permisul(actul doveditor al dreptului de a conduce)

acest aspect e legat de data si ora inscrisa pe procesul verbal de constatare

pot exista 2 situatii

1.suspendarea dreptului de a conduce pentru savarsirea contraventiilor/infractiunilor pentru care nu se elibereaza dovada. In aces caz suspedarea dreptului de a conduce opereaza imediat(cei care au ramas fara permis pt alcool de ex stiu ca a trebuit sa isi caute sofer sa isi duca masina din locul unde au fost sanctionati)

2.suspendarea dreptului de a conduce pentru contraventiile pentru care se elibereaza dovada inlocuitoare, in acest caz suspendarea opereaza din momentul expirarii termenului pentru care a fost eliberata dovada

Termenele in ambele cazuri se calculeaza pe zile calendaristice cu exceptia daca ultima zi cade in zi nelucratoare sau declarata legal nelucratoare atunci termenul se implineste in urmatoarea zi lucratoare.

Introducerea in baza de date a politiei rutiere este o procedura de lucru administrativa si este reglementata prin norme interne

acuma daca el verifica prin statie asa cum este obligat si constata ca in baza de date nu apare ca suspendat dar de fapt e suspendat, el este tinut sa aplice regulamentul conform situatiei care este constatata in acel mokment.

Raspunderea pentru conducere fara drept e a soferului,iar daca ulterior se constata ca de fapt ai condus si aveai dreptul suspendat se poate intocmi dosar penal

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul cand expira cele 30 de zile se sterge automat din baza lor de date ca fiind suspendat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicolaecristian

salut am si eu o intrebare am un proces cu ipj pentru un radar de 101 km/h in loc , ceea ce nu prea are cum cu toate astea la dosar ei au depus fot radar, buletin metrologic in termen, raport proces verbal, si mai spun ei ca au depus si atestatul operatorului radar, dar care lipseste din dosar, cu toate astea eu am cerut mai ulte inscrisuri, intrebarea mea este daca pot ataca faptul ca atestatul operatotului radar lipseste, fiindca pe acela spun ei ca l-au depus, si faptul ca ordinul de lucru al politistului nu exista,si nici autotestarea aparatului radar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
bbogdanmircea

Intrebare daca prima zi din cele 30 de suspendare a fost 16.04.2012 inseamna ca maine incepand cu ora 0 pot sa conduc din nou?

Am numarat pe calendar si 30 de zile vin exact pana astazi...Sau se ia de pe 16 pana pe 16 adica si maine ar trebui sa nu conduc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa conduci,risti doar o amenda pentru lipsa permis(daca nu l-ai luat de la politie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare daca prima zi din cele 30 de suspendare a fost 16.04.2012 inseamna ca maine incepand cu ora 0 pot sa conduc din nou?

Am numarat pe calendar si 30 de zile vin exact pana astazi...Sau se ia de pe 16 pana pe 16 adica si maine ar trebui sa nu conduc?

De pe 16 puteai sa conduci

In aceeasi situatie sunt si eu. Prima zi de suspendare a fost 25.04, iar calendaristic 30 zile vin pe 25.05 ca fiind prima zi cu permis :D/

Banuiesc ca deja te-ai dus, pana la urma cum ai facut? Te-ai dus fara permis sa ti-l ridici? Ce ti-au cerut cand l-ai ridicat?

Eu nu o sa risc pt ca sacalii astia atat asteapta. :angry:

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie, dragi colegi: daca pe data de 01.01.20XX vi s-a suspendat permisul pentru 30 zile, insa vi s-a eliberat o dovada cu drept de circulatie valabila 15 zile, asta inseamna ca cele 30 de zile incep sa curga din 16.01.20XX, ora 23:59.

Astfel, prima zi in care poti conduce legal este 16.02.20XX, ora 00:01. Am intrebat la biroul juridic al SPR Cluj, fiindca am fost si eu in situatia asta de 3 ori pana acum. Cine nu crede, poate intreba o sursa mai competenta, sau isi poate forta norocul ;)

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Prima zi se numara din moment in care ti-a incetat dovada. Per total se sta 45 de zile fara permis, dintre care 30 fara drept de circulatie.

Cum e la Udriste la ridicari permise?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut o singura data permisul suspendat.

l-am luat de la udriste cu buletinul si dovada de circulatie.

evident ca am riscat si am condus pana la udriste . daca ma oprea speram sa inteleaga situatia dar putea sa imi dea amenda pt ca nu am actele la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut permisul suspendat o singura data,pe 3 luni,o comisesem destul de rau si aveam permis de mai putin de doi ani,asta presupunand 3 luni suspendare Dupa o luna de la expirarea dovezii,primesc scrisoare de la BPR ca ma pot duce pentru a recupera pemisul la 2 luni de la expirarea dovezii. Surprins,m-am dus la Udriste,unde am aflat ca daca voiam permisul atunci,ar fi trebuit sa dau exame.cam in 15 zile de la retinere..In PV am mentionat ca nu doresc examinarea.Am facut scandal monstru dar fara folos,am mai stat o luna pe bara,si m-am dus cu autobuzul sa-l ridic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am nevoie de un sfat.

Am fost cu cel mic in parc si am parcat intr-un loc la intrarea in parc unde erau trasate niste dungi pe jos cu niste numere aferente. Cand m-am intors se pregateau sa-m iridice masina,dar am scapat. In schimb politistul local mi-a dat o amenda de 1500 ron (a zis ca-mi face o favoare ca nu-mi da 3000 ron) pentru ca am parcat pe locul platit de nu stiu cine dintr-un bloc din zona. Precizez ca in locul acela nu au fost trase dungi pana acum cateva luni de zile si nu exista nicun indicator care sa precizeze ca sunt locuri platite sau de resedinta sau mai stiu eu ce. Nu am semnat procesul verbal si am primit notificare pe usa. As dori un sfat de unde pot face rost de un model de contestatie si ce sa completez in ea. Ca argumente m-am gandit la urmatoarele: sa-mi transforme amenda in avertisment deoarece este prima data cand mi se intampla, acolo nu au fost locuri platite niciodata si ca nu exista indicator care sa semnaleze acest lucru.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui copie dupa amenda sa vedem si noi ce articol din ce reglementare (locala probabil) ai incalcat si de ce amenda este atat de mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sector s-a intamplat asta si in ce interval orar?

Depind de la sector la sector reglementarile. In sectorul 6 spre exemplu, se poate parca pe locul cuiva de resedinta pana la ora 20.

 

http://talkpoint.ro/intocmirea-proceselor-verbale-78/amenda-pentru-ocuparea-locului-de-parcare-829/

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Pune, te rog, o copie de pe contract!

Nu se poate parca pe un loc platit la nicio ora. Nicaieri in Bucuresti!

Aia este amenda clasica pentru ocuparea unui loc de parcare platit.

Pentru cel cu problema:

ADP nu greseste cand e vorba de asa ceva! Uita te bine pentru ca sigur este indicator de parcare de resedints chiar daca nu l ai vazut tu!

Iei o foair a4 si scrii ca doresti sa contesti pv nr si seria pe baza (ce vrei tu) - daca nu e indicator, desi sunt convins ca este. S soliciti transformarea in avertisment.

Daca exista indicator, slabe sanse, daca nu...invers

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am recitit contractul si asa este, nu se specifica niciun interval orar.

 

Oricum trebuia sa se arate proprietarul cu documentele care sa ateste faptul ca acela este locul lui de parcare.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

ba deloc dpdv al sanctionarii contraventiei...

asa ar fi normal si de preferat, insa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai proprietarul poate fi o persoana sau daca inca nu ii atribuit, proprietarul ii primaria.

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stie primaria a cui e masina? Putea sa fie un prieten venit in vizita.

De obicei se vine in urma sesizarii proprietarului. Dupa cum s-a exprimat tobitza era locul de parcare al cuiva din zona.

 

Un extras din textul care se gaseste pus in link-ul de mai sus:

 

"Pentru aplicarea unei sancțiuni contravenționale conform art.21, lit.a trebuie să fie îndeplinite următoarele condiții:
1.parcarea să fie semnalizată corespunzător cu indicatorul Parcare de reședință.
2.locul de parcare să fie marcat corespunzător și să conțină în mod vizibil marcajele longitudinale, transversale precum și numărul specific numerotării acestuia.
3.persoana care deține locul de parcare să prezinte documentele (contractul și chitanța) prin care se face dovada că locul de parcare îi aparține și că este plătit la zi."
Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

nu este insa neaparat necesar ca proprietarul sa fie de fata.

nu sunt conditii cumulative.

 

cum as face eu, desi nu e cazul la mine, pentru a evita scandalul cu un necunoscut, evident nemultumit?

chem politia, arat actele, apoi dispar si-mi vad de treaba! mut masina pe loc peste vreo 2-3 ore.

 

corect? nu va grabiti! nici ADP-ul, nici politia locala nu-s asa prosti incat sa piarda timpul degeaba pentru nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Locul cu pricina este in Floreasca in parcul cu patinoar,iar intrarea este pe la vechea fabrica Automatica in spatele Spring Time.

As vrea sa ma credeti ca nu exista (si nici nu a fost vreodata) niciun indicator cu parcare de resedinta...doar niste dungi albe pe asfalt si niste numere de la 1 la 15 parca. 

 

In PV apar urmatoarele:  Faptele comise sunt prevazute de art. 21 "a" din HCGMB 124/2008 si sanctionate conform art 22 (1) din 124/2008 cu amneda de la 1500 pana la 2500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Art.21. În toate categoriile de parcaje publice sunt interzise:

a) blocarea accesului in parcaj;
 
oops! Deci n-are nicio legatura cu parcarea de resedinta ci cu faptul ca ai blocat sau incomodat accesul in parcare!
 
"am parcat intr-un loc la intrarea in parc unde erau trasate niste dungi pe jos cu niste numere aferente." nu cumva dungile alea reprezentau o zona hasurata pe care este interzisa oprirea?
 
Deci ok, n-are treaba cu parcarea de resedinta dar daca ti-a facut poza pe o astfel de zona nu cred ca ai vreo sansa.
Poti sa ceri totusi preschimbarea in avertisment...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista nicio zona hasurata acolo...sunt pur si simplu delimitari de locuri de parcare.

 

Am citit ce a postat The_Ego:

Pentru aplicarea unei sancțiuni contravenționale conform art.21, lit.a trebuie să fie îndeplinite următoarele condiții:

1.parcarea să fie semnalizată corespunzător cu indicatorul Parcare de reședință.
 
Este prevazut in vreo lege lucrul acesta sau de unde se intelege ?
 
Va atasez cateva poze din locul respectivpost-1458-0-36188600-1369732764_thumb.jp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

pai tu ai zis c-ai parcat peste niste linii..in fine. pune si tu o poza fix cu locul unde-ai oprit.

intre timp depunde contestatia si cere avertisment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!