Jump to content

Proces contestatie amenda


wolfydRg
 Share

Postare recomandată

Sincer, nu stiam de 2 triunghiuri eu am unul, cat despre politist daca esti sigur ca are ceva cu tine discuta cu el ,oricum esti sigur ca politista nu a vazut momentul in care iti fixai centura,e cam greu ei sant doi, poti sa demonstrezi? eu iti urez succes cu toate ca nu merita sa-ti faci dusmani in localitate mica. :icon_thumleft: :offtopic: am avaut si eu un conflict cu unul de la rutiera si un prieten ,coleg cu dansul , mi-a zis sa vorbesc cu el si am vorbit ,tipul mi-a zis ca am facut misto de el acu 11mii de ani si cat va fi el politist nu se lasa pana nu raman pieton, la care i-am zis O.K. ,dar telefonul a inregistrat discutia si de ~4 ani ne vedem de treaba fiecare, imi raspunde si la saluturi. In general ,eu ori de cate ori am gresit am platit ,dar si scutit de plata prin simple pareri de rau, sant si ei oameni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ondin

    26

  • joky

    24

  • Jetta20tdiHLDSG6

    20

  • The_Ego

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stiu ca ei sunt doi , dar in momentul in care domnisoara eleva mi-a facut semn sa opresc si mi-a luat actele , domnul politist scria o amenda/avertisment unui cunoscut de-al meu :) pe care il oprise cu 5 minute inaintea mea. Domnul politist statea in loganul MCV si scria amenzi :)) tipa o fi mers la el la el si i-a zis : nu avea centura ! . El a facut procesul verbal vine la mine imi da actele si ma intreaba daca am mentionari ... normal ca am avut :)) aveam centura cand m-a oprit si asa a si fost . El cum urmareste sa ma friga ... m-a cautat de extinctor + trusa medicala + triunghiuri reflectorizante ... i-am aratat si VESTA REFLECTORIZANTA si a spus ca aia nu e neceseara . Oricum o sa mai vorbesc si cu alti prieteni cu avocati . Pe viitor va sfatuiesc sa aveti trusa medicala + extinctor VALABILE SI OMOLOGATE + 2 ATENTIE 2 triunghiuri reflectorizante mai ales in cazul in care va luati in gura cu ei :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem domnu' 2 triunghiuri... am aflat intimplator de kkt-ul asta de lege...am cules unul de prin Praktiker sa fie la numar...

Daca ai timp, bani, nervi dai in judecata...s-ar putea sa ai sanse de cistig...mai ales ca nu a trecut ca are martor sau alte chestii din astea...

"Constatarea" a fost facuta de un agent si procesul completat de altul...parca era regula ca cine constata ala scrie...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am timp nici nervi , dar nu vreau sa ii dau satisfactie ;) atat . Omu asta cauta sa ma friga de 2 luni de zile . Si daca reusesc sa reduc din amenda dar vreau sa ii arat ca nu m-a putut frige . E o tampenie asta cu 2 triunghiuri reflectorizante ziua , in localitate , cu cauciucuri RUN FLAT :)) el imi da amenda :)) dar legea e lege scrie clar in articolul 100 paragraful 13 de TRIUNGHIURI . Mie pe faza cu centura imi este ciuda ca o aveam pusa cand mi-a facut ea semn :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar am pus-o in intersectie inainte sa ma opreasca domnisoara ELEVA .Ea a mers la domnul politist care intamplator ii este iubit

Omu asta cauta sa ma friga de 2 luni de zile .

cred ca aici e o poveste cusuta cu ata alba; ce naiba i-ai facut donsoarei, sau mai bine zis ce nu i-ai facut ?!?!? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic .. relatie de amicitie cu ea ;) pana acum exact 12 ore .. v-am mai spus .. oras mic .. ne cunoastem intre noi .. am copilarit impreuna si uite asa uitam de unde am plecat.......... de acum suntem dusmani :)))) gata cu OFFTOPICUL . Cine ma poate indruma cu sfaturi il rog sa scrie aici . Va multumesc mult . O seara faina tuturor ! Si pentru prima data scriu pe acest forum Drive safe and carefully :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut lume, am si eu o intrebare. Mi-a fost luat permisul acum 10 zile, eu nu am semnat procesul verbal si mi s-a spus ca il voi primi prin posta. Eu vreau sa depun contestatie, dar la tribunal printre actele necesare, apare si copie dupa procesul verbal. Daca nu l-am primit inca, ce pot face?

Am vazut pe spatele unei amenzi :)) ca se poate depune contestatie in 15 zile de la comunicare. Ce vrea sa spuna prin asta? De cand l-am primit acasa sau de cand a fost incidentul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-ne si despre incident !

De ce s-a dispus retinerea permisului de conducere? Ai dovada inlocuitoare?

Sunt multi care raman fara permis, primesc dovada inlocuitoare si desi ei stiu foarte bine ca sunt vinovati, fac contestatii numai pentru faptul ca stiu foarte bine ca procesul va dura destul si pentru ca intre timp dovada se va prelungi la nesfarsit pana la finalizare.

Mi se pare o cretinatate sa procezi asa, desi cunosc destule persoane care au practicat si practica furtisaguri de genul asta, pentru ca asa e romanu'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a luat permisul pentru ca nu as fi acordat prioritate la trecerea de pietoni. Locul unde s-a petrecut incidentul este mai "ciudat" sunt 3 benzi pe sens si pietonii (in general pensionari) trec cate unul strada. Eu am oprit la trecerea de pietoni, pietonul a trecut de mine, mai avea 1m pana pe trotuar si eu am plecat de pe loc. In 15 m era echipajul de politie (pe care il vazusem).

Mi s-a imputat neacordarea prioritatii fata de pieton. Eu eram in masina cu un coleg care a fost mentionat ca martor in favoarea mea. Nu as fi contestat amenda si retinerea permisului daca stiam ca sunt vinovat, dar asa nu mi se pare normal. Ca si detaliu, in acelasi timp cu mine au trecut 3 masini, iar eu am fost oprit pentru ca eram pe prima banda.

Modificat de MakavelliRo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu esti singuru

eu pe banda 3 si pietonu pe prima zebra pe banda 1

am stat pieton 30 zile

hgr- 1391 spune sa acorzi prioritate pietonului aflat pe sensul tau de mers, nu precizeaza ca a trecut de autovehicol sau se indreapta spre autovehicol

asa ca slabe sanse

ART. 135

Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere şi în următoarele situaţii:

.............................................

h) pietonului care traversează drumul public, prin loc special amenajat, marcat şi semnalizat corespunzător ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci când acesta se află pe sensul de mers al vehiculului.

asta e un punct pe care agentii de la rutiera il speculeaza cu brio

toate cele bune

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu oricum vreau sa contest amenda. Nu mi se pare justificata actiunea lor. Iar circumstanta in care pietonul mai avea un pas sa ajunga pe trotuar...

Lasand acum orice fel de dezbateri, eu vreau sa aflu cum sa actionez in conditiile in care imediat se fac 15 zile si nu am procesul verbal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 zile curg de la data comunicarii

adica de la data cand ai primit p-v

ai grija sa nu iti fi fost comunicat in cutia postala sau sa fi semnat altcineva de primire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a semnat nimeni pt el. Ideea e ca daca nu vine in 30 de zile, sanctiunea se anuleaza. (conform legii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se anuleaza din pacate chiar asa de usor. :) ea poate sa vina si dupa 6 luni, gasesc ei motive sa spuna ca au procedat legal.cel mai bine semnezi cu obiectiuni maxime, ai foaia in mana si mergi direct la instanta cu ea, asa stai cu morcovelul ca poate vine prin posta sau poate nu vine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate eu mi-am luat teapa ca nu stiam cum functioneaza sistemul asta, iar agentul mi-a spus ca in cazul in care am obiectii, sa nu semnez.

Ori ne-am intalnit 2 prosti (din care unul, organ al legii), ori a vrut sa isi bata joc de mine si sa ma puna pe drumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca semnezi primesti copia pe loc, altfel prin posta la sfantul asteapta.asta este diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnarea procesului verbal nu este totuna cu recunoasterea faptelor mentionate acolo de agent. Veti preciza obiectiile, iar ele se vor inscrie in procesul-verbal.

Semnatura=luarea la cunostinta de sanctiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, nu mai bine nu prezentati permisul ? :D

si taicamiu l-au oprit 2 politai sa-i dea amenda, au scris politaii pe proces verbal IS-05-xxx in loc de NT-05-xxx numarul masinii

apoi pe proces apar amandoi politai, unul constata altul semneaza...

pai asta nici proces nu este, ca din start au gresit numarul de inmatriculare... da dar taicamiu constiincios i-a dat permisul la politai..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Nu stiu daca postez unde trebuie dar am si eu o problema:asta seara m-a oprit politia si mi-a luat permisul pe motiv ca am depasit pe linia continua dar linia continua nu se vede,adica nu se vede marcajul(asta fiind in afara localitatii).Eu fiind din localitatea spre unde ma deplasam,se subintelege ca ar trebui sa stiu ca acolo ar trebui sa fie linie continua?Am ceva sanse in instanta,ar trebui sa-mi iau avocat pentru a contesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca ceva:daca atac in instanta si pierd,conform OUG 195/2002 am termen ca in 15 zile de la pronuntarea instantei sa predau permisul de conducere,nu?Intrebarea este:in alea 15 zile am voie sa conduc? Executarea pedepsei incepe de la pronuntare,nu?Deci,daca incepe de la pronuntare si mai am voie sa conduc inca 15 zile,imi mai raman de "executat" doar 15 zile,nu?Corectati-ma daca gresesc,va rog!

Modificat de apkah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai voie sa conduci in alea 15 zile, dupa ce pierzi

iar daca pierzi eu stiam ca se mai adauga inca 30 zile in afara de pedeapsa initiala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai adauga 15 zile in cazul in care nu predai permisul in alea 15 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnarea procesului verbal nu este totuna cu recunoasterea faptelor mentionate acolo de agent. Veti preciza obiectiile, iar ele se vor inscrie in procesul-verbal.

Semnatura=luarea la cunostinta de sanctiune.

nu tu precizezi in scris ci agentul.ii spui aluia sa scrie tot ce vrei tu, daca nu scrie e anulabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu curios cum se reglementeaza situatia aceasta cu marcaje care nu se vad, mai ales in perioade aceasta cu mizga,noroi etc.

Stie cineva vreo litera de lege sau ce ar trebui sa facem ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!