Jump to content

Praga - Un oras fermecator


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Am fost si eu wekendul ce tocmai a trecut la Praga pe traseul Bucuresti-Pitesti-Valcea-Sibiu-Arad-Budapesta-Bratislava-Brno-Praga. Drumul a durat aproximativ 18 ore in ambele sensuri si in afara de problemele cunoscute de trafic de la noi, odata cu intrarea pe autostrada in Ungaria s-a mers cursiv. Pentru vizitarea orasului am avut Vineri seara, Sambata si Duminica. De stat, am stat la hotel City Bell in zona Namesti Miru. Plimbarea de Vineri a inceput cu Wenceslas square,apoi Charles bridge, St. Nicholas, Prague castle. Sambata am luat din nou la pas traseul de vineri, de data asta pe lumina si in plus am mers si cu "funicularul" la observatorul astronomic si "Lookout tower". Duminica s-a mers in zona Vysehrad iar pe la 12 noaptea am iesit la fotografiat intrucat nu mai era nimeni prin oras. Menstiuni :

- Aglomeratia in aceasta perioada a anului este absolut rezonabila si nu deranjeaza in vreun fel, bunul simt in relatiile interumane facandu-se simtit peste tot.

- Noaptea, in afara de zona Charles bridge, nu am intalnit picior de om. Am putut sa fac fotografie de noapte la Prague Castle sau Vysehrad fara sa intalnesc picior de om.

- Pentru cei pretentiosi din punct de vedere culinar, exista un restaurant aflat la cativa metri sub pamant, intr-o pestera naturala. Pentru unii poate parea putin creepy (ingerasi pe pereti, muzica bisericeasca, miros de biserica) dar preparatele sunt deosebite (portiile sunt insa destul de mici). Restaurantul se cheama Svata Klara si se afla pe U Trojskeho zamku 35 (www.svataklara.cz). Transportul in comun nu ajunge prea aproape asa ca e mai bine taxi sau masina personala cu harta sau gps. In alta oridine de idei, pe drumul pietruit ce urca dinspre Charles Bridge inspre Prague castle, pe partea dreapta(la urcare) exista niste restaurante ce au gradini interioare, accesibile prin scari. Aceste terase, se afla ca si cota sub Prague castle dar mult deasupra orasului iar privelistea este superba.

- In ce priveste transportul in comun, personal am optat pentru un bilet de 1 zi (100CZK), bilet valabil pe metrou, tramvai dar si pe acel funicular ce urca spre observatorul astronomic.

- Pentru cei pasionati de fotografia de noapte, orasul este absolut pustiu. Va puteti juca cu aparatul foto cum vreti voi si nu va va deranja nimeni.

- Pe drumul de intoarcere catre casa, exista o localitate "Tatabanya" in Ungaria, pana in Budapeste cu cateva zeci de km. Aici exista un restaurant unde se mananca exceptional. Dturul de 3-4 km de pe autostrada merita cu varf si indesat ! Nu ratati sub nici o forma daca suneti nemancati !

Poze > http://picasaweb.google.com/fuscobal/PragaSeptembrie2008#

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Subscriu la cele de mai sus - PRAGA e un oras extraordinar ce merita vizitat oricind si in care revii cu placere de fiecare data; daca il vizitati in cadrul unui miniturneu care sa includa Budapesta si Viena (cum am facut eu) e si mai bine ptr ca e ff aproape de amindoua - prima data am fost cu autocarul prin toate si am facut cele 10 ore de rigoare pina la Nadlac apoi timpii cunoscuti ptr autostrazi intre orase iar a doua oara cu avionul am facut... 1h si 40 min :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Si eu am fost in Praga in aug. 2007, insa cu masina intr-un circuit prin Europa.

Va recomand insa sa lasati masina la hotel si sa folositi metro-ul, ca au o retea f bine pusa la punct. Oras f curat, civilizat, mult peste Viena, unde am anulat 2 nopti la un hotel si am preferat Praga in loc. Multe locuri de vizitat si bineinteles merita degustata renumita bere ceha.

GPS-ul va scoate usor din oras. Sa aveti harta actualizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E suficient un weekend pentru vizitarea unei capitale ca Praga?

Cat costa vigneta in Cehia si in ce conditii se poate lua?

Cum ai procedat cu banii in Cehia? Unde ai schimbat euro, la case de schimb sau la banci? Ai folosit cardul la plati sau la ATM?

Am si eu in plan o astfel de vizita...scuze pt intrebarile mele multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E suficient un weekend pentru vizitarea unei capitale ca Praga?

Cat costa vigneta in Cehia si in ce conditii se poate lua?

Cum ai procedat cu banii in Cehia? Unde ai schimbat euro, la case de schimb sau la banci? Ai folosit cardul la plati sau la ATM?

Am si eu in plan o astfel de vizita...scuze pt intrebarile mele multe.

Salut, eu am fost la Praga de Revelion anul acesta si am stat 5 zile.Am stat chiar aproape de centru, am parcat masina la hotel, dar era parcare cu plata.

toate parcarile la ei erau cu plata.in jur de 1 euro pe ora.

Cred ca un weeked iti ajunge.

Vigneta e in jur de 7 euro / saptamana..cam acelasi pret cu ungaria, austria.

Am cumparat-o de la intrarea in cehia.eu am venit dinspre viena, n-am fost pe drumul obisnuit prin bratislava, dar drumul a fost ok.

Banii ii schimbam la banci, dar erau multe locuri unde puteai folosi euro.

La casele de schimb din centru, erau la fel de banditi ca ai nostri.Aveau preturi de schimb pt euro dar aveau si pret pt cecuri de calatorie.Si aveau si un fel de pret care se negocia in functie de cati euro vroiai sa schimbi.La banci iti luau toti comision.Mare grija ca sunt la fel ca ai nostri de escroci :blah:.

Am folosit si cardul, rata de schimb la care banca mi-a facut schimbul valutar a fost ok.

La toate restaurantele, spaga este separat.E undeva intre 10 -20 % si iti spun ospatarii direct.

Ce sa zic, e un oras f frumos, unul dintre cele mai frumoase din europa , chiar si din lume.

Merita vazut.

Distractie placuta si drum bun.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun un link folositor pentru cei care viziteaza Cehia. Daca nu e pus bine aici, rog un moderator sa il mute.

Este harta online a Cehiei. Dati dublu click pe ea si face zoom singura. In rest va dati seama cum se umbla cu ea

http://www.mapy.cz/

Modificat de 1QUATTRO9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost in Praga la sf lunii August 2009.

Foarte frumos !Podul Carol era in reparatie in rest totul ca la carte.

Autostrazile din Slovacia si Cehia un pic mai slabe ca cele din Ungaria.Banda intai avea denivelari.

Cazare ok cu mic dejun 2 pers la 30euro/noapte.

multe de vazut.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti pe oferte-de-cazare.ro super preturi pt rezervari online,care difera mult de pretul pe care il gasesti acolo.

Nu am putut sa fac rezervarea personal ca nu am avut carte de credit dar m-am dus la o agentie (Perfect tour) si mi-a facut rezervarea si am si achitat la agentie.

Hotel Fortuna Rhea 3stele (acces super usor in centru cu tramvai).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu la Praga pentru 4 zi si 3 nopti.Am stat la Hotel Vitkov****

M-a costat 104 euro pe sejur camera pt 2 persoane cu mic dejun bufet suedez inclus.M-a mai costat parcarea 7 euro pe zi,platiti la hotel fara chitanta.Am dat doar 20 euro si erau foarte multumiti.

Rezervarea am facut-o prin booking.com cu vreo luna inainte.La receptie o noapte costa 99 euro!!!!

Orasul e superb.Berea si coastele de porc sunt delicioase.Neaparat de vizitat Castelul,Ceasul astronomic din piata veche si Charles Bridge.

Recomand cu caldura....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Un Hotel super in Praga unde la 100 de euro este Golden Wheel, pe Str. Nerudova. Este chiar in centrul turistic al orasului, aproape de Castelul praghez si la 250 de metri de podul Carol (Karluv Most).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Fara exagerare este un oras superb, mult peste viena, bratislava sau budapesta.

Eu am stat la hotel city inn (e foarte aproape de centru), lipit de o gara.

Atentie mare la casele de schimb din centru (au 2 cursuri, unul pt sume mici, pana in 500 de euro) si altul pt sume mai mari.

Eu am folosit insa cu incredere cardul; rata de schimb e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cred ca sunt printre putinii norocosi care au stat 4 saptamani in Praga, am fost cu munca 3 saptamani in primavara si 1 in toamna... ce pot sa zic?! Arata extraordinar, multa lume zice ca e cel mai frumos oras worldwide. Va recomand din tot sufletul, eu daca as putea, m-as muta cu totul... MAINE! :zzzzz:

p.s o sa vedeti foarte multe Skoda :)), chiar pe trainerul meu in chema Vaslav Skoda (era foarte suparat pentru ca skoda ar insemna shame in ceha, adica rusine - no offence pt cei care au Skoda)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intr-adevar Praga este un oras superb.Am fost si eu anul trecut vreo 5 zile.

Referitor la Skoda,e plin de ele,doar acolo e patria lor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am stat la Hotel Vitkov****

Este foarte tare hotelul Vitkov. Noi am fost in decembrie, am platit 22 EUR pe camera/pe noapte si parcarea a fost gratuita. (rezervarile au fost facute prin booking.com). In plus, la 20 de metri de hotel este o statie de tramvai (circula si toata noaptea). Orasul este destul de freaky dupa 23:00, multi indivizi dubiosi si pusi pe cearta (poate am fost noi mai ghinionisti) dar in schimb am vazut si patrule de cate 10-12 politisti, foarte bine inarmati; de asemenea foarte, dar foarte multi asiatici, prost vorbitori de engleza (nici cu cehii nu am prea putut comunica). Orasul ca si arhitectura si frumusete este intr-adevar putin peste Viena dar parca totusi se simte inca amprenta comunista (pacat).

Voi reveni cu siguranta, caci a ramas mult, mult de explorat...

Modificat de Iulian (DeLuxeRo)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Recomand! Am fost in saptamana de miere si a fost super, preturile sunt decente si ai ce sa vezi, noi intr-o saptamana nu cred ca am vazut jumatate din ce era de vizitat. Transportul in comul e pus foarte bine la punct, nu are rost sa te aventurezi cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Praga mie nu mi-a spus prea multe. Am vizitat zona centrala si partea istorica de pe malul Vltavei, cu podurile si castelul. In comparatie cu Parisul mi-am pierdut timpul in Praga, dar poate cer prea multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Praga mi se pare un oras mai romantic decat Parisul (parere pur subiectiva), insa nu cred ca poti compara ceea ce-ti ofera Praga cu ceea ce-ti poate oferi Parisul sau alt oras... Cred ca fiecare oras are specificul propriu.

Oricum, nu ratati (pe langa obiectivele consacrate) cartierul evreiesc, un restaurant specific unde sa mancati genunchi de porc cu varza si hrean, udat din belsug cu bere ceheasca :)) Nici gradina zoologica nu arata rau - langa ea e un mic palat care merita vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Mai puteti "vizita" reprezentanta lamborghini&bentley =)) de pe str. Freyova . A fost cel mai frumos oras in care am fost pana acum . Din pacate am stat doar 3 zile . Ai ce vizita da' te usca baietii la bani . Referitor la skode , mi-a fost rau de ele :rolleyes: din 10 masini 8 erau skoda .

Modificat de octavia 4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

http://www.hombredelmundo.cz/uvodni_stranka_en.html > un restaurant mexican senzational aflat langa statia de metrou Andel !

Ceva poze de la a doua vizita la Praga cu ocazia revelionului 2010-2011 :

pragamic1.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic2.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic3.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic4.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic5.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic6.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic7.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic8.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic9.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic10.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic11.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic13.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic14.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic15.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic16.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic17.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic18.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pragamic19.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook002.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook004.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook005.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook006.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook007.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook008.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook009.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook010.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook011.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook012.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook017.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook018.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook019.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook020.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook022.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook023.jpg

Uploaded with ImageShack.us

facebook024.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uau!intradevar de o frumusete rara!si mai ales nota 9,5 pt poze caci stiu ca esti un pasionat foto,si ai scule ultra capabile.nu am dat 10 pt ca stiu ca intotdeauna gasesti noi scule si mai performante,si le vei achizzitiona. :blah_:

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Profitand de o oferta care e acum la Czech Airlines as dori sa vizitez Praga intr-un weekend de mai(vineri-duminica).Ce obiective nu trebuie ratate,tinand cont de perioada scurta care o am la dispozitie ?Multumesc anticipat pentru raspunsuri :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost la Praga. Un oras superb.

andrusel obiectivele principale sunt in centrul orasului. La hotel unde te vei caza o sa-ti dea o harta si o sa ai acolo tot ce vrei sa vizitezi. Printre cele mai importante: Castelul, Podul Karol, Castelul Vysherad, primaria veche si noua, Muzeul, Opera, Teatrul, cladirea asta, nu stiu cum o cheama: http://img.uphaa.com...1_uphaa_com.jpg. Observatorul astronomic pe care eu l-am ratat, Cladirea parlamentului care e in drum spre Castelul mare, Restaurantele de tot felul, fiecare biserica, turnurile de la capatul pdului Karol care au un fel de muzeu in ele, urci pe scari inguste...... o gramada ai de vizitat :).

Langa castelul Vysherad am fost cazat eu, o priveliste superba si o locatie de sedere cum nu se putea mai bine, rezidenta e micuta, are parcare subterana, balcon cu masa unde poti sa stai la soare si la aer, statia de metrou la 2 minute. Cine vrea sa incerce... mic dejun inclus, 3 nopti 230 de euro pentru 2 persoane, masaj Thailandez, vis. http://www.rezidencevysehrad.com/) Asa se vedea castelul de pe balcon unde am stat:

Pun si eu ceva poze: https://picasaweb.google.com/maerosmith/Prague2010?authkey=Gv1sRgCOCM29nBqZabigE#

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care merg cu masina la Praga....nu ratati Karlovy Vary la 130km de Praga, statiune ultracunoscuta. Este superb...

p.s. pozele nu sunt facute de mine...

Iar in Praga merita vizitate Gradina Zoologica si cea Botanica. Se ajunge cu metroul pana la statia care are ca semn o girafa si de acolo f usor cu un autobus. De asemenea va sfatuiesc sa luati pe rand cate o linie de tramvai in orice directie si sa faceti un tur...aveti ce vedea. In rest...cele spuse de colegii de mai sus sunt de vizitat.

post-2003-0-98430200-1298915974_thumb.jp

post-2003-0-88228800-1298915982_thumb.jp

post-2003-34726_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e obiective nu trebuie ratate,tinand cont de perioada scurta care o am la dispozitie ?Multumesc anticipat pentru raspunsuri :rolleyes:

Intr-adevar, un oras fermecator. Cum s-a spus si mai sus, obiectivele principale sunt amplasate in centrul orasului. La majoritatea ajungi pe jos. Daca esti bine informat, in 4-5 zile le bifezi pe toate. Poti face excursie la Karlovy Vary cu microbuzul, sunt vreo 3-4 firme in oras care organizeaza astfel de excursii.Eu am fost in 2009 si am stat 6 zile. Despre tot, nu pot sa vorbesc decat la superlativ.

Am atasat un fisier cu cele mai importante obiective

praga.doc

Modificat de leinad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!