Jump to content

Muzica din Golf


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    93

  • im.guzu

    53

  • AlexBanu

    40

  • Cily

    39

Top Posters In This Topic

Posted Images

the_punkreas2003

Intrebare.

Nu stiu ce sa fac. Sa schimb boxele OEM cu altele de putere pe care sa le amplific sau sa pun in portbagaj un subwoofer plat gen Pioneer TS-WX77A sau Focal Under Seat? Acum am subwoofer trapezoidal in portbagaj dar am nevoie de spatiu si m-am saturat sa tot montez/demontez sub-ul.

Ar merge mai bine sa pun doar o petarda d-asta mica de sub si in boxe sa dau la minim bass-ul ca sa nu mai distorsioneze sau sa merg pe varianta de portbagaj liber si sisteme de boxe amplificate? Nu am nici cea mai vaga idee ce sa fac.

As fi recunoscator daca mi-ati recomanda niste sisteme de boxe sau ce sub sa cumpar. Eu ma oprisem la DLS nu-stiu-cat pt spate si Focal 165 A3 pt fata. Iar in privinta sub-urilor nu am nici cea mai vaga idee...

Si da, masina va fi insonorizata cu Dynamat indiferent de varianta pe care o voi alege.

Mutumesc.

Salutare,

merita sa le schimbi pe cele OEM in cazul in care schimbi si unitatea de fabrica si folosesti amplificare separata. Poti foarte bine sa pui un subwoofer pe lateral intr-o incinta custom cum e cea de mai jos. Subwooferul acela activ nu e o solutie prea ok mai ales ca e destul de scump pentru ce poate, cine a ascultat stie.

13952.jpg

13951.jpg

Alegerea unui sistem in 3 cai e buna dar in cazul in care componentele sunt amplificate independent si pozitionarea lor este facuta corespunzator asta daca vrei sa si simti ca ai facut o treaba.

Am o navi chinezeasca, e ok. Aplificatorul meu e pe 4 canale deci fie pun tub fie schimb boxele. Cred ca voi merge pe varianta de boxe intr-un final, sa vad cum ma invart cu banii.

Multumesc pt raspuns ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Head-unit-ul e un RCD500 si boxele sunt stock.La fostul golf aveam aceeasi combinatie care mi se pare de slabuta.Nu vreau zgomot si nici bass puternic vreau sa am cate o boxa si un tweet-er pe ficare portiera care sa se auda clar si sa aiba si putin bass... :D

Bugetul ar fi undeva in 1000-1200 lei pentru boxe!

Astept recomandari pentru acest buget!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lukasvaly

Sincer sa fiu nici eu nu stiu pe dinafara dar nu e complicat sa-l cauti. Iei un aparat de masura si sub coloana de directie sub volan ar trebui sa fie firele.

Acea incinta custom se poate construi din fibra in functie de difuzorul ales aici ma refer la litrajul corespunzator.

Daca te referi la amplificare nu este incorporata. Este o solutie eficienta care te ajuta sa castigi spatiu si sa obtii un plus pe partea de joase.

@the_punkreas2003

Daca esti din Bucuresti si ai chef sa faci o auditie da un semn. Am montat pe acest model de masina diverse difuzoare de la diverse firme si am observat ca se poate face treaba si cu bani putini.

@4abc

In banii astia cea mai buna solutie ar fi un set de componente fata Helix Esprit E52C si daca vrei sa ai un set de difuzoare spate pui un set de coaxiale din aceeasi gama Helix Esprit E6X.

Avantajul la aceste difuzoare este conul usor construit in fibra care e destul de rapid si prezinta o extensie destul de buna pe partea de joase si tweeterul matase destul de detaliat. Ulterior daca vrei poti sa le si amplifici fara probleme.

Bafta!

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt informatii ,

dar ca sa nu mai desfac acolo la coloana ,nu exista firul asta si prin spate la navigatie?

din toate spaghetele alea din spate nu e nici unu care sa faca treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex,zici ca in combinatie cu RCD500 cele 4 difuzoare (si 2 tweet-ere care vad ca vin cu cele fata) ar fi o combinatie buna pentru calitate (ma refer in acest buget)?

Crezi ca ar mai conta si un sub-woofer la aceasta combinatie? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt informatii ,

dar ca sa nu mai desfac acolo la coloana ,nu exista firul asta si prin spate la navigatie?

din toate spaghetele alea din spate nu e nici unu care sa faca treaba asta?

Nu stiu sa-ti raspund exact.

Trebuie masurat si vazut!

Alex,zici ca in combinatie cu RCD500 cele 4 difuzoare (si 2 tweet-ere care vad ca vin cu cele fata) ar fi o combinatie buna pentru calitate (ma refer in acest buget)?

Crezi ca ar mai conta si un sub-woofer la aceasta combinatie? :)

Garantat. Daca mai pui si cate o folie de insonorizant la montaj pe fiecare usa o sa fie o diferenta majora.

Daca ai drum in Bucuresti si vrei sa facem o proba sa te convingi te astept!

Sincer sa fiu nu as mai monta un subwoofer ci as amplifica mai degraba difuzoarele. Au extensie foarte buna pe partea de joase.

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa zicem ca merg pe varianta asta.

Cat ar mai costa folia?

Cat ar mai costa amplificarea boxelor? :)

Ma scuzi ca te stresez cu intrebari insa sunt novice in acest domeniu! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare , ce diferenta e intre modelele de america si cele de europa la sonorizare ? am avut pe vechiul golf 5 rcd500 vw sound optiune de 1000 euro si era mult sub muzica pe care o am in actualu gti model de america ... stock ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am si eu o intrebare referitor la cd-player si postez aici fiindca nu am gasit alt topic deschis despre asta. Uneori cand opresc motorul cd-playerul meu RCD300 nu se opreste dupa ce scot cheia din contact, trebuie sa astept si 3-4 min. are cineva idee care ar fi cauza??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Site cineva daca se gaseste undeva aceasta incinta custom de cumparat? si cat ar ajunge? fara difuzor si statie bineintelespost-43413-0-12455400-1294226002_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incinta e stealthbox de la JL Audio pentru difuzorul 10W6 si nu se aduce la noi.

Pretul ei e undeva la 200 euro pentru europa si 200 USD in state.

Daca esti interesat de constuirea unei aemenea incinte da un add pe mess.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ma poate cineva ajuta? am un rcd 510 pe un golf 5 si i-am montat boxe aftermarket pe spate, dar se aud infundat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de difuzoare ai montat?

Coaxiale sau componente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti!...zice-ti si mie, daca a mai vazut cineva asa ceva! De vanzare nu am gasit nicaieri, iar pana acum, nu am mai intalnit MP3/WMA player original VW modelul asta!

post-53150-0-96359300-1294304459_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! va rog imi ziceti si mie parerile voastre despre urmatoarele subwoofere,vreau sa imi achizitionez unul si nu sunt hotarat dar nici nu prea ma pricep asa bine daca ma puteti ajut:

http://altex.ro/catalog/index.jsp?categoryId=1183&itemId=3962

http://domo.ro/Audio-Video/Echipamente_pentru_masina/Subwoofer-e/Blaupunkt/Subwoofer_auto_activ_Blaupunkt_EMB-800

http://www.autosound.ro/subwoofer-auto-activ-xb10-p-242.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta si pe mine cineva.RCD 300 are rca out? daca nu cum trag semnalul de la un difuzor? mentionez ca nu am difozoare pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD 300 nu are iesiri RCA.

semnal poti lua de la orice difuzor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca e posibil sa gasesti si semnal , eu la mfd dvd2 am gasit ,si am folosit 2 fire cu mufe de la pc ,de la prelungirile usb catre partea din fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cam cat ar costa montarea subwooferului la service-ul vw sau chiar unul normal ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma ajuta cineva va rog? vreau sa stiu daca pot monta un playstation pe un rcd510?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua, am o problema cu o boxa dupa spate am cumparat masina sh si boxa dreapta spate nu functioneaza in schimb cealalta da , intrebarea mea este cum ajung la ea sa o verific? va multumesc si imi cer scuze daca s a mai intrebat dar nu am gasit cu functia search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@madutzu22 pai, solutia logica ar fi sa desfaci panoul usii, nu?

ai 2 sau 3 surube torx in partea de jos a usii si 2 sub maner

uite aici si niste poze de cand am desfacut eu usa spate

(tanti aia nush de unde a aparut :)) )

@sorinel27s daca PS-ul are iesire video pe analog (RCA) si RCD-ul are intrare video pe RCA, ar trebui sa iti poata afisa

(dupa un scurt google, se pare ca ai nevoie de un adaptor special ca sa poti folosi video in pe RCD http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4677398 )

@ozil cel mai simplu ar fi sa mergi sa intrebi (sau dai un telefon) :P, nu cred ca se supara nimeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ozil Montarea unui subwoofer(in sensul sa-l conectezi la sistemul audio al masinii) se poata face la orice firma care se ocupa de alarme,inchideri, boxe etc. Ca pret...iti dai seama depinde de firma. In Pitesti e cam 50 de lei, +/- in functie de complexitatea lucrarii. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!