Jump to content

Muzica din Golf


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Hifonics, in cazul meu, un bass mai puternic fara antifonare nu-si are rostul, si asa de cand mi-am pus sunetul pe masina imi zdranganea alea in draci pe masina.

Pe fata tweeterele se potrivesc la fix, nu trebuie modificari.

Dupa cum ai vazut, pe usile din fata, sunt 3 locuri de boxe, bass, medii si tweetere.

Ideal ar fi sa umplii toate locurile cu boxe :) joase, medii si inalte, iar apoi sa-ti faci si antifonare la usi.

Totul depinde de cat de mult vrei sa investesti in sunet.

Eu momentan sunt multumit de sunet dar subwooferul este cam mare pt portbagaj.

Clar se poate si mai bine dar la banii astia e ok :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    93

  • im.guzu

    53

  • AlexBanu

    40

  • Cily

    39

Top Posters In This Topic

Posted Images

Are cineva ideie ce mufa imi trebuie sa intre in mufa ai originala de e pe masina si una normala daia de cd normal?!?!si de une pot sa ocumpar!

Cine a schimbat boxele pe fata imi poate spune cum le-a legat pe cele noi (alea de bas ma refer)ca am desfacut usa si is legate in serie.cum sa fac? sa fie bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva ideie ce mufa imi trebuie sa intre in mufa ai originala de e pe masina si una normala daia de cd normal?!?!si de une pot sa ocumpar!

Cine a schimbat boxele pe fata imi poate spune cum le-a legat pe cele noi (alea de bas ma refer)ca am desfacut usa si is legate in serie.cum sa fac? sa fie bine

Mufa adaptoare MOST-ISO.. in momentul in care pui alte difuzoare tb sa scoti de pe traseu filtrul si le legi pe cele aftermarket pur si simplu plus la plus minus la minus..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee ce inseamna "Treble Speaker Monitoring" la codarea sistemului audio? este de ales intre 0, 2 (boxe fata) si 4, adica pe toate boxele dar nu inteleg ce inseamna, de auzit se aude ok pe toate boxele, parca putin mai bine pe fata, initial masina avea boxe doar pe fata deci are codarea 2 (cred), daca pun 4 (desi nu stiu cum, probabil trebuie sa gasesc pe cineva cu vas/vag) oare se va auzi mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa trag si eu alimentare pana-n spate pentru subwoofer, pe unde pot trage cablu ? am ajuns cu el pana sub bord, pe partea soferului

si unde gasesc masa in portbagaj ?

e vorba de masina din semnatura

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin pragurile laterale, stang sau drept unde vrei. se demonteaza usor pragurile. Eu a trebuit sa trag fire de semnal (video de la camera si subw) si asa am facut. a durat cam o ora toata operatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am tras deja, dupa cum am spus, din spate am ajuns pana sub bord in fata (prin praguri, semnalul prin dreapta si alimentarea prin stanga)

problema e cum ajung din habitaclu in compartimentul motor, nu am gasit nici o gaura nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa..scuze..e dimineata :icon_thumright:. Eu cand am montat alarma am tras un fir pe langa un cablu (montat din fabrica acolo) din partea stanga (pe sub bord) dar m-am chinuit mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am gasit nici o gaura si nici un fir :vaidecapulmeu: asta-i partea misto :icon_thumright:

vad eu cum fac, oricum, nota 10 pt cum se aude muzica in golf, fiind fara portbagaj un sub isi face simtita prezenta cu adevarat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa ajungi de la motor in spate..vezi ca tb sa ai o gaura pe acolo 100%..o sa-ti caut o poza sa-ti arat...!

vezi aici sper sa-ti ajute!

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dreadful-uite aici ca si eu m-am lovit de aceeasi problema si mi-a dat solutia Fuscobal, sper sa nu se supere ca am postat aici poza cu masina lui, dar poate mai au si altii nevoie.

Uite si ce mi-a zis la vremea respectiva, noroc ca am pastrat pm ''Undeva in spatele pedalelor este un burduf de cauciuc circular destul de maricel. Pe acolo poti trece cablul de + si mai apoi prin pragul din stanga !

Ti-am incarcat aici poza cu burduful. Cablul de alimentare este cel gros maro imbracat in copex alb"

As mai adauga in plus la ce a zis el ca trebuie sa dai jos plasticul ala de sub volan, are 2 suruburi si ajungi in locul pe unde tragi cablul, iar ca sa nu te chinui te sfatuiesc dupa ce gasesti gaura aia sa iei o sarma de cupru mai groasa si o bagi pe acolo din compartimentul habitaclu la motor si la interior legi cablul tau de ea, ii dai si un pic de banda izolatoare ca sa nu se desprinda si dupa ajutat de un prieten tu dinauntru impingi de cablu, iar el trage de sarma pe la motor.

Mai detaliat de atat nu cred ca poate sa iti zica cineva :)

Sa ne anunti daca ai reusit. Spor la treaba.

Uitandu-ma iar la poza acum parca am impresia ca la mine cablul este tras undeva un pic mai sus, dupa cum am zis am demontat un plastic care vine sub volan, ca parca la vremea respectiva nu am reusit cum a zis Fusco, poti sa incerci ambele variante.

post-11369-1238241976_thumb.jpg

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi, am reusit pe-acolo.

am dat plasticul ala jos si am bagat pe langa manunchiul de fire si ca sa pun mana pe fir pe partea cealalta a trebuit sa dau jos bateria :offtopic: dar m-am descurcat

totul pus acum, fericit :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi, am reusit pe-acolo.

am dat plasticul ala jos si am bagat pe langa manunchiul de fire si ca sa pun mana pe fir pe partea cealalta a trebuit sa dau jos bateria :)) dar m-am descurcat

totul pus acum, fericit :)

Ai facut ceva poze sa pui aici sa vada si altii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact pe acolo l-am bagat si eu si tot a trebuit sa dau jos bateria. Cel mai greu a fost de strans borna de + la loc. Cel mai prost surub de care am dat pana acum. Atrebuit sa-l tai si sa pun altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Exista vreo solutie sa trag iesire din RCD300+ pentru amplificator pe 4 canale si sa schimb boxele stock cu ceva mai bun? Nu sunt multumit deloc de sonorizarea din Golf iar daca schimb RCD300+ cuun 500 sau RNS nu prea cred ca voi castiga prea mult la calitate. Asa cu niste boxe bune poate mai salvez situatia?

Gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boxele pe fata sunt destul de bunicele, eu am castigat mult montant boxe pe spate mari, ovale, 6x9" si acum se aude foarte foarte bine tinand cont de limitarile a 4x20W si de calitatea semnalului radio, dar de pe CD se aude excelent, si am cu ce sa compar, mult timp am folosit pe vechea masina un head unit mp3 sony de 4x50w, varful de la ei, cu boxe bune in toata masina, dar la asta noua am ramas cu head unitul stock pt. design si integrare in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor, nu am fost atent la topic...spuneam mai devreme...luati aminte la kal

de preferat este sa tragi si masa si + direct de la baterie ;)

cea mai simpla varianta : se inlatura bateria, se vede din start burduful , se leaga masa si + intre ele ptr a avea unde sprijini o surubelnita, aceasta din urma cu tot cu fire bineinteles se infinge pe langa burduf sau prin el - dupa preferinte , apoi se mai impinge ceva fir in interior...si : surpriza...cand te uiti in masina gasesti firu' acolo...:) :angry: - fara sa mai dai jos plasticul de sub volan...

pana in spate ati spus ca ati reusit... - de tinut minte ptr cine va face aceasta treaba... este de preferat sa se traga alimentarea (masa si + ) printr-un prag si cablul de semnal prin pragul celalalt - ptr o ecranare mai buna...

pancreas castigi , e normal...insa nu foarte mult...

ptr a trage la statie ptr subwoofer de la iesirile RCD-ului iti trebuie un "HI-LOW convertor" e undeva la 30-40 lei...sau un amplificator cu intrare semnal "HI in" ;)

mai citeste in urma tot pe la posturile mele...o sa gesesti destul de multe detalii...;)

spor la treaba

ptr alte detalii nu va feriti sa intrebati :blah_:

Modificat de kalu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Merci Kalu, n-am uitat de jante insa bani sunt o problema deocamdata. Apartamentul are prioritate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog si eu sa va dati cu parerea despre sistemul audio pe care m-am gandit sa-l achizitionez, fie ca e de bine sau mai ales de rau. Amplificatorul vreau sa il montez pe HU-ul stoc (RCD 300).

Thanks!

post-1935-1238490366_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Inca o intrebare: balance si fader se vor putea regla pentru fiecare boxa in parte dupa ce montez amplif-ul sau vor merge doar pereche?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai iesire 4 x si faci legaturile corect trebuie sa mearga pe fiecare in parte...

Nik... pare cam multisor ca pret sistemul... DLS - urile unde vrei sa le bagi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am plecat initial de la alte componente, dar in aria ICE am primit indicatii ca mai bine nu fac rabat la pret pentru amplificator si de aici am tot crescut... Inintial vreau sa cumpar doar amplif + difuzoare + insonorizare usi - unde voi instala si difuzoarele. Nu-mi pot da seama deocamdata cam ce inseamna 100W in portiere, nu pot sa evaluez cam cat de bine s-ar auzi. Ma gandeam sa merg pe undeva la 60W dar tinand cont ca pozitia difuzoarelor este destul de joasa in portiera sunetul nu este asa de 'plin' in partea de sus si asa m-am hotarat la acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de ce nu ai luat un set de 3 componente daca e sa nu faci rabat de la calitate, stii ca pe portierele fata e loc pt. 3 difuzoare, bass jos, medii pe la mijlocul portiere si tweetere in dreptul oglinzii si atunci ai avea sunet "plin"

din punctul meu de vedere mi se pare foarte scump setul pe fata tinand cont 1. ca o pereche de difuzoare "normale" de 16.5 cm costa aprox 1-1.5 mil si 2. upgrade-ul fata de boxele originale care nu sunt chiar de aruncat

de asemeni, amplificatoare sunt cu zecile pe la 2-3 mil, si branduri bune, sony, blaupunkt, et

parerea mea e ca e f. scumpa combinatia de 2-3 ori mai scumpa decat ceva ieftin si bun, posibil sa iasa mai bine cu piesele de mai sus, nu zic nu, si e la latitudinea fiecaruia daca acea diferenta merita atat de multi bani

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata nu am cumparat nimic! De aceea am venit sa cer ajutor si pareri aici :) La lipsa mediilor m-am gandit si eu, numai ca parca tin minte ca citisem undeva pe forum ca ar fi niste dimensiuni mai speciale sau poate intelesesem eu gresit.

Am avut boxe 'normale', in gama aceea de pret, si nu am fost deloc multumit caci mai bine se auzeau cele stock mai ales pe bass (pe masina precedenta - vento) si de aceea as vrea sa fac un salt, nu sa dau din lac in put :). Nu zic ca este o combinatie buna pt ca nu prea ma pricep, vreau sa obtin putere mai mare, profund si claritate, nu sa rup caroseria :tuktuk::) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog si eu sa va dati cu parerea despre sistemul audio pe care m-am gandit sa-l achizitionez, fie ca e de bine sau mai ales de rau. Amplificatorul vreau sa il montez pe HU-ul stoc (RCD 300).

Thanks!

Ce fel de sistem vrei? Unul orientat spre Sq sau SPL..din ce vad ai combinat un set de DLS-uri care sunt niste difuzoare bune cu ampliful si sub-ul de la JBL care dupa parerea mea nu canta ci doar fac galagie..

Inca o intrebare: balance si fader se vor putea regla pentru fiecare boxa in parte dupa ce montez amplif-ul sau vor merge doar pereche?

Daca folosesti unitatea oem ca sa-ti mearga faderul trebuie sa folosesti 2 adaptoare de nivel high-low unul cu care te legi la difuzoarele fata si altul cu care te legi la cele spate.. asa o sa ai 4 RCA-uri care vin de la fiecare canal spre amplificator..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!