Jump to content

Muzica din Golf


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

E clar ca la acest capitol player-ul stock nu performeaza insa sincer nu m-am gandit ca poate costa asa de mult solutia propusa de mine : eu m-am gandit la Z5500-le pe care il am in casa si care face lucrurile astea la un pret mai mult decat decent (asta pentru urechile mele de neavizat in domeniu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    93

  • im.guzu

    53

  • AlexBanu

    40

  • Cily

    39

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am un RCD-300... Am auzit ca se poate monta un cip sa citeasca mp3 !!

Este adevarat ?! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e greu sa cred ca unitatea optica are laser-beam-ul capabil sa citeasca cd-uri cu date dar ei il vand doar ca CD Player.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat recent un Sony GT420U (mp3 cu USB) o statie Mutant si un sub JBL de 300W rms. Tot inclusiv cu masca adaptoare pt player, mufa iso vw, m-a dus cam 700ron si sunt foarte multumit de putere si claritate in acelas timp. Am postat ca sa indemn si pe altii sa faca la fel ca mine si sa nu mai caute solutii la sistemul stock si sa-l schimbe ca e varza pe langa ce exista pe piata :)

Revin in cateva zile cu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ iLL One : Unde ai gasit acest kit ?! daca am masina in garantie ce se intampla daca montez acest lucru ?! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios si eu cum arata unit-ul tau Sony si cum se incadreaza in plansa de bord. De obicei, unit-urile care nu sunt 2DIN nu arata deosebit, dar deh... ori calitate, ori cantitate...

Sa nu uiti sa ne pui cateva poze te rog. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine intereseaza strict muzica,calitate,claritate si nu filme,gpsuri camere de marsharriere sunt cateva solutii de CD-MP3 playere 2DIN care merita luate in considerare.Pretul este putin piperat,dar vorbim totusi de ceva mai calitativ,nu hymav,witson sau alte prostii. Atasez cateva poze pentru a ne face o idee,pozele sunt in ordinea (dupa parerea mea) de la cel mai slab(care si el e mult peste altele) la cel mai bun.

Asta daca se doreste evitarea unui player normal(1DIN) din pure motive estetice(gaura in bord)

post-35740-1237107185_thumb.jpg

post-35740-1237107214_thumb.jpg

post-35740-1237107224_thumb.jpg

post-35740-1237107232_thumb.jpg

Modificat de Hifonics
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ~ XS ~ : m-am mai tocmit cu unu cu altul si le-am scos la pret frumos mai ales ca statia si sub-ul nu erau noi si le-am luat de la cineva cunoscut si am avut incredere. plus cabluri groase si o siguranta de 60A gata sistemul :salut:

@ adyp2003 : eu inainte aveam RCD 210 care e mai mic daca sti decat RCD 300, si avea un locas sub el...gen raft ca sa zic asa.

ehh.. inchipuie-ti ca acum arata la fel tot cu acel "raft" numai ca e alt player sus.

Oricum poze pun maine, azi am fost plecat la curse la craiova si nu am avut timp :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hifonics calitatea asta si claritatea costa! Fiecare dupa buget! Eu am investit o suma modesta in muzica si cateodata si suma asta modesta mi se pare mare.

Ai perfecta dreptate : un cd-player 2 DIN ofera un sunet mai calitativ, mai clar, mai bun decat un DVD 2DIN care e "full options" oferind de toate.

Ce parerea ai de un subwoofer-ul activ FOCAL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focal BUS e un sub foarte ok ca si solutie alternativa la un sub + amplif separat dar asta numai in lipsa de spatiu. Nu se poate compara cu solutia clasica din mai multe motive: puterea redusa, calitatea incintei, volumul incintei si un cost relativ ridicat pentru performantele pe care le ofera. Dintre BUS 25 si BUS 20 as alege 25..deoarece datorita diametrului mai mare coboara ceva mai bine in frecventa decat fratele mai mic. O alta solutie buna din punct de vedere al calitatii sunetului mi s-a parut cel de la Clarion http://audiolab.ro/subwoofere-auto/clarion...ion-srv313.html

Le-am montat pe fiecare in diferite configuratii si fiecare are partile lui bune si patile lui proaste si nici unul nu exceleaza din mai toate punctele de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. eu am o jetta, oare nu ar fi mai indicat de pus boxe mari ovale pe panoul din spate de sub luneta? este loc de difuzoare mult mai mari care ar avea randament mult mai mare, insa acea zona e cam neregulata, deci cam greu de taiat, nu stiu daca merita sa ma complic sa pun acolo sau sa pun in portiere spate

2. cei care si-au montat diff pe spate suplimentar au mai pus tweetere sus sau lasate jos in diff pe 2 cai?

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlexBanu eu am in dotare pe asta mic http://www.car-sound.ro/subwoofere-auto/fo...omba-20-a1.html

Deci sa inteleg ca este bus 20!? Tinand cont de criteriile tale pe asta mic Focal il pot caracteriza astfel:

1. puterea redusa: Intr-adevar nu este foarte puternic. Pentru Golf este arhi suficient.

2. calitatea incintei-este ok.

3. volumul incintei-suficient

4. cost relativ ridicat. In momentul achizitionarii mi s-a parut un raport pret/calitate destul de ok. Imi mai puteam alege statie alpine + sub Alpine sau Sub MTX. Ca valoare totala era cam egalitate intre cele variante: cea cu sub pasiv si cea cu sub activ. Am mai luat in calcul si volumul portbagajului la Golf si am ales varianta cu Subwoofer activ.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlexBanu eu am in dotare pe asta mic http://www.car-sound.ro/subwoofere-auto/fo...omba-20-a1.html

Deci sa inteleg ca este bus 20!? Tinand cont de criteriile tale pe asta mic Focal il pot caracteriza astfel:

1. puterea redusa: Intr-adevar nu este foarte puternic. Pentru Golf este arhi suficient.

2. calitatea incintei-este ok.

3. volumul incintei-suficient

4. cost relativ ridicat. In momentul achizitionarii mi s-a parut un raport pret/calitate destul de ok. Imi mai puteam alege statie alpine + sub Alpine sau Sub MTX. Ca valoare totala era cam egalitate intre cele variante: cea cu sub pasiv si cea cu sub activ. Am mai luat in calcul si volumul portbagajului la Golf si am ales varianta cu Subwoofer activ.

Nu ma refeream la finisaje. Este foarte bine finisat. Ma refeream la materialele din care e facut el. In cazul de fata aluminiu.

L-ar fi ajutat si mai mult o incinta din MDF chiar bass-reflex avand in vedere puterea de numai 60W.

Dupa cum am mai spus spus e un sub f ok pe care l-am montat pe mai multe masini si care a avut mare succes.

PS: nu compara FOCAL cu Alpine sau MTX, Focal se axeaza mult mai mult pe calitatea sunetului (SQ) nu cantitate. Vezi Grande Utopia BE de casa :icon_thumright:

bogdan_ parerea mea e ca nu ai nevoie de difuzoare spate mai ales ovale. Nu are rost sa decupezi policioara.

Ca si alternative iti sugerez ori sa=ti pui un set de componente fata + un amplif pt ele ori un set de coaxiale spate dar in usi.

PS: daca iti permiti foloseste si niste material insonorizant pt usile fata.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva montat un mp3 2din ca cele sugerate de Hifonics ? Daca da poate sa puna 2 poze cum apar ele montate ?

Sunt interesat de un mp3 2din dar nu am reusit sa gasesc nimic viabil pana acuma (nu ma intereseaza dvd, harti, gps). Pana in momentul de fata am cautat un RCD300 cu mp3 dar nu am avut succes.

Stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit

- mp3 player Sony CDX-GT420U cu port USB

- amplificator Mutant NW280SP (210 W RMS)

- subwoofer JBL CS 1204T (250 W RMS)

iata si dovada :Driver: spa1335.th.jpg spa1336e.th.jpg

La player am mai avut nevoie de o masca adaptoare si o mufa iso pentru vw.

Sunt foarte multumit cum mi-a iesit (nu a fost deloc greu de instalat) si suna bine :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru nimic in lume nu as inlocui cu altceva decat cu playerele originale (rcd 210 , 300 , 500 sau rns urile ).... mi se pare ca doar astea dau bine si nu strica echilibrul in consola centrala ... este o parere pur subiectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce urmaresti...daca vrei performanta si calitate pe partea de sunet nu ai cum sa obtii niciodata cu playerul OEM niciodata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La player am mai avut nevoie de o masca adaptoare si o mufa iso pentru vw.

Sunt foarte multumit cum mi-a iesit (nu a fost deloc greu de instalat) si suna bine :)

Nu mi-o lua in nume de rau, sunt sigur ca se aude super bine, insa de aratat... arata, cam... indoielnic.

Mi se pare un contrast nepotrivit (eu l-as numic kitsch-ios) intre bordul negru mat, si playerul lucios, si viu colorat. Insa, ma repet, este doar parerea mea, nu ma intelege gresit, daca tu esti multumit, asta e tot ce conteaza :) ;) Poate la o intalnire arunc si eu un ochi, pentru ca s-ar putea sa arate mai bine in realitate decat in poze.

@camino: AlexBanu are dreptate. Depinde foarte mult de ce iti doresti tu... Pentru calitate, trebuie sa faci un compromis...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si rcd 210-le avea masca de alta nuanta (adica mai inchisa) decat bordul... iar iluminarea este exact aceeasi intensitate si nuanta cu bordul (in afara de display, vorbesc de butoane) singura chestie e ca nu am gasit pe negru. Si sincer nu m-a intereseaza sa fie ca originanul pt ca de asta l-am si schimbat sa fie altfel si sa se infiga decent in bord fara improvizatii. :icon_thumright:

Ati cerut poze si le-am pus, nu v-am cerut parerea insa. merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD210 arata asa?

RCD210a.jpg

Daca asa arata cel vechi, atunci nu e mare pierdere la capitolul estetic, si ala vechi era uratel si sunt convins ca sunetul este incomparabil mai bun cu noul head-unit.

De unde ai cumparat rama pentru cd-ul care l-ai montat?

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa arata RCD210 si e adevarat uratel :blah_:

Rama am luat-o prin cineva care aduce de afara prin curier daca esti interesat da-mi pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca sunt de vanzare pe ebay niste DSP-uri, unele Nokia, altele Monsoon, pentru VW, la preturi mici. Stie cineva daca se poate monta si daca da, cum, pe un RCD300 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe Golf-ul meu am urmatoarele:

HU: Clarion DXZ 388RUSB

Fata: 2x Hifonics ZXi 6.5C

Spate: 2x Helix E 106 Esprit

Amplificator boxe fata spate: Helix DB FOUR Dark Blue

Subwoofer: Hifonics HFi 12S4 + incinta

Amplificator Subwoofer: Crunch GP2150

Subwooferul este cam mare pentru portbagaj dar in rest merge :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe Golf-ul meu am urmatoarele:

HU: Clarion DXZ 388RUSB

Fata: 2x Hifonics ZXi 6.5C

Spate: 2x Helix E 106 Esprit

Amplificator boxe fata spate: Helix DB FOUR Dark Blue

Subwoofer: Hifonics HFi 12S4 + incinta

Amplificator Subwoofer: Crunch GP2150

Subwooferul este cam mare pentru portbagaj dar in rest merge :(

Poti da niste detalii despre cum se aude in aceasta configuratie care o ai? Ma intereseaza in special usile fata.Tweeterele se potrivesc fara alte modificari? Si inca o intrebare: chiar era nevoie de un amplificator de 7 mil pentru boxele fata??Nu ma intelege gresit,dar sunt de parere ca la banii astia puneai un bass mai bun sa zicem care se simtea mai bine,repet,nu mi-o lua in nume de rau, e o intrebare pentru ca urmeaza sa-mi fac si eu usile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti da niste detalii despre cum se aude in aceasta configuratie care o ai? Ma intereseaza in special usile fata.Tweeterele se potrivesc fara alte modificari? Si inca o intrebare: chiar era nevoie de un amplificator de 7 mil pentru boxele fata??Nu ma intelege gresit,dar sunt de parere ca la banii astia puneai un bass mai bun sa zicem care se simtea mai bine,repet,nu mi-o lua in nume de rau, e o intrebare pentru ca urmeaza sa-mi fac si eu usile.

Man amplificatorul ala este foarte bun si merita toti banii. Pot sa-ti spun la ca gama lui de pret le cam bate pe toate ba chiar am facut un test cu asta comparativ cu Focal FP4.75 care este mult mai scump si asta a iesit mult peste Focal care nu e entry cum e DarkBlue-ul. Are multe parti bune precum dinamica si ambianta.. daca vrei sa te convingi anunta-ma si facem o proba cu unul si cu niste difuzoare de calitate..

Am folosit ampliful asta pe masina prietenei in setup-ul de anul trecut si a iesit locul 1 la SQ League sectiunea Entry..

post-14366-1237533692_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!