Jump to content

Zakynthos - Paradisul secret al Greciei


VEKAU
 Share

Postare recomandată

Salutare oameni buni!

Sa continuam povestirea si cu ultima insula din croaziera.

Dupa pereglinarile prin celelalte doua insule, Lefkada si Kefalonia ajunseram si in Zakynthos. Zakynthos insula dezvoltata comercial mult mai bine decat precedentele. Aici concurenta isi spuse cuvantul, adica preturi negociabile si in consecinta lume mai flexibila. Insula in sine din interior nu este cine stie ce. Inca de la debarcare in micutul port Agios Nicolaos esti intampinat de serpentine, relieful pastrandu-se la fel de muntos ca in precedentele locatii, ba chiar pe alocuri exista adevarate trambuline pe sosea, cu urcusuri si coborasuri din scurt. Asa ca mare atentie! Caci cu un pic de viteza ii poti concura pe baietii de la schiuri… Ajungand pe seara acolo, noi ne cam si grabeam sa ne gasim cazarea. Toata frumusetea acestei insule consta in principal in croazierele pe care le poti face in jurul insulei. Sunt o gramada de grote, iar Navagio sau in traducere Plaja Naufragiului unde pe langa apa de un albastru electric (te freci la ochi, ca zici ca este ireala), gasesti si naufragiata care a dat numele plajei si care dateaza din 1983 (parca). Apartinuse unor contrabandisti cu tigari (suna cunoscut, nu?). In plus daca te nimeresti in sezon, poti admira la lucru renumitele broaste testoase Caretta-Caretta. Noi nu ne-am nimerit asa ca am vizionat doar locurile ingradite cu grija unde acestea isi depun ouale. Adica ingradirea este facuta dupa ce isi depun ouale, aceste testoase fiind protejate de lege. Din Agios Nicolaos i-am dat talpa catre Kalamaki catre un hotel de care auzisem in tara : Hotel Rania. De data asta insa am aplicat metoda stam o noapte unde gasim si mai vedem care este oferta reala a doua zi din mers catre plaja. Asta pentru ca “minunatul” hotel s-a dovedit doar unul de tranzit, deoarece zau de nu arata pe interior ca “minunatele” de pe la noi. Nu mai zic ca la executarea somnului a inceput sa umble bau-bau prin camera… Vaj-Vaj avionul pe deasupra – era aeroportul aproape, apoi intre doua vaj-vaj-uri, bzzzz frigiderul care era de-o seama cu bunica…Ma rog, noi auzisem de el de bine, dar se pare ca unii dintre noi chiar nu se uita la niste conditii minimale totusi. Dar hotelul a fost bun dupa cum ziceam pentru tranzit. Asa ca a doua zi am tuns-o de acolo repejor. Am trecut de Laganas despre care o sa va povestesc mai incolo si ne-am indreptat catre Keri. Am sa pun niste poze si revin.

img6084lz6.th.jpg img6090uc0.th.jpg img6118py5.th.jpg img6130kj3.th.jpg img6151dd0.th.jpg img6166dw9.th.jpg img6175mb9.th.jpg img6191kc4.th.jpg img6221xn5.th.jpg img6267ep0.th.jpg zakynthosmapxs1.th.gif

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Keri (Limini Keriou cum este trecut pe harta), spre deosebire de Kalamaki, este o asezare linistita situata intr-un golfulet. Chiar foarte linistita cu cateva taverne si o multime de spatii de cazare ; pensiuni daca vreti. Plaja este mai mult pietroasa, dar se poate sta fara probleme pe prosop. Insa ceea ce reprezenta deliciul acesteia era apa care, pe langa faptul ca era destul de linistita, era si destul de lina in ceea ce priveste adancimea. Numai buna pentru copii. Pentru cine sta bine cu apa am vazut ca se faceau si scufundari. Iar la mal daca arunci ceva de rontatit o sa vezi o lupta pe cinste pentru suprematie la pestisorii care isi fac veacul pe acolo. Aici ne-am si oprit pentru cazare unde am gasit niste greci puternic influentati de “cotropirea” turistilor italieni. Adica vorbareti si de data asta cu binecunoscutul “caf

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos relatat! Si foarte frumoase poze!

Tocmai am realizat ca mai sunt atatea locuri de vazut in Grecia! (personal am ajuns doar in zona Salonik, Katerini, Meteora si cu alta ocazie in Corfu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au avut grecii astia noroc de o tara dpdv al reliefului, jos palaria! este adevarat ca si ei contribuie din plin la intregirea unei atmosfere de vacanta adevarata, caci pana la urma omul sfinteste locul.

si intradevar sunt multe de vazut!

cele trei insule Lefkada, Kefalonia si Zakynthos au fost peste asteptari, adica dincolo de ceea ce vazusem prin poze.

merita sa bati drumul pana acolo indiferent cat de mare este efortul. :icon_thumright:

img6129fx2.th.jpg img6142rc4.th.jpg img6429on8.th.jpg img6440ys7.th.jpg img6466mu5.th.jpg

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pentru ca nu este usor sa navighezi prin noianul de poze, am gasit mai tarziu si cate ceva de-o saramura, mai mult zeama... :(

img6004al6.th.jpg img6008hf1.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ti-am citit relatarile despre cele trei insule, cred ca ati avut o vacanta de vis... pozele spun multe.

vreau sa fac niste calcule pentru o vacanta asemanatoare, cu cazarea e ok, dar poti sa imi zici ce taxe de drum sunt incolo, pret ferry (pentru masina si persoane), aproximativ cat te-au costat croazierele in Zakynthos.

Mersi

Modificat de bpm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai care va sa zica traversarile cu ferry doua persoane si masina au fost intre 40 si 46 EUR.

la bulgari vignieta parca 6 EUR la dus si asemenea la intors. la greci din cand in cand 2 EUR pe autostrada cam la 100 de km, dar mai au de construit la ea destul.

iar croazierele nu depaseau 15/20 EUR doua persoane, dar este in functie de sezon. la fel si cu ferry si cu cazarea.

cam astea sunt.

cat priveste visul, abia acolo realizezi ce si cum. daca ai timp suficient... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Fusei si eu plecat intre 6 si 13 august dar de-abia acum am gasit timp pentru un review :

Noi am fost 8 persoane si am mers cu AATravel, agentie pe care nu v-o recomand, tipa care s-a ocupat de noi fiind si batuta in cap si foarte acra. Lasand la o parte facturi gresite si ceva nervi, am plecat la 9 de la Otopeni si zborul a durat 1h45min. Aeroportul lor este destul de mic si degajat, existand un duty free si ceva presa + un barulet. De la aeroport pana la hotel am facut vreo 15min, acesta fiind foarte aproape de Laganas si Kalamaki. Noi am stat la hotel Astir Palace in Laganas dar acesta era destul de departe de centru. In ce priveste zgomotul de la aeroport, avioanele nu zboara decat ziua cand oricum mai toata lumea e plecata la plaja si nu prea auzi mare lucru. Hotelul nostru, desi era de 4stele, nu avea mai mult de 3 reale. Singurul lucru in regula acolo era curatenia in schimb restaurantul sta destul de slabut, majoritatea camerelor aveau vedere spre curtea interioara plina de gunoaie sau se aflau la demisol !!! Evident a urmat ceva scandal, telefoane date in Romania si asa mai departe. Cu ocazia asta am aflat ca tour-operatorul Colibri nu a rezervat cu buna stiinta camere cu vedere la mare (lucru pe care insa tie nu ti-l zic, spunandu-ti ca este la latitudinea personalului de la receptie). Am trecut peste toate astea intrucat se pare ca majoritatea hotelurilor sunt asa sau si mai jos. Pe insula nu exista 5 stele iar 4 stele sunt date cu mare indulgenta. Singura scapare a fost faptul ca noi am umblat in permanenta asa ca restaurantul hotelului si camera nu au fost folosite decat pentru strictul necesar. Trecand mai departe, plajele din Laganas si kalamaki sunt similare cu ale noastre iar sezlongurile costa 5-7E (2 sezlonguri si o umbrela) iar asta in conditiile in care esti cazat la hotel si stai pe plaja lui !?!? Incepand cu 8 aug, noi am inchiriat 2 masini cu care am inceput sa batem insula tinand linia tarmului. Din punctul meu de vedere, de vizitat neaparat sunt :

- Zakynthos (capitala) > este o strada principala chial pe malul portului unde sunt acostate diverse nave-restaurant sau private. paralele cu aceasta sunt alte strazi pe care se gasesc magazine de suveniruri si haine. Se poate urca apoi cu masina pe un munte unde exista cateva terase iar vederea asupra orasului e superba.

- Porto Liminionas > Un golfulet cu putina lume si totusi superba. Apa este turcoaz si nu exista nisip. Plaja se face pe stancile de acolo. Tot acolo sunt si niste pesteri cu izvoare foarte reci iar sus este o terasa de unde se poate vedea intreg golful

- Porto Vromi > Un alt golfulet, similar ptimului

- Maratonisi island > O insula maricica ce se poate vedea de pe plajele din laganas si kalamaki (nu este cea cu podul de langa tarm). Exista excursii organizate sau se pot inchiria barci pana acolo. Noi am inchiriat 2 barci de 4 persoane fiecare cu 30E/h ( am platit 3h dar am stat vreo 5 si nu a mai cerut omul nimic). pe insula exista o plaja cu nisip fin iar pe o laterala alta plaja mica cu o pestera alaturi. Acolo exista un nene cu o barca pe care are tot felul de sandwich-uri, bauturi, inghetata...

- Xingia beach > o alta plaja mica (eram maxim 20-30 pers acolo), cu apa turcoaz si niste roci imense de pe care se poate sari in apa

- Navagio > o plaja superba ce poate fi accesata numai pe mare. De asemenea inland se poate ajunge sus de tot unde panorama asupra plajei este superba. Tot aici, in drum, erau niste magazine de suveniruri mai bine dotate decat cele din oras.

Sfaturi generale :

- Nu luati sub nici o forma all-inclusive (chiar si DP este de evitat) > la all-inclusive din ce relatau alte persoane, aproape nimic nu era inclus. Bauturile incluse sunt niste simulari de Cola si altele extrem de diluate si cu coloranti ieftini prin ele.

- Nu va speriati de zgomotul de la aeroport...noaptea nu se zboara iar ziua sunteti prea ocupati sa auziti zgmotul

- Inchiriati neaparat o masina, altfel riscati sa pierdeti niste locuri superbe

- Inchiriati o barca pentru Maratonisi si veti merge unde veti dori, veti sta cat veti dori (30E/h pentru 4 persoane nu inseamna mult)

- Singura croaziera care merita din punctul meu de vedere este inconjurul insulei ce dureaza o zi intrega si se fac 3 opriri pentru baie ( asta costa 20 si ceva de E)

- Grija mare la condus, pe anumite drumuri mai retrase, ceilalti conducatori nu se prea mai asteapta sa le vina altii din fata si te trezesti cu ei pe mijlocul drumului. De asemenea, inchiriati masini mici pentru ca drumurile sunt incredibil de inguste. Exista drumuri cu 2 benzi late de ...3m !!! Ne-am intalnit 2 masini si una a trebuit sa dea in spate cateva sute de metri...chiar si asa tot ne-am atins ca sa putem trece ( asta e ceva normal pe la astia...masini gen Ace ventura lovite pe toate partile, fara geamuri, scaune...). Unele pante sunt atat de abupte incat trebuie sa vii lansat cu un amarat de hyundai atos cu 4 pers in el pentru a le putea urca (am urcat noi cu tr.1 spre varful dealului dinZakynthos si ne-am trezit ca drumul intra in curtea unora...o babuta foarte de treaba ne-a zis ca tre sa dam inapoi si sa venim lansati daca vrem sa ajungem pana sus)

- Pe unele plaje foarte retrase nu exista umbrele si terase asa ca trebuie sa va ganditi bine unde mergeti pentru a va lua apa si ceva haleala la voi

- Laganas si Tsilivi reprezinta genul distractiei...daca sunteti mai conservatori din fire mai bine evitati Laganas dupa 2 noaptea, altfel o sa vi se para sfarsitul lumii (englezi si nemti beti morti intinsi pe strazi, imbracati sau dezbracati, englezoaice instabile care vor sa te ia cu ele sa-ti prezinte putin camera de hotel...)

- Dupa cum am zis, mancarea la hotel este in generalk de evitat...tavernele insa sunt la capatul opus. Gasesti orice fel de specialitate din oricare colt al lumii dar mancatul in oras zilnic o sa scoata ceva bani din buzunar (practic la noi pretul sejurului a fost 700E si l-am dublat cu mancarea, inchiriatul masinilor...)

Concluzia finala : Insula este superba dar grecii mai au multe de pus la punct acolo pentru a profita cum trebuie de ce le-a dat natura. Pentru cei pasionati de plaje exotice, fotografie, snorkeling, diving, parasailing, locatia este excelenta. Pentru cei fitosi, obisnuiti cu lux hotelier, locatia va parea dezamagitoare, acestia gasindu-si consolarea pe la terasele private din statiune.

Aici aveti si ceva pozne >

http://picasaweb.google.com/fuscobal/Zakynthos2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peisajele sunt superbe. E incredibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sorry Vekau, am omis topicul tau. Daca vrea un moderator le poate uni cumva. Cat despre softpedia, acelasi review l-am pus si acolo !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numa' sa nu crezi ca este problema mea... :D

cat despre softpedia ziceam de coincidenta de titluri, nu de altceva... :) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut.

ceva impresii de anul acesta?

Plec pe 1 Iulie pt 2 saptamani(oferta speciala) si de ceva vreme tot citesc review-uri de peste tot.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Foarte frumoase pozele dublate si de impresiile utile de la fata locului; Anul asta s-au dus zilele de concediu dar la anul imi doresc sa merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!