Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

Ce interfata ai?

Ai unde sa setezi baud rate pe 0?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu, nu stiu exact, caci tester-ul a fost pus de cineva care stiu ca se pricepe. S-a putut conecta fara probleme la ABS, la Ceasuri, insa pe motor nu a vrut in niciun fel sa faca conexiune. Nici pe tipul de motor al meu, nici pe altul. S-ar putea rezolva problema de genul asta setand "baud rate" pe "0"? Daca nu deranjez f. mult, poti sa-mi spui ce inseamna? Afecteaza ceva anume, reset-uri, etc? Stima

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua .Pentru Audi A6 2007 tip 4F/LBREF1/A6 motor BRE la ce pin din ecu trebuie tras firul?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru montarea unui tempomat, daca deconectam bornele de la baterie, mai este vreo problema cu airbagul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.Poti lucra linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua .Pentru Audi A6 2007 tip 4F/LBREF1/A6 motor BRE la ce pin din ecu trebuie tras firul?

Multumesc anticipat.

 

nu mergi in ECU ci in mufa alba - intermediara - pana acolo ai deja tras firul din ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi rezolvat saracul de 1 luna si ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur, dar macar intrebarea sa nu ramana fara raspuns - pentru cei care citesc acest topic - chiar daca noi, din pacate, nu am avut timp sa le raspundem, la acel moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, as dori sa montez si eu un Cruise Control pe un golf 4 din 2000 cod motor APE (benzina) si nu stiu daca merge, si daca merge ,este doar plug in play sau mai trebuie ceva modificat (si ce trebuie modificat). De activat cu vagul am inteles ca toate trebuie activate. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Orice instalare de tempomat , trebuie codat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am un golf 4 1.6 16v,motor azd, mi-am luat tempomat dar nu stiu cum sa leg cele 4 fire in ecu (mufa neagra) ma puteti ajuta. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit cateva pagini mai in spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua, am avut cutie automata pe masina si acum am manuala. Inainte sa schimb softul de automata cu altul de manuala, imi mergea pilotul automat asta pentru ca nu imi recunostea pedala de ambreiaj (senzorul hall, care nu il am nici montat pe masina). Acum cu softul de manuala si neavand acel senzor, calculatorul recunoaste pedala ca si cum ar fi apasata mereu (am facut test vcds si nu se schimba nimic la apasare/ridicare pedala). Teoretic as vrea sa anulez pedala de ambreiaj cum este pe automata ca aceasta sa nu o mai recunoasca si sa-mi mearga cc-ul, precizez ca inainte pilotul se dezactiva doar la apasarea franei, as vrea sa-l fac sa mearga la fel ca inainte dar cu softul de manuala. Cum as putea rezolva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai simplu, tragi fir si conectezi senzorul de la pedala - ca sa o vada si lucreze normal.

 

ce an este masina, cod motor BKC ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An: 2005, Cod motor: BKC, nu am senzor la pedala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci conexiunile in mufa senzorului, dupa cum urmeaza

 

Pin 1 - masa

Pin 2 - se duce in ECu, mufa T94, pin 43

Pin 5 - alimentare - plus 12v - alimentare - siguranta SB21 - 10A.

 

switch-ul este pe corpul pompei - este un senzor Hall - ai montat pompa - normal - ai si senzorul.... vezi la pozitia 12 in schema atasata de mine

 

 

post-30007-0-58363300-1435907204_thumb.p

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatie dar, ceva mai simplu din tester nu ar merge ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatie dar, ceva mai simplu din tester nu ar merge ?

 

sigur ca nu.. ideea este ca masina sa functioneze normal - cand apesi ambreiajul, modifica un pic injectia de carburant, etc... cazul tau, acum mergi si crede ca e tot timpul apasat... daca o pacalesti, sa creada ca pedala e sus mereu, o sa faca urat - se va tura in gol, cand esti pe tempomat si apesi ambreiajul sa schimbi treapta.

 

asa cum ti-am recomandat, fa modificarea ca de fabrica - ti-am dat toate informatiile necesare, acum la treaba ! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat cablajul de la un tip cu mufa care intra in maneta...imi mai este necesat nr. pinului de pe ecu si culoarea ...golf 4 1.6 16v aus tip motor 2001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

 

din maneta pin 2 - albastru - albastru/gri - la pin 75 in ECU

 ------------------ 3 -  rosu/galben -------------------- 57

------------------4+7 - negru/galben ------------------ 38

------------------- 5 --- alb------------------------------- 76

-------------------- 6 - negru/albastru ---- alimentare - siguranta nr.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
NicusorNarcis
Va salut . Am un golf 4 , 1.6 sr 8 valve , tip akl si vreau sa-mi montez tempomat . Tin sa mentionez ca am clapeta de acceleratie pe cablu si m-am interesat ce trebuie sa cumpar pt montaj . Am cumparat clapeta electronica codul 06A133062A , pedala acceleatie de benzina, tempomat 1J0 953 513 si am nelamurire cu ECU daca suporta tempomat . Ecu care il am pe masina are codul 06A 906 019 BQ .. SIEMENS 5WP4441.. Va rog daca se poate sa-mi spuneti daca Ecu suporta tempomat sau trebuie cumparat alt ECU si ce cod am nevoie . Va multumesc frumos si o seara buna va doresc . Stima !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am un golf 4 1.9 atd 100cp cu cutie automata, computer de bord mic, se poate instala tempomat? Sunt din bucuresti. Daca da, la ce pret? Specific, masina este cheala, are numai aer conditionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!