Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

Cablaj tras , la anul tau .

Maneta si sa iti suporte si calculatorul de coloana .

Daca nu te descurci , vii si te ajutam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar atat? Si cand cumpărat maneta trebuie sa fie compatibila cu codul de la calculatorul de coloana nu?

 

Nu, manetele sunt aceleasi. Calculatorul de coloana trebuie sa suporte CC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este 2007 masina. Am înțeles k numai trebuie sa mai trag cablaj. Decat activitata din VCDS daca suporta calculatorul de coloana normal.

Este 2007 masina. Am înțeles k numai trebuie sa mai trag cablaj. Decat activitata din VCDS daca suporta calculatorul de coloana normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Doar atat? Si cand cumpărat maneta trebuie sa fie compatibila cu codul de la calculatorul de coloana nu?

 

Nu, manetele sunt aceleasi. Calculatorul de coloana trebuie sa suporte CC.

 

 

cumpara maneta cu G - nu sunt aceelasi toate.... mai sunt si cu A si cu F...s.a.m.d.

 

Este 2007 masina. Am înțeles k numai trebuie sa mai trag cablaj. Decat activitata din VCDS daca suporta calculatorul de coloana normal.

Este 2007 masina. Am înțeles k numai trebuie sa mai trag cablaj. Decat activitata din VCDS daca suporta calculatorul de coloana normal.

 

nu ai ce cablaj sa tragi, dupa 2006... firul este tras, la Golf 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vreau sa imi montez si eu la un passat 1.9 TDI din 2001, cod motor AVB, pilot automat. Va rog sa ma ajutati cu codul manetei. Multumesc anticipat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul manetei OEM este 1J0 953 513 - aceasta este varianta cu doua butoane pe lateral - e mai ok decat cea cu un singur buton pe lateral.

 

1J0 998 527 - este codul manetei vechi, cu un singur buton pe lateral

 

functiile sunt aceleasi, este vb doar de ergonomie. Recomand primul cod - 1J0 953 513

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Need help. Mi-am luat maneta azi, si abia dupa am citit tot ce am de facut. Am decat maneta! Am dat carcasa coloana directie jos, nu am cabluri trase.

Modificat de forceturbo
Discutii personale pe PM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce masina vorbim, ce an de fabricatie ?

 

daca vb de un Passat b5 / b5.5 - se pot confectiona cablurile. Nu exista Passat precablat din fabrica.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbim de un passat b5 2000 1.9tdi atj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate confectiona cablajul - mufa de la maneta de tempomat - cea neagra mica, T10... se prelungesc cablurile si o sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit sa cumpar o maneta de tempoman de la o masina de anglia si are următorul cod 1k0 953 513 A. Se potriveste sa la golful meu? An 2007 pt activare tempomat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dupa cod aia de maneta de Golf 5, nu merge pe Golf 4.

Sau pe Golf 5 vrei s-o si pui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge dar cu modificarea pinilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...stie cineva daca se poate monta si pe golf 5 plus, 2005, 1.9 tdi, cod motor Bkc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate, mai ales daca ai si BC, nu mai trebuie schimbat calc de coloana de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BC??? Sincer...nu le am cu astea..acum mai trebuie sa gasesc pe cineva care sa se ocupe de montaj si ce mai trebuie. Ms oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BC = calculator de bord - daca vezi consumurile, trip-ul, etc - pe ecranul din mijlocul ceasurilor.

 

daca da, atunci trebuie schimbata doar maneta de semnalizare si tras un fir de la coloana volan la o mufa de sub ansamblul stergatoarelor.

 

daca nu vezi consumuri, etc - nu ai calculator de bord - atunci trebuie inlocuit si calculatorul de coloana - unul SH in jurul la 200 lei, care sa fie Midline - suporta tempomat si calculator de bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles...am BC, deci e mai simplu...am facut azi comanda de maneta de semnalizare cu tempomat...mai ramane sa gasesc pe cineva care se pricepe cu montarea...

Am inteles...am BC, deci e mai simplu...am facut azi comanda de maneta de semnalizare cu tempomat...mai ramane sa gasesc pe cineva care se pricepe cu montarea...

Am inteles...am BC, deci e mai simplu...am facut azi comanda de maneta de semnalizare cu tempomat...mai ramane sa gasesc pe cineva care se pricepe cu montarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, implica costuri mai mici - maneta... si cablul - care se confectioneaza. Altfel, iti trebuia si calculator de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   In cele din urma mi am achizitionat si eu o maneta cc ,iar cel care mi a dat maneta m a lasat sa iau si cablul de pe un b5.5

post-125557-0-79978700-1427466008_thumb.post-125557-0-43446400-1427466009_thumb.post-125557-0-04210200-1427466010_thumb.

  1. cablul pe care l am luat eu de pe masina pe firul alb cu rosu  care pleaca din mufa t10  si ar trebui legat la siguranta nr5 nu are nici o mufa ca cea di pdf de pe aceasta discutie....la mine se ramifica in trei si la cap are pini....acum intreb de unde pot lua si eu mufa aceea un cod ceva sau o poza daca se poate

   2. sa ma verifice cineva daca gresesc cum am inteles eu ca trebui legat la seat 1.9 tdi an 2000

           -in mufa neagra de la ecu -

- albastru care este in t10 la pin 2 merge in  -pin8 la ecu

- rosu cu galben care este in t10 la pin 3 merge in  -pin9 la ecu

-alb cu negru care este in t10 la pin 4 si 7 merge in  -pin10 la ecu

-rosu cu gri care este in t10 la pin 5 merge in  -pin7 la ecu

-alb cu rosu care este in t10 la pin 6 merge merge in panoul de sigurante la siguranta nr 5(aici imi lipseste mufa de care vb)) 

                                                                                                              

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Tocmai am instalat si eu pe un Golf 4 (2002), 1.4 16V cod: BCA tempomat. Insa cand am incercat sa conectez Tester-ul pentru test (CCS) si Activare, se pare ca nu se poate conecta la motor. Aveti idee de ce s-ar putea intampla asta? Se poate sa fie din cauza tempomatului, sau altceva? Mentionez ca nu am nicio siguranta arsa, le-am verificat pe toate. Cat despre pasii pentru instalare, i-am urmat intocmai, conform instructiunilor originale VW (kit-ul fiind un retrofit original).

Multumesc anticipat!

 

O alta metiune ar fi ca tester-ul s-a conectat fara probleme la ABS, la Ceasuri, etc. Motorul pare sa fie o problema.

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca pe undeva pe aici scria ca pe motoarele pe benzina se monteaza doar daca acceleratia nu este pe caablu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca o interfata originala.Poate fi raspunsul la problema ta.BCA este DBW.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ioanidis84: Sincer, nu cred ca e adevarat. Probabil gresesc eu, insa modelul de tempomat l-am luat fix pentru 1.4/1.6 benzina, mai jos de astea nu e niciun motor, si nu cred ca vindeau nemtii ceva ce nu merge instalat, ca retrofit original. Probabil sunt anumit coduri de motor care intr-adevar, nu merge instalat, insa atata timp cat in instructiuni/manual este codul motorului (exemplul meu BCA), nu vad sa fie vreo problema legata de incompatibilitate.

 

Typ kW PS Motorkennbuchstabe 1.4l 55 75 APE, AXP, BCA

 

@spido: Adica in interfata este identificat ca DBW, sau la altceva te refereai?

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DBW-drive by wire(adica acceleratie electronica,fara cablu).Cum spuneam,problema poate fi din cauza interfetei pe care o folosesti.Pe motorul tau merge 100% activat CCS.Engine login 11463.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!