Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

@spido: Daca nu era fir, ar fi trebuit totusi sa dea eorare, ma gandesc. Iar privitor la switchuri, se stocheaza undeva erorile respective, unde as putea sa le caut cu vcds-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta am zis.Eroare pe Ecu in caz ca nu era firul alb negru de ccs.De verificat se verifica pe 01 Ecu,pe 16 St whell, in blocurile de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, grp said:

Salutare tuturor!

Am achiztionat un grup manete cu cruise control de pe un Tiguan 2014, pentru a face retrofit la Tiguanul meu 2012. Am demontat si montat totul la loc, nu am ramas cu martori aprinsi si nici nu a fost nevoie de readapatare ca la Golful 5. Dupa ce am terminat totul de pus la loc, am mers in modulul "Engine", la Coding II - 07, Long Coding Helper si am activat Cruise Control

20190504_114258.thumb.jpg.3b8b12b53f886bc0657bfd5c4f1b16a6.jpg

Apoi am mers la Steering Wheel, Coding II - 07 si Long Coding Helper si am selectat si aici Cruise Control

20190504_114738.thumb.jpg.6abcf6d881d4f0bf5e40d649a071d18d.jpg

Dupa fiecare codare, mi-a aparut mesajul cu "code accepted". La sfarsit totul in regula, dar tempomatul nu functioneaza. Toate celelalte functii de la manete functioneaza. Am mai citit diverse informatii si am mai gasit ca ar trebui "activata" cruise control prin introducerea codului 11463 in molul "Login-11" sau "Coding-11" (http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Checking_Cruise_Control_using_Measuring_Values) , doar ca la mine "Login-11" nu exista in modulul "Engine", ci doar "Coding-11", dar acesta este inactiv (greyed).

Nu am erori stocate nici pe "Engine" nici pe "Steering wheel", am fost intr-o proba si nu se activeaza Cruise control la trecerea butonului din Off in On, nu se intampla nimic la apasarea butonului "Set" si nici nu apare martorul de "Cruise control" in bord, la trecerea din Off in On.

Pe pagina care m-a trimis la "activrea cruise control" (http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/2.0L_CR_TDI#Exhaust_Gas_Differential_Pressure_Sensor_.28G450.29_Adaptation)  se spune la un moment dat ca: " Cruise Control Activation in addition to Exhaust Gas Differential Pressure Sensor (G450) Adaptation is performed using the Coding-II function in vehicles with a CAN Protocol EDC. UDS Protocol control modules do not support this function.". Asta inseamna in traducerea mea, ca activarea se face doar din "Coding II -07), cum am facut si eu (si altii).

Ma gandesc ca nu trebuie tras cablu de la volan la ecu, ca la Golf (acesta fiind 2005 an de fabricatie, am inteles ca trebuie tras acest cablu, care nu e tras din fabrica). Dar am sa verific si acest lucru, prin scoaterea ansamblului stergatoarelor si verifcarea mufei.

Alte sugestii? Unde am gresit? Deocamdata exclud ca grupul de manete sa fie defect, tinand cont ca toate celelalte functii merg ... doar partea de tempomat sa fie defecta, mi se pare putin probabil.

Multumesc anticipat pentru sfaturi. Week end placut tuturor!

 

CE cod are calc de coloana? ca nu vad in poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa codding pare un 5k0953569AK...dar posibil sa gresesc.

Vezi in advanced id....codul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că a găsit Cristi problema:

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels:| 5K0-953-569.clb
   Part No SW: 5K0 953 501 BG    HW: 5K0 953 569 K
   Component: LENKS.MODUL   014 0140  
   Revision: FF010041    Serial number: 20120711301192
   Coding: 1182040000
   Shop #: WSC 01357 011 00200
   ASAM Dataset: EV_VW360SteerWheelUDS A03004
   ROD: EV_VW360SteerWheelUDS.rod
   VCID: 70EF66C1ABA314CA25-8024

   Multifunction steering wheel control module:
   Subsystem 1 - Part No SW: 5K0 959 542     HW: 5K0 959 542   Labels: 3C8-959-537.CLB
   Component: E221__MFL-TAS  H05 0010
   Coding: 820000

No fault code found.

 

Conform tabelului 5K0 953 569 K nu suportă CCS, deși e highline. Iar eu știind că e higline nu am mai verificat și compatibilitatea cu CCS. Deci solutia cred că este schimbarea calculatorului de coloană...

calc.jpg.cd10698da867c20e6950f58fa850fc84.jpg

Acum întrebarea mea este care din cele highline se potrivesc?

calc1.jpg.6753b54f8ddcd29ae7bdba22bac899fe.jpg

Atasez o poza cu slip ring-ul meu.

20190504_102610.thumb.jpg.d1a6a148305510a4f60918263b955c23.jpg

Modificat de grp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L,AL,H..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam da, de asta te intrebasem de cod, deoarece , la astea mai noi, chiar daca sunt HL, nu suporta CCS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Puteti sa imi spuneti va rog daca pe modelul din imagine se poate instala tempomat ? Din codding am modificat si am pus 3 penultima cifra si codul a fost acceptat. 

Masina este un Golf 6 Variant si conform VIN fabricat: Production date 2009-08-31

 

Am pus si o poza cu modulul engine. Unde eu acel Login sau Coding II il am cu gri nu il pot selecta.

 

Multumesc.

430582358_WhatsAppImage2019-05-12at15_47_54.thumb.jpeg.c58a13796a25895c5ed45819de883a79.jpeg2138313872_WhatsAppImage2019-05-12at15_47_55.thumb.jpeg.aadfd47e4e95f61ed0187e23f4d2e32b.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,merge fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si va merge daca eu nu pot accesa Login sa bag acel cod pe engine ?

Si poti sa imi spui te rog si ce model de maneta am nevoie ? Am gasit ceva cu A in coada si cu G. Dar nu stiu care e diferenta intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se activeaza din codding.Maneta cu G merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee daca suporta si volan cu comenzi ? Macar sa stiu sa le comand pe ambele odata.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu...nu suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu G merge maneta sau mai sunt si alte coduri ?

Modificat de Johnny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
alexandru_casleanu@yahoo.com

Salut pe toata lumea!

va rog daca ma puteti ajuta pentru audi a3 1.6 avu.

pe mufa de la maneta am asa:

2 - gri

3+7 - maro

4 - rosu

5 - albastru

6 - negru 

daca imi poate spune cineva cum pot conecta pe mufa intermediara, am citit toate posturile dar nimic nu corespunde suta la suta.

Va multumesc!

WhatsApp Image 2019-06-20 at 10.38.36 PM (1).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-20 at 10.38.36 PM.jpeg

Modificat de alexandru_casleanu@yahoo.com
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e ok.... 2, 3,4+7,5 și 6 alimentare. Nu corespunde ca nu e cablajul tău, făcut corect 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_casleanu@yahoo.com
în urmă cu 3 ore, F l o r i n a scris:

Pai nu e ok.... 2, 3,4+7,5 și 6 alimentare. Nu corespunde ca nu e cablajul tău, făcut corect 

Asta e maneta pe care o am

Screenshot_20190621-104723~2.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

irelevant....cablajul tau, daca e asa cum zici... e prost facut. O sa iti scot diagrama, sa vezi exact din maneta in mufa intermediara = neagra, conexiunile.

AVU.... am ales anul 2002 ( ca tu nu ai specificat....dar nu mai este necesar)

Deci...

Mufa maneta -------------------------------------------------mufa intermediara

2--------albastru/gri---------------------------------------------1

3--------rosu/galben---------------------------------------------2

4+7 ---negru/gablen-------------------------------------------3

5------- alb ----------------------------------------------------------9

6--------negru/albastru --------------------------------------- la siguranta nr.5

 

Acestea sunt culorile originale - mai departe, verifica cablajul tau (modifica, daca este cazul) si realizeaza conexiunile conform informatiilor furnizate de mine

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_casleanu@yahoo.com

Merge, este așa cum ai spus. mulțumesc!

Modificat de alexandru_casleanu@yahoo.com
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexSavuFlorin

Salutare tuturor,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns , merge sa montez tempomat pe o Jetta 1.2 tsi fabricatie 2014 ? 

Nu ma pricep deloc , deci daca eate cineva care ma poate ajuta cu info / piesa si montaj.

Zi buna !

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge,sigur ca da. Manete,cablaj,activare.Asta e tot ce ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și tras firul la ECU. Jetta 2014 nu are fir tras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!