Jump to content

Probleme geam electric


KMZ
 Share

Postare recomandată

Polaritatea tensiunii aplicate motoraselor de pe macarale se face in butoane si nu este functie de confort pe sistemul asta.Se poate face orice modificare cu macarale simple cum ai avut tu sau cu functie confort.Daca ai numai motoras pe macara te legi cu alea 2 fire la el,daca iei macarale cu modul electronic trebuie tensiune continua de alimentare pe care o iei din butoanele actuale,iar acestea le vei folosi pentru comanda modulelor,respectiv impuls.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, golfurile de Italia au doar 2 fire care merg in macarua geamului.De ce nu incerci sa gasesti o macara la fel? ca sa nu mai faci modificari la instalatia electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat mult dar nu am gasit nicaieri macara ca cea pe care o am pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit exact invers.Erau aduse doar golfuri de Italia cu mufa cu 2 pini si mie imi trebuia cu mufa lata, mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dezmembrari.Au primit chiar in perioada aceea un lot de cateva golf 3-uri din Italia.Cel mai bine poti cauta in Bucuresti sau imprejurimi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cei care a-ti uns parghiile macaraua si ce mai este de uns pentru functionare fara probl iarna si vara..ati folosit vaselina siliconica (din cate stiu e ok intre -40 +200grade) sau orice fel de vaselina ? am p-acasa niste vaselina albastra de la mobil si nu stiu ce sa fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vaselina normala e buna atata timp cat nu ia contact cu plasticul si cauciucul ca nu le prieste pe termin lung. Unde este plastic si cauciuc se foloseste vaselina siliconica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cumva daca potrivesc geamurile fata si macaralele manuale de pe g3 in 2 usi pe vento? dar de pe g3 in 4 usi? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vento in 2 usi eu n-am mai vazut, macaralele se potrivesc dar geamurile nici o sansa. De pe golf 3 in 4 usi merg si geamurile pe vento

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce vento in 2 usi? mai citeste o data enuntul problemei...

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt la fel

Lui i-am raspuns ca a zis ca sunt la fel. Din enuntul lui se intelege ca si geamurile si macaralele de pe golf 3 in 2 usi se potrivesc pe vento.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si un orb vede ca geamurile de pe un golf in 2 usi sunt mai mari decat la unul in 4 usi.

Eu m-am referit la macarale - ca sunt manuale, electrice - sunt la fel cele de pe fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ok,nu va certati. am inteles, pe vento potrivesc doar cele de pe g3 in 4 usi. mersi frumos

PS pentru raspuns la postari mai vechi folositi functia "quote"

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
carloscarlitos2000

salut sunt nou pe aici am un passat din 1997  1.8 t am o problema ,de vreo saptamana imi gasesc in fiecare zii geamurile deschise toate in afara de cel a soferului  ma poate ajuta cineva o idee ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca modelul tau de passat are modul de confort pentru actionarea geamurilor.Cel mai bine posteaza in aria passat si vei primi raspunsuri la subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am o intrebare,azi am constatat ca geamul din partea dreapta nu mai
coboara,cand apas butonul pt coborare se aude doar un ticait si atat
.......... posibil sa fie motorasul? zilele trecute mai functiona azi nu
stiu ce l-a apucat

Modificat de bzsa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ceva la placa electronica de la macara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema e ca geamul e ridicat si nu stiu cum sa il cobor ca sa desfac geamul sa pot lua jos macaraua cu motorasul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa desfaci suruburile de prindere ale macaralei-cele5, si lasi jos tot ansamblul, astfel incat sa ai acces la suruburile de la geam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat dar se lasa prea putin ansamblul  ca sa ajung la suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai retin cat de ascuns este motorasul dupa tabla de prindere a usii.Incearca cu un torx sa desfaci cele 4 suruburi ale statorului motorasului,iar dupa ce il dai jos, invartesti rotorul cu mana pana ai acces la suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!