Jump to content

Probleme geam electric


KMZ
 Share

Postare recomandată

@cristyan: vezi sa nu ai un fir intrerupt in burduful de la usa

@cristi sacalul:vezi ca s-a rupt sau distantat culisa, incearca cum a zis colegul Vasy, cu un soricel. Merge, eu asa am facut, si nu mai lasa geamul niciodata jos de tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am o problema cu geamul stanga spate nu functioneaza deloc si pe langa asta nici inchiderea electica nu mai funcitoneaza,am verificat toate firele si nu este nimic rupt oare ce poate sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand te referi la inchidere electrica, la ce te referi? La inchidere centralizata pe vacuum, cea originala de golf sau la una aftermarket?

Toate geamurile, in afara de cel de pe stanga spate, merg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar

SALUTARE,

Am si eu o problema cu geamul. De coborat coboara ok, dar de ridicat merge pana la jumate si daca fortez incepe sa paraie. Macaraua este manuala si este pe partea stanga fata.

Ati gasit o solutie ceva.... cu scimbarea garniturilor ce intra in contact cu geamul se rezolva ceva?

Nu de alta dar nu as vrea sa dau bani degeaba pe o macara noua si sa imi faca la fel.

Vreau sa mentionez ca am dat macaraua jos am curatat totate patgiile si sufele alea, am uns tot pe acolo si tot degeaba.

Are cineva vreo solutie?

Multulesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi toata ziua am muncit la macaraua de la sofer dar fara rezultate . Mai mult am stricat-o pt ca am inlocuit o rola care sa rupt si cand am sudat-o acolo am atins electrodul de sufa metalica si s-au ciupit cateva fire , de fapt cam trei sferturi din ele asa ca i-mi trebuie si zbir nou . Am lasat un pm la un coleg de pe forum care aduce kit de reparatie pt macarale electrice dar vad ca nu a raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumrightimi cer sz daca sunt off : dar vreau sa stiu daca se gasesc separat sigurantele acelea de la maneta macara (acelea care se trage de ele atunci cand scoti manerul afara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva schema electrica la geamuri? primit kitul electric de pe un VR6, geamuri fata si spate, dar nu am schema electrica cum sa montez firele, sau este cineva de prin TM dispus sa ma ajute sa le montez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna. Am si eu o mica problema la geamul din stanga. Nu mai imi merge de ceva vreme si a ramas blocat ridicat, cand incerc sa-l actionez se aude cum cupleaza dar parca e blocat. Cum as putea sa-l desfac sa vad ce are daca geamul e ridicat? Cum as putea sa las geamul jos daca motorasul e blocat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei_Cojocar, exact la fel se intampla si la mine, de pe la mijloc incepe sa paraie si nu mai urca, s-a rupt si sufa. Am facut alta sufa dar la fel, cand ajunge la mijloc nu mai are putere si paraie. Daca ii dai cu pasi mici mai poate urca putin.

Am observat ca geamul culiseaza f greu atunci cand ajunge in dreptul chederelor.... de abia il pot impinge cu mana (chiar si cand nu e conectat la macara)

Chederele alea s-or fi umflat? m-am uitat la ele si par intacte....ciudat. Oare sa dau cu vaselina pe chedere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa dai cu vaselina pe chedere :)) O sa ai geamul blana de unsoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golfuri e o problema, nici la mine nu merge geamul de la sofer, daca se aude motorasul si geamul ramane sus , inseamna ca e rupta rotita de plastic al motorasului, o macara noua ajunge undeva la 150 lei :))

Modificat de Florin..
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut probleme cu geamurile electrice, la cel din stanga a trebuit sa schimb macaraua si la cel din dreapta a slabit mecanicul prinderile putin si l-a ridicat asa, dupa care la coborat si le-a strans din nou sase aseze a zis el. Cert este ca inainte mergea aproape pana sus si parca nu mai avea putere, se oprea si cobora din nou. de cand a reglat pozitia geamului nu mai face asa , functioneaza normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate spune cineva unde se leaga firele pt geamurile electrice din poza de mai jos ca am avut manuale si am pus electrice si m-am blocat in panoul de sigurante,multumesc,si pt ce sunt firele din poza 2

post-62440-1286355933_thumb.jpg

post-62440-1286355941_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o mare problema..in stalpul din stanga fata sunt firele de la geamurile electrice...este un fir rosu care mi-a iesit si nu imi mai functioneaza geamurile..cred ca e firul care alimenteaza macaralele doar ca nu stiu unde vine acest fir. va rog daca puteti sa ma ajutati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toti. Am si eu niste probleme la geamul de pe dreapta merge numai cand are chef iar daca ,cumva coboara nu mai vrea sa urce daca inchid si deschid usa din centralizata de cateva ori pana la urma urca , a doua problema ar fi la geamurile din dreapta nu coboara si urca numai in trepte. Are cineva vre o idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva schema electrica la geamuri? primit kitul electric de pe un VR6, geamuri fata si spate, dar nu am schema electrica cum sa montez firele, sau este cineva de prin TM dispus sa ma ajute sa le montez?

salutti ! ai rezolvat problema cu schema electrica ? aceeasi problema am si eu ... am cumparat cu o zi in urma de pe un vr6 macaralele electrice si instalatia pana la stalp dar nu gasesc schema de legare . daca ai cumva info pls anunta-ma si pe mine la id mess : alexkidd_78

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu o pb la golf ..cu geamu din stanga..cand il cobor coboara in trepte tre sa apas de vreo 5-6 ori ca sa se deschida de tot...pe la jumate parca pocneste ceva inauntru..si la ridicat la fel..cate o data ..foarte rar..dupa ce il cobor isi revine urca coboara normal..doar de vreo 2 3 ori ca pe urma iar face la fel..ma poate ajuta cineva ? mad_jockers id :D sau cineva de prin iasi eventual..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa fata de usa si da la oparte folia aia de protectie sa vezi mecanismul. E posibil ca geamul sa nu culiseze usor, asta trebuie sa fi atent la chestia aia care tine geamul sa nu vibreze acolo deobicei tine si deasta trebuie sa actionezi de mai multe ori butonul. In legatura cu pacanitul, inauntru o sa vezi un fir de metal(asta sa nu aiba rupta vreo lita) care trece printrun cablu (sa te uiti la capetele cablului sa stea bine prins) cu insertie metalica de obicei alea nu stau cum trebuie si pacane (practic freaca fier pe fier) poti sal ungi si cu vasilina tot mecanismul pe unde exista frecare daca tot desfaci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Geamul din dreapta fata mi-a facut probleme. Nu mai functiona dupa ce l-am deschis. A ramas blocat la mijloc. Am scos mecanismul, se auzea doar un click cand dadeam comanda.

Am desfacut motorasul, am incercat sa il conectez direct cu un transformator de 12V pe bornele mici dar nu face nimic. Atunci cand invart motorasul manual, la inceput s-a miscat putin firul dar apoi nu s-a mai miscat in nici un sens. E blocat undeva? Sa desfac firul din melcul ala?

Ce pot sa fac? Cum ar trebui sa verific ce e stricat (motorasul, placa care contine circuitele sau rotita cu firul)? Va rog cine poate sa-mi dea o solutie ca m-am saturat sa merg cu geamul lipit cu scoci si un batz sprijinit. :(

post-54436-0-68706300-1302903192_thumb.jpost-54436-0-99980300-1302903196_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea e ok sa desfaci melcul ala. Eu am avut o problema asemanatoare si am rezolvat la un tip de prin Alexandru (am schimbat toata macaraua - la varsta lor incep sa plesneasca ceva plasticuri de prin macara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact asta s-a intamplat. A plesnit unul din plasticurile intinzatoare. Cel de sus, care banuiesc ca se contracta arcul cand se ridica geamul. Acum nu stiu daca sa caut alt intinzator, o improvizatie sau alta macara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut!

am si eu o problema cu macaraua stanga fata g3 2 usi.

daca ma poate ajuta-contra cost- cineva cu o macara defecta.

a mea este model vechi- mufa cu 2 fire- si nu prea gasesc sh si vreau s-o repar pe a mea.

numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am si eu o problema cu geamul electric stanga fata, apas pe buton se aude acel clic dar geamul nu coboara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
razvy_golf 3

buna,,,am si eu o problema...am demontat macaralele de pe fata..alea cu mufa lata.si am montat macarale de golf 3 in 2 portiere..ele se potrivesc dar nu stiu cum sa le leg...ele sunt noi...ma incirc la instalatia electrica..de unde trebuie sa trag firele.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca geamul se opreste si nu vrea nici sus nici jos, nu mai primeste curent parca ce problema are?

Daca deschid portiera merge butonul din nou. (Fara contact si cu portiera deschisa merge partea electrica la masina - geamuri, oglinzi, trapa).

Geamul stanga fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!