Jump to content

Probleme geam electric


KMZ
 Share

Postare recomandată

multumesc fumos v@sy...maine ma ocup de el sa vad cum este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

e cineva in bucuresti care stie sa monteze geamuri electrice pe fata la un vento ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De montat sigur merg montate, insa acum depinde ce varianta preferi; OEM cu instalatia originala(dezmembrari) sau cu un kit AM de geamuri electrice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau OEM din dezmemebrari, intrebarea mea este daca cele originale sunt cu impuls sau trebuie ceva adaptari facute ? merg puse doar butoanele de la golf 4 ? parca alea aveau impuls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca apesi mai lung pe buton, geamul coboara total; ca sa ridici geamul trebuie sa tii apasat pe buton pana ajunge sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...imi cer scuze ca postez aici dar nu am stiut unde....azi am vrut sa plec cu masina...toate bune si frumoase....ii dau cheie o dau jos de pe trotuar si incepe sa claxoneze....initial am crezut k am apasat din greseala k aveam mana pe acolo....iar dupa alti 5 metrii a inceput sa claxoneze continuu ....a trebuit sa scot siguranta ca sa pot pleca pt ca atata timp cat era contactu pus claxona continuu....ce sa fac?....ce s-a intamplat?......multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut am o problema ca geamurile de pe partea stanga, nu vor sa functioneze deloc.Dar in schimb oglinda functioneaza...care are putea fi o problema?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru inceput am un golf 3 in 2 usi.Are geamuri electrice.Si acum problema:Are butoanele de comanda pentru geamuri pe usa din stanga(sofer) pentru partea stanga si dreapta;si respectiv dreapta comanda pentru geamul pasager.Am montat un buton pe consola centrala (un buton pentru geamuri electrice spate) care era legat la cele 2 geamuri din fata pentru a avea butonul mai accesibil langa schimbatorul de viteze.Sper ca nu v-am bagat in ceata(simplu,un buton care e pentru geamuri spate legat pe geamurile fata impreuna cu celelalte de pe manerele de pe usi).Problema e ca de cateva zile imi facea figuri la deschidere geamul de la sofer si am desfacut eu pe acolo si in cele din urma l-am reparat.Doar ca am desfacut firele de la acel buton de langa schimbator ,nefiind puse pe culori sau stiu eu ce,nu stiu sa le leg inapoi.Butonul are 8 pini,din care 2 i-am descoperit ,ca fiind pentru iluminare buton.Acum mai am 6 pini si 6 fire.Cum le leg?Precizez ca firele sunt trase de la usa sofer.O schema,sfat, orice e binevenit.Multumesc

Foloseste Search inainte de a deschide un topic

post-15093-0-64738300-1336285493_thumb.j

post-15093-0-95867800-1336285502_thumb.j

Modificat de taz21
Topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Am o problema cu geamul electric de pe usa soferului.se pare ca e in scurt pe coborare.coboara geamul aiurea in jos si nu il pot ridica sau se ridica dar coboara singur jos apoi. din cauza scurtului nu imi mai merge nici geamul de pe usa pasagerului.Cele din spate sunt in regula.am scos conexiunile usii doferului si tot degeaba. geamul de pe usa pasagerului tot nu merge.Exista vreun releu sau vreun centru de comanda in bord pentru geamurile electrice?

Foloseste functia Search inainte de a deschide un topic

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai modul confort la geamuri, acesta se afla in portiera langa motorasul geamului. Trebuie sa dai jos fata de portiera si sa verifici pe acolo ce este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Poate repet problema. E posibil sa fi omis raspunsul dar totusi am sa intreb:

Golf 3, geamuri electrice fata-spate.

1. Pe fata: merge doar cel de la sofer. Cel din dreapta merge cand vrea el ... iar fooooarte rar comanda de la sofer pentru cel din dreapta.

2. Pe spate: au mers perfect. De la un timp ridicau geamul pana la "inchis" apoi geamul "aluneca" usor... pana se deskide de tot. Precizez ca in momentul in care geamul urca ... are putere normala .... adica ..iti rupe mana. Dar cand ajunge sus .... se lasa lin in jos ....

Acum sunt scoase mufele din butoane ca sa nu mai apese lumea pe ele ...si leam legat cu arici cat mai sus ..sa ramana geamurile inchise.

Pentru fata ma gandesc ca poate fi problema de contacte si fire intrerupte ...o sa desfac tot si o sa verific si reconditionez.

Durerea e la geamurile din spate: au cleme de blocaj. alte jmekerii pe acolo care sau deteriorat ?

Daca a-ti mai intalnit problema nr 2 rog ajutati. Nu vreau sa desfac aiurea ceva si sa stric de tot. As prefera sa ma duc mai exact la problema.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Verifica intai toate contactele sa nu fie oxidate si curata-le.Daca si dupa aceasta tot asa merge cand vrea el, atunci problema este placa electronica de la motoras.Se schimba cu tot cu motoras/macara.

2. "Aluneca''- cat timp inseamna?Sunt unele modele de la golf care au senzor de presiune. in sensul ca atunci cand geamul urca si un obiect opune rezistenta mai mare, el se lasa in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit topicul dar tot nu m-am lamurit cu problema mea ....e ca geamul din fata pasager nu functioneaza se aude doar un bazait cand actionez butonul oricare din ele indiferent ca e cel de pe portiera stanga sau dreapta;am dat jos am schimbat macaraua care era praf -sufa- si am verificat motorasul direct la borne,deci am scos capacul la modul si alimentat la borne direct motorasul se invarte...1.nu gasesc schema electrica geamuri in manualul care il am eu pdf etzold

2.daca se potrivesc motoras-modul de pe spate pe fata la golf 3 - am vazut undeva la passat parca se potrivesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema s-a rezolvat: un cablu din manunchiul de la portiera dreapta fata impuscat/rupt- maro sectiune mare -care alimenta electromotorul de la geamul electric; este o problema cu firele astea multe au izolatia fisurata....si din cauza miscarii repetate inchis /deschis portiera se rup...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E modelul care nu opune rezistenta. In perioada in care urca ..daca pun mana pe geam am sanse sa mi-o rupa !

Geamul urca efectiv .. ajunge in poziti inchis ... dar nu sta acolo .. coboara.

Poate fi impins in jos si cu mana foarte usor ... chiar cade .... E ca si cum nu ar mai avea "o piedica" care sa-l tina fix acolo sus in pozitia inchis.

Eu acum le amprinse pe dedesupt cu niste arici ca sa nu "cada".

Sistemul totusi functioneaza ... ridica cu putere ..coboara ...

Precizez ca geamul este prins i nsuportul lui ... nu a iesit.

Nu am desfacut deloc pana acum macaraua pentru ca vreau mai intai sa aflu cat ai multe. Mi-e teama sa nu raman cu piese in plus sau sa le stric de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geamul nu are nicio piedica ce sa il tina blocat sus.Pus si simplu cand butonul nu mai este actionat,geamul sta din cauza motorasului care opune rezistenta(nu mai este alimentat cu curent) si din cauza frecarilor dintre cablu si macara.Eu cred ca este o problema de natura electrica.Poate nu mai lucreaza cum trebuie placa electronica sau ai un scurt in usa care 'functioneaza' doar cand geamul ajunge sus,se forteaza si se misca putin ansamblul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vin si eu cu o nelamurire legata de un golf 3. Geamul de pe partea soferului nu vrea sa urce sau sa coboare atunci cand usa este inchisa. Am incercat sa scot mufa de la intrerupatorul usii, dar geamul nu mai functioneaza deloc. Insa am scos intrerupatoarele de la celelalte usi si acestea functionau fara probleme. Nu reusesc sa-mi dau seama cum functioneaza sau daca e ceva neinregula. Daca s-a mai discutat despre asta imi cer scuze.

Modificat de dragos124
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi ai verificat, cel mai posibil unul dintre fire nu face contact cand usa este inchisa.Manunchiul de fire care intra in usa trebuie verificat foarte atent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu reusesc sa-mi dau seama care ar putea fi acel cablu care pleaca de la intrerupator si vine la usa, sau daca exista vreunul. Atasez o poza, doar ce e incercuit banuiesc ca e legat de geamuri si oglinzi fiindca am scos mufele pe rand din interior, de celelalte chiar nu stiu nimic.

post-56775-0-17443800-1339531791_thumb.g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat azi jos fata de usa si instalatia si am luat-o la puricat. Totul este ok. Mi-a mai ramas sa verific prin interior daca e intrerupt pe undeva. Daca nu gasesc, cred ca singura solutie este sa trag alt cablu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am rezolvat problema.

Tin sa precizez ca toate "sfaturile" primite sunt pe langa situatie total. Probabil nimeni nu a citit cu atentie ceea ce am intrebat sau ... no comment.

Sistemul care actineaza geamurile este compus din 2 parti : electric si mecanic.

Partea electrica: ansamblu motor , circuit electronic, fire sunt cele care de obicei dau probleme de genul - nu mai ridca, nu mai coboara, se aude doar un bazait anemic la actionarea butonului. In 80% din situatii probleme survin de la FIRE. Ele nu fac contact, sunt intrerupte , butonul oxidat la contacte. NU interveniti aiureain circuitul electronic la sfatul unuia si altuia. Verificati FOARTE FOARTE bine partea de fire, papuci, contacte.

Partea mecanica: macaraua - are o sufa pe care este prins un bolt. De acel bolt este atasata partea care se prinde de geam. Acea "caseta" are casistem de pindere de boltul de pe sufa "o scobitura". Acea scobitura datorita trecerii timpului se deterioreaza si implicit geamul "scapa" cand ajunge in pozitia sus. Stalpul macaralei prin care trece si sufa este un pic curbat pentru a evita frecarea continua iar cand geamul ajunge in pozitia sus "se indeparteaza" imreuna cu "caseta" lui de sustinere. Acest efect face ca boltul de pe sufa sa tinda sa iasa in timp datorita eroziunii.

Rezolvare la problema mea: timp de lucru 30 minute pentru ambele geamuri spate.

Unelte necesate : o ubulara de 10, o surubelnita lata pentru a desface clipsurile de pe fata de usa, o surubelnita cruce pentru cele 2 suruburi din manerul usii, 20 cm de sarma mai groasa pentru a lega "pededesupt boltul in acel locas cat mai fix de "caseta suport geam". Si nu in ultimul rand vaselina pentru ca sigur nu a uns nimeni acolo ...

ATENTIE: Macaraua trebuie data jos pentru a avea acces la acel bolt. Aduceti geamul in pozitia "intredeschis" astfel incat cele 2 suruburi ce strang papucii geamului sa vina in dreptul primelor 2 locasuri [is cam la nivelul ochilor daca stai in genunchi la geam]. Slabitile pana geamul iese din locas , trageti de el in sus pana iese si fixati-l cu scotch sa nu cada.

Coborati apoi din buton "caseta de fixare a geamului" pana jos de tot si apoi desfaceti cele 3 suruburi care prin macaraua dar nu de tot. Nu este necesar deoarece odata slabite suficient macaraua iese impinsa in sus. Scoate mufa din motor si cu atentie extrageti ansablul macara afara din usa.

O intoarceti cu fata si ve-ti vedea sufa si eventual acel bolt daca deja e "sarit". Verificati sufa sa nu fie ciupita si cu tupeu prindeti sarma. O sa va dati seamausor cum trebuie facut.

Pentru reansamblare parcurgeti aceeasi pasi, NU STRANGETI DE TOT papucii ce prin geamul ...lasatil doar sa intre lejer in papucii lui ...urcati-l pana la nivelul acela unde se vad surubulire [ca la inceput] - in genunchi la nivelul ochilor. Abia acolo strangeti bine suruburile de fixare ale papucilor suport geam. Continuati apoi cu restul ... cele 3 suruburi pt macara - cele care nu le-ati scosde tot !!

Ai uitat de vaselina ?

Multumesc tutror celor care au citit cu atentie ceea ce am intrebat eu si pentru raspunsurile date. O sa revin si cu poze ca pe viitor cei ce vor mai avea probleme sa stie mai precis unde sa umble si ce sa desfaca.

P.S. Am intrebat un electrician de la o reprezentanta VW despre aceeasi problema si tipul m-a sfatuit sa merg la service sa punem testerul pe ea pentru a verifica !!!

La un vw Golf 3 din 95 ??? E un rahat de sistem electric care poate fi totusi refacut.

Mi-e teama ca acelui electrician daca i-as lua testerul din mana si i-as pune un trafalet ar fi cam aceeasi treaba.

Haideti pe forumuri sa nu fim asa. Comentam si dam solutii doar daca am inteles foarte bine despre ce e problema si ne-am mai lovit de ea.Sa dam sfaturi doar daca am mai facut efectiv o chestie asemanatoare si stim exact cu ce se manaca.

Nu suntem profesionisti dar ne atrage pasiunea si curiozitatea.

I-mi cer scuze daca am fost arogant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...cine ma poate ajuta si pe mine......mi-am montat pe un golf 3 geamuri universale si acum mi-a adus cineva niste comenzi(butoane) originale! acum ma intereseaza schema electrica a butoanelor de comanda.....adica ce trebuie legat la 1,2,3,4,5,6 ! am desfacut un buton dar nu se vede clar unde duce fiecare...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai desfacut butonul cu un aparat de masura ar trebui sa le gasesti usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebuii....crede-ma ca am facut lucrul asta si nu am gasit decat 2 comenzi....unu urca geamu stanga altul coboara geamul dreapta........nu imi pot imagina cum functioneaza butonul...:| e curatat...adica face masa bine....nu stiu ce sa mai fac...am incercat 10 variante....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Intentionez sa-mi montez pe vento geamuri electrice pe fata, sa merg pe un kit de geamuri universale sau oem(din dezmemebrari) ? si inca o intrebare butoanele care actioneaza geamurile se pun pe usa sau in bord? pt ca am vazut ambele variante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!