Jump to content

Probleme geam electric


KMZ
 Share

Postare recomandată

Eu zic sa cauti in dezmembrari pt se potrivesc fara modificari si ei si instalatia electrica care la fel se potriveste fara modificari,cat despre pozitionarea butoanelor cele care actioneaza geamurile fata vin puse pa fetele de la portiere fata iar celae din spate vin doua btoane pe bord si doua pe fetele portiere spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari si La Multi Ani, se putea sa nu incep anul cu o noua problema? Treaba sta in felul urmator, am inchis geamul de la sofer si pana aici totul ok problema e ca de atunci nu se mai deschide. Partea si mai nasoala este ca din 10 in 10 secunde se aude releul cum face click in usa, si are tendinta sa tot cupleze cursa de urcare a geamului. Butonul de urcare nu functioneaza (nu face click releul cand il apas) dar la cel de urcare se aude. Face chestia asta si cu contactul luat si masina incuiata, am scos borna 10 min, am pus-o la loc si nimic. Ce naiba poate sa aiba? O fi inghetat releul? Nu pot da nici macaraua jos geamul fiind blocat pe inchis...

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a mai patit nimeni asa ceva? Azi am pus alta macara cu cablurile rupte si nu face, deci nu e de la instalatia electrica, ma gandesc ca e de la modulul de comanda, poate stie cineva daca ii pot face ceva :) L-as inlocui dar cel pe care il am e de pe dreapta si e in oglinda...

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut un coleg din bucuresti care ma poate ajuta cu montajul geamurilor electrice pe vento, am instalatia electrica completa macarale, motorase etc..trebuie doar montate pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti , ma puteti ajuta cu o problema....... am geamul din dreapta care imi coboara foarte greu, daca ma duc spal masina mergem bine o zi, doua, am scos si garnitura de la geam si tot greu merge.de la ce poate fii?? va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa fata de usa si unge si tu macaraua aia unde gliseaza. La mine scartaia la coborare/ridicare si i-am facut asta si acum functioneaza si mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as face treaba asta dar am un drac de surub de pe portiera care nu vrea sa se desfaca:)).............................. daca nu reusesc cand se mai incalzeste bag bormasina il el , facem alt filet si punem un surub nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut all,

Am si eu o problema: astazi cand sa plec de la lucru, merg la masina si ce sa vezi, toate 4 geamurile deschise(stanga spate doar pana la jumate pt ca merge in trepte de obicei). Cand am vazut m-am gandit ca cine stie, de la frig poate s-a declansat acea comanda din cheie si au coborat. Dau sa le ridic si surpriza...nu se ridica niciunul. In schimb de coborat merg in sensul ca cel din spate care era doar pana la jumate deschi a mers sa il deschid de tot si la toate usile se aude acel sunet cand dau in jos, insa in sus nimic. Am miscat la toate cablurile de la balamale, am incercat din cheie si tot nimic...

Partea nasoala e ca afara e foarte frig si nu e placut sa mergi cu toate geamurile deschise :|

Vreo idee ?

Mersi!

Modificat de raduletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa scoti borna 2-3 minute si vezi daca isi revin dupaia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello again...De dimineata cand m-am dus sa iau masina din benzinaria in care am lasat-o, am zis sa incerc inca o data si de data asta au mers geamurile!!!!!!(iupyyyy), asta dupa ce a nins azi noapte in ea :( ... In fine... acum am scos siguranta aia verde pt geamuri si nu o mai pun pana la primavara. ( Am scos siguranta pentru siguranta - paradoxal :) )

Acea siguranta am mai scos-o si aseara si am lasat-o scoasa mai mult de 2-3 minute si gramurile tot nu au functionat cand am pus-o la loc( ma gandesc ca e acelasi lucru cu scosul bornei din punct de vedere al geamurilor ).

Oricum daca a mai patit cineva ceva asemanator si a gasit o solutie, sau daca are vreo idee m-as bucura sa o impartaseasca, pt ca atunci cand o sa pun siguranta la loc imi e frica sa nu ajung in aceeasi situatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti am si eu niste mici probleme...1-ma poate ajuta cineva cu niste clabluri de la macaraua din spate dreapta..sau macaraua propiu zisa fara partea electrica...ale mele sau rupt..si 2. cine poate se imi zica cu exactitate daca merge pus motoras electric la macaraua de la geam...adica un prieten are pe fata dreapta macara manuala....masina find dotata din fabrica cu 4 geamuri electrice doar ca cea din dreapta fata e acum manuala(posibil accident)....deci este tot pentru ea...adica buton cabluri pana acolo tot...doar ca lipseste motorasul...se poate pune?...sau trebuie tot asamblul....motoras plus macaraua specifica?...multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie motorasul si macaraua propriu zisa, nu se poate pune pe cele manuale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am de curand (4 zile) un Golf 3 din 95. Geamuri electrice cu deschidere si inchidere din cheie (inclusiv trapa). Functie confort doar la coborare.

Problema: geamurile pe spate nu functioneaza deloc. Am citit tot ce s-a postat pe acest topic si postez si "varianta" mea de problema. Intr-un fel nu ma deranjeaza pentru ca eu stau in fata :), dar nu-mi place sa nu mearga ceva la masina.

Ce am observat este faptul ca atunci cand actionez geamul dreapta spate din buton desi nu misca nimica, becul de pe plafon palpaie. Cand il actionez pe cel de pe stanga spate nu. In weekend incerc sa desfac pe acolo sa vad cum stau lucrurile, dar eu am impresia ca e ceva electric si la astea nu ma pricep. Daca ma puteti ajuta cu sfaturi v-as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca palpaie becul inseamna ca ajunge curent si ar putea fi stricat motorasul sau modulul, la cel care nu face nimic desfa fata de usa si vezi daca e bagata mufa si verifica si burduful de cauciuc care intra in usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns.

Amandoua geamurile pe spate nu raspund comenzilor, dar doar cand apas pe dreapta palpaie becul.

O sa verific si revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare stupida, ai apasat butonul din mijloc? (cel pentru blocarea comenzii) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul de pe mijloc nu actioneaza asupra butoanelor din bord, ci doar asupra celor de pe usile spate.Cauta in burdufele usor spate, care ies din stalp, si acolo s-ar putea sa gasesti fire cu izolatia rupta/crepata si posibilitatea de a face masa.Masoara continuitatea firelor pana in mufa motorasului.Dupa aceea poti sa ajungi la o concluzie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare stupida...

Intrebarea nu e stupida...nu putem sti ce cunostinte de mecanica are fiecare nou user care apare pe un forum. Multumesc de sugestie si tuturor pentru raspunsuri.

Desigur am incercat acel buton si nu stiam ca el actioneaza numai asupra comenzilor din usi. Pe o alta masina am avut posibilitatea blocarii geamurilor spate (child-lock) dar nu mai mergeau nici butoanele de la sofer (pentru geamurile spate).

Este primul Volkswagen pe care il am, dar am impresia ca ne vom cunoaste foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele din bord sunt actionate de sofer, deci ele trebuie sa functioneze tot timpul.Cele de pe usi se blocheaza.Asta iti spun sigur pentru ca asa este si la golfu meu.

P.s. Era o marca 'ne'-nemteasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-as vrea sa fiu rautacios dar cred ca era cea mai nemteasca marca. Am lovit rau masina si am vandut-o pe o suma de nimica. Am luat apoi o Skoda Felicia asa la bani putini pe care dupa vreo 40 de mii de km (in vreo 14 luni) am dat-o la schimb+diferenta pe Golful asta.

Dupa accident am hotarat sa nu mai investesc prea mult in "fitze" la masini. Stock, clean, practic si perfect tehnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.  Sunt posesorul unui golf 3 1.8 CL (adica cheala din fabrica). Masina cand a ajuns la mine avea geamuri electrice, am banuit ca cineva a avut buna intentie de a pune geamuri electrice.  In iarna geamul pe stanga nu a mai functionat. Dupa ce am desfacut usa am vazut ca suporturile de geam fusesera lipite de n ori si cedasera. Am decis sa schimb macaraua fara motor. Dupa ce am achizitionat 2-3 macarale noi am realizat ca masina mea nu are macara de golf 3 (cel putin nu cea originala). Ajuns la cineva la dezmembrari mi-a spus ca ar fi o macara "italieneasca" si ca nu o sa gasesc sa o schimb. A avut gura aurita pt ca din decembrie pana acum n-am gasit. 

Motorul de pe macara are 2 fire care intra in el si 2 relee undeva pe usa mai sus din care vin acele fire. 

Intrebarea mea pentru cine se pricepe este daca pot sa fac cumva sa modific conexiunile motorului de pe macaraua originala sa mearga cu cele 2 fire alea mele, eu neavand mufe. Nu sunt interesat de functia de confort sau alte nebunii, vreau doar sus jos. 

 

Am sa revin daca e nevoie si cu poze cu macaraua si cu instalatia de pe masina.

Modificat de v@sy
Topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face modificare insa trebuie sa ne arati  ce macara si ce buton de actionare ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am butoanele normale de golf 3 pe usi puse. In consola de la mijloc nu am butonul. Am atasat poza cu macaraua veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tati vrem mai multe poze. Poze cu macaraua pe care vrei sa o montezi nu cea pe care ai dat-o jos. Inclusiv detalii...de pe ce model ai macaraua noua... Butoanele sunt cele in forma de trapez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cel in forma de trapez. Vreau sa montez macaraua originala de golf 3. Nu am cumparat inca una pentru ca nu eram sigur daca merge facuta modificarea si sa nu dau banii aiurea pe ea. 

Cele despre care am zis ca le luasem erau noi din magazin si le-am dus inapoi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!