Jump to content

t 1,vreau sa cobor bus-ul


Sgt.Pepper
 Share

Postare recomandată

salut!primul meu topic alaturi de prietenul derjenige!care m-a ajutat sa fiu membru,merci laurentiu!pe scurt ,sunt posesorul unui bus model t1,1966!il stiti voi ,cel din politehnica!ma rog ,erau doua,unul din ele!am ceva probleme.e usor modificat de vechiul proprietar.nu am lampile pe spate,semnalizatoare fata,bara spate nu e cea originala,dar se potriveste si de t2 ,din cel cu semnalizatoare jos ,cum are derjenige!daca stie cineva de un pot procura asa ceva ....pe viitor ma intereseaza si geamuri fata "safari" ,jante empi cu 5 brate.apoi ,poate stie cineva,cum se poate cobori bus-ul!pe spate stiu,dar pe fata nu stie mai nimeni in romania!am gasit pe net o punte speciala de fata.poate exista si o alta solutie,pt ca istoria cu puntea e usor utopica.ca incheiere,am avut un 1303,din 1975,de la amicul derjenige,alt 1303 ,alb,din 1971.acum mai detin un 1300,visiniu,despre care proprietarul vechi,un domn in varsta,,afirma ca e original din bara in bara.salutare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut un 1303,din 1975,de la amicul derjenige,alt 1303 ,alb,din 1971.acum mai detin un 1300,visiniu,despre care proprietarul vechi,un domn in varsta,,afirma ca e original din bara in bara.salutare!

<{POST_SNAPBACK}>

Salut, bine ai venit.

Istoria broscoveniilor tale am urmarit-o pe viu ...:) aia bleu nu era tot a ta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da !de la laurentiu era luata!cu B -17-VIP!dar cu multe probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cu multe probleme!

<{POST_SNAPBACK}>

:) :) :) si eu care voiam s-o iau, cand era pusa la vanzare !!!! :( :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...deci,stie cineva ,ceva leget de lampi ,semnalizatoare,etc, de t1?de punte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca faza cu coboratul e, s-am pardon, o prostie :) ... pai tocmai aia'mi place la duba mea, ca nu dau kukuru de toate mizeriile si canalele de pe drum si de gheatza iarna... fatza ca s-o cobori tre' sa faci modificari la punte, adica sa tai tuburile in zona piesei centrale in care se prind barele si s-o sudezi rotita, sau, mai deshtept, faci un dispoz. de reglare a inaltzimii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ca nu e practica istoria cu coboratul,insa,dupa ce am vazut o multime de foto pe net,,van-urile coborate aratau altfel!exista chiar un kit special pt asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil

TONI T1....

dami emilul tau si iti trimit poze cu dispozitivul respectiv pt coborit garda.

emilul meu este.

p_elkan@yahoo.com sau epe65@msn.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ca nu e practica istoria cu coboratul,insa,dupa ce am vazut o multime de foto pe net,,van-urile coborate aratau altfel!exista chiar un kit special pt asta.

<{POST_SNAPBACK}>

Mda, kestie de mod de gandire... pe mine ma intereseaza starea tehnica si performantzele dinamice ale mashinii... aspectul nu ma int. DE-LOC... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozele lui Elkan.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in oala.

Daca cobori garda la sol, nu-l mai vinzi ...

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil

oala asta este reglabila.nu treb sa ne bagam numa de dragu de a ne baga.

SISTEMUL ESTE REGLABIL CEA CE ITI PERMITER SA INALTI SAU SA COBORI DUPA PLAC.

bineinteles in limita posibila a sistemului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am senzatia ca din acele poze lipseste ceva sau ce stiu eu arata altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil

ai senzate buna lipseste o placuta ,saiba cu dinti care este pe post de piedicasi vine sub piulita ce se insurubeaza pe chestia ce iese din orificiul de reglare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat personal asa ceva? Eu as vrea sa fac o punte reglabila dar din pacate nu am punte :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

peter,merci de poze!pt bogdan:nu ma gandesc sa-l vand ...vreodata!asadar ,daca stie cineva cum se face exact treaba aceasta,va rog!dealtfel ma gandeam sa gasesc o a doua punte pt a incerca experimentul acesta!stie cine o astfel de punte disponibila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze,bogdan!tipatescu era cel care imi spunea ca nu il mai vand vreodata!mihaiachi,sigur ca e normal sa te intereseze starea tehnica ,dar ,tot farmecul acestor masini sta (si) in felul cum arata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, ideea e ca nimeni nu vrea sa cumpere masini care au fost modificate intr-un mod inconstient ... nu ai niciodata o garantie asupra modificarilor aduse de fostii proprietari (fie ei de buna credinta) altfel decit cele din fabrica. Ori asta e o modificare importanta ... chiar foarte importanta ... si periculoasa.

Cred ca trebuie sa gasesti un meserias foarte bun si cu mult simtz de raspundere. Asta e marea problema ... Apoi, cred ca modificarea asta a fost facuta pe o punte de broasca. (s-ar putea sa gresesc) Atunci greutatea suportata nu e foarte mare in cazul original. Barele de legatura trebuie sa fie mai lungi si bine calite ... altfel se sectioneza.

Apoi, subscriu la ideea lui mihaiachi ... si in plus, garda fata de sol o lasi cind ai nevoie de viteza ... nu inteleg ce viteza ai nevoie la gogosar. Cred ca utilitatea si frumusetea lui originala primeaza ... Mie unul mi se par modificari mai substantiale decit cele efectuate de vechiul proprietar, ceea ce vrei sa faci ...

Inca o data scuze ... pentru reactie. Ma gindeam doar ce frumoasa mostenire (si bucurie) e sa lasi unui viitor posesor o masina originala.

Ar fi cazul de mutat topicul la tuning ?

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat personal asa ceva? Eu as vrea sa fac o punte reglabila dar din pacate nu am punte :D .

<{POST_SNAPBACK}>

Corp punte. Cu bare de torsiune si bratze de suspensie. Shtii tu ce-i lipseshte... :D 8 sutici. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil

cu 200 euro parca se gaseste punte reglabila gata facuta cu TUV. pt buburuza.

pt camper nu stiu inca pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta schimbare este o metoda "a oamenilor saraci"(nu vreau sa jignesc pe nimeni). Se poate face modificarea dar unghiurile geometriei nu sint corecte si calitatea suspensiei o sa sufere(!). Metoda corecta este sa schimbi (nu stiu cum il numiti in romaneste) the spindle, cu una care axa rotii este mutata.

Si o alta problema la care nimeni nu se gindeste, sint amortizoarele. Daca micsorezi distanta, trebuie sa schimbi si amortizoarele cu altele mai scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corp punte. Cu bare de torsiune si bratze de suspensie. Shtii tu ce-i lipseshte... :P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil

TONI.....,

In catalogul BBT4VW.COM , la pagina 87 sunt toate piesele cu cod pentru a putea face modif.sau este punte reglabila gata facuta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!