Jump to content

shkoda
 Share

Postare recomandată

Masoara rezistenta electrica, de exemplu. Un conductor intrerupt tinde spre infinit cu rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a intamplat si mie de 2 ori, o data nu si-a mai revenit si a trebuit schimbat un bec de pozitie fata, si alta data imi aparuse ca e ars un bec de faza lunga, dar asta si-a revenit dupa ce am scos contact si am pus contact.

Nu stiu exect cum dar clar verifica in momentul cand pui contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ce parere aveti despre becurile philips blue vision (xenon effect ) h7 ? Pot fi montate pe far fara lupa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut phillips blue vision, atat pe faruri (h7) cat si pe proiectoare (h3) pe o alta masina decat octavia actuala. stai linistit ca nu are xenon efect, sunt doar usor mai luminoase decat niste halogene standard; initial cand le-am pus mi se parea ca sunt xenon pur, dar dupa ce mi-am schimbat farurile cu unele cu lupa si am pus un kit xenon, lumina proiectoarelor era galbena (ca nuanta) comparativ cu xenon-ul

Modificat de xxnelu
Te rog sa nu mai dai QUOTE/REPLY la mesajul anterior. Foloseste Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am fost in seara asta la service sa-mi schimb un bec ars si nu aveau decat normale (incolore). Al meu este albastru. Stiti cumva unde gasesc un bec de pozitie fata de culoare albastra, dar piesa de origine (nu vreau cine stie ce chinezarie "compatabila"), fara sa dau comanda si sa astept cu saptamanile pentru un nenorocit de bec?

Masina este Octavia2 din 2006.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori de la Aspad, ori din Carrefour.

Ce cauti tu este BlueVision cred

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lua de alea de la Carrefour ca sunt inselatoare in sensul ca intr-un fel arata stinse , si in altul cand sunt aprinse(tot lumina aceea galbuie de bec o produc, chiar daca nu asa de galbena ca la cele stock).. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Clodius, dar alea sigur sunt becuri de pozitie de Octavia2?

Banuiesc ca cel de 13,83RON imi trebuie (12V)? Scuze daca intreb evidentul.

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea de la Carrefour pe care le recomandam eu sunt Philips Bluevision, nu no-name-uri.

Daca nu stii ce becuri ai uite aici un link, dar cred ca ai W5W

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in seara asta la service sa-mi schimb un bec ars si nu aveau decat normale (incolore). Al meu este albastru.

Toate Octavia vin cu becuri cat se poate de normale, respectiv incolore, de obicei Osram sau Narva, functie de tipul lor. Daca tu ai albastre e pt ca fostul proprietar a schimbat becurile cu ceva gen Philips Bluevision. Acum ori scoti becul, citesti pe soclu producatorul si constati ca Philips Bluevision se vand la set de 2, ori mergi direct si iei de-alea si le schimbi pe amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat un set de doua becuri exact ca cele din linkul lui Clodius (multumesc mult de tot!) de la Avia la 12.30RON.

Noile Octavia2 FL vin sigur din fabrica cu becuri blue vision la variantele cu xenon. La masina mea, fostul proprietar a fost o fata complet atehnica (genul care se inteapa in mouse), ma indoiesc ca si-a schimbat ea becurile de pozitie, dar ma rog.

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate Octavia vin cu becuri cat se poate de normale, respectiv incolore, de obicei Osram sau Narva, functie de tipul lor. Daca tu ai albastre e pt ca fostul proprietar a schimbat becurile cu ceva gen Philips Bluevision.

Gresit. A mea are albastre in faruri pe pozitii si anteriorul proprietar a fost ...... Skoda Cehia, masina are 3 luni si eu sunt primul proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia facelift? Eu vorbesc despre masina lui GunX, care e cu noi cel putin de pe la inceputul lui 2008 cu respectiva masina. Ori in perioada aia nu se puneau bluevision, am mai vazut 2 masini fabricate cam atunci si nu e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu te contrazic Fx toate au becuri bleu initial, sunt philips sau osram , se fac ele galbene dupa un timp dar inituial sunt ca blue vision, nu sfatuiesc ep nimeni sa isi ia blue vision albastre de pe la noi , am vazut o gramada de faruri topite din cauza porcariilor alora de becuri.

A mea cand am dat jos becutrile originale de pozitie mai avea pe anumite parti ale becului vopseaua aia bleu deschis, nu aia albastra rau care o vedeti pe la magazine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sfatuiesc ep nimeni sa isi ia blue vision albastre de pe la noi , am vazut o gramada de faruri topite din cauza porcariilor alora de becuri.
De ce am eu impresia ca gabriel in citatul de mai sus vorbeste de becuri de faza scurta/lunga, in timp ce discutia era depre becuri de pozitii blue vision (putere mica, abia topesti untul cu caldura disipata de la un consum de 5W)? Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecand din fata in spate, la mine paranteza din stanga nu mai este continua (discontinuitate stanga sus). Am sa consult manualul pentru schimbare bec pozitie spate. Dar imi recomandati vreo firma producatoare? Nu am mai cumparat niciodata becuri pana acum. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo nu poti lua decat bec standard, e cel cu 2 filamente de la stop pe frana. Temporar poti muta sus pe cel de jos de la stopul de ceata, daca sunt arse ambele filamente si vrei sa fii vizibil mai bine la franari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii si promptitudine, FX. Sa inteleg ca gasesc doar la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, la orice taraba, dar la becuri de pozitie, semnalizare etc nu s-a deranjat inca nimeni sa vina cu variante mai puternice sau mai albe gen Philips *vision, doar becuri normale, ca la orice masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_balan

Sau becuri cu LED-uri. Problema aici fiind ca daca nu montezi si rezistori se sting dupa 5 secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate dezactiva cu vag com supravegherea pentru bec ars individual pentru fiecare set de lumini (pozitii fata, pozitii spate, lumini de interior, faza scurta, lunga etc) si atunci n-ar trebui sa le mai stinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este urmatoarea. Pozitia merge, insa seara am impresia ca paranteza din stanga este discontinua fata de cea din dreapta care pare continua. Azi am scos becurile si am realizat ca sunt doar 4 (pozitie, semnalizare, ceata, marsarier). Eu ma asteptam sa fie mai multe becuri care realizeaza efectul de paranteza (pe pozitie ma refer) si ma asteptam ca unul din acestea sa fie ars. In plus deschizand compartimentul cu becuri am mai gasit un bec legat de un fir care este diferit (este lunguiet si mai mic in circumferinta) de celelalte care sunt in locasurile lor. Poate cineva sa-mi spuna ce este cu el?

In ce priveste prima problema, am sa pun poza cu parantezele mele noaptea ca sa vedeti la ce ma refeream cu discontinuitatea.

paranteze = forma luminii de pozitie la Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bagheta aia cu 4 becuri corespunde de sus in jos la:

partea de sus a C cu pozitie si top pe frana

semnalizare

marsarier

partea de jos a C si stop de ceata.

Partea verticala a C este din becuri mai mici, se vede noaptea cand stingi sau deschizi farurile ca au inertie mai mica, si probabil trebuie data tripla jos ca sa ai acces la ele. Eu cred ca becul cel mai de sus din cele mici e ars la tine, nu cel din rigla aia de 4 de care ziceam deasupra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate Octavia vin cu becuri cat se poate de normale, respectiv incolore, de obicei Osram sau Narva, functie de tipul lor. Daca tu ai albastre e pt ca fostul proprietar a schimbat becurile cu ceva gen Philips Bluevision. Acum ori scoti becul, citesti pe soclu producatorul si constati ca Philips Bluevision se vand la set de 2, ori mergi direct si iei de-alea si le schimbi pe amandoua.

Nu e chiar asa. Farurile cu Xe de fabrica au, intr-adevar, becuri la pozitie cu lumina de 4300K (spre alb-albastru). Trebuie sa ne uitam in ETKA, au cod separat. De aia se comanda si nu au pe stoc la reprezentanta, dar cred ca la PoRo sau alte reprezentante mai mari le gasesti in stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_balan

xpert cum a spus si colegul fx stopurile spate au cate 6 becuri:

-2 becuri w3w albe (ele formeaza partea de exterior a C-ului)

-2 becuri p21/4w albe

acestea sunt becuri cu 2 filamente -cel de sus serveste ca lumina de pozitie si frana

-cel de jos serveste ca lumina de pozitie si ceata

-1 bec py21w galben pentru semnalizare

-1 bec p21w alb pentru marcharriere (sper ca am scris bine)

Si eu cred ca ti s-a ars unul din cele mici w3w

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!