Jump to content

shkoda
 Share

Postare recomandată

Da farul nu poti sa-l pui decat intr-o pozitie dar se poate sa nu-l impingi suficient inainte sa pui la loc siguranta existand astfel posibilitatea ca rosturile dintre far si caroserie sa nu fie la fel ca montarea originala (sau la fel cum era farul stang). In mare cred ca l-am fixat destul de bine (din ce s-a vazut cu ochiul liber) dar o deviatie de 1mm de la reglajul initial poate sa modifice putin bataia farurilor de intalnire sau de drum. Eu nu am reusit sa observ ceva in neregula cand am aprins farurile seara. Dar cum spuneam un reglaj fin al bataii farurilor se poate face de catre service cu un aparat special care masoara directia fasciculului. Dar la service ma duc cand o sa fie nevoie.

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu din cate am vazut, siguranta aia impinge farul, deci ea face ghidajul..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma tot supara pozitia dreapta fata. Cand se stinge, cand se aprinde. Mai intai a facut figuri (de doua ori) cel din stanga si s-a linistit. Dar de o luna cel din dreapta o cauta. Cred ca o sa le schimb pe ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat becul de pozitie dreapta fata dar ulterior am vazut ca becul original nu pare ars (filamentul e intreg). Asa ca banuiesc ca nu se aprindea pentru ca nu facea contact bine. Defapt becul w5w intra intre lamelele suport in 2 pozitii secventiale si daca ramane pe prima pozitie da impresia ca se misca (mai ales la zdruncinaturi). In weekend daca o sa am timp o sa incerc sa pun la loc becul original si sa-l fixez mai bine in pozitia a 2-a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutam

Apropo despre becurile de faza lunga de la Octi2. Am impresia daca nu gresesc ca sint H4.Rog rectificare daca gresesc.

Se gasesc pe undeva prin tara becuri Hi Wattage? Adica undeva pe la 80 - 90 W ca sunt unii care te nenorocesc la ochi cu farurile lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt H1.

Se gasesc, la 100W cum ar fi becul asta de la Aspad.

Trecand peste faptul ca poti pierde garantia deoarece becul este peste puterea maxima specificata de Skoda, sigur iti vei lua injuraturi si alte alea de la tiristi si alti parteneri de trafic.

Daca-ti montezi, anunta-ma prin ce zone mergi, sa stiu sa te ocolesc. :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incredibil......nu pot scoate becul de pozitie dreapta.....mi s-a ars de la aproape 1000 de km si in sfarsit am decis sa il schimb.....dar stupoare....nu IESEEE!!!e vreo jmecherie ...stie cineva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut probleme cu becul de pozitie dreapta pe la 2000km. Dupa ce am scos farul (asta e partea usoara), m-am chinuit juma de ora sa apas pe clemele alea de plastic si sa scot becul. Pozitia de apasare e destul de incomoda. Pana la urma am folosit o surubelnita dreapta cu care apasam pe o clema apoi cu degetu mare apasam pe cealalta clema si cu degetu aratator trageam putin si de fire ca sa-l fac sa iasa in sus. Intre timp miscam stanga dreapta suportul de plastic al becului ca sa elibereze clemele. Dupa lungi chinuri si incercari am reusit sa-l fac sa iasa cu pretul unei zgarieturi la degetul mare :banghead: Am inlocuit becul cu un w5w de acelasi voltaj dar nu are aceasi stralucire ca cel din fabrica deci era indicat sa schimb si pe stanga si pe dreapta. Oricum ulterior am vazut ca becul schimbat nu pare ars dar se intunecase afara si nu mai aveam timp. Din cate am observat becul are 2 pozitii liniare in care poate sta prins. In prima pozitie se misca si e posibil acolo sa nu faca bine contact. In a doua pozitie sta fix.

Bafta si spor la treaba. Sa postezi ce ai reusit sa faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa mai incerc azi ...sper sa nu imi rup si io vre-un deget..:rolleyes:...ms pt sfaturi

:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sfarsit am reusit...cu o surubelnita dreapta f.f. mica...ms pt sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa schimb becurile luminilor de intrare de pe oblinzi, stie cineva cum se demonteaza ? tks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

scoti capacul de la oglinda si gasesti becul , e foarte usor eu am schimbat am acum leduri albe .

Ps oglinzile nu sunt monitorizate deci nu arata daca sunt arse becurile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

care a schimbat un bec pe faza scurta la octavia fara sa ajunga in service si ma poate ajuta si pe mine cu niste indicatii?

mi s-a ars becul pe dreapta fata dupa ce m-a lovit unu in trafic (unu cu maxi taxi, a zis ca el e mai mare si mai lung si s-a bagat in fata mea si m-a sterpelit, deplasandu-mi farul) si pana ajung pe 8 ianuarie in service ca sa mi-l schimbe cu totul, nu vreau sa merg fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti farul afara desuruband piulita de plastic de la el si apoi tragi de clema din coltul farului pana iese, apoi farul va culisa spre afara si ii scoti mufele.Dupa ce ai scos farul afara te descurci sa faci si restul , bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi gabriel. :icon_thumright: cum iti trimit berea? prin cargus? :) :P

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar, avem pe undeva descrisa operatiunea reala de schimb becuri?

merci

Si mie mi se par ok becurile default, insa pe ploaie e jale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce vrei sa spui prin operatiunea reala?? Cea descrisa de @gabriel(este si cea din manual) ti se pare SF?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica cum se intampla, ce apare neprevazut, ce te impiedica sa faci ca in manual...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Oameni buni, voi unde gasiti becuri P21W4 - pentru stopuri ? (in afara de shopuri online) Pe la benzinarii vad doar P21W5 :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu ce am specificat in paranteza aia ? Aspad.ro = online shop ; eu vreau alte variante. Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect!! mea culpa!! :vaidecapulmeu: In targ la vitan (corpul ala mai nou) e un magazin cu becuri philips (are tot ce gasesti si pe site)!

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tipuri de becuri pentru O2:

faza scurta: H7

faza lunga: H1

lampa ceata (proiectoare): H8

lampa pozitie fata: W5W

lampa semnalizare fata/spate: PY21W

lampa mers inapoi / stop: P21W

lampa ceata spate: P21/4W

lampa nr inmatriculare: C5W

lampa pozitie spate: P21/4W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!