Jump to content

shkoda
 Share

Postare recomandată

becurile de pe partea exterioara a stopului sunt mici si se scot pur si simplu. o sa vezi unde intra firul. tragi de el. e incredibil de usor. mi s-a ars si mie unul acum vreo luna si a durat 15 secunde sa-l schimb. si eu imi faceam griji, pentru ca stiam doar de bagheta si ma intrebam cum as putea avea acces la restul.

eu am avut bec de schimb, pentru ca am primit la masina, cand am ridicat-o, trusa de becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema s-a rezolvat. In postul meu anterior mentionasem ca am gasit un bec legat de un fir care nu stiam de unde este. Ei bine, era chiar becul cu pricina care

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu il am ciobit la colt de vreo 2 ani, daca nu mai bine.

si mi-a intrat noroi si mizerie, dar asta doar pentru ca imediat dupa ce am fost lovit nu am constatat ca s-a deplasat carcasa. am strans-o la loc cu mana si a ramas doar coltul ciobit ca dovada. am gasit cum se desface si cand o sa am timp o sa desfac, ca sa curat.

nu mai stiu unde, dar am postat si niste poze, in care se vede cum arata la mine ciobitura.

http://oempl.us/diy/article_info.php?tPath...04d157f36d814ff

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o intrebare...mufa de la far se scoate prin simpla tragere sau mai are vreo siguranta...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

are osiguranta mufa

skoda.png

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza atasata, la numarul 25 sunt cumva acele tablite care se pun pentru a limita fascicolul de lumina in partea de sus la farurile Xenon? Oare se pot comanda separat in cazul in care vreau sa pun Xenon aftermarket pe farurile de scout (proiector, cu bec H7), sau farurile acelea au deja acele tablite montate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25 parerea mea sunt geamurile de far , stie careva pot sa comand doar geamul de far? am nevioe de 2 geamuri de far ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25 parerea mea sunt geamurile de far , stie careva pot sa comand doar geamul de far? am nevioe de 2 geamuri de far ....

Incearca la reprezentanta sau la un magazin specializat. Cred ca cei de acolo o sa te lamureasca daca pot aduce doar geamul sau farul cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xpert

.....

In alta ordine de idei, cum pot schimba semnalizatorul din oglinda stanga? Unde gasesc si cat costa? Un „sofer priceput” mi-a lovit oglinda si s-a ciobit putin coltul suficient cat sa imi intre apa la spalatorie.

Multumesc!

De costat semnalizarea costa 180,96 RON la reprezentanta. Aici ai cam cum demontezi si cum montezi +explicatiile de riguare.

http://vwforum.ro/index.php?showto...51277&st=20

http://simplement.skoda.free.fr/technique/...nique-mecanique

Modificat de AlexBAC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25 parerea mea sunt geamurile de far , stie careva pot sa comand doar geamul de far? am nevioe de 2 geamuri de far ....

Sunt folii de protectie care se folosesc la masinile cu volan pe dreapta care circula pe partea dreapta sau invers ( asa mi-au spus la reprezentanta Sibiu ) Eu mi-am comandat asa ceva crezand ca sunt folii transparente de protectie pentru faruri . Foliile au fost cumparate de la reprezentanta din Ploiesti , cca 45 lei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am şi eu o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu

numai pt anumite becuri, nu vede oglinzile, plafonierele, luminile din usi de pe interior, bordul, clima, cd ....in rest ce e exterior vede tot

@ alex bac raspunsul tau este foarte bun , sa intreb la reprezentanta sau la magazin ma ducea si pe mine mintea, credeam ca stie cineva sa spuna da sau nu daca tot a pus acea poza...

O sa caut maine sa vad dar cred ca nu gasesc decat far cu totu ... daca aveti careva faruri stricate , nu vad ce anume sa se strice decat prinderea, am si eu nevoie de geamuri...

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vede lampile de la numar, probat de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi vede si nu numai mie la mai multi pt ca am pus led si imi apare , pe maxidot scris exact care bec...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut una arsa si nu s-a aprins treaba aia de-acolo. Probabil tu le inlocuiesti pe-amandoua si de-aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu

numai pt anumite becuri, nu vede oglinzile, plafonierele, luminile din usi de pe interior, bordul, clima, cd ....in rest ce e exterior vede tot

@ alex bac raspunsul tau este foarte bun , sa intreb la reprezentanta sau la magazin ma ducea si pe mine mintea, credeam ca stie cineva sa spuna da sau nu daca tot a pus acea poza...

O sa caut maine sa vad dar cred ca nu gasesc decat far cu totu ... daca aveti careva faruri stricate , nu vad ce anume sa se strice decat prinderea, am si eu nevoie de geamuri...

Păi da, la exterior mă refeream... la interior nu mă interesează!

Mulţam :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La numar da eroare de bec ars numai daca se ard ambele becuri.

Daca pui un singur bec cu LED-uri si pe celalalt nu-l schimbi (adica ramane cel original) nu vei avea eroare.

Se pot pune insa si becuri cu led-uri fara a avea eroare in bord.

post-12745-1247224985_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Gabriel...Sper ca nu te-ai suparat ..

Pana acum am avut 2 becuri arse si de fiecare data mi-a semnalizat martorul dupa care mi-a aparut scris pe maxidot care bec este si pe ce parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu , nu m-am suparat dar nu era un raspuns ce ma multumea eu vroiam sa aud ceva de genul: da se gasesc separat stiu eu ;) poate dezamagit dar suparat nu am de ce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A reusit cineva sa schimbe becuri de faza scurta fara sa demonteze farul? Stiu ca in manual este specificat ca trebuie demontat farul, dar daca fac operatiunea "ca la carte" trebuie sa ma duc la un reglaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se schimba reglajul scotand farul. Reglajul e la nivelul oglinzii, nu al farului cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai raspuns doar partial fx...deci nu poti sa schimbi becul fara sa scoti farul..treaba de max. 5 minute daca te pricepi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi daca schimbi becul sau demotezi farul sau orice altceva, daca nu umbli la reglajele de far nu ai de ce sa ii faci iarasi reglaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara! Nu stiu daca postez corect, dar am cautat (SEARCH) ceva legat de becurile din interior si n-am gasit nimic! Mi-am lasat masina la un service ... dupa 2 zile ma duc s-o iau si n-am observat pe moment... in schimb seara, dau sa aprind lumina in interior si nu merge nimic! Nici cand e usa deschisa, nici cand le apas pe cele de citit ...! Cand am luat masina haionul de la portbagaj era deschis dar nimeni n-a bagat de seama. Sa fie vreo siguranta arsa? Becurile din usa se aprind doar cele din plafon si cele din portbagaj nu! La un test facut mi-a spus ca ii apare ca si cand as fi schimbat polariatea, ceea ce e valabil doar in cazul led-urilor, iar eu nu am asa ceva!

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La numar da eroare de bec ars numai daca se ard ambele becuri.

am avut un bec la nr care cand facea cand nu facea contact pe akolo si de fiecare ma anunta ca am un bec nr spate care nu functiona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!