Jump to content

"Tank Jr." - Passat B6 4motion


Andrei_Tdi

Postare recomandată

1 minute ago, Andrei_Tdi said:

@EmilianPopPuteai sa-l vopsesti integral in negru de la bun inceput. Nu se mai vedea nimic. 

Mie imi place asa cum e :D Ornamentul vreau sa il pun ca sa il protejez 

Link către comentariu
3 hours ago, EmilianPop said:

tu o arzi 'incognito', nu ca mine :))Trebuie sa vad ce fac si eu cu ornamentul ala.. 

Pai asta a fost si ideea de la bun inceput. Sa fie cat mai aproape de conceptul de "sleeper". Ma rog, atat cat se poate. :) Acum imi pare rau ca i-am facut si tips-urile alea - desi arata bine - ca mai dau de banuit. Mai ales ca se se inegresc repejor. Trebuie sa repozitionez si ceasul de boost..:study:  Nu de alta,d ar de cand l-am pus, nu si-a mai infoiat nimeni muschii la mine cand eram primii la semafor. Nu sunt adeptul liniutelor dar momentele erau savuros de amuzante. :D  A se citi ca ma refer la masini similare sau diesel mai puternice, alti pasionati cu softuri si ceva icnredere in pedala.. altii cu Cupre, GTI-uri nici nu se oboseau sa-mi dea atentie din start!:icon_cheesygrin:

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
1 hour ago, Andrei_Tdi said:

Pai asta a fost si ideea de la bun inceput. Sa fie cat mai aproape de conceptul de "sleeper". Ma rog, atat cat se poate. :) Acum imi pare rau ca i-am facut si tips-urile alea - desi arata bine - ca mai dau de banuit. Mai ales ca se se inegresc repejor. Trebuie sa repozitionez si ceasul de boost..:study:  Nu de alta,d ar de cand l-am pus, nu si-a mai infoiat nimeni muschii la mine cand eram primii la semafor. Nu sunt adeptul liniutelor dar momentele erau savuros de amuzante. :D  A se citi ca ma refer la masini similare sau diesel mai puternice, alti pasionati cu softuri si ceva icnredere in pedala.. altii cu Cupre, GTI-uri nici nu se oboseau sa-mi dea atentie din start!:icon_cheesygrin:

I know the feeling :D 

Link către comentariu

@EmilianPop Sper ca te referi la partea cu incordatul muschilor de catre co-participantii la trafic si nu la  cea cu subtilitatea/sleeper look-ul ! :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
1 minute ago, Andrei_Tdi said:

@EmilianPop Sper ca te referi la partea cu incordatul muschilor de catre co-participantii la trafic si nu la  cea cu subtilitatea/sleeper look-ul ! :icon_cheesygrin:

Dada :)) Si sa stii ca cu toate astea, sunt destui care se limiteaza la faptul 'ah, e o Skoda.. Ce poate fi de ea?' :)) 

Link către comentariu

Gata si distributiiaaa. Claxon nu gasesc decat pe original si dureaza cateva zile. Asta e.. o mai ardem a la clovn cateva zile. :icon_dwarf:

Abia astept un drum sa vad si eu cum se misca masina.:icon_bounce: De ieri, pe oriunde am apucat sa merg, numai bara la bara a fost. Parca imi facea soarta-n ciuda! 

:nono: "Nu , nuuu..! N-ai voie sa vezi cum merge! Nuu nuuuu!"

Link către comentariu

Parca ziceai ca nu se vede intercoolerul.. Dar daca si o pisica se prinde ca ceva nu e stock acolo, atunci nu e sleeper :)) 

Link către comentariu

:)) Caterinca! Eu ma apucasem sa scriu un comment, nu m-am prins care e faza. Dupa aia am inteles aluzia cu pisica. Buna. Buna asta! :D 

Acum vizualizez si eu bascalia cu matza care inspecteaza pe acolo.. "What you have there, hhmmm?!:sly:

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu

Astazi am avut ocazia sa ma joc putin cu masina. Am facut un drum pana la Pitesti si imprejurimi, mostly A1. Desi conditiile nu prea ideale (foarte cald iar), 2 persoane, Ac on si geam deschis ca fumam in acelasi timp(se aude pe funal vajaiala) :D  rezervor aproape plin si portbagajul plin de chestii de dus "la tara" :)) pot sa zic ca masina raspunde mai bine si trage mai bine ca niciodata. Insa, uneori, FMIC-ul (desi se simte din plin) este si el depasit de situatie. Ori asta, ori catalizatorul incins ma injura de mama. Nu am apucat sa fac prea multe filmari, il inteleg acum pe @EmilianPop cand spunea ca e greu sa filmezi si sa conduci in acelasi timp. Asta plus un accident cu un tir rasturnat (cum rahat te rastorni la 7 dimineata, singur pe un drum cu sens unic, drept si cu aproape 3 benzi NU STIU) care a stricat weekendul tuturor care aveau sa treaca pe A1 catre Pitesti. Era coada de 5 km.. 

Asa cum v-am zis, uitandu-ma si eu pe video chiar nu pare spectaculos. Comparand cu unele de fwd cu soft pe turbo stock. Insa, in masina se simte foarte ok. Ai putere mereu. Si in conditii mai bune (testat azinoapte dar nu mi-a dat in minte sa si filmez) e chiar impresionanta. Cel putin fata de setup-ul anterior si pentru mine, in general. Ce am incercat de mai multe ori, dar am filmat doar 1 data, a fost repriza 80-120 in treapta 4. In medie, ams cos cam 4.5. Cred ca la gol si noaptea pe racoare, se poate ceva mai bine. 

Am asadar 3 filmulete. Intr-unul m-au trollat aia cu radio-ul. Am realizat abia cand am vazut si eu ce am filmat. "Normal, arat si eu la baietii astia ceva si trebuie sa ma fac de rahat.. dar asta e, life goes on. Si de fel imi place si bascalia :D "  Va las pe voi sa identificati care dintre ele e cel cu..surprize. 

 

 

Si da, am un telefon cam de rahat... :))

Si partea cea mai buna dupa toate astea: 

IMG_20160723_095456.jpgIMG_20160723_095548.jpg

 

 

Pentru ultimii 800 km, facuti 100% in Bucuresti, urban. In carte am declarat 8.7%. :D 

Pentru escapada de azi, am avut 7.3 la dus - cu toate testele - si 6.3 la intors, mers normal - 110-140 pe ceas. 

Nu e rau pentru Tankenstein..

 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu

Eu ti-am zis :))  Legat de video, exact la fel și la mine.  Nu pare spectaculos,  dar în realitate se simte bine. Ar trebui sa luam un ELM 327 și sa măsurăm timpii calumea. :D  

Legat de FMIC, la ce te referi exact când zici ca e depășit de situatie? 

P. S.  Tre sa fac și eu unul cu top speed..  N-am avut ocazia :D Cu stage 1, mergea 230-235 pe ac.  Sunt curios acum :D

 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Fuge destul de bine ( in a doua filmare se vede cel mai bine ) :D tura viitoare pune persoana din dreapta sa filmeze.

Catalizatoru daca e infundat sau partial infundat mai mult face rau...

Link către comentariu

@EmilianPop  Mai, de top speed nu stiu nimic, nu am incercat. Nici nu ma intereseaza sa fiu sincer. Nu i-am dat mai mult decat ce se vede in video-uri. La partea cu FMIC-ul ziceam ca uneori dupa ceva talpi sau chair si dupa mers constant, nu raspunde la fel de bine. Banuiam ca ar fi fmic-ul, ca nu si-ar face treaba asa cum ma asteptam. Dar de fapt, mai mult ca sigur, asa cum spunea si @~LauR~, problema cred ca este de la catalizator care este inca pe masina. Se incinge. De infundat nu stiu ce sa zic. Am avut la un moment dat un soft cu prea mult fum si poate atunci mi-a bagat la "pusculita". Habar nu am. Eu sunt multumit si asa, desi faptul ca stiu ca ar putea sa mearga mereu f bine, ma cam face sa ma gandesc sa fac si evacuarea. :D Dar nu vreau zgomote, huruieli si vibratii care nu sunt necesare in interior.. 

O sa mai fac niste video-uri cand o sa am ocazia. Vreau sa incerc noaptea pe racoare data viitoare. :) 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu

Dai jos catalizatoru, pui teava la loc si pastrezi finala stock, asa am facut eu si NU am zgomote, huruieli si ce mai este :))nici eu NU sunt adeptu lor.

Link către comentariu

GOOD! Will do that cand voi avea timp si finainte disponibile. :icon_cheesygrin:

Pana dupa concediu ma opresc aici. Altfel, intru-n razboi cu doamna ca sparg banii de vacanta. :rolleyes: :argue: 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Laurentiu_LWR
On 7/18/2016 at 3:55 PM, Andrei_Tdi said:

P.s. Rog si eu frumos un coleg moderator daca poate sa modifice numele topicului in ceva mai simplu si de actualitate. Multumesc anticipat!

Si vrei sa ghicim noi un nume ?:)

Link către comentariu
22 hours ago, Andrei_Tdi said:

Pana dupa concediu ma opresc aici. Altfel, intru-n razboi cu doamna ca sparg banii de vacanta. :rolleyes: :argue: 

Stiu cum e :)) Si pe mine ma bate la cap ca de ce mi-a trebuit cai mai multi :)) 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

@Laurentiu_LWR Nu nu. Eu am lansat o "undita", ramanea sa fac propunerea cand raspundea cineva/se oferea sa ma ajute. :) 

Ma gandeam la ceva de genul:  "Tank Jr." - Passat-ul meu 4motion  

Sunt deschis si altor propuneri :) 

Multumesc Laurentiu! 

@EmilianPop  Asa a fost la mine cu intercooler-ul. Ca ce-mi trebuie, ca cum, ca de ce? M-am straduit eu sa-i explic - moment a la James May asa - pana cand mi-am dat seama ca nu merge, am lasat sa se raceasca problema si apoi i-am zis ca s-a stricat. JOB DONE! :)) Si apoi m-am facut ca par foarte surprins ca acel intercooler nou mi-a dat si aproape 20 de cai in plus si ca au fost cei mai bine cheltuiti bani ever! 

Acum, cu evacuarea e mai greu, femeile sunt foarte perceptibile/susceptibile la sunete noi si mai ales vibratii. Inca o coc.. :study::ninja:

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
6 minutes ago, Andrei_Tdi said:

 

@EmilianPop  Asa a fost la mine cu intercooler-ul. Ca ce-mi trebuie, ca cum, ca de ce? M-am straduit eu sa-i explic - moment a la James May asa - pana cand mi-am dat seama ca nu merge, am lasat sa se raceasca problema si apoi i-am zis ca s-a stricat. JOB DONE! :)) Si apoi m-am facut ca par foarte surprins ca acel intercooler nou mi-a dat si aproape 20 de cai in plus si ca au fost cei mai bine cheltuiti bani ever! 

Acum, cu evacuarea e mai greu, femeile sunt foarte perceptibile/susceptibile la sunete noi si mai ales vibratii. Inca o coc.. :study::ninja:

Spune-i ca tii infundat catalizatorul si ca face mult rau masinii daca nu il dai jos. Si ca risti sa ai probleme mai mari pe viitor daca nu o rezolvi. Asa cu cat off, e mai bine pentru motor.  :)) 

Link către comentariu

Worth a try.. :D Insa, tot in septembrie. Pana atunci nu ma mai joc cu focul. 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Gandeste-te la un nume pana mai pe seara...ce vrei aia iti scriu...nu am ce propune...e topicul tau :)

Link către comentariu

Un intercooler nu iti da cai in plus, doar ca ii permite motorului sa mentina puterea normala pentru o perioada mai lunga, racind mai bine (cel vechi nu racea in timp util si implicit motorul era limitat treptat). 

De castigat poate ai castigat dupa resoftare, fiind loc de racire mai buna, a permis un soft mai puternic.

Link către comentariu

@bubu182 Man, teoria o stiu si eu. Chiar si practica. Relatarea de sus era una ironica, in gluma, fiind o "gogoasa" vanduta prietenei. :) 

Link către comentariu

My bad, citisem printre randuri :))

La urmatoarea intalnire dam o tura fiecare cu masina celuilalt, acum am uitat / n-am mai apucat ;)

Link către comentariu
  • cristi511 locked şi unlocked this topic
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!