Jump to content

Schimbare Filtru Dezumidificare


Gabi46
 Share

Postare recomandată

De ce vrei sa-l schimbi? A stat instalatia de AC mai mult timp deschisa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a stricat compresorul si a dat span in instalatie. Iar mecanicii mi-au recomandat sa il schimb, in pllus de un an nu mai am freon in instalatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai un dop de plastic pe radiator, acolo e filtrul \

Daca a avut mult span, mai bine schimbi radiatorul cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat spam am in instalatie. Dar eu vreau sa spal instalatia, si sa inlocuiesc filtrul uscator. Oare nu e de ajuns?

O sa caut dopul de plastic, dar tare imi e ca la modelul meu de radiator filtrul uscator nu se schimba separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Este si la tine separat. kitul - original- e cu tot cu garnituri, suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca exista filtru de cumparat separat, dar oare cel after market pe care doresc sa il achizitionez are suruburi, garnituri si tot ce ii trebuie?

oricum pana la ora asta inca astept recomandarea, sa schimb radiatorul cu totul, sau sa schimb doar filtru uscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

"dar tare imi e ca la modelul meu de radiator filtrul uscator nu se schimba separat." - de aici reiesea ca nu stii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu si nu este greu, este prins in trei parti ,sus, jos si lateral iti trebuie imbusuri si o cheie, partea urata este ca o sa te chinui mult deoarece este spatiu stramt si inaccesibil. Dupa ce il dai jos sa ai grija da cureti cu alcool adica sa degresezi imbinarile ce vin in filtru uscator. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuneti-mi , daca instalatia o reumplu (are niste ani..)  , trebuie scimbat si filtrul dezumidificator? merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, 

Am o problema cu instalatia mea de aer conditionat... si anume: in toamna anului 2014 mi-a curs niste ulei din dreptul acelui filtru uscator de la instalatia de AC si de atunci nu mai merge deloc aerul conditionat, nici nu cupleaza compresorul (probabil am pierdut tot freonul si presiunea din instalatie)

Dar eu va intreb:  trece ulei prin acea zona ? Conductele care intra si ies din acel filtru au garnituri si e posibil sa se uzeze cele existente? De unde a venit acel ulei ? (avand in vedere ca in zona filtrului e radiatorul si bidonul de lichid de parbriz)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul este din instalatia de AC, exista si ulei acolo, pentru ungerea compresorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce s-a scurs uleiul in acea zona ? sunt garnituri acolo unde intra conductele in acel filtru uscator ? 


Dar de ce s-a scurs uleiul in acea zona ? sunt garnituri acolo unde intra conductele in acel filtru uscator ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GArnituri sau teava sparta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un update: Am facut o verificare la instalatia de AC si s-a descoperit ca iese freonul pe la conducta metalica de sub filtrul uscator.

 

Avand in vedere pozitia ei acolo, pana nu desfac nu pot sa stiu daca e problema de la conducta, garnituri sau filtru.

 

Acum intreb: cum se scoate acea conducta din filtrul uscator? Am scos acel surub cu cap inbus si am tras de conducta in toate directiile si nu a vrut sa iasa sub nici o forma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
mircea_0072002

Salut.

Am aceeasi problema cu instalatia la AC, imi scapa pe sub filtrul uscator. Se gasesc de cumparat garnituri? Sau e doar etansare metal pe metal?

Modificat de mircea_0072002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mircea_0072002

 

Inca nu am reparat problema cu filtrul uscator sau teava de sub el sau garniturile de etansietate (daca sunt)... Am intrebat de un nene aici in BV care stie sa repare asta, dar nu a vrut sa imi zica care ar fi problema (vezi doamne ca imi spune si o repar singur si el nu isi mai castiga painea)...deci pana la urma ma voi duce la el sa imi rezolve problema. Si ca pret informativ, el a zis 200 lei :)

 

Tu intre timp ai rezolvat problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200 lei am platit si eu saptamana trecuta pentru inlocuire filtru uscator. 100 filtru si 100 manopera(recuperat freon si reintrodus freon)

Dupa care, fiindca tot nu functiona clima, am mai dat 300 lei pe un compresor second si 100 manopera inlocuit compresor cu aceeasi treaba(recuperat freon si reintrodus freon)

Rezultatul e ok, nu este ca si cand era virgina, dar, face frig(compresorul second e de pe o masina din 2002 iar al meu era din 2001)

Toate cele bune

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
georgemarcu53

Buna ziua.

Am achizitionat un sharan la care nu mergea ac-ul.

Am mers la un service si dupa ce a verificat instalatia, lucratorul respectiv a spus ca nu vede vreo pierdere de presiune la proba facuta si ca trebuie incarcata instaletia.

A functionat pentru scurt timp.

Acum o luna merg la un alt service si gaseste pierderea pe linga capacul filtrului uscator.

Mecanicul a spus ca trebuie inlocuit radiatorul deoarece la inlocuirea fitrului, capacul chiar daca este inlocuit cu nou si oringurile tot noi  tot nu va  etansa.

Ma intreb de ce se recomanda inlocuirea filtrului la o anumita perioada si nu radiatorul ,daca tot nu etanseaza capacul chiar daca e nou si se inlocuiesc si oringurile?

Are cineva vreo recomandare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am ajuns ajuns recent la concluzia ca trebuie sa schimb electrovalva dar intre timp mi-am dat seama ca trebuie verificata instalatia mai bine si am descoperit,intr-adevar, pierderi pe la filtrul asta de tot il pomeniti

https://drive.google.com/file/d/0B6yx77rEBokJaVVremtUX2FFaGs/view?usp=sharing

 

Am si eu niste intrebari:

Ce imbus imi trebuie acolo? Unul de 10 e mic, nu stiu ce vine acolo si mi-ar trebui marimea exacta.

Daca il desfac,iese doar chestiunea de plastic sau iese cu tot cu saiba aia de metal? 

De unde stiu ce filtru imi trebuie ca nu se mai vede scrisul de pe radiator mai deloc :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!