Jump to content

Ciobituri Vopsea Ruginite


GunX
 Share

Postare recomandată

Am destul de multe ciobituri mici pe botul masinii, de la pietre sarite la drum lung (masinuta mea a facut saraca toata Europa in lung si-n lat). Nu m-am ingrijorat initial, pentru ca am vazut ca practic in toate tarile cu apa calde permanenta si autostrazi de viteza, nu exista masina rulata fara asa ceva, indiferent de marca.

Problema este ca in doua puncte, a aparut rugina, semn ca nu a sarit doar vopseaua pana la grund ca in celelalte locuri, ci s-a ajuns chiar la tabla cruda.

1a. Cat de grav este si ce as putea sa fac? Exista alta metoda in afara de revopsire integrala capota?

1b. Daca o las asa se umfla sau nu are cum sa se agraveze? Daca se agraveaza, cam in cat timp?

1c. Merita reparatia? Nici sa o vopsesc toata si a doua zi sa apara alte portiuni la fel nu am chef...

2. Cum este cu garantia la tabla/vopsea, daca masina a fost cumparata second hand? Sau asa ceva nu este acoperit? E posibil sa te arunci la acordat garantie cu anii la caroserie, dar numai daca nu circuli cu masina pe autostrazi?

Multumesc

P.S. O sa pun poze cat de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai de ce sa iti faci griji. Ceea ce vezi tu acolo este o oxidare usoara, nicidecum rugina. Tabla este tratata sa reziste 12-13 ani la rugina. Singurul remediu este revopsirea capotei motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

tabla este complet galvanizata , este garantata 12 ani pina la perforare asa scrie in carte,deci nici o problema.

deci revopseste capota

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Estetic nu ma deranjeaza, imi faceam problema doar de rugina. Daca voi ziceti ca nu este...mie tot imi vine sa zic ca e! Se vede clar si diferenta/granita unde a sarit doar pana la grund si unde a ajuns pana la fier.

post-19790-1218971062_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mai am pe aripile fata 2-3 puncte din astea.Daca stergi bine cu solutie speciala (feruginol) se vede tabla normal dupa care se oxideaza iarasi dupa o vreme.. :P

Eu zic sa nu iti faci griji...si la drumurile noastre azi repari si maine apar iarasi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc ferunginol? Dupa ce stergi, nu se poate acoperi si cu un lac, ceva, sa nu se mai oxideze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GunX, incearca la un magazin cu lacuri si vopsele chiar si la Praktiker.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi place ce vad in poza. Eu nu am (inca) "bucurii" de astea pe masina, e atinsa insa e alb acolo sau gri deschis. In nici un caz ruginiu. Sigur nu e tabla chioara acolo, netratata? Unde au aparut astea pe bot, mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu detin 3-4 astfel de "chiciuri" pe capota....

interesat direct de o rezolvare .. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi place ce vad in poza. Eu nu am (inca) "bucurii" de astea pe masina, e atinsa insa e alb acolo sau gri deschis. In nici un caz ruginiu. Sigur nu e tabla chioara acolo, netratata? Unde au aparut astea pe bot, mai exact?

La tine se vede fullerul, la el a trecut de fuller si a ajuns la tabla, insa tot nu e problema. Cum am spus si mai sus, tabla e tratata pentru minim 12 ani anti-rugina.

@diabboliq rezolvarea, cum am spus si mai sus este vopsirea capotei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Protectia contra ruginei respectiv galvanizarea inseamna aplicarea unui strat anti-coroziv pe tabla. Nu inteleg unde e contradictia in termeni sau imposibilitatea cazului in care acel "tratament anti-rugina 12 ani samd" exista, dar stratul protector a fost strapuns.

Am o groaza de ciobituri (tot pe botul masinii) la care protectia inca exista si nu imi fac nici o grija despre ele, din cauza ca arata asa :

Rugina nu a aparut decat in doua locuri, unde piatra sarita probabil a avut viteza/forta mult mai mare. Masina a vazut regim de viteza de croaziera 180-200km/h prin Germania pe autostrada, deci poate in conditii Ro exista sansa sa nu patiti niciodata asa ceva...

post-19790-1219019801_thumb.jpg

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau se poate lua un kit corector de vopsea de la orice dealer (dupa codul masinii) iar chestiile de genul ala de curata usor cu o perita mica metalica ce vine cu kitul

sa da cu pensonul din dotare si se poate adauga si lacul protector (care si ala are pensonul lui).

efectul este destul de bun (conteaza doar decolorarea vopselei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GunX, e intr-adevar rugina ce ai tu acolo.

Trebuie tratat asa:

1. Smirghel de 400, 800 (decupezi si lipesti pe un creion cu guma, dupa care smirgheluiesti cu guma pe care e lipit smirghelul)

2. Feruginol (de la Bricostore, de ex) - protejeaza zona adiacenta pt a nu ataca vopseaua

2. Spalat cu apa distilata

3. Uscat cu carpa curata

4. GRUND anticoroziv (pt ca vopseaua nu merge aplicata direct pe tabla). Recomand minim 2 straturi

------------------------------------

aici, te poti opri - problema e rezolvata a ramas doar partea estetica a mai ramas

-----------------------------------

5. Vopsea (poti lua cate 50ml la culoare) - 2 straturi, dat cu scobitoarea

6. Smirghel de 2000 sau 2500 (PM pt sursa)

7. Polish abraziv mediu

8. Polish fin

9. Ceara.

Multa munca, dar partea de rugina tb rezolvata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca am experienta zero, doua maini stangi sau o groaza acuta de asemenea operatiuni?

O sa incerc la service, thx anyway.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa cred ca e rugina deja acolo :( Am avut Fiat Punto din 1994 cu ciobitura pana la tabla si asa a ramas (gri, fara rugina) 5 ani pana am vandut masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai casco fao pe casco si nu te complica cu alte chesti e cel mai sigur si dupa cum ai spus si tu ca nu ai experienta du masina la un tinichigiu ca e sarita vopseaua cel mai sa vopseasca in totalitate capota

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: Eu as lasa-o asa. Cand vei vrea sa vinzi masina va trebui sa dai explicatii credibile sa justifici revopsirea capotei... lumea va crede ca a fost lovita :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost la o tinichigerie/vopsitorie Skoda unde mi-au curatat cu un colt de smirghel rugina si au "punctat" cu vopsea suprafetele respective. Tipul de acolo mi-a spus insa ca oricum, daca nu faceam asta, rugina nu pleca, nu se umfla si nici nu se intindea mai mult decat era acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

GunX si eu am aceleasi probleme,mai ales ca masina are si 12 ani,dar am preferat momentan,pana am sa ajung in service sa vopsesc capota,sa aplic un corector de vopsea(grund,vopsea,lac).Solutia nu e cea mai fericita,vazundu-se cam urat,dar macar nu se va extinde rugina.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la Sonax o solutie pentru tratarea ruginei, insa nu am dat pe capota (inca) desi am si eu puncte albe destule... traiasca criblura si reparatiile drumurilor, dar mai ales idiotii care circula cu peste 30kmh pe criblura!

Am dat pe un colt de usa, si pe esapament, este un tratament si o protectie eficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punctele albe nu trebuie tratate, alea nu prezinta si nici nu vor dezvolta rugina. Doar estetic pot fi tratate cu creion corector comandat la Skoda dupa codul de culoare al masinii.

Aici e vorba de puncte unde si grundul a fost strapuns si s-a ajuns la tabla care s-a "maronit" de rugina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt de acord, doar am amintit de puncte albe, eu am dat pe esapament, unde deja se ,,maroneste" si pe un colt de usa unde e rugina. bineinteles, am curatat rugina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu aceeasi problema cu cateva ciobituri pe aripa fata, astazi am fost pe la service cu o problema la cutie si i-am intrebat daca exista ceva pt repararea punctelor de pietre, mi-au zis ca de la producator exista ceva o vopsea cu aplicator gen oja si un spray care se comanda pe codul de culoare al masini. Pretul informativ a fost 60ron tip oja si 70 ron spray. Am sa va spun cat m-a costat exaxt cand ajunge deoarece mi-au zis ca nu stiu cat costa ca nu a mai comandat nimeni. Sper ca v-am fost de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ai luat pana la urma vopseaua de la dealer? Sa pui pe forum dupa ce o folosesti pt ca si eu am aceeasi problema. Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat pana la urma vopseaua de la dealer? Sa pui pe forum dupa ce o folosesti pt ca si eu am aceeasi problema. Multam

Inca nu, i-am sunat dupa 3 zile si au zis ca inca nu a ajuns, sa ii mai sun in 2 zile.... au venit sarbatorile.... Am sa ii mai sun maine sa vad daca s-a schimbat ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!