Jump to content

Carlig Remorcare Vw Passat


ovidiuboss
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, DjMc said:

scoti grila de sub semnalizare din dreapta si acolo

Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabrieladrian.miron

Salutare. am pus eu la a mea carlig de passat 98-99. a mers montat fara adaptari. unde am avut probleme: sasiul are 3 gauri de fiecare parte, 2 cu piulite sudate  si una fara. carligul montat a nimerit doar pe 2 piulite, de o parte si de alta. la celelalte 2 am pus saiba si piulita. instalatia electrica am facut-o simplu legand in paralel. eu am dat si stopurile jos desi nu trebuia. am gasit in partea dreapta sub stop 1,5 l apa. in lonjeroane si pe interior la aripi am gasit ceara solida.

20170427_141245.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut.Ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns?

Carlig de vw passat variant(2002) merge pe un vw passat variant 4motion an 2002?Am citit posturile anterioare si zicea cineva ca nu merge numai cu modificari.

Asa este?Ce fel de modificari?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
ichimcornel

Are careva schema electrica pentru montajul oem? Am priza montata si trase fire din stopuri,dar as vrea sa iau un calculator sa o fac ca din fabrica.

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

O intrebare pt cei care stiu : carligul de passat 98 potriveste la passat 2004 ???

Teoretic ar trebui sa potriveasca din cate stiu eu ,dar as vrea sa fiu sigur inainte sa-l comand.

L.E. Raspunsul este pe pagina cealalta .

Se poate sterge daca incurca .

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Saptamana asta as vrea sa-mi montez si eu carligul dar nu stiu ce suruburi trebuie pt el, ma puteti ajuta careva cu aceasta informatie ? Ma refer la suruburile cu care se prinde suportul carligului pe sasiu.

Mentionez ca ,carligul e OEM din dezmembrari avand cui detasabil !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa cauti pe realoem.me acolo gasesti coduri la piesele oem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. cum trebuie legate firele de la carlig la triple? 

Modificat de Gryfy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gryfy ai instalatie originala sau AM ? Citeste cateva pagini in spate ca e descris ce si cum !

Referitor la suruburile de prindere a carligului pe masina imi raspund tot eu : e nevoie de 2 suruburi M10×100 si 2 suruburi M10×110 plus 6 saibe mari , 2 saibe Grover si 2 piulite pt suruburile M10×110 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma termina psihic faza cu anulatul senzorilor de parcare cand cuplezi remorca. Switchu din priza ii pentru ceata,fara 2 relee nu imi pot da seama cum sa fac sa se opreasca senzorii de parcare cand cuplez remorca. Am verificat pe firul care vine de la calculatorul senzorilor si pe acel fir am 12v de la punerea contactului,eu stiind ca trebuie sa leg o masa(-) acolo, deci pica. Inafara de varianta cu 2 relee sau un releu cu contacte duble, nu imi dai seama cum se poate face. Daca stie careva si vrea sa ma ajute,platesc cu o bere fara alcool  :-)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cam din primavara am montat si eu carligul de remorcare OEM, luat din dezmembrari cu toata instalatia electrica , doar ca era de pe o masina din 98 cred si a mea e 2004. Deci era plug and play cu toate mufele, conectare la stopuri. Dupa conectare am constatat ca nu functioneaza cum trebuie . Ideea e ca pe instalatia lui am mai gasit si o cutie albastra si o mufa rotunda cu un fir maro - masa ma gandesc eu (nush pt ce sunt). Am studiat putin culorile firelor din mufa stop a masinii si cele de pe instalatia carligului, constatand ca ordinea culorilor la fire in cele doua mufe nu e la fel, le-am aranjat sa fie la fel ( deocamdata cele de la stop st ) si acum imi merg ok stopurile spate doar ca la priza de la carlig, tot nu e bine, nu vin toate comenzile ci doar cateva. Sa fie de vina diferenta de ani sau cutia albastra cu mufa amintite mai sus, care nu au niciun cod pe ele si nici nu stiu ce fac ?Mentinez ca am senzori parcare OEM si nici acestia nu decupleaza la conectarea remorcii. Atasez niste poze cu mufa si cutiuta respectiva in speranta ca ma puteti lumina cu privire la rolul lor.

20191013_130204.jpg

20191013_130258.jpg

Modificat de terminatoru
Atasare poze
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care modul ? Cel pt senzorii de parcare ?

@F l o r i n unde ai postat la pag 2 legaturile pt priza cu 7 pini, am observat o "lipsa" zic eu : nu este pin dedicat pt marsarier ?

Azi am refacut legaturile si pt stopul dreapta . Acum cu instalatia carligului conectata la stopurile masinii, acestea functioneaza ok, dar la priza carligului in continuare nu functioneaza toate !! Acea cutiuta albastra cred ca e ceva releu , iar mufa postata mai sus vad ca are 2 fire, un rosu care cred ca tre sa fie + si un maro care ma gandesc ca e masa. Sa fie oare necesara conectarea ei pt ca priza carligului sa functioneze corect ??? Poze cu ce e in cutiuta allbastra, mufa cu fire rosu+ maro si conectarea la stopuri .

20191013_194922.jpg

20191013_195018.jpg

20191013_184254.jpg

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentare i-ai dat modulului ?

 

Eu nu inteleg ce este cu acel modul, deoarece, la B4 si B5 nu este nevoie de modul pentru remorca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza se vede ca in mufa modulului merge un fir maro, care cred ca e masa,(dar nu stiu de unde se alimenteaza) si am un fir rosu (banuiesc ca e "+") care nu e legat niciunde . Unde ar trebui sa-l leg acest plus, la plus contact cumva si sa-i pun o siguranta in panou ? Am tot cautat schema electrica a carligului dar n-am gasit niciunde pe net .

Asta e mufa ce intra in modul.

20191013_184020.jpg

Cautand pe net si prin tel vechi am gasit codul carligului iar dupa acest cod am gasit 3 coduri  pt instalatia lui electrica, doar ca nu stiu unde sa ma uit sa vad daca e explicata cumva schema de conectare, in ETKA cumva ???

Screenshot_20191014-154628_Chrome.jpg

20180920_210724.jpg

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Innebunesc deja !!? Modulul respectiv( foloseste la semnalizare cred ) l-am alimentat temporar cu un "+" din mufa stopului stanga si toate functioneaza ok, cand verific in mufa cu 13 pini totul e ok, dar cand i-am pus adaptorul de la 13 la 7 pini se amesteca toate, sa nu mai zic cum e cand conectez remorca, am doar pozitie nr buna, in rest sunt varza toate.

Acum ce am facut eu : am aliniat culorile/pinii din mufa de pe instalatia carligului cu cele din mufa masinii, ce vine la stopuri si nu cred ca am facut bine. Maine redesfac tot si o iau de la zero dupa schema asta care pare a fi buna pt instalatia carligului meu.

Screenshot_20191014-163100_Drive.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Umpic de ajutor daca se pricepe cineva. Ma dispera deja instalatia asta.

In mufa carligului, cea cu 13 pini imi vin toate ok in schimb cand conectez adaptorul de la 13 la 7 pini pt a conecta remorca , nimic nu mai e bine. Mentionez ca am incercat 2 adaptoare si la fel face. E posibil sa fie de vina acel releu, sa fie defect ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Baga adaptorul in priza de la masina(cred ca trebuie rasucit cumva;acum iti zic din amintiri)

2.Verifica daca iti vin toate comenzile pe adaptorul cu 7 pini.Daca nu,ceva nu e in regula la masina(ma refer la pozitionarea firelor de la masina in mufa cu 13 pini),si atunci:

3.Bagi cupla remorcii in adaptorul cu 7,asta il bagi in mufa cu 13 a masinii si legi in mufa masinii acolo unde trebuie.Adica dai drumul la semnal stg si verifici la care din cei 13 pini semnalizeaza si remorca(tot stg).

4.Repeti procedura cu toate comenzile.

Eu am avut carlig original montat de neamt,am cumparat adaptor de la 13 la 7 si n-am avut probleme la montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vrei sa ne pui codul modulului.....

Ti-am mai spus ca pe masina ta nu este nevoie de modul... dar te incapatanezi sa pui ceva ce nu e pentru masina ta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pt rasp tarziu, dar am fost fff ocupat, daaar... am rezolvat problema si am si folosit carligul , la tractarea remorcii.

Le luam pe rand :

1. Se pare ca problema a fost la stopurile remorcii,care este relativ noua (aprilie 2019 si nici prea circulata) mai exact la masa din ele care e comuna, inca pe dr spate mai face figuri la pozitie si frana, dar nu tot timpul. Instalatia carligului , cea cu 13 pini am probat-o pe o remorca cu 13 pini si totul functioneaza. Am depistat problema conectand remorca la o alta masina care stiam sigur ca are instalatia carligului ok.

2. Acea cutiuta albastra este un modul/releu din instalatia carligului care este Westfalia si e detasabil cu cheita. La o cautare pe "goagle" dupa codul gasit pe placuta carligului am gasit ca e Westfalia si sigur are acel modul/releu in instalatia lui, care daca nu e alimentat corect , nu functioneaza instalatia corect. Pe cutiuta mea nu e vizibil niciun cod, probabil s-a sters in timp, dar am atasat si o poza unde se vede codul de pe ea si pe net am vazut-o prezenta la mai multe marci auto.

3. Mufa din poza de mai sus este destinata alimentarii pinilor din mufa cu 13 pini dedicati alimentarii unei rulote, de aceea au si firele cu sectiune mai mare.

Poze elocvente mai jos :

Screenshot_20191014-160440_Chrome.jpg

Screenshot_20191014-161035_Chrome.jpg

4. Avand senzorii de parcare OEM, mai ramane sa vad unde trebuie sa conectez acel fir pt a se anula senzorii in momentul cand conectez remorca la masina. Orice sfat e binevenit !!!

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe pinul 5 din mufa cu 16 pini de la unitatea de senzori trebuie sa vina masa de la switchul de pe cupla de remorca, atunci cand este bagata mufa.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

Am un passat B5.5 berlina tractiune fata si vreau sa montez un carlig de tractare de la un passat B5.5 4x4. Diferenta intre ele consta in "inaltimea" lonjeroanelor, la FWD fiind de 7.5cm, iar la 4x4 fiind 4cm.   Doresc sa pun niste distantiere  carligului meu(a carui bara are 4cm inaltime) pentru a ajunge la dimensiunea de 7.5cm, atat cat are lonjeronul.

Intrebarea este, cum trebuie sa montez distantierii, sub bara, deasupra ei sau impartit in mod egal(1,75 sub si 1,75 deasupra) ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce te complici tu cu "distantiere" sa stai mereu cu grija si atentie ca poate ceda oricand tractezi ceva si NU cauti instalatia OEM a modelului tau?
Gandeste-te ca atunci cand tractezi ceva in panta sau pe franare...acele "distantiere" pot ceda oricand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Înălțimea lonjeroanelor..."

Pune o poză să vedem exact și apoi detaliem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, mariuscbn said:

De ce te complici tu cu "distantiere" sa stai mereu cu grija si atentie ca poate ceda oricand tractezi ceva si NU cauti instalatia OEM a modelului tau?
Gandeste-te ca atunci cand tractezi ceva in panta sau pe franare...acele "distantiere" pot ceda oricand!

Carligul asta este demontabil si cu priza cu 13 pini, asta este motivul pt care l-am ales.  Miercuri am nevoie de el si nu am timp sa caut altul.

14 hours ago, docalucian said:

"Înălțimea lonjeroanelor..."

Pune o poză să vedem exact și apoi detaliem

Am pus o poza care sa explice ce am vrut sa spun cu "inaltimea lonjeroanelor"gyht.thumb.jpg.c6e9c4d7167cab7f51854c061f11840c.jpg.

 

L-am montat cu distantieri deasupra barei care intra in lonjeron, dar atinge putin in bara de plastic, in zona unde se prinde fusta.. Daca l-as ridica cu 1,5- 2 cm sigur nu ar mai atinge. O sa vad pe parcurs, cand o sa mai am timp sa il dau jos. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!