Jump to content

Carlig Remorcare Vw Passat


ovidiuboss
 Share

Postare recomandată

cei de la dezmembrari sunt prea ocupati sa raspunda la intrebari de genul asta:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Identifica modelul si cauta pe Ebay.

La dezmembrari, in cele mai multe cazuri, vand tot sistemul - si asa e normal, ca nu mai au ce face cu restul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Gata, am gasit in ROMANICA, a fost greu, multe ore de stat pe net dar important este ca s-a gasit doar cuiul si l-a un pret omenesc. Bina ca mai exista si OAMENI :icon_thumleft:. Sanatate tuturor ! ;)

Identifica modelul si cauta pe Ebay.

La dezmembrari, in cele mai multe cazuri, vand tot sistemul - si asa e normal, ca nu mai au ce face cu restul....

Eu se pare ca am avut ghinion cu cei de la dezmembrari, lasau impresia ca nu au nevoie de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sunt posesorul unui carlig de remorcare sh,identic cu cel postat de arhivistu in postul 32,dar nu am cele doua module pt instalatia electrica,si am doua prize .Pe instalatia primei prize pentru luminile remorcii am un montaj electronic cu un buzer fara nici un reper de indentificare pe el,iar pe instalatia celei de a doua prize pentru curent in rulota si incarcare acumulator in rulota , am un montaj cu doua relee "RYDER TF1170".

I

Intrebarea mea este daca pot lega instalatia electrica la masina fara acele module postate in poza colegului arhivistu si fara acel montaj cu buzer , care din cate am inteles avertizeaza daca luminile pe remorca nu functioneaza corespunzator.

Nu am reusit sa atasez poze cu acele module legate la instalatia carligului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta este poza montajului cu buzer ce vine montat in spatele lampii stg ,cred ca inseriat cu instalatia de alimentare a stopurilor remorcii ,sau de anulare a lampilor de ceata cand este cuplata priza remorcii.

p1030001jx.jpg

Stie cineva daca se poate lega instalatia fara acest montaj si sa functioneze fara probleme? :question: :vinemosul:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am asteptat un raspuns aici de la cunoscatori dar in acest timp nu am stat , am rascolit netu-n lung si-n lat si am aflat ca semnalul pt semnalizare trece prin acest montaj , bineinteles separat semnal stanga de semnal dreapta ,acel buzer fiind pt atentionare daca unul din semnalizatoarele remorcii nu functioneaza.

Se monteaza in portbagaj inseriat cu instalatia ce duce la priza carligului de remorcare.

Postez aceste randuri in speranta ca va fi de folos si altor colegi aflati in situatia mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare  ,se potriveste cirligul de remorcare de pe un passat variant 98 pe un passat variant 2001?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutari, aveti cumva idee daca un carlig de pe passat b5 din 99-2000 se potriveste pe un passat b5,5 din 2002?

Eu din cate stiu ar trebui sa mearga, dar nu sunt sigur...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, luati-le la proba si va convingeti daca merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potriveste... :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ,intre timp s a vindut.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut colegi!
Am un passat din '99, tdi pd, 115cp. Am cumparat masina cu numere rosii, din germania, si am vazut ca are instalatia si tot pentru carlig remorca, doar ca i-i lipsea carligul. Am pus un carlig, si problema este urmatoarea:
Cand atasez remorca i-mi merge instalatia doar pe o parte a remorci. Am inceput sa verific pe acolo, si in partea stanga spate, pe instalatia de la stopuri, am doua mufe 5 sau 6 picioruse (nu is impreuna, adica nu sint conectate), si am un fel de modul ceva pe care scrie Flash control unit. Cand semnalizez pe dreapta face sunetul acela clic-clic-clic, dar semnalizand pe partea stanga nu scoate nici un sunet.
intrebarea este de ce nu i-mi merge instalatia pe ambele parti a remorcii, si doar pe partea dreapta.
Are acea cutiuta ceva rol in acest caz?

p.s.Am s poze cu mufa si cutiuta, dar nu stiu cum sa-l adaug aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mergi la un electrician, ca aici nu putem face minuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa rezolvat!

Am verificat stopul in partea dreapta, si am vazut care e problema in partea stanga. Problema era ca mufa principala era conectat direct la stop. L-am scos de acolo si l-am conectat la una dintre mufele de la cablu carlig, iar de acolo pus inapoi la stop. Si e totul OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare, am si eu nevoie de ajutor, am pus carlig pe un passat (2001) dar nu stiu sa leg firele de la priza. are 7 pini dar vad doar 5 fire :  albastru , maro, verde+galben , si 2 fire negre. cum pot face legatura prizei ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am luat de cateva zile unul marca Bosal cu 510 ron dar fara kitul electric pe care l-am confectionat eu[Priza 20 ron,fire 10 ron. papuci 3ron]. L-am montat cam in 2 ore singur.Aici legaturile electrice. Am verificat instalatia pe o remorca noua adusa din Germania

12N e priza corecta

 

 

se potriveste carligul si de pe berlina pe variant si invers

 

 

Cosmine, la cea cu 7 pini, conexiunile sunt

1 - Left turn signal

2 - Rear fog light

3 - Earth

4 - Right turn signal

5 - Driving light, marker light, right number plate light

6 - Brake lights

7 - Driving light, marker light, left number plate light

la cea cu 13 pini

1 - Left turn signal

2 - Rear fog light

3 - Earth for current circuit 1 to 8

4 - Right turn signal

5 - Right driving light

6 - Brake lights

7 - Left driving light

8 - Reversing light

9 - Terminal 30 (permanent positive)

10 - Terminal 15 (charge battery in trailer)

11 - Not assigned

12 - Not assigned

13 - Earth for terminal 15/30

 

Legaturi_remorca.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am si marcat, ca E GREU de cautat. Mult mai usor sa intrebi. :Computer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut : mi-am cumparat recent un carlig demontabil de vw(original) , si vreau sa-l montez pe masina(passat variant 2000) ; daca poate cineva sa ma ajute cu montajul carligului si al instalatiei electrice ; si cat m-ar costa ? ! ? as prefera in cluj napoca ; 

va multumesc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cat a costat carligul si de unde ati cumparat, ma intereseaza si pe mine pentru un 4motion?

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca la 4motion difera carligul fata de tractiune fata!Nu se potrivesc decat cu modificari ale caroseriei si ale carligului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut. Am pus un carlig pe 3bg, firul e tras de la priza (7 pini). De ce piesa mai am nevoie sa pot lega carligul la instalatia electrica a masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,

 

Am si eu o intrebare. Din cate am citit in acest topic vad ca nimeni nu a mentionat nimic despre un modul de amplificare sau vreun modul de trailer. Sa inteleg ca la acest model de passat se conecteaza firele prizei direct pe firele lampii stanga, respectiv dreapta, fara probleme la calculator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu nevoie de raspuns la intrebarea colegului de mai sus.

In plus, as avea nevoie si de codurile sau denumirile mufelor care vin pe instalatie si intra in triple, pentryu passat B5.

Stiti unde le-as putea gasi de cumparat?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da.

2. La reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,

 

O sa intreb la reprezentanta, dar or sa stie despre ce vorbesc daca nu le dau un cod sau o denumire?

Le-am scris, astept raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!