Jump to content

Folie Negru Mat


dr.flawless
 Share

Postare recomandată

Are cineva vreo fotografie cu un golf V cu folie negru mat (partial/total)? Ce parere aveti despre aceasta operatie? Merita facuta la o masina relativ noua, cu vopseaua in stare buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat eu sa ii pun folie pe capota, nu mata ci lucioasa. tot ce pot sa spun e ca a iesit tragic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat, portejeaza vopseaua, acum depinde si cine ti-o intinde, in mod normal nu ar trebui sa apara probleme dupa ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce am vazut vw audi erau vopsite si nu cu folie, chiar am stat cam 1/2 ora pana a venit omu la masina si am vorbit cu el

cum zicea si colegul mai sus depinde cine o intinde, sa nu faca bule de aer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca gasesti firme care monteaza asa ceva si unde iese perfect,fara bule.Ca pretz ar fi 150 ron-capota.Dar calitatea nu este ca cea la folia montata acasa ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si are doi ani si tot asa arata, la fel de bine ca in prima zi. Ma refer ca nu s-a curatat imprimarea sau sa se exfolieze foita protectoare.

post-7159-1216370245_thumb.jpg

post-7159-1216370349_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In craiova cu 6-7 mil iti folieze toata masina asa ca cine vrea este bine venit!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o folie autocolanta speciala pt exterior, rezistenta la -40, + 80 grade fara variatii bruste.

Adezivul foliei nu ataca vopseaua, din potriva o protejeaza, acest autocolant fiind special pt imbracat masini.

O capoata cu negru mat ajunge pe la 1-1.5 mil la fel si plafonul.

Din punt de vedere al duratei aceasta depinde de modul in care a fost aplicata, si de finisaje.

Avand in vedere ca adezivul foliei nu ataca vopseaua ... ci o protejeaza (nu iti mai sare vopseaua atunci cand mergi cu viteza si iti sare vreo pietricica pe capita) merita pus autocolant daca iti place (depinde de gusturile fiecaruia). Acesta putand fi dat jos oricand fara nici o problema.

Modificat de Shiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Trebuie vreo autorizatie ceva, cum e la folia de pe geamuri? Sau probleme cu politia cand te opreste? M-ar interesa sa-mi pun numai pe capota in continuarea grilei.

Modificat de arboby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arboby este la fel ca la vopsea.Daca depaseste 20% din suprafata masini trebuie trecuta in certificat daca nu esti liber ca pasarea cerului!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am mai vazut la un coleg cu un TT care si-a pus folie din asta..Masina lui e galbena Si si-a pus folie neagra pe capota plafin si porbagaj...si transparenta pe aripi...si arata foarte bine masina.Dar am inteles ca a fost in germania pentru aceasta operatie...pt ca aici in romania e foarte scump

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, eu am masina colata in totalitate cu folie gri ~mat (semilucioasa) si negru mat pe stalpi. Dupa cum spuneau si alti colegi de forum folia este de mai multe feluri: de interior de exterior, mai ieftina, mai scumpa...cu garantie mai mare, mai mica etc. depinde de ce vrei sa faci. ca exemplu taximetristii in marea majoritate pun folie de cea mai ieftina de aici vine si acea decolorare in timp a foliei. Eu am optat pentru ceva mai scump pentru exterior si garantia mai mare data de producator. Depinde foarte mult de cel care o "intinde" sa aiba mana si experienta la lucru cu folii autoadezive.

Cel putin la mine a iesit bine (zic eu), pacat ca nu am avut poze si cu masina spalata sa se vada exact nuanta de gri semilucios.

Dar cine spune ca se da jos usor se inseala, la o folie de calitate este un chin sa o dai jos sa nu mai vorbesc de curatat dupa adeziv...

post-8031-1231962013_thumb.jpg

post-8031-1231962024_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beton frate Golfu......daca n-ai fi zis ca e infoliat, nici n-as fi observat!!!! :blah: Am si io o bucatica de folie negru mat pe botul masinii (vezi avatar) si dupa aproape 2 ani e la fel ca-n prima zi....dar a fost pusa de unul care numai asta face toata ziua! M-ar tenta sa pun si pe plafon, dar mi-e ca se va incalzi in draci vara.... ;)

Modificat de Alex-F1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dan wolf-Arata foarte bine folia de pe golful tau, acum vine si intrebarea Cat a costat sa foliezi toata masina? De cat timp ai pus-o si cat timp le-a luat baietilor sa faca asta?

M-as duce si eu sa foliez toata masina in Negru-mat :coolpics:

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auras, pretul pentru orice culoare in afara de negru mat si galben era cand am facut-o eu de 650 ron. galben pentru taxi era de la 450 la 650 ron, negru mat de la 1000 ron in sus depindea de masina. initial am vrut sa pun negru mat dar a mea era gri metal la origine si una ca trebuia sa schimb actele alta ca se vedea naspa pe la usi, capote...etc. folia am pus-o in vara pe data de 25.06.2008 si a durat vreo 6 - 7 ore, depinde si de masina cate curbe chestii etc are pe ea.

negru mat e cu dichis si ma refer la spalat si sters. daca se spala la "un nea caisa" care sterge masina su carpa cu care da pe la roti e de naspa. orice chestiuta straina prinsa intre carpa si folie da o "varca" luciasa. zic ca e mai greu de intretinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pt aplicarea foliei se demonteaza manerele potierelor, bandourile etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai bandourile de ce sa le dai jos? la mine am dat doar manerele de la portiere, trebuia si oglinzile dar am nu am vrut sa dau fata de portiera jos. daca e meserias tipu de coleaza "baga folie si in teava de esapament" cam asa zicea cel care a colat la mine. in poza vedeti diferenta de nuanta intre cupola si laterala stanga a masinii colata cu semilucios.

post-8031-1232125322_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Dar folie transparenta stie cineva unde pot pune si la ce pret pentru masina din semnatura?? sau eventual de unde pot cumpara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici sau aici. Nu cunosc preturi, intri si exista formulare de contact sau nr. de telefon. :icon_thumright:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

v-ati facut undeva in bucuresti asa ceva? ma intereseaza daca v-ati facut voi si sunteti multumiti. vreau sa-mi fac si eu o motocicleta cu negru mat.

mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ma intereseaza si pe mine daca si-a facut cineva masina la cei din aparatorii patriei cu inscriptionari auto.

as vrea sa o fac negru mat si incerc sa imi fac temele bine sa stiu unde sa ma duc si sa fiu constienta de riscurile unei infolieri totale. sau dc stiti in bucuresti ceva profi, sa o faca, sa nu ma trezesc cu bule de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot va hotarati sa foliati masina, macar nu mai optati pt. negru mat! incercati alte culori, de ex: alb mat. zilele negrului mat au apus demult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!