Jump to content

Priza Bricheta In Portbagaj


Bogdan Ungureanu
 Share

Postare recomandată

Pai si Skoda din ce grup e, nu tot VAG? :lol:

Si ca sa fiu on topic, mi-am pus si eu acum cateva luni. Deocamdata n-am folosit-o, da' mai bine sa fie acolo decat sa-i duc dorul cand o sa am nevoie.

post-27999-0-78450600-1385054933_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa par rautacios, dar am spus ca eu personal nu mi-am gasit de Golf si am gasit una de Octavia, deci am subliniat faptul ca merg si celelalte prize de 12V din grupul VAG montate pe Golf! Imi cer scuze de offtopic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la faptul ca Skoda e din grupul VAG si e normal sa se potriveasca unele piese la toate masinile grupului. ;)

De curiozitate, codul de la bricheta de Skoda e tot 1J0 919 309 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,am un golf4 1.6 16v,ce siguranta are lampa spate din portbagaj?nu se aprinde deloc,am masurat firele si nu am deloc curent.... :(

post-127324-0-87288000-1425842465_thumb.

Modificat de kppus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca iti functioneaza switch-ul din broasca hayon? Firele nu prea au ce probleme sa faca; daca becul este bun, verifica broasca sa fie ok switch-ul. Ar trebui sa ti se aprinda martorul in bord la deschiderea hayonului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,o sa ma uit si revin,te referi la broasca din hayon ?la mine nu mai functioneaza adica butucul,eu deschid numai din telecomanda,butucul este blocat,nu-l pot roti etc.... :(

-nu-mi apare nimic in bord cand am hayonul ridicat... :(,de la ce sa fie?pana la urma am gasit aici http://vwforum.auto-bild.ro/topic/24636-bec-porbagaj/page-6  se pare ca acel switch este de vina...:(

Modificat de kppus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ti aprinde martor in bord cu contactul pus, verifica switch-ul, firele din mansoanele care fac legatura intre hayon si caroserie. Nu are legatura butucul ca e gripat. Oricum, cu rabdare si atentie merge si butucul degripat si facut functional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,o sa ma uit si revin,te referi la broasca din hayon ?la mine nu mai functioneaza adica butucul,eu deschid numai din telecomanda,butucul este blocat,nu-l pot roti etc.... :(

-nu-mi apare nimic in bord cand am hayonul ridicat... :(,de la ce sa fie?pana la urma am gasit aici http://vwforum.auto-bild.ro/topic/24636-bec-porbagaj/page-6  se pare ca acel switch este de vina... :(

 

incearca sa bagi mai multe zile, WD 40 sau alt degripant in butuc. Mai incerca incet - incet, sa-l rotesti cu cheia. E posibil sa se deblocheze.

 

pt partea cu lumina - ti-a raspuns deja Kelu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce naiba s-a blocat asa butucul ala?zici ca-i turnat nu se misca deloc,o sa bag wd 40 in el poate isi da drumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza ca nu e folosit si se aduna apa si mizerie in el si oxideaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pffff,o sa va urmez sfaturile si revin cu impresii,va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu wd 40 nu o sa isi revina. sunt sanse dar foarte mici. solutia este demontarea lui bucata cu bucata si curatarea, gresarea si asamblarea. Dar mare atentie ca este foarte fragil si daca te apuci sa bati in el, in mod sigur rupi vreo ureche ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt si cazuri in care si-au revenit de la un tratament cu WD40... asa ca nu poti garanta ca nu merge, pana nu ii bagi wd40 cateva zile.

 

daca nu merge, da, trebuie desfacut, curatat, gresat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat WD40 in el pana am zis ca ajunge,2 zile la rand,mai bag poate isi da drumul,daca nu merge ,o sa-l desfac sa vedem ce are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc de cumparat o priza de portbagaj de Golf 4 sau ceva compatibil ? E urgenta treaba. Multumesc.

Sunt din Suceava.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

eu am dat usa de la triunchi jos si am ma bagat mana printre capitonaj si oala rotii ...am simtit la mana firele si le-am agatat cu doua degete --> cu putina chinuiala. Nu e nevoie sa demontati nimic !

priza + lampa de deasupra 50 lei (la dezmembrari)

 

numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De mufa de care ar trebui să leg bricheta e legat releul UN 05 Flash bănuiesc ca de la cârlig.. Sunt ceva soluții? Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te legi tot acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare colegi la mn la golf variant am priza montata din fabrica dar nu îmi merge siguranța  nr 35 este de 15amperi bricheta din fata merge. Care sa fie cauza? Am si mufa pt lampa lingă bricheta dar lampa nu e montata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cablaj, mufa, priza.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin am scos mufa din bricheta am verificat cu o lampa de control fiecare pin nu vine curent pe ea. Am făcut asta cu contactul pus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

atunci este o problema de cablaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este o probleme de cablaj pentru ca nu îmi merge nici becul de ceata am verificat si acolo si nu vine curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat sigurantele ? probabil ai ceva sigurante arse ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!