Jump to content

Ce norma euro are ?


17LIR
 Share

Postare recomandată

Eu stiam ca VW a sarit de la E2 la E4 direct la motoarele pe benzina...

Are cineva de pe aici benzinar E3 ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rmg

    7

  • Ice_2k

    6

  • JackD

    6

  • r4ulik

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acea lista este foarte veche si creaza multe confuzii.

De exemplu motoarele AUS sau AXR sunt puse atat pe G4 cat si pe alte marci, modele Seat, Skoda, iar in cazul unora au iesit Euro 3 si la altii Euro 4.

Repet: inainte sa cumparati o masina de afara, aflati codul de motor si verificati la RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la acelasi cod motor RAR le-a scos pe unele euro 3inseamna ca aveau probleme cu emisiile de Co2.Daca ieseau emisiile la fel nu putea sa dea doua norme euro diferite.Am citit de un caz pe forum la care emisiile de Co2 i-au iesit mai mari decat la alte motoare similare si a fost incadrat la o norma euro inferioara,dar avea probleme cu motorul.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Din cate am inteles eu sunt mai multe coduri la motorul de 1.6 16 v din 2002 si ca doar motorul AZD ar fi E4 .

Va spun sigur de cel AZD,deaoarece il am pe masina si in talon scrie ca e E4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citea-i postul #145,intelegea-i altfel;adica sunt motoare 16V cu trei coduri si toate sunt E4 :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare mai dificila ! Cam cat ar costa Inmatricularea la un VW Golf 4 TDI ! Euro 4 fabricat in 2004 cu 120.oookm !

Sau care sunt noxele emise de el ? grame CO2/km ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca asta: http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php :P Eu pe asta l-am folosit cand am inscris-o si era exact aceeasi valoare pe care am platit-o.

L.E. Scuze, n-am observat ca nu stii noxele ^_^ Poti de exemplu sa te folosesti de consum in locul noxelor.

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista si pe site-ul ministerului finantelor(www.mfinatelor.ro) un calculator pentru taxa de poluare .Bagi datele masinii si iti calculeaza in euro si lei taxa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aveti idee pentru un G4 motor 1.8T fabr. 2000 ce norma de poluare iese la RAR? Euro 3 sau Euro 4?

PS - Nu stiu VIN-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca este fabricat dupa luna 10 este euro 4.

daca este pana, poate fi chiar si euro 2!

cel mai bine afla codul motorului si apoi sigur o sa primesti un raspuns 100% corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua.Am o intrebare pt cei care stiu despre golf 4 an fab.2000 1,6 sr cod motor APF in ce norma de poluare Rar se incadreaza? Va multumesc.

post-81702-0-76528200-1292235845_thumb.j

post-81702-0-76528200-1292235845_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

am o intrebare: mi greu sa urmaresc toate paginile, e drept ca sunt mai lenes si incerc sa profit de bunavointa dumneavoastra.

As incerca sa aduc un Golf4 si m-ar interesa sa aibe motor de 1.4 si fabricat intre 98-99. Este posibil sa am norma mai mare de Euro2 ?

Nu ma intereseaza inca motoarele 1.6 sau Golf 4 mai nou de 99...inca sunt in cautari, nu e 100% sigur. Totul e in functie de cat ma va costa masina...si ce norma are...sa stiu sa ma pregatesc...

Va multumesc tare mult si o seara placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand cu anul 2000 s-a bagat Euro 4 pe motoarele de benzina de la VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoare pe benzina euro 3 sunt inainte de 2000? sau sunt euro 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la VW au trecut de la euro 2 direct la euro 4 la motoarele pe benzina. Deci nu sunt motoare pe benzina cu euro 3 pe Golf 4 Bora, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa lungi cautari am gasit un motor 1.4 care la rar este trecut euro3 : AXP. Este fabricatinainte de 2000 sau dupa 2000 acest AXP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate asa ceva,AXP este euro 4 toata ziua.Este fabricat numai dupa 2000 si la RAR trebuie sa iasa euro 4 sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alta smecherie....exista Golf4, motor 1.4 dupa anul 2000 si sa fie Euro2? am gasit ceva pe mobile si cica e euro2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei juma

euro 3 in mod firesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: In mod firesc euro 3...tu ai citit ce am scris mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA G4 1400 cm,de la ce iese in acte 2001 se clasifica euro 4.Singurele motorizari euro 4 pana in 2001 sunt cele de 2000.La noi nu exista e 3 pe g4 indiferent de clasificarea din germania d3,d4.Problema e alta;sunt bagate toate codurile de motor de g4 1400 din 97 pana in 2005 in acceasi grila in programe,nu iti pot confirma ca motorul de care tu pomenesti are inceput ca an de fabricatie dupa 2001 si iese euro 4.Exista g4 din 2000 fabricatie care are euro 2..de fapt tot ce e 2000 e euro 2.Poate posteaza un coleg cu un g4 din 2001 sa ne spuna ce euro are si altul din 2000 cu motorizare 1400 indiferent codul de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o mica concluzie...dupa 2001 orice golf 4 motor de 1.4 este euro4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA,asa ar trebui in mod normal sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate asa ceva,AXP este euro 4 toata ziua.Este fabricat numai dupa 2000 si la RAR trebuie sa iasa euro 4 sigur.

uita-te te rog la pagina 24 acolo gasesti AXP-ul

Liste_euro3.pdf

e trecut euro 3...

aici e o poveste lunga...nu inteleg de ce unele ies euro4 altele euro2, daca gasesc masina cu codul AXP din 2000 este tot euro4? ce am observat e ca....motoarele AXP au fost fabricate intre 05.2000 si 10.2001

Modificat de r4ulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc lista asta si e cam veche si doar informativa. Eu am AXR si dupa cum vezi nu apare in lista asta,deci ar trebui sa fie euro4,dar la RAR mi-au dat euro3. Ca sa revenim la subiectiv,eu personal,nu stiu de vreun AXP sa fie euro2...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!