Jump to content

Ce norma euro are ?


17LIR
 Share

Postare recomandată

La diesel e4 a venit mult mai tarziu,parca dupa 2003..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rmg

    7

  • JackD

    6

  • r4ulik

    6

  • GABIVVX

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

o intrebare..unde se afla catalizatorul de poluare?de exemplu la mine la golf4 de 90 cp ALH...se poate sa schimb in euro 4...e din 2000 masina....intreb ca fapt divers....am cam auzit ca din toamna nemtii vor sa scoata si euro 3...:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten de-al meu a adus un bmw e46 diesel care normal era e3,in acte aparea cu e4.Neamtul facuse modificari si o trecuse pe e4 ca sa poate circula in centrul orasului din germania si sa scape mai usor la impozite.Am fazut factura cu piese si cu toate cele care era in jur de 1500 euro.In romania nu a fost recunoscuta de catre r.a.r cu toate ca actele erau doveditoare de e4 si pe brief aparea e 4 plin ..fara d4..d3 etc.Iau cerut la rar sa faca un test dinamic in valoare de aproape 600 euro si asa masina daca aveai putin noroc iti iesea euro 4.Masina a fost inscrisa cu euro 3 pt ca nu avea rost sa se arunce pe geam 600euro avand in vedere ca asta era diferenta de taxa la vremea respectiva euro 3-euro 4.Daca ai in jur de 2000 euro pregatiti baga-te si fa masina e 4 :lol: Nu cred ca e valabila chestia cu e3 in germania-ar insemna sa se scoata milioane de masini din circulatie :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unde se afla catalizatorul ? la golfu` meu?

PS: Am auzit chestia cu scoaterea de la un prieten care umbla des prin Germania...appai nu stiu ce sa cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

sunt interesat de un golf 4 din 2001 1.9 SDI, si as fi recunoscator daca ati putea sa ma lamuriti daca poate fi si alta norma euro inafara de euro 3 sau daca poate fi alt motor decat AQM care e pus in lista de mai sus cea cu motoare euro 3

masina e inmatriculata, proprietara mi-a confirmat ca e euro 3, dar nu stiu ce sa cred din moment ce nu am vazut C.I.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Si eu am AXR si chiar azi am fost la RAR. Nu scrie in CIV-ul de mi l-au dat nici EURO 3 nici EURO 4.

Decat la CO2 scrie 143g / km.

Am inteles de la un cumnat, ca ce e pana in 145 g/ km este EURO4, iar ce sare de ... este EURO3. Nu sunt vorbele mele asa ca nu bag mana in foc. :( Acelasi VW Golf 4 AXR din 2006 are si el ca si mine...

Acum am inteles ca trebuie sa ma duc la Finante sa-mi calculeze aia taxa auto dupa ce am facut RAR-ul.

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu scrie?la sfarsitul numarului de omologare(atentie-nu de identificare)scrie-E2,E3,E4-dupa caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ionut: Trebuie sa scrie ce norma are. Daca masina ta e din 2006 atunci e sigur euro4...n-are treaba cu emisiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo scrie. Acum am vazut. XXXXXXXXXXXXXE4 / 2006 :)

Ok mersi baieti ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
danielmihaila

BUNA baieti!

Eu mi-am adus un Golf 4 TDI 1.9 1999 AGR 66 kw din Austria.Cativa prieteni mi-au spus ca e ALH motoru dar ieri cand m-am uitat in acte e AGR.Puteti sa-mi spuneti ce euro este daca va rog?daca stie cineva in TYPENSCHEIN sau in cele 2 Zulassungsbescheinigung unde scrie ce euro este masina sa verific si eu ca la vara o pregatesc de inmatriculat sau sa vad ce portite sunt daca e euro 2 sa nu platesc asa de mult dupa ea.Multumesc

  

  si am mai vazut la cineva ca CO2 sunt mai mari si e euro 3

  la mine CO2 e 135g/km

Modificat de danielmihaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danielmihaila

eu anul asta in ianuarie mi-am inmatriculat golfu meu ALH 66kw 90cp emisii 140 CO2 si este euro 3.deci al tau cred ca tot euro 3 este.numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danielmihaila

multumesc :icon_thumleft:  sper sa fie asa ca traiesc acum cu gandu cat o sa ma coste sunt cu semn mare de intrebare ca la ALH ce am vazut eu e exact ca si al meu si in interior cu clima electronica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si al meu are clima si este tot din 99 taxa a fost 480 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danielmihaila

da asa mi sa spus si mie de la Finante dar dupa ce am vazut ca pe caroserie imi este AGR si nu ALH nu stiu ce sa mai zic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danielmihaila

da am si eu lista si nu apare nicaieri posibil ca e euro 2 ...naspa :(

 1500 de euro nu o sa dau la stat pentru masina asta cu tot ca am cumparat-o cu 700 de euro de la cunoscuti la care

muncesc in Austria dar ma gandesc sa dau statul in judecata  inainte de a duce-o la RAR

mama ei de Romanie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bulgaria singura sansa mai ieftin.ca pina te judeci tu cu statul si ati da castig de cauza incaruntesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danielmihaila

asta e in Bulgaria nu o bag ....Multumesc pentru timpul acordat sanatate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am citit thread-ul de-a fira-n par si tot nu m-am lamurit:  exista 1,9 TDI din 2002 cu E4? sau sunt legende?

 

Ce trebuie sa scrie pe brief la schadstoffclasse sa fir E4?

 

Va multumesc cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E4 sau Euro4.

la E4 sunt sanse sa iasa E3.

Nu am vazut sa fie Euro4 din 2002.

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

buna ziua 

as dori sa cumpar un golf 4 1.8t 20v gti din 2000 coupe, cod motor AGU , neinmatriculat ,

as dorii sa stiu ce norma de poluare are?

 

Multaaam !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!