Jump to content

Ce norma euro are ?


17LIR
 Share

Postare recomandată

Si pe langa euro 3, nu trebuie sa fie mai vechi de 7 ani. Acum au inceput sa se gaseasca masini din '99 cu euro 3 dar nu se pot inmatricula din cauza varstei.

nu vreau sa te contrazic, desi lucrez intr-un domeniu unde se cunosc chestiunile astea, din cate stiu eu, se poate inscrie in circulatie orice masina care indeplineste normele euro 3, daca ma insel as vrea sa stiu conform carei legi masinile mai vechi de 7 ani nu se pot inscrie? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rmg

    7

  • JackD

    6

  • r4ulik

    6

  • GABIVVX

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc mult BLADERUNNER. M-am linistit complet, lista e perfecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

am achizitionat masina acum o saptamana ,ea a fost cuparata de la porche romania propietarul mi-z zis ca este euro 3 !! unde ma pot uita pe acte ? cineva mia zis ca motorul acesta 1,6 AKL 74kw 101 cp ar fi euro 2? ma poate lamauri cineva? sunt nelamurit !! multumesc anticipat!! sunt nou pe forum:d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Euro 2 sigur nu este. Eu ma gandesc ca este chiar Euro 4, in cel mai rau caz Euro 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am achizitionat masina acum o saptamana ,ea a fost cuparata de la porche romania propietarul mi-z zis ca este euro 3 !! unde ma pot uita pe acte ? cineva mia zis ca motorul acesta 1,6 AKL 74kw 101 cp ar fi euro 2? ma poate lamauri cineva? sunt nelamurit !! multumesc anticipat!! sunt nou pe forum:d

AKL este EURO 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Euro3 ar fi

ia da-mi un pm cu nr de omologare (scris in CI) si iti zic exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AKL este EURO 2

Norma de poluare nu este doar a motorului, ci a masinii, deci "AKL este EURO 2" nu are nici un sens. Spre exemplu, exista ALH (1.9TDI 90CP) fabricat in 99/2000 care e EURO 2 si exista ALH fabricat in 2002 care e EURO 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ultimele doua caractere din numarul de omologare al masinii. rubrica 10 din certificatul de inmatriculare.

Codificarea data de ultimele doua caractere ale numarului de omologare

EURO 2 X1, X2, X3, X4, X5, X6, Y1, Y2, Y3

EURO 3 D3, E3, R3

EURO 4 E4, R4

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Bora fabricata 03.1999 cu motor AKL si in evidentele RAR apare Euro 2, dar cred ca are dreptate Ice_2k. Daca i-a schimbat softul si a mai pus un catalizator a facut-o Euro 3.

Apropo de codificare, eu am XW

Modificat de SAlex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, motorul (chiar si masina) este Euro 2. Cred ca VW a trecut de la motoarele Euro 2 direct la Euro 4 (cel putin la 1.6). Asta pentru ca m-am documentat cand mi-am luat masina si am vrut sa aduc una din Germania. Era fabricata prin Iulie 2000 (ar fi aparut in acte aici 2001) dar avea Euro 2 (D4 acolo). Motorul AKL nu apare nici in listele RAR ca avand Euro 3 sau 4.

post-1335-1169813546_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg cum o masina din 2001 decembrie inscrisa in 2002 este euro 2 !! si m-ai e si vw!! in fine care ar fi dezavantajele intre euro 2 si euro 3? orcum va multumesc mult ! mi-ati fost de mare ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezavantaje... Nu prea sunt! Platesti mai mult la rovigneta.

Modificat de vladpo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu esti ecologist sa-ti faci mea culpa (am inteles ca 75% din parcul auto de la noi nu se incadreaza in nici o norma euro) eu vad un avantaj faptul ca este un motor fara pretentii fata de carburant, este fiabil, consuma la fel ca un 1,6 mai modern si in ce priveste rovinieta este cu 2 lei mai scumpa (am dat 65 ron - o fi vazut masina spalata si m-a taxat ca pentru euro 3)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au socs astia rovinieta pt euro 3? anul trecut era decat non-euro, euro 1 si euro 2 sau mai mult

oricum nu dau baniipe prostii d-astea tinand cont de faptul ca mi-am galmat 3 cauciucuri pe drumurile nationale

eu am bora fabricatie 2000 undeva prin iunie cu AKL si e euro 2

SALex cat despre consum cat un 1,6 modern nu prea e asa, e mai ridicat la akl, dar cu bune cu rele sunt multumit, si cu "fara pretentii la carburant", iar azi ca nu e asa, la benzina de 95 fluctueaza relantiul in cazul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

sunt convins ca e euro 3,pt orice chestie arata-ne numarul de omologare aici pe forum si vei sti exact,

eu am o bora 1.6 16v 77kw si este euro 4,cel putin asa scrie in nr de omologare(ultimele 2 cifre)

faza cu fluctuatia la relanti se intampla si la mine cand bag benzina de 95,nu stiam ce are...,ma speriasem,dar m-a lamurit colegul de mai sus.

bafta la toti !!!

p.s. sa ne tii si pe noi la curent.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NR DE OMOGARE!! ACVK1YOO11T96X4 /2002 ASTA ESTE NR DE OMOLOGARE!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, pina la urma am avut dreptate stimate coleg!

AKL este EURO 2

Modificat de GOLFISTUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ai avut dreptate !! dar nu toate motoarele sunt akl sunt euro 2! pe acotvia 2 se pune motorul asta chiar si golf 5 si este euro 4!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta s-o crezi tu!

AKL pe pe golf 5 , niciodata, la fel si pe octavia 2, niciodata :angry: :)

Toate motoarele AKL sint EURO 2.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este aproximativ acelasi motor. Noile motoare de 102 cai 1.6 8v nu mai se numesc AKL. Si au schimbati niste senzori +euro4. ASa ca AKL e euro2. Eu zic ca se poate inchide ca deja e aberant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!