Jump to content

Ce norma euro are ?


17LIR
 Share

Postare recomandată

ceau all ,salutari tutror posesorilor de vw de forum,scuze daca m-am bagat peste topicul celuilalt dar nu pot sa deschid topic si nu am gasit nici un topic care sa imi raspunda la intrebarile mele,am si eu o mica problema ...rog ajutor din partea cunoscatorilor,vreau sa imi achizitionez un Golf IV ,an 06/2000,1.9 TDI,2 usi,90 cp , si am o mica dilema pe site unde am gasito scrie ca e euro 3 ...dar nu sunt prea convins.....poate cineva sa imi spuna daca in acel an pe motorul 1.9 tdi e euro 3 sau euro 2 ?ca e riscul cam mare sa aduc o masina euro 2 .....pentru ca ma rup astia de la stat cu taxa lor ;) scuze din nou ca mam bagat pe topicul altuia :P :icon_thumright: va multumesc,astept si eu un raspuns ;)

Avertisment

Modificat de last
Te rog sa citesti si sa respecti Regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rmg

    7

  • Ice_2k

    6

  • JackD

    6

  • r4ulik

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut!

folosest functia search, dar pentru linistea ta 1,9 tdi din anul 2000 e euro 3 categoric!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adi11

Daca vrei sa fi sigur,uita-te prin topic la TDI la tipul de masina pe care-l vrei si vezi cine are masina cu codul motorului pe care vrei sa-l iei si intreaba-l pe PM ce euro are.Eu am aflat inainte de a-mi lua masina tot de pe forum ce norma euro are,si ce cod motor sa aleg ca sa nu am surprize la RAR.E putin de cautat dar vei gasi pina la urma dar doar dupa codul motorului vei afla asta.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La masina din semnatrua mi-a scos R.A.R-ul E2. Intrebare: rezultatele sunt chiar pe bune? eu de unde stiu daca totul este oki, ca aparatura ce folosesc ei, deoarece, masina a trecut toate testele cu brio, si ca la sfarsit sa raman 'socat' ca E2 au scos-o. Masina in brief este D3, dar are imbunatari si modificari facute, pentru o 'trepra' superioara...dar se pare...ciuciu. Am ceva abtibild verde...nush exacat ce reprezinta, si acela este rezultatul imbunatatirilor, adik vrea sa reprezinte E3..ceva de genu...[o sa ma uit mai atent la el -ii fac o poza si o afisez]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Asa e ... motorul cu cod AGN este Euro 2.

Vezi in Attachment

Lista autoturismelor care corespund normelor de poluare EURO 3

Liste_euro3.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, dar exista metoda sa faci modificari astfel incat faci din E2 ->E3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ai omologare individuala pt acestea?

Uite ce scrie pe site-ul RAR:

2. Norma de poluare D3 din Germania este echivalenta cu Euro 3 in Romania ?

"D"-urile sunt norme fiscale germane ce nu au legatura cu omologarile tehnice date de constructori.

Detalii aici.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Marius stii cumva unde pot sa vad o lista si cu masini care corespund normelor euro2 sa vad daca mai incadrat bine cei de la RAR.Mau bagat cu un golf 4 din 2000 1.4 16v coupe euro 2 desi pe etichetele alea scria D4,si de aia vreau sa stiu daca e bine sau nu.Multumesc Anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cristy1 nu am gasit o astfel de lista.

Dar e foarte simplu: daca codul motorului tau nu il gasesti in lista de mai sus, cu siguranta motorul are norma E2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristy1 unde scria D4, in Brief sau pe parbriz (un abtibild verde -iam aesta pe parbriz, dar nu e valabil la noi) ?!...

Modificat de JackD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles mai sunt cazuri cand codul motor corespundea normelor E3 si cei de la RAR au scos altceva.Cei de la RAR nu tin cont prea mult de ce scrie neamtul, ei zic ca un motor poate sa ajunga sa polueze mai mult,datorita lipsei de intretinere si de aici poate sa devina e3 in e2....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania abtibildul verde cu cifra 4 pe el NU inseamna ca masina este euro 4. "Umwelt grunne plakette" se da TUTUROR benzinarelor > E2 precum si motoarelor pe motorina > E4. Sau cel putin asa citisem mai demult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da "ceva legat de mediu verde...". Oricum interesant, ca stiu multe masini care au asa abtibild, dar daca tu zici ca se aplica doar masinilor >E2, cum se face ca majoritatea sunt trecute de RAR la E2....am cautat despre chestia aceasta, dar nu am gasit nimic...eventual, daca se poate pune un link cu explicatia legata de acel abtibild

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania abtibildul verde cu cifra 4 pe el NU inseamna ca masina este euro 4. "Umwelt grunne plakette" se da TUTUROR benzinarelor > E2 precum si motoarelor pe motorina > E4. Sau cel putin asa citisem mai demult.

Cu siguranta ai citit gresit, sunt benzinare E2 care au placheta verde, in plus un prieten de al meu are un E2 1.6 si are placheta verde in parbriz.Oricum aici in Romania nu are nici o importanta ce placheta a pus neamtul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am fost prost inteles, poate si pentru ca am gresit un pic semnul, era ">=" in loc de ">". Ce vroiam sa spun este ca placheta verde se da motoarelor pe benzina de la euro 2 in sus(inclusiv).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D4 scrie pe la roata de rezerva pe o hartie lipita pe acolo.masina e din franta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doresc sa chizitionez un Golf 4 din 01-2001 din germania.chestia care ma framanta este pe ce norma de poluare intra..EURO 3 sau 4?am inteles ca sunt 3 tipuri de motor la Golf 4 1.6 si decat 1 intra pe EURO 4.ma puteti ajuta cumva?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai depinde ce scrie in talon -brief...daca scrie cu D sa ai grija ce D este;spre exemplu, daca scrie D3 -este Euro2, daca scrie E este euro... E3 -euro3...

Modificat de JackD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doresc sa chizitionez un Golf 4 din 01-2001 din germania.chestia care ma framanta este pe ce norma de poluare intra..EURO 3 sau 4?am inteles ca sunt 3 tipuri de motor la Golf 4 1.6 si decat 1 intra pe EURO 4.ma puteti ajuta cumva?multumesc

Din cate am citit pe aici la anul 2001 sunt versiuni cu motor AUS,AZD si BCB daca am retinut bine.AUS si AZD sunt euro4 catalogate la noi la RAR si parca si de BCB am citit,da nu mai tin minte exact.Doar daca masina are motorul foarte uzat si emisiile de CO2 nu se incadreaza in limita normala,o incadreaza la alta norma euro cei de la RAR;(asta scria tot pe aici pe undeva ca cineva a patit asta.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladucu:

Exista 3 motoare 1.6 8v de 74 KW, adica 101 CP: AEH, AKL, APF - EURO 2

si inca 3 motoare tot de 1.6 dar au 16v 77 KW, 105 CP : AUS, AZD, BCB.

Daca este AUS sau AZD - ai toate sansele sa fie Euro4.

BCB - a aparut in 2002 si este tot Euro4.

Pentru siguranta ta roaga-i sa-ti trimitia o copie dupa brief si vezi ce cod apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea e AZD 202 si e euro 4

dar aproape 100% AZD din 2001 e tot euro 4.

pt. Roger, exista motoare AKL care au norma de poluare euro 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca stii tipul motorului dute la un RAR si fa o cerere si daca dai de unul dragut iti spune pe loc

au niste sabloane ciudate

Ex: 320 D 05/2003 berlina 150 CP Euro 4 iar break aceeasi masina euro 3

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de Marius
Quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai depinde ce scrie in talon -brief...daca scrie cu D sa ai grija ce D este;spre exemplu, daca scrie D3 -este Euro2, daca scrie E este euro... E3 -euro3...

Normele D din Germania nu au nici o treaba cu Euro, sunt doar niste norme fiscale.

De exemplu Eu am adus un Golf 4 SDI care era D3 in Germania si e incadrat la Euro 3.

Cel mai bine pentru cele cu Euro 3 se poate verifica lista de pe site-ul RAR.

http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf

din pacate lista cu autoturismele Euro 4 inca nu exista. Cel mai bine vezi ce cod motor are si intreaba aici pe forum caci sigur mai este cel putin o persoana cu aceeasi masina sa-ti spuna ce norma este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai lista asta e cam ciudata pt.ca acolo sunt trecute la Golf 1,6 variant motor AUS si AZD care sunt de fapt euro4 si in DE si la noi.Cum apar pe lista de euro3? :blink:

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!