Jump to content

Incuiere/descuiere usi - probleme


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Ce apare pe tester ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ,

 

am o problema cu inchiderea la usa din spatele soferului ; geamul nu functioneaza 

 

puteti sa ma ajutati cu un cod de piesa de schimb/piesa  ? 

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patrix.ADGARAGE
1 hour ago, Al Bundy said:

Ce apare pe tester ?

 

01812 - supply voltage for door controller pass. side (j387)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna ca nu are alimentare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patrix.ADGARAGE
11 minutes ago, Al Bundy said:

Asta inseamna ca nu are alimentare. 

Ma poti ajuta te rog cu schema electrica?Eu am verificat cele doua fire+ si masa si e ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patrix.ADGARAGE

Am rezolvat, multumesc Al Bundy,nu aveam alimentare pe firul subtire rosu cu violet!

Problema cred ca era din modilul de confort sau undeva pe traseu.

Am tras un fir de la plusul principal si functioneaza perfect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte rau ceea ce ai facut. Furul subtire era protejat de o sig de 10A, pe cand cel gros este protejat de una de 30A. ce crezi ca se intampla in cazul unui scurt cu firul subtire ?

Era asa greu sa cauti unde e intrerupt acel fir ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 08.02.2018 at 19:50, Vali Barbulescu a scris:

Am rezolvat problema...a fost făcută codarea aiurea ?...acum toate sunt la valorile normale ?... oricum, mulțumesc pt suport!!!

Salut, aceeași problema o am si eu imi poți spune exact cum ai rezolvat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Portiera stanga/spate, cateodata, nu se descuie. Cineva care a intampinat si rezolvat aceasta problrma, rog sa ma ajute cu un sfat. Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablu maner ușa sau Broasca/actuator ușa  cu  probleme 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e yala cu probleme,  se vede la scanare, deoarece o sa ai eroare electrica pe acea usa. Se recondiționeza sau inlocuieste yala.

Daca e cablul de la manerul exterior la yala, nu ai eroare stocata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, pentru raspunsuri! Inclin catre yala, deoarece uneori nu se descuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, dețin un Passat b6 care are o problema cu ușa de la șofer. De anul trecut când am cumpărat-o uneori mașina fiind încuiată îmi detectează cum ca ușa de la șofer ar fi deschisa și se pune singura pe avari, am schimbat broască de la ușa respectiva dar problema persista , am verificat ușa complet, neavând absolut nici un scurt sau vreun fir întrerupt, un sfat mi-ar fi de folos, mulțumesc anticipat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, dețin un Passat b6, iar de anul trecut uneori mașina detectează ca as avea ușa șoferului deschisa, ea fiind încuiată și se pune pe avari (cred ca e alarma) am schimbat broască uși, am verificat ușa neavând nici un scurt, o perioada ce câteva luni nu a mai scăzut asa dar acum a început iar are momente când face asa și de 8 ori pe noapte și îmi e teama ca o sa se ducă bateria în ritmul asta fiind și începutul ierni, orice sfat mi-ar fi de folos, va mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica yala, sa vedem daca de la ea este...sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16.11.2022 at 16:29, F l o r i n a scris:

Verifica yala, sa vedem daca de la ea este...sau nu.

Este schimbata anul trecut cu una after market, pe timp de vara nu prea a avut probleme, cum a venit frigul și a început și sa ploua gata, are momente când nu vrea nici sa se încuie din cauza problemei 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Am ramas blocat pe afara! Nu mai reusesc sa deschid masina din telecomanda nici macar manual cu cheia. Merge doar sa deschid portbagajul sau sa incui masina.

Am reusit sa deschid usile intrand prin portbagaj si deblocand din interior...

Ce s-a intamplat? Ce as putea sa fac sa nu se mai intample?

 

Mai multe detalii va dau mai pe seara dupa ce mai fac cateva teste...deocamdata am lasat-o descuiata.

Modificat de livyu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o scanare, sa vedem ce erori gasesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am observat butonul pt deschis trebuie reparat, cred ca a fost apasat pe el prea tare... Fuctioneaza f bine cu cealalta telecomanda.

Am mai incercat sa deschid cu cheia manuala dar aceasta functioneaza numai cand vrea ea. De ex pot deshide mereu cand: 1-inchid din telecomanda, 2-deblochez portbagajul, 3-rasucesc spre deschis cu cheia manuala si abia atunci se simte la cheie (agata ceva) ca este actionat mecanismul din ijnterior. In multe alte cazuri cand masina este incuiata si rasucesti de cheia manuala spre deschis nu se intampla nimic, nu se simte nici ca ar angrena mecanismul din interior, ca si cand ar merge in gol...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, livyu_s said:

Din ce am observat butonul pt deschis trebuie reparat

daca nu se aprinde ledul pe telecomanda, cand apesi pe buton... da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledul nu se aprinde nici cand sunt apasate celelalte butoane care functioneaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/14/2022 at 9:35 AM, livyu_s said:

Salut! Am ramas blocat pe afara! Nu mai reusesc sa deschid masina din telecomanda nici macar manual cu cheia. Merge doar sa deschid portbagajul sau sa incui masina.

Am reusit sa deschid usile intrand prin portbagaj si deblocand din interior...

Ce s-a intamplat? Ce as putea sa fac sa nu se mai intample?

 

Mai multe detalii va dau mai pe seara dupa ce mai fac cateva teste...deocamdata am lasat-o descuiata.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

va salut, aceeasi problema si la mine.....nu a mers nici cu a 2-a  cheie, tot prin portbagaj am intrat si eu pt ca asta s-a deschis la un moment dat........am ajuns acasa am desfacut ambele chei am schimbat o baterie si vad ca functioneaza.  Ce am observat eu in momentul in care apasam pe butonul deschis din telecomanda led-ul de pe portiera clipea intermitent.....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledul de pe telecomanda este important

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am curatat butonul la lupa (avea o mizerie minuscula), si a revenit si functioneaza perfect.

Atentie: Acum se aprinde si ledul cand folosesc butoanele!

    Cheia manuala functioneaza la fel , cand vrea ea... Sau cred ca am depistat un model: atunci cand incui din telecomanda si vreau sa deschid din cheia manuala, nu funtioneaza, dar daca incui din telecomanda de mai multe ori pana se aud iar mecanismele ca actioneaza, atunci pot sa deschid si cu cheia manuala.

    De multe ori cand vreau sa incui din teleomanda de mai multe ori la rand nu se mai aud mecanismele , doar semnalizarile se aprind odata, in cazul asta cheia manuala nu functioneaza pe descuiat.

    Alt exemplu este cand deblochez mai intai portbagajul din telecomanda, se aud mecanismele inclusiv la usi (usile se pot descuia si pe interior) si in acest caz iar se poate descuia manual cu cheia.

    In momentul cand cheia manuala functioneaza, dupa ce se roteste cheia si se apropie rotatia de 90grade, se simte cum "agata" ceva in interiorul mecanismelor si le si actioneaza. Cand nu functioneaza deschuierea manuala, cheia se invarte in gol...fara sa "agate" mecanismul de deblocare/blocare.

Modificat de livyu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce inchizi din telecomanda, dupa cateva minute sistemul electric devine inactiv, daca vrei sa deschizi cu cheia in butuc trebuyie sa rotesti mai mult si se deschide mecanic doar usa soferului., celelalte raman incuiate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!