Jump to content

Incuiere/descuiere usi - probleme


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Da, recomand numai original.

Ai curatat si colectoare motorase, daca tot ai dat jos yala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna Ziua.La masina mea au apărut peste noapte mai multe probleme la usa stânga,nu se încuie din telecomandă,nu mai merge dezaburirea la oglinda,și pare ca nici reglajul la oglinzi.Usa se încuie din cheie.Dar nu se deschide din telecomandă.Ma puteți ajuta va rog frumos.

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cablajul dintre usa si stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc.Asa arata cablurile.....Din păcate nu e nimeni prin apropriere care sa ma ajute.Si nici nu știu de unde sa iau pini și cablaj.Firul de la inchidere era rupt.....

20211113_095108.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista cablaj de reparatie, pt acest model

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteți ajuta cu un cod?Include cablaj cu pini cu tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am văzut un b6 break ediție pt USA, care avea butoane inchis/deschis și pe ușa pasagerului, asa au fost oare din fabrica? Mai avea și soft close pe haion 

Modificat de xez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, cele de usa au si pe usile din spate, sau daca nu au pe usi au pe consola centrala spate. Este obligatoriu la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut! Am schimbat recent usa spate stanga iar calculatorul de bord o arata ca fiind deschisa,plus ca nu imi functioneaza geamul spate si nici inchiderea(celelalte 3 usi functiomeaza fara probleme) ! Daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema va rog,Un sfat m-ar ajuta foarte mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutate dragi forumisti.

Am un passat b6 din 2009 si de ceva vreme usa din dreapta nu vrea sa se mai inchida  din telecomanda sub nici o forma.Am observat ca nici lumina ambientala de pe usa nu mai functioneaza si nici geamul nu se mai inchise si deschise din telecomanda.Este clar ca este o problema electrica si ma gandesc ca este de la mufa ce alimentează usa.Intrebarea mea este unde gasesc aceasta mufa sub panoul usii sau pe cauciucul cu fire care este intre usa si coroserie.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Modificat de pascher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manson cauciuc, partea care vine pe stalp, desfaci de acolo. Apesi sus si se declipseaza. Probabil ai fire rupte acolo 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu ai fire intrerupte in mansonul usii fata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @pascher! Aceeasi problema am avut eu la usa dreapta/SPATE. Nu am avut fire rupte, am inlocuit modulul din usa dreapta/FATA (am cautat acelasi cod). Din ce mai tin minte, nu mai confirma semnalizarea si beep.urile cand incuiam.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se intampla sa fie si calculatoare de usa defecte, in special spate....mai ales la facelift Passat B6, B7,Cc

Dar intai se verfica cablajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare din nou.

Am desfacut mansonul de pe usa spate si firele sunt ok. Userul FlorinNistor a spus ca "am inlocuit modulul din usa dreapta/FATA (am cautat acelasi cod)" .Intrebarea mea este acum, daca acest modul se gaseste nou sau numai din dezmembrari.Am vazut ca acesta se gaseste incorporat pe motorasul de deschidere geam.Se poate demonta de pe motoras?Si daca schimb acest modul trebuie  corelat cu ECU masinii? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul se gaseste si nou si din dezmembrari si trebuie codat pe masina, dar firele din usa fata le-ai verificat ? Tu la care usa ai probleme?

 

 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie codare, ca sa functioneze ok.

Se poate separa de motoras, dar se vand impreuna.

Se poate comanda SH

 

Mansonul in care verifici, e cel de la usa fata.... pe partea la care ai problema spate. Acolo verifici fir mov alb sau mov

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu sunt lamurit la care usa are probleme.

'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Al Bundy said:

Eu nu sunt lamurit la care usa are probleme.

'

Usa dreapta spate.Am controlat firele din manson si nu sunt intrerupte.Am dat u spray de contacte la mufa si problea persista.Am incuiat si descuiat cu telecomanda, ,semnalizarile nu au confirmat inchiderea insa usa s a incuiat,dar la desschidere nu s a mai descuiat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si in mansonul usii fata, asa cum am mai spus. Dar, din ce spui tu acum se pare ca alta e problema la tine. Pune un tester. 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, pascher said:

Am controlat firele din manson si nu sunt intrerupte.

si in fata ?

 

asa cum ti-a recomandat si bundy, fa o scanare totala si posteaza log -ul, sa vedem ce erori ai si cum vede usa spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vali Barbulescu,te rog spune-mi și mie cum ai rezolvat problema uși spate din vcds care nu se mai încuia? 

Am aceeași problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Amazon71, mai bine spune tu ce problema ai, ce masina, ce an...sa vedem cum te putem ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Patrix.ADGARAGE

Buna seara, la Passatul meu 2006 BMP

Usa dreapta fata nu se incuie

Am verificat cablajul,am refacut un fir

Broasca este noua,am probat si una second,am schimbat calculator motoras,am probat cu doua de la second!

Nu functioneaza inchiderea

Usa o vede deschisa / inchisa fara probleme,geamul functioneaza ok!

Va rog ceva idei ca nu mai stiu ce sa i fac!Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!