Jump to content

Cum Facem Schimbul De Ulei


Mad Cow
 Share

Postare recomandată

Da, meseriasul care a zis ca trebuie schimbat uleiul Repsol mai repede are un intreg laborator de teste acasa si este un expert si stie el cel mai bine...

M-am saturat de toti expertii astia de mecanici care se pricep numai sa schimbe uleiul si sa bage mufa in calc... Sau poate mecanicul ala a mers el in test cu mai multe masini avand caracteristici identice dar cu uleiuri diferite si a ajuns la concluzia ca tipul asta de ulei uzeaza motorul cu 33,456% mai repede decat Castrol.

Conteaza in primul rand specificatiile producatorului uleiului si intervalele mentionate in cartea masinii. Ce spun altii e complet ignorabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    6

  • DragosR

    4

  • dsf

    4

  • Mad Cow

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare.am si eu o intrebare daca nu e cu suparare. de o sapt sunt posesorul unui passat 1,9 TDI 116 CP din 2000. imi puteti spune ce ulei recomandati voi? si la cati km recomandati sa fie schimbat? Inaintea astuia, am avut un B3 benzinar 1.8. la ala era simplu cu uleiul....la asta nu stiu nimik. va rog sa-mi dati niste sfaturi. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu bagulei castrol 505 01 special pentro pompe duze si se schimba la 15.000 mii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Passat 1,9 TDI 116 CP din 2000, cod motor ATJ sau AJM trebuie ulei cu norma VW 505.01, intra cam 4 litri.

Intervalul de schimb recomandat de producator este 15.000km sau 1 an, dar in Romania se recomanda sa fie schimbat mai des din cauza combustibilului de mai slaba calitate ca in vest, al prafului si al conditiilor de de drum (lipsa autpstrazi, ambuteijaje).

Cam 10-12 mii e OK pentru Romania.

Ca si produs concret iti recomand Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40, e un ulei de motor modern special facut pentru motoarele TDI PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Adevarat ce zici dintr-un punct de vedere, dar pompa extractoare de ulei iti lasa toate impuritatile pe fundul bai de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

la mine nivelul uleiului este in zona bulinei negre incercuite.

nivelul normal al uleiului trebuie sa fie in zona A.acum trebuie sa scot cantitatea necesara de ulei sa ajung in zona A ?

post-101689-0-82329600-1326023059_thumb.

post-101689-0-48415200-1326023078_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti scoate cu un furtrunas mai lung si o seringa mai maricica. daca uleiul e pe peste nivel iti poate arunca ulei in catalizator si ti-l poate buli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok

ms de raspuns.maine il scot.sper sa nu fie probleme.am facut cam 100 km cu uleiul peste nivel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!