Jump to content

Zgomote in Octavia


ender
 Share

Postare recomandată

Am si eu un zgomot in Octavia1: la plecarea de pe loc sau la viteza mica atunci cand schimb intr-a II si apoi accelerez se aude de undeva din partea din fata un zgomot ca si cum ar vibra toba sau ceva asemanator. Stie cine ce poate fi?

cred ca am descoperit sursa zgomotului, vine de la scutul metalic pus la avia. pentru ca nu are o intaritura longitudinala acesta trepideaza la plecarea de pe loc sau la viteza mica... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • furiarosie

    10

  • alecsmed

    9

  • DORU_14

    8

  • CristianH

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

despre ce u-uri vorbim? Pone o poza sa izolez si eu zona. Mersi

Iti atasez o poza.

E usor si nu mai auzi nimic de la portiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca incepea sa zdrangane ceva si la mine dar am sa fac si eu la fel ca tine sa vad daca asta o fi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca incepea sa zdrangane ceva si la mine dar am sa fac si eu la fel ca tine sa vad daca asta o fi....

Ti-am zis ca la mine a mers.

Si inca fffff bine.

Nici nu stii ce ma scoteau din minti zgomotele alea.Trebuia sa merg mereu cu muzica putin mai tare.

Acum pot merge fara muzicca:D

Sper sa reuseasca si la tine.

Sa imi zici si mie daca functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine zbarnaie butonul din capul manetei franei de mana, mai ales pe piatra cubica sau drum denivelat.

Poate parea minor dar este enervant pentru ca zbarnaitul este foarte subtire (tonalitate inalta).

Metode de rezolvare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine zbarnaie butonul din capul manetei franei de mana, mai ales pe piatra cubica sau drum denivelat.

Poate parea minor dar este enervant pentru ca zbarnaitul este foarte subtire (tonalitate inalta).

Metode de rezolvare?

super glue sau picatura si rezolvi cazul :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

funny, butonul ala se apasa ca sa deblochezi frana de mana...

La tine nu? :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

funny, butonul ala se apasa ca sa deblochezi frana de mana...

La tine nu? :Driver:

La mine butonul ala iese din locasul lui,

Am crezut ca ai aceeasi problema :D

Daca asta era problema la mine asa s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu un zgomot foarte enervant in masinuta mea (mentionez ca masina are aprox. 3000 km)! Din cand in cand numai cand vrea ea :) undeva la 2000rpm vibreaza ceva foarte tare in zona de bord dintre parbriz si volan, asa percep eu. Daca ma poate ajuta cineva as fi foarte bucuros pentru ca la drum lung zgomotul e infernal! :) . Nu am scut metalic deci nu cred ca pot sa am aceeasi problema ca nevi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-ai ceva prin torpedou care sa faca un astfel de zgomot la vibratii? Trebuie sa auzim ca sa ne dam seama de unde ar putea proveni acel zgomot

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomote o sa avem mereu in masina.

La mine s-au rezolvat cam toate in afara de un zgomot din cupola care din cate am citit este de la firul de la antena.

Dar cu muzica putin mai tare se rezolva orice zgomot:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la mine imediat dupa ce am ridicat masina aveam un bazait chiar la geamul de plastic de la bord...Am fost la Avia si mi-au zis ca e problema cunoscuta, au demontat ochelarul si ceasurile de bord, au mai pigulit pe acolo nu stiu ce, le-au pus la loc si acum e ok.

Alte zgomote nu am avut si nici nu am deocamdata. E drept abia am cca 2800km.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din torpedou nu este, zgomotul vine undeva din fata soferului. am rugat un prieten sa puna mana pe plasticele de la motor (cutia de la baterie ... si restul ... ) mai ales cele din fata soferului si tot nici un efect. Nu-mi dau seama de la ce ar putea fi. Am sa incerc sa inregistrez zgomotul produs . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi la intalniri la voi in iasi si vezi poate primesti sfaturi utile de la forumisti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

All download slots (50) assigned to your country (Romania) are in use.

Please try again later

cred ca il puteai atasa direct aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa downloadez mp3-ul dar pe laptop-ul meu n-aud nimic cu volum la maxim.......

O sa-l mut si pe alte pc-uri sa vad/aud ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am un zgomot de vreo 3-4 luni de zile in drepul suportului de hartie de pe parbriz, din stanga (sau asa pare - poate fi si de prin bord, de prin stalp, de pe la motor, dinspre aripa - nu-mi dau seama exact).

Este ca un bazait/vibratie si aparea la inceput cam la viteze intre 55 si 80 km/h (doar in vitezele 3-4).

La Brady m-am dus in garantie cu zgomotul asta si in total cred ca au lucrat peste 10 ore, cu mine langa mecanic - au dat jos tot bordul, invelisul de plastic de la stalpul stanga-fata, am facut probe de drum, am mers cu ceasurile de bord desurubate (in mana) si bazaitul tot era acolo, am tinut cu mana de toate firele si suruburile posibile, dar degeaba. (Sa nu credeti ca este de la suportul ala de hartie de pe parbriz, pt. ca l-am dat jos cu tot cu surub).

Dupa aceste incercari, pana la urma am lasat masina la Brady vreo 2 zile - cand am revenit mi-a zis mecanicul ca a rezolvat (pesemne se plictisise si el :P ) , dar cum am plecat cu masina sin service am reauzit sunetul , dar acesta aparea la viteze mai mici - mai exact cam intre 1300-1800 turatii/minut (aparea sin in viteza a 2-a). Ce a zis mecanicul ca a facut : demontarea aripei stanga-fata plus contra-aripa si cica a mai strans p-acolo cateva suruburi.

Sunetul il am si acum si este foarte enervant (apare doar intre turatiile mentionate), dar pun muzica de obicei ca sa nu-l mai aud... Insa, vreau sa-l REZOLV / ELIMIN !

Singura varianta la care ma gandesc eu acum este ca sunetul ar proveni din caroserie, de undeva din interiorul stalpului stanga-fata. Exista aceasta varianta ? a mai auzit cineva de aceasta problema ? Prin service-uri mi s-a spus ca nu au mai intalnit :P

de asemenea, mentionez ca sunetul a aparut la darea intr-o groapa (cu roata stanga-fata) pe la 50 km/h , dar pana atunci mai luasem sute de gropi si nu s-a intamplat asa. In plus, masina nu fusese lovita in vreun fel in ultimele 3-4 luni inainte de aparitia zgomotului.

Ma poate ajuta cineva cu ceva idei (bune) ?

Modificat de Vlad C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un zgomot cred asemanator - o vibratie la aproximativ 1800 de rot/min- care aparea si disparea.Venea de undeva din stanga fata si am crezut initial ca vine de la stalpul stg. fata. La service au umblat intai la contraaripa si nimic, a doua oara la filtrul de aer si nimic. Ulterior am aflat de la cineva cu problema similara ca nu era bine strans farul. L-am verificat si eu si mi s-a parut ca se misca. Am pus un carton indoit intre far si masca fata si zgomotul a disparut definitiv. Evident ca ulterior s-a rezolvat la service spunandu-le despre ce e vorba. Ar putea fi una din cele 3 variante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am masina in service (pana spre sfarsitul saptamanii viitoare) dar cand o iau o sa verific ce mi-ai zis...

Deci daca se misca putin, unde exact sa pun cartonul ? Sub far, deasupra, sau in lateral (stanga sau dreapta) ? (Ca nu stiu exact ce intelegi prin "masca fata").

Merci mult si o sa va spun cum/daca rezolv.

Modificat de Vlad C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am masina in service (pana spre sfarsitul saptamanii viitoare) dar cand o iau o sa verific ce mi-ai zis...

Deci daca se misca putin, unde exact sa pun cartonul ? Sub far, deasupra, sau in lateral (stanga sau dreapta) ? (Ca nu stiu exact ce intelegi prin "masca fata").

Merci mult si o sa va spun cum/daca rezolv.

Eu l-am pus sub far, pt. ca jocul era in plan vertical.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am masina in service (pana spre sfarsitul saptamanii viitoare) dar cand o iau o sa verific ce mi-ai zis...

Deci daca se misca putin, unde exact sa pun cartonul ? Sub far, deasupra, sau in lateral (stanga sau dreapta) ? (Ca nu stiu exact ce intelegi prin "masca fata").

Merci mult si o sa va spun cum/daca rezolv.

Daca tot o ai in service, mai bine le spui lor sa mai stranga farul, sa nu te mai complici cu cartoane, si faci o proba dupa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sa scriu si aici, desi o sa scriu si in topicul jurnal.

am fost cu masina la revizia de 15.000. printre probleme: scartait usi spate (au fost unse si stranse suruburile), scartatit/bocanit bancheta dreapta spate(avea joc), scartait bord si bazait usa dreapta spate in dreptul tweeterului(cu toate ca nu am montat tweeter in spate).

in legatura cu bocanitul banchetei, cand am fost la dealer cam acum 3 luni mi-a zis ca e de fapt de la usi si ca sa vin sa mi le unga, eu stiam ca e de la bancheta, intre timp au aparut si la usi scartaielile.

scartaitul din bord venea din dreptul kilometrajului, de la geamul transparent care avea niste cleme cu putin joc. a strans putin si poate a pus si ceva ca sa il tina mai fix, oricum nu se mai aude.

treaba interesanta a fost cu bazaitul din usa, in timpul serviceului nu am reusit sa il fac sa apara, pt ca noi incercam cu usile deschise (mai incolo o sa intelegeti). am plecat de acolo si mi-au spus sa mai vin daca reusesc sa descopar zgomotul. probabil ma credeau nebun. :D

intre timp, cam dupa 2 ore, cand sa plec la servici m-am gandit sa vad daca mai apare zgomotul. Cum aparea zgomotul: daca dadeam la maxim drumul la ventilatie, puneam pe dezaburire(parbriz), deschideam si aeratoarele (desi nu era directionat aerul prin ele), aparea bazaitul in usa dreapta spate. Am fost inapoi la service si au fost foarte mirati si ei de ce se intampla.

bazaitura parea sa fie ceva electric, dar in zona aia a usii nu e nimic electric. in momentul in care incercam sa deschid oricare usa disparea zgomotul.

au concluzionat ca e ceva care intra in rezonanta si sapt. viitoare ma duc sa rezolvam.

va tin la curent ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te chinui degeaba cu masina asta :rolleyes: Eu am reusit sa scot toate zgomotele din ea acum cateva saptamani dar a fost numai o iluzie. Greierii sunt la post si ies de unde nu te astepti. Insa recunosc, sa te agiti un pic nu strica ca altfel e destrabalare cu animalutzele astea :D

Mie deja a inceput sa-mi treaca febra zilelor de inceput cand vroiam ca masina sa fie impecabila. Nu se poate si cu asta basta :D

Imi fixez alte prioritati: sa nu am probleme mecanice, electrice etc.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te chinui degeaba cu masina asta :D Mie deja a inceput sa-mi treaca febra zilelor de inceput cand vroiam ca masina sa fie impecabila. Nu se poate si cu asta basta :P

Imi fixez alte prioritati: sa nu am probleme mecanice, electrice etc.

Esti haios...si resemnat. Dar in principiu ai dreptate. Insa poti avea parte totusi de cateva luni linistite "intre", daca reusesti sa elimini zgomotele toate odata. :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!