Jump to content

Zgomote in Octavia


ender
 Share

Postare recomandată

Daca se aude din partea pasagerului, in dreptul rotii, iar zgomotul dispare odata cu incalzirea motorului, este cureaua de distributie sau una din role.

Ca sa te convingi de acest lucru, trebuie ca intr-o dimineata, dupa ce masina a stat in frig toata noaptea, sa scoti protectia de plastic de deasupra motorului si sa desfaci capacul de la distributie. Cu o bucata de sapun trebuie sa atingi partea laterala a curelei de distributie, in timp ce motorul merge. Zgomotul va disparea pentru citeva zile.

Solutia, schimbarea distributiei inainte de vreme sau monitorizarea acesteia din 5 in 5k Km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • furiarosie

    10

  • alecsmed

    9

  • DORU_14

    8

  • CristianH

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-ai daramat, zgomotul este intr-adevar din partea dreapta a masinii si nu am reusit sa-l localizez dar e posibil sa fie de acolo.

Sa schimb distributia dupa doar 56.000 km? In patru ani? Cum ramane cu "se recomanda sa se schimbe la 90.000"?

Multumesc oricum, voi face ce mi-ai sugerat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acest zgomot de pe la 50.000Km. Acum am aproape 70.000Km si fix 3 ani.

Am cumparat kit de distributie original (kit de 120.000Km) iar pe curea scrie 5ani valabilitate in conditiile in care nu desfaci punga originala.

Odata pusa pe motor, nu cred sa tina mai mult de patru ani.

Nu vreau sa te sperii, insa cred ca ar fi bine sa mergi la un service bun si sa verifici distributia.

Eu am fost stresat multa vreme de acel zgomot. M-am linistit numai dupa ce mi-a intrat in reflex sa verific la fiecare 5k km latimea curelei de distributie (sa nu scada sub 22mm), aspectul acesteia si aliniamentul pe rola mica superioara.

Daca se dovedeste ca zgomotul dispare odata cu lubrifierea partii laterale a curelei (numai cu sapun, nu care cumva sa dai cu ulei sau alta dracovenie) atunci nu ai probleme cu partea mecanica a distributiei, numai cureaua este de vina pentru ca a imbatrinit

Verifica sa nu prezinte fisuri transversale si/sau fragmente lipsa din dantura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la discutia cu haionul. Atentie la multe Skode zgomotul nu provine de la vibratia haionului ci de la suportul de numar.

Si eu am patit chestia asta si dupa ce am dat suportul si numarul jos am dat o tura si nu mai vibra.

Am pus doua distantiere de cauciuc si zgomotul peristat dupa un timp.

Apoi am schimbat suportul cu al model (la reprezentanda mi-au pus altul cand am facut revizia) si totul s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Io nu am zgomote in plafon (inca... ;) ), dar am in portierele spate. M-am impacat cu ele, daca pun muzica... Acum a aparut un zgomot si in torpedou - asa am crezut. Am scos tot de acolo, dar nu si zgomotul <_< . Mi se pare ca vine de undeva din bord de deasupra torpedoului... Nevasta zice ca prea bag in seama toate zgomotele, ce-i aia! Poate e mai bine sa le ignori, decat sa devii obsedat de ele...

Poate de vina e si frigul, care mai "strange" plasticele s.a.m.d.

Mai e zgomotul din evacuarea vaporilor de combustibil, dupa cum am aflat, care uneori se aude ca un diesel nitzel mai vechi. Dar iar pun muzica si...

Hai drum bun si sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Io nu am zgomote in plafon (inca... :) ), dar am in portierele spate. M-am impacat cu ele, daca pun muzica... Acum a aparut un zgomot si in torpedou - asa am crezut. Am scos tot de acolo, dar nu si zgomotul <_< . Mi se pare ca vine de undeva din bord de deasupra torpedoului... Nevasta zice ca prea bag in seama toate zgomotele, ce-i aia! Poate e mai bine sa le ignori, decat sa devii obsedat de ele...

Poate de vina e si frigul, care mai "strange" plasticele s.a.m.d.

Mai e zgomotul din evacuarea vaporilor de combustibil, dupa cum am aflat, care uneori se aude ca un diesel nitzel mai vechi. Dar iar pun muzica si...

Hai drum bun si sigur!

Zgomotele din portiere se scot prin reglarea acelui "U" in care se prinde usa cand se inchide. E un joc al usilor care nu sunt bine fixate.

Eu am patit-o la nici 1000km daca mai tin bine minte. Si multe altele pe care le-am rezolvat sau pe care le ignor. Cred ca li se mai face si cehilor cate o lene romaneasca din cand in cand ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Azi am incercat una din metodele citite pe forum pt. ameliorarea trancanelii portierelor. Ieri am dat cu silicon chederele, dar "suna" cam la fel. Azi am pus niste bureti subtiri pe U-rile metalice din caroserie (cele in care intra portiera) si le-am acoperit cu banda izolatoare dupa. Am mers apoi 10 minute pe drum de asta, mai romanesc, se pare ca am scapat de zgomote. Mai revin peste ceva timp cu vesti daca reapar sau nu zgomotele.

In portabagaj, sunt cele 2 aripi de care se pot atasa boxe. Sunt prinse de caroserie cu niste suruburi hexagonale de plastic negru. Erau slabite, le-am mai strans si pe alea un pic.

Drum bun si sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nimeni nimic? Nici dintre vechii de pe forum care au postat legat de asta?

Poate n-am postat unde trebuie ... :rolleyes:

eu cand am avut trepidatiile in plafon am fost la avia si mi-au rezolvat in garantie. Au scos chederul la usa din stanga spate si mi-au bagat o bucata de burete intre intre plafon si tabla. De atunci (acu 2 ani cred) nu am mai avut probleme. Problema e ca pt masinile ce vin in europe de est cei de la Skoda mai uita sa puna anumite lucruri ... sau probabil standardele de calitate nu sunt foarte severe :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Azi am incercat una din metodele citite pe forum pt. ameliorarea trancanelii portierelor. Ieri am dat cu silicon chederele, dar "suna" cam la fel. Azi am pus niste bureti subtiri pe U-rile metalice din caroserie (cele in care intra portiera) si le-am acoperit cu banda izolatoare dupa. Am mers apoi 10 minute pe drum de asta, mai romanesc, se pare ca am scapat de zgomote. Mai revin peste ceva timp cu vesti daca reapar sau nu zgomotele.

In portabagaj, sunt cele 2 aripi de care se pot atasa boxe. Sunt prinse de caroserie cu niste suruburi hexagonale de plastic negru. Erau slabite, le-am mai strans si pe alea un pic.

Drum bun si sigur!

Salut

Asa cum am spus mai sus aceste zgomote se scot din reglarea pe verticala si/sau orizontala a U-rilor. Nu se pune banda izolatoare pe ele, se largesc broastele. S-a discutat mai demult despre asta.

eu cand am avut trepidatiile in plafon am fost la avia si mi-au rezolvat in garantie. Au scos chederul la usa din stanga spate si mi-au bagat o bucata de burete intre intre plafon si tabla. De atunci (acu 2 ani cred) nu am mai avut probleme. Problema e ca pt masinile ce vin in europe de est cei de la Skoda mai uita sa puna anumite lucruri ... sau probabil standardele de calitate nu sunt foarte severe :-)

;) Se pare ca baietii sunt invatati. Asa mi-au facut si mie cand m-am dus cu pb d-asta la ei. Si chiar merge. Apropo la Logan nu ai pb d-astea, pt ca plafonul e prins in capse de caroserie. Simplu si eficient dupa parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotele din portiere se scot prin reglarea acelui "U" in care se prinde usa cand se inchide. E un joc al usilor care nu sunt bine fixate.

Eu am patit-o la nici 1000km daca mai tin bine minte. Si multe altele pe care le-am rezolvat sau pe care le ignor. Cred ca li se mai face si cehilor cate o lene romaneasca din cand in cand :P

Ai reglat singur U-ul (-rile) sau la service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am luat de la dealer o Skoda Octavia Tour 1,9 tdi. Am sesizat din primii km pocnituri in plafon la denivelari. Se aud in plafon in partea dreapta in apropierea stalpului central. Locul este evident pt. ca poate fi reprodus fidel daca apas plafonul cu mana in locul respectiv. Astept sfaturi pt. remediere de la cei care au avut aceeasi problema si au rezolvat-o.Multumesc anticipat.

P.S. M-a dezamagit calitatea finisajelor la plastice si imbinari; chiar si Fabia sta mai bine la capitolul asta; suspectez o scadere a calitatii pt. a directiona cumparatorii spre Octavia II.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am luat de la dealer o Skoda Octavia Tour 1,9 tdi. Am sesizat din primii km pocnituri in plafon la denivelari. Se aud in plafon in partea dreapta in apropierea stalpului central. Locul este evident pt. ca poate fi reprodus fidel daca apas plafonul cu mana in locul respectiv. Astept sfaturi pt. remediere de la cei care au avut aceeasi problema si au rezolvat-o.Multumesc anticipat.

P.S. M-a dezamagit calitatea finisajelor la plastice si imbinari; chiar si Fabia sta mai bine la capitolul asta; suspectez o scadere a calitatii pt. a directiona cumparatorii spre Octavia II.

sfatul meu este sa nu faci nimic doar sa apesi pe plafon usor cu mana in timp o sa se fixeze si nu o sa se mai auda nimic asa am patit si eu si acum s-au remediat

Nu iti recomand sa mergi la service si nici sa il desfaci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai reglat singur U-ul (-rile) sau la service?

L-a service pt ca nu am chei torx. O sa-mi cumpar si eu un set pentru ca ieri chiar mi s-a parut ca a inceput sa clantane usa stanga spate :D Cred insa ca era de la bancheta de la sistemul de prindere a banchetei verticale :D Deja sunt scarbit de troncaneala din Octavia 1, cel putin :D((

sfatul meu este sa nu faci nimic doar sa apesi pe plafon usor cu mana in timp o sa se fixeze si nu o sa se mai auda nimic asa am patit si eu si acum s-au remediat

Nu iti recomand sa mergi la service si nici sa il desfaci.

Eu am avut si acum a aparut in alta parte. Si se rezolva asa cum am mai spus putin mai sus. Desfacut in portiunea scartaitoare si introdus buretel intre plafon si tapiterie. Problema apare din causa ca tapiteria nu e lipita deloc de plafon si la gropanele noastre aceasta se misca. Eu iti recomand sa te duci pe capul alora de la service ca poate se satura sa mai importe toate rebuturile cehilor :D Eu am impresia ca masinile pt noi le fac mai in dorul lelii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am si eu o mare problema , am 5000 de km pana acum si am un greieras care se aude dinauntru grilelor de aerisire de pe consola centrala acolo unde este si releul de semnalizare,daca inchid cele 2 grile nu se mai aude asa tare in schimb cand sunt deschise parca ar fi un cablu care loveste in tuburile de plastic pe unde circula aerul

Am desfacut torpedoul si am verificat pe dedesupt si se pare ca e totul ok.Poate are cineva ideie de unde provine zgomotul asta , ca daca ma duc in service sunt sigur ca aud iar replica "asa fac toate".

In legatura cu zgomotul din dreapta spate de pe langa portiera nu stiu exact de unde sau chiar de la portiera a inceput sa apara si la mine se pare ca e ceva molipsitor la skoda sper sa scap de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am si eu 5ooo de km cu masinuta mea si toate erau bune si frumoase pana zilele trecute cand a trebuit sa plec la drum noaptea spre Moldova. Am luat cu vreo 60~70 km/h niste gropi foarte urate intre Onesti si Bacau si dupa aceea a inceput sa-mi cante un greieras in partea din dreapta spate. Si ma enerveaza la culme! Am mers si cu bancheta rabata putin si s-a mai diminuat, apoi am pus pe cineva sa stea pe locul din dreapta spate si nu s-a mai auzit deloc. (Sa-mi iau o papusa gonflabila sa o pun pe locul din drepata spate? :huh: ;) ;)) Acum cand merg pe drum drept nu se aude, dar pe la vro denivelare mai aud inca.

In rest, sunt f multumit din acest punct de vedere. Pana zilele trecute nu am avut nici un fel de zgomot in masina, dar groapile de pe carosabil si-au spus cuvantul. Sunt genul de om care evita orice groapa chiar daca e nevoie sa dublez distanta parcursa.

Vreau sa va intreb si eu o chestie pe cei care aveti contact mai des cu Octavia, in special Tour. Mi se pare mie sau suspensiile sun zgomotoase ? Nu vreau sa ma intelegeti gresit, dar suspensiile de la Logan ( tot nou, 7000 km facuti de mine de la zero ) mi se pareau mult mai silentioase, vorbesc serios. Ce ziceti ? Am eu o problema sau chiar troncane putin mai tare ? Eu unu aud in interior destul de tare trecerea trenului de rulare peste denivelari.... Probabil la vreo 1o.ooo km o sa imi schimb bucsele de la bara stabilizatoare care mi-au creat asemenea zgomote si pe Golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine greierul ala din spate poate fi din 2 locuri: pe "U"-urile ce prind bancheta spate pui niste banda izolatoare si e posbil sa dispara zgomotul. Si mai rau tapiteria plafonului s-a desprins un pic si joaca un pic. Eu am avut ambele probleme. Greirul din plafon il mai am si acum

:))

Cat despre suspensie, eu nu am ce sa-i reprosez. Am mers si cu loganul si nu am observat ce spui tu. Ba chiar e mai nasol din acest punct de vedere loganu'. Ar fi si cazul. Singurele zgomote ale suspensiei sunt niste pufaituri de la amortizoare dar alea sunt normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pana ieri am avut pe U-urile metalice in care intra portierele spate un burete subtire cu banda izolatoare deasupra. Scapasem de zgomote.

Ieri am reglat U-urile metalice (acasa, nu la service - cu o improvizatie, dar eficienta). Pt. portiera stanga spate am coborat U-ul, pt. dreapta l-am ridicat. Rezultat: portiera din dreapta trancane mai tare ca inainte, cea stanga nu trancane deloc, iar amandoua portierele se inchid mai greu, trebuie izbite ceva mai tare. Azi cobor U-ul si din partea dreapta, sa vad ce si cum.

Cei care ati mai reglat U-uri, tot asa de greu se inchid portierele?

Nu stiu care solutie ar fi mai buna: reglarea U-urilor sau ceva amorizant pe ele.

Cat despre capacul de la haion, de deasupra portbagajului, am pus 2 benzi de burete pe marginile unde cade capacul si adio zgomote.

Masina are doar 7700 km, dar se pare ca drumurile noastre isi spun cuvantul. Cei care nu au zgomote prin Skode sunt norocosi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu care solutie ar fi mai buna: reglarea U-urilor sau ceva amorizant pe ele.

Eu cred ca reglarea U-urilor. La mine a functionat. Mie mi le-a reglat foarte bine un mecanic la Avia pantelimon. Acum cred ca a inceput stanga spate sa tacane usurel.

As incerca si eu dar nu gasesc chei torx :) Iti trebuie multa rabdare si precizie :)

Cat despre capacul de la haion, de deasupra portbagajului, am pus 2 benzi de burete pe marginile unde cade capacul si adio zgomote.

Si eu banuiesc ca si la mine se aude de acolo. Am un zgomot in spate la balangheli laterale ale masinii. Un fel de pacanit ca de plafon care freaca de tabla insa nu a vrut sa iasa deloc cu bureti (asa am mai scos niste zgomote de plafon la nici 1000km ai masinii).

Masina are doar 7700 km, dar se pare ca drumurile noastre isi spun cuvantul. Cei care nu au zgomote prin Skode sunt norocosi...

Eu am peste 11100km si sta binisor acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca reglarea U-urilor. La mine a functionat. Mie mi le-a reglat foarte bine un mecanic la Avia pantelimon. Acum cred ca a inceput stanga spate sa tacane usurel.

As incerca si eu dar nu gasesc chei torx :) Iti trebuie multa rabdare si precizie :)

Si eu banuiesc ca si la mine se aude de acolo. Am un zgomot in spate la balangheli laterale ale masinii. Un fel de pacanit ca de plafon care freaca de tabla insa nu a vrut sa iasa deloc cu bureti (asa am mai scos niste zgomote de plafon la nici 1000km ai masinii).

Eu am peste 11100km si sta binisor acum.

Eu nu am folosit nici o cheie torx. Un cap de bormasina a carui forma s-a potrivit cu profilul surubului din U, cel putin a prins vreo 4 colturi din steaua aia. Am bagat acest cap intr-o cheie de 7 parca, am desurubat si insurubat.

Dupa reglare, ti se inchideau mai greu usile?

Daca cu burete nu ai scapat de zgomote la haion, inseamna ca nu e de la capac.

Succes in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am folosit nici o cheie torx. Un cap de bormasina a carui forma s-a potrivit cu profilul surubului din U, cel putin a prins vreo 4 colturi din steaua aia. Am bagat acest cap intr-o cheie de 7 parca, am desurubat si insurubat.

Nu-mi place cu improvizatii, am mai stricat suruburi si nu mai vreau. Trebuie sa se gaseasca pe undeva chei d-astea ca doar nu mai suntem pe vremea lui ceasca :)

Dupa reglare, ti se inchideau mai greu usile?

Nu. Tocmai si-n asta consta maiestria. Sa fie aliniate la fata si pe verticala si prin urmare nici nu se vor inchide altfel decat foarte bine. Iti spun eu se poate.

Daca cu burete nu ai scapat de zgomote la haion, inseamna ca nu e de la capac.

Succes in continuare.

Nu cred ca ai inteles. Eu am pus burete numai intre tapiterie si plafon nu la haion. Nu sunt sigur ca cum suna zgomotele de la haion. Si cred ca trebuie reglate departatoarele alea laterale (tot cu cheie torx) ca sa fixeze mai bine haionul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, am reglat U-rile de la portierele spate si nitzel pe cel de la pasager. Sincer, nu se mai aude nici un zgomot. De atata liniste incep sa aud zgomotele din bord acum...

Pt. cei amatori de reglaje pe cont propriu, U-rile trebuie coborate. La mine am pus unul mai sus fata de pozitia originala si trancanea mai tare ca inainte!

Eu merg pe principiul romanesc (uneori chiar sanatos), ca ce-i facut cu mana ta e lucru bun... Cei de la service pot face mai mult rau decat bine daca nu se pricep! Totusi traim in Romania...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..Salut..

Am avut si eu o Octavia 1 din 2004 pina acum vreo doua luni care avea 9500 km.

Si la mine erau zgomote de la haion,dar situatia asta este de intilnit la mai toate masinile cu haion.Intr-adevar,asa cum spunea cineva si mie mi s-a parut a fi mai rigida pe spate,dar in rest am fost multumit de ea.O masina de toate zilele super,consum mic,etc.Apoi sa nu uitam ca este si o masina dintr-o clasa mai slaba,asta-i nivelul finisajului in plafonul asta de pret.Dupa asta mi-am luat un A6,care desi este din 2000 si are 90.000 la bord nu suporta comparatie,nici urma de scirtiala sau zgomote parazite pe nicaieri..Totusi banii care-i dai pe un lucru se reflecta in insusi calitatea lui,nu?

Bafta la toti Skodistii si nu numai!

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu un zgomot in Octavia1: la plecarea de pe loc sau la viteza mica atunci cand schimb intr-a II si apoi accelerez se aude de undeva din partea din fata un zgomot ca si cum ar vibra toba sau ceva asemanator. Stie cine ce poate fi?

Modificat de nevi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut probleme cu portierele din spate.

Scoteau tot felul de zgomote.

Am mers de cel putin 20 de ori la sercvice cu problema aceasta.

Si mestereau omuletii de la reprezentanta la ea cate o ora.

Intr-un final au recurs si ei la metoda cu banda izoler.Din momentul acela nu am mai avut nici o problema.

Am deja 30k de cand au bagat banda izoler pe u-rile de la usi si pot spune ca nu mai am nici un sgomot si usile se inchid la fel de usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce u-uri vorbim? Pone o poza sa izolez si eu zona. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!