Jump to content

Ambreiajul


cristobob
 Share

Postare recomandată

Subscriu la ce zice sergiu. Nici mie nu-mi patineaza deloc cu motor de 1.6

De fapt, cind au aparut motoarele de 1.6, masinile erau echipate cu ambreiaj de 180 (cel putin asa mi-a spus cineva, eu nu prea le am cu cronologiile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul nu am patit asa ceva si tot 180 pe 1,6 am. ce-i drept ca nu am trecut de 4000 decat f rar si in cazuri care au necesitat asta dar nici atunci nu mi s-a intampat...

Da sergiu, da tu ai cu placa de presiune soare. Eu am avut si cu catzleusi si la 4000-4500 deja nu mai cupla cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici cand aveam placa si discul vechi nu imi facea fite. poate o fi fost un alt motiv pt care iti patina... cine stie... oricum cert e ca placa cu soare si discul cu arcuri sunt alta treaba fata de discul fara si placa cu catelusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ieri m-a ajutat un coleg de forum sa schimb cablul de ambreiaj. se rupsesera cateva firicele de la extremitatea dinspre pedalier, inca mai tinea in vreo 2-3 cred,

firicelele s-au rupt cam in 2 sau mai multe etape, pe rand, la ceva timp dupa ce am montat placa si disc de wartburg. este adevarat insa ca si cablul meu nu fusese schimbat cred niciodata

avand in vedere ca si Pufi a patit ceva similar cu cablul de ambreiaj dupa ce montase placa de presiune de wartburg..

A mai patit asa ceva si altcineva care foloseste placa de wartburg (cu soare)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand am pus placa si discul de wart am undeva la 30.000 km. repet: cand le-am schimbat am schimbat si cablul si nu s-a intamplat absolut nimic rau cu ambreajul sau cu cablul de atunci.

departe de mine ideea de a sustine ca placa si discul de wart sunt cele mai bune... sustin doar ca am facut cu ele destui km ca sa pot spune ca cel putin la mine s-au comportat exemplar. si inca ceva cine a avut in mana placa si discul de wart si placa si disc de broasca (placa cu soare ma refer) a putut observa ca sunt gemene. cei de la vart au avut un "xerox" performant :D .

pana la urma e si chestie de noroc cred cu cablurile astea. daca nu a fost sertizat bine la un capat sau la altul tot ce se poate sa ai surprize...

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io am avut placade wartburg pe masina f putin, cam 500 de km....

cablul de ambreiaj era f vechi si mi s a rupt cand aveam placa cu cathelusi si discul de wartburg

imediat dupa cablu mi s a rupt furca si o ureche de la un catel al placii....

sergiu;da mi voie sa te contrazic putin....placile de presiune, cea cu catei si cea de wartburg cu soare si inel puse pe un plan drept au intradevar aceeasi inaltime...

pe cand placa cu soare si inel (LUK) cumparata de la lexxus este mai putin inalta, adica mai joasa cam cu 1cm - 1cm jumate

si se potriveste doar cu disc fara arcuri.....

discul de wartburg cu arcuri nu intra complet in placa cu soare si inel de la Lexxus, din cauza mecanismului unde sunt arcurile...pacat a trebuit sa pun disc fara arcuri.... se simte diferenta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu uitam ca la cea cu catei tocmai asta e... inaltimea si planeitatea sau ma rog paralelismul cum vrei sa o iei sunt reglabile.

sincer nu am masurat sa vad daca exista diferenta de inaltime. cert e ca la mine unul cel putin merge super ok. cand am spus ca sunt identice vorbeam de aspect exterior si de faptul ca daca nu citesti ce scrie nu faci diferenta intre luk, sachs, sau wart. baietii au copiat bine de tot :) ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt deacord cu Sergiu pentru ca am aceeasi combinatie pe care ai avut-o tu si am deja 8000km fara probleme. (doamne ajuta :vaidecapulmeu: ). Cred ca a fost o conjunctura la ce sa intamplat la tine. Speram sa nu ai probleme cu cea noua!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spre binele dillar ului si io sper sa numai am pb de acu incolo... :251:

contacteaza-l lui jerminu' si puneti bazele unei aliante ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!