Jump to content

A Mea!


neamtzu

Postare recomandată

Salutare! Imi permit sa deschid si eu un topic in care sa-mi prezint a doua iubire. Ne stim de aproape un an, la prima vedere nu ne-am prea placut, dar ne-am indragostit instant incepand cu primul kilometru petrecut impreuna :icon_thumright:. Sunt al doilea proprietar, am cumparat-o de la un "batranel" de pe langa Munchen. Avea 69K atunci, acum are 87K. Reali. Se comporta ireprosabil, pentru stresul la care a fost supusa pe drumurile patriei. Am mare grija de ea, haleste doar ce-i mai bun, o conduc corect, sanatos si cand am ocazia - sportiv.

Echiparea este Sportline, 2 usi, model 2006, produsa in noiembrie 2005 @ Wolfsburg. Motorul este BKD (2.0 TDI, 140CP, 16v, etc).

Pentru viitor (varianta A):

- pedale + footrest GTI

- cotiera originala!!

- TCM tuning / o varianta soft

- vopsit fusta + buza (unde/cum/cat?)

- folie spate / dar nu prea inchisa

- unitate 2din multifunctionala

- boxe active pe fata (poate subwoofer?)

Varianta B - GT Sport!! :Driver:

Numai bine!

post-15563-1213623800_thumb.jpg

post-15563-1213623808_thumb.jpg

post-15563-1213623812_thumb.jpg

post-15563-1213623817_thumb.jpg

Link către comentariu

Sa o stapanesti cu placere si fara incidente!

Drumuri bune!! Drive safe! :))

Link către comentariu

foarte misto, bravo!

cum adica boxe active fata? asta ar presupune ca fiecare boxa ar avea atasata un amplificator propriu, pt masina n-am vazut asa ceva.

Link către comentariu

Multumesc! :))

Sincer nu m-am gandit ca pentru masina n-ar exista difuzoare active, sper totusi sa le gasesc... in caz contrar, amplificator in portbagaj, fire in plus, si asta e :D

Link către comentariu

Probabil ca s-ar gasi un loc si in bord, dar nu mi se pare nici safe nici practic. Am alte prioritati pana la sonorizare oricum :offtopic:

Link către comentariu

eu am folosit prins sub bord, nici o problema. sa nu crezi ca are sute de W.

sincer insa eu m-as orienta spre antifonarea usilor de banii aia. amplif aparatului duce linistit cam ce boxe intra acolo.

Link către comentariu

mi se pare cam inalta de spate, adica mai inalta decat fata si mult mai inalta decat ar trebui.

Link către comentariu

foarte tare masina.iti urez sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme.iubiti-va mult :beerchug:

Link către comentariu
mi se pare cam inalta de spate, adica mai inalta decat fata si mult mai inalta decat ar trebui.

In poza 3 sunt mai multi factori care induc aceasta imagine. Dar e ciudat ca si mie mi se pare cateodata ca spatele ar fi mai inalt decat ar trebui.

Link către comentariu

si in poza a 2-a tot mai inalta de spate mi se pare. iti atasez o poza cu fostul, poate iti dai seama.

post-8412-1213692682_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Update: stickereala! :wub:

+ Philips H7/W5W BlueVision pe faza scurta & pozitie si Philips H7 X-treme Power pe faza lunga. Asteptam noaptea :huh:

P.S. Am listat mult prea multe abtibilduri vwforum, fara sa vreau. Toate gri/argintii, ca in poza. Cine se afla in nevoie, holla at ya' boy :D

post-15563-1214416419_thumb.jpg

Link către comentariu

felicitari pt achizitie

consider ca in 2 usi golful arata cel mai bine.

interesante idei ai si cu gust

spor la modificat si multi km fara...

btw si eu la leon am tot acelasi motor si-mi permit sa-l laud ;)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

A mea a primit azi un set de pedale sport :) Ii multumesc lui TIR pentru articol, nu m-as fi prins cum se scoate footrest-ul nici pana acum.

Am o dilema in alegerea unor stopuri noi. Sugestii? Care ar da mai bine?

post-15563-1215166509_thumb.jpg

post-15563-1215166541_thumb.jpg

post-15563-1215166548_thumb.jpg

post-15563-1215166554_thumb.jpg

post-15563-1215166560_thumb.jpg

Link către comentariu

Din cele postate de tine, nici unul nu imi place cum arata... si mai mult... sunt produse de producatori indoielnici (cel putin 2 din acele modele)

Nu te-as sfatui sa iei asa ceva... am o cunostiinta cu un Golf care si-a luat stopuri din astea cu leduri... si i se ard ledurile.

Mai bine mai stai si aduna ceva bani, sa iti iei ori stopurile originale cu LED (care arata exact ca la passat/eos/golf Plus) sau cumpara modelul de la hella.

Pun si cate un link spre youtube, sa le vezi ”in actiune”

Stopurile oferite ca accesoriu original:

Hella:

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu

ce sa zic..parerea mea este ca stopurile alea nu merita cumparate pt ca sunt cam uratele..cel putin mie imi dau impresi ca sunt sparte :blink: mai bine cumpara ceva tip r32 sau mai cauta ceva mai spre original dar totusi pe led sau ceva de genul asta...cum ti se par Philips H7/W5W BlueVision si Philips H7 X-treme Power??? am auzit ca nu prea fac banii...de ce nu ai optat pt xenon? in rest imi place masina,s-o stapanesti saantos!

Link către comentariu

Frumoasa, si sunt sigur ca o vei face si mai frumoasa daca iti respecti promisiunile pe care i le-ai facut :blink:

Mult succes in up-grade-uri, si sa o stapanesti sanatos.

PS: se aseamana destul de mult cu ceea ce a fost a mea la origini.

Link către comentariu

O sugestie ar fi stopuri pe led, au un design deosebit, mult mai frumos decat stopurile oem, care seamana cu cele de pe passat.

Iti pun 2 poze sa vezi cum vin stopurile mele pe masina ......sunt fk.

post-2760-1215178380_thumb.jpg

post-2760-1215178493_thumb.jpg

Modificat de dragoslk
Link către comentariu

Multumesc baieti :offtopic: Mie imi placeau cele facute de In.Pro, dar n-am gasit o poza mai concludenta. Ma intereseaza sa fie cat mai mult spre argintiu, nu transparente. Sa se imbine frumos cu restul caroseriei. Cu leduri, fara, nu ma intereseaza prea mult asta. Nu vreau sa recurg la o folie argintie aplicata stopurilor actuale :)

@But_Fns, eu sunt multumit de becuri. E o diferenta clara noaptea. N-am avut ocazia sa testez faza lunga insa. Ziua tot au o tenta galbuie, oricum :) Despre Xenon, nu prea am incredere in versiunile ieftine, iar farurile OEM sunt o carca de bani... le voi bifa insa ca optionale la urmatoarea masina :D

Link către comentariu
  • 4 months later...
Pentru viitor (varianta A):

- pedale + footrest GTI

- cotiera originala!!

- TCM tuning / o varianta soft

- vopsit fusta + buza (unde/cum/cat?)

- folie spate / dar nu prea inchisa

- unitate 2din multifunctionala

- boxe active pe fata (poate subwoofer?)

+ alte mici retusuri :). Foarte multumit de toate investitiile pana acum. Mai am ~200 de euro pentru ea momentan, dar nu sunt prea convins in ce directie sa-i trimit. Pe lista ar fi: scut metalic / folie geamuri / grila sport / evacuare straight-pipe / huse scaune (huse.ro). E greu...

Link către comentariu
  • 1 month later...

Poze cu cotiera si alte nebuneli de efect :10[1]:, insertii, clip volan, luminite... in curand si o grila IN se pare.

cotiera1ak0.th.jpg

cotiera2qu7.th.jpg

luminivj7.th.jpg

rabbitnt6.th.jpg

clipvolaney1.th.jpg

Link către comentariu

interesante leduri rosii de la picoare, dau un efect fain interiorului :icon_thumright:

Link către comentariu
  • 10 months later...

A trecut ceva vreme...

Am pe bord acum ~107000 KM. Ca modificari recente, ma pot mandri cu un set de ambreiaj sport + volant unimasa usurat, de la Sachs Performance. Nu era planuit, dar masina prezenta cam toate semnele descrise aici pe forum in cazul in care DMF se strica, si m-am gandit sa fac un upgrade. Nu pot spune deocamdata daca a meritat investitia sau nu, singura chestie ciudata este

care se aude cand pedala de ambreiaj nu e apasata. A, si faptul ca inca tremura, la cald, la relanti, si ma enerveaza la culme.

Urmeaza sa montez rotile de iarna si sa vand jantele originale pe 16 + anvelopele de vara, pentru a-mi cumpara altele pana trece iarna. M-am orientat spre modelul Borbet CC (Matt Black), 8Jx17", pe care le voi incalta cu niste Dunlop 235/40.

Sper sa nu fie considerat un post tehnic, am vrut doar sa prezint sumar impresiile despre ambreiaj.

Pareri despre jante?

post-15563-1259346682_thumb.jpg

post-15563-1259346692_thumb.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!